Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-72 από 72
  1. #61
    Εγγραφή
    27-02-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλος αυτός ο μπελάς για ad blocking? Και στο τέλος εφαρμογές όπως YouTube ως remote app για την Smart TV δεν θα δουλεύει ποτέ λόγω "VPN". Άμα ταξιδέψεις εξωτερικό; Θα ρουτάρεις την κίνηση μέσω του σπιτιού σου εδώ Ελλάδα;
    Ελα ρε φιλε μη μου την λες ετσι. Νταξ δεν εχεις αδικο, αλλα πες ειχα λιγο ελευθερο χρονο να παιξω με ενα Pi οποτε εχω μπει στο τρυπακι να σπασω λιγο το κεφαλι μου και να βρω λυσεις σε προβληματα που βαζω ο ιδιος στον εαuτο μου:P

    ps: δεν εχω τηλεόραση εδω και 10χρονια

  2. #62
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.505
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από acostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    ps: δεν εχω τηλεόραση εδω και 10χρονια
    Σωστός!
    Ούτε κι εγώ!
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  3. #63
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.737
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από acostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα ρε φιλε μη μου την λες ετσι. Νταξ δεν εχεις αδικο, αλλα πες ειχα λιγο ελευθερο χρονο να παιξω με ενα Pi οποτε εχω μπει στο τρυπακι να σπασω λιγο το κεφαλι μου και να βρω λυσεις σε προβληματα που βαζω ο ιδιος στον εαuτο μου:P

    ps: δεν εχω τηλεόραση εδω και 10χρονια
    Δεν σου τη λέω, απλά επισημαίνω τον μπελά. Για το setup σου, τι θα κερδίσεις αν στήσεις στο router οτιδήποτε; Αφού είναι hardcoded οι DNS στο Android, πάλι παράκαμψη θα γίνεται. Btw, τσέκαρε και το καινούριο project της Adguard, το Adguard Home

    Το οτι δουλεύει μόνο σε IPv4 έχει να κάνει κατα πάσα πιθανότητα με το γεγονός οτι δεν υποστηρίζει IPv6 το ad blocking system σου. Αξίζει να μην έχεις IPv6 connectivity; It's up to you again

    Ps: "Τηλεόραση" πλέον λέμε μια multimedia συσκευή με τεράστια οθόνη και apps όπως YouTube, Netflix κλπ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konenas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός!
    Ούτε κι εγώ!
    Ε ναι, με 30 ολόκληρες ώρες εργασίας την εβδομάδα, που χρόνος για τέτοια
    OK boomer

  4. #64
    Εγγραφή
    27-02-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν σου τη λέω, απλά επισημαίνω τον μπελά.
    Ναι φιλε μου τρόπος του λεγειν ηταν.
    Btw ειχα κανει μλκια στις ρυθμίσεις του router. Ανοιξα παλι το ipv6 και στο router και στο Pi-hole. Eβαλα sto router τα dns servers του Pi μου (ipv4 και ipv6) και τελικα παίζει κομπλέ σε ολα τα clients χωρις μπελάδες.

    Στο router πρεπει να υπαρχει μονο το custom dns μας στο Local Network/IPv4/DHCP server και στο Internet/WAN/PTM(αν εχουμε VDSL ή ATM αν εχουμε ΑDSL)/IPv4 manual DNS και IPv6 manual DNS.

    Tα γραφω σε περιπτωση που καποιος συναντήσει παρομοιο προβλημα ή ειναι λιγο ασχετος σαν και εμενα.

  5. #65
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μπορείτε να εξηγήσετε τι σημαίνει "hardcoded ενσωματωμένα dns" και πως μπορεί αυτό να παρακάμψει την ρύθμιση DNS του router, ειδικά αν αυτός ρητά έχει ορίσει να γίνεται χρήση μόνο του δικού του;

  6. #66
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείτε να εξηγήσετε τι σημαίνει "hardcoded ενσωματωμένα dns" και πως μπορεί αυτό να παρακάμψει την ρύθμιση DNS του router, ειδικά αν αυτός ρητά έχει ορίσει να γίνεται χρήση μόνο του δικού του;
    Καλησπέρα,

    σημαίνει ότι οι DNS είναι ενσωματωμένοι στο εκάστοτε λογισμικό ή λειτουργικό με τρόπο που δεν μπορεί να γίνει παραμετροποίηση. Σκέψου το, σαν χειροκίνητη ρύθμιση DNS που δεν μπορεί να αλλάξει.

    Εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά, στο ρουτερ/firewall (πχ. linux, bsd, openwrt, tomato) να μην γίνεται παράκαμψη των DNS, τότε μία συσκευή με hardcoded DNS ή έστω με χειροκίνητα ρυθμισμένους DNS δεν τους παρακάμπτει. Ανάλογα τη ρύθμιση, είτε χρησιμοποιούνται οι DNS του ρουτερ/firewall (μέσω forward request), είτε μπλοκάρει η πόρτα επομένως δεν λειτουργούν οι DNS στη συγκεκριμένη συσκευή. Βέβαια πλέον με λύσεις όπως DNS Over HTTPS και dnscrypt, είναι λίγο δύσκολο και αυτό να γίνει.

    Δυστυχώς τα μόντεμ του ΟΤΕ όπως και τα απλά μόντεμ/ρούτερ, δεν έχουν τη δυνατότητα για δημιουργία τέτοιων κανόνων, για το μπλοκάρισμα ή την ρητή χρήση των δικών τους DNS. Απλά μπορείς να ορίσεις κάποιους άλλους και όσες συσκευές παίρνουν τις ρυθμίσεις δικτύου από το μοντεμ (dhcp) να δουλεύουν με αυτούς.

  7. #67
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτά τα γνωρίζω. Το ερώτημα αφορούσε την περίπτωση που ο router ρητά απαγόρευε την χρήση του DNS που ήθελε το κινητό και μου φάνηκε πολύ παράξενο να μην δουλεύει το Pi-hole που αναφέρθηκε πριν και μόνο με VPN να λυνόταν το θέμα.
    Έχω OpenWrt και με χρήση κανόνα στο firewall δεν υπάρχει περίπτωση κάποια συσκευή να κάνει χρήση DNS που δεν το επιτρέπει ο router.

  8. #68
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά τα γνωρίζω. Το ερώτημα αφορούσε την περίπτωση που ο router ρητά απαγόρευε την χρήση του DNS που ήθελε το κινητό και μου φάνηκε πολύ παράξενο να μην δουλεύει το Pi-hole που αναφέρθηκε πριν και μόνο με VPN να λυνόταν το θέμα.
    Έχω OpenWrt και με χρήση κανόνα στο firewall δεν υπάρχει περίπτωση κάποια συσκευή να κάνει χρήση DNS που δεν το επιτρέπει ο router.
    Το pi-hole, λειτουργεί απλά ως DNS (αντί για 8.8.8.8 για παράδειγμα, βάζεις την IP του raspberry), τον οποίο ρυθμίζεις χειροκίνητα στο υπάρχων μόντεμ/ρουτερ ή συσκευή, γι' αυτό και μπορεί να παρακαμφθεί. Αν το pi-hole ήταν και dhcp server, gateway και firewall, τότε με παρόμοιους κανόνες και σε αυτό δεν θα μπορούσε να παρακαμφθεί η χρήση DNS.
    Με VPN, αφού λειτουργεί σε άλλο επίπεδο, είναι άλλο δίκτυο ουσιαστικά, εκεί κάνεις ότι θέλεις.

  9. #69
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είχα την εντύπωση ότι το Pi-hole είναι DHCP, DNS server και firewall, γι' αυτό ρώτησα πως το παρακάμπτουν.

  10. #70
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.737
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από codezero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφόσον έχει ρυθμιστεί σωστά, στο ρουτερ/firewall (πχ. linux, bsd, openwrt, tomato) να μην γίνεται παράκαμψη των DNS, τότε μία συσκευή με hardcoded DNS ή έστω με χειροκίνητα ρυθμισμένους DNS δεν τους παρακάμπτει.

    Με τι τρόπο μπορεί να πει ένα router "να μην γίνεται παράκαμψη των DNS" ? Κάπου σας χάνω. Αν στο Android που κατασκευάζω έχω βάλει καρφωτές-μη παραμετροποιήσημες DNS IPs τι μπορεί να κάνει το router για να μην χρησιμοποιήσει τις IPs αυτές πέρα από το να το κοροϊδέψει και να επαναδρομολογεί τα DNS requests σε IP της επιλογής του;

    Στην προκειμένη περίπτωση του codezero δεν μιλάμε για hardcoded IP αλλά για αναγκαστική επιλογή μέσω DHCP server, σωστά;
    OK boomer

  11. #71
    Εγγραφή
    20-10-2006
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με τι τρόπο μπορεί να πει ένα router "να μην γίνεται παράκαμψη των DNS" ? Κάπου σας χάνω. Αν στο Android που κατασκευάζω έχω βάλει καρφωτές-μη παραμετροποιήσημες DNS IPs τι μπορεί να κάνει το router για να μην χρησιμοποιήσει τις IPs αυτές πέρα από το να το κοροϊδέψει και να επαναδρομολογεί τα DNS requests σε IP της επιλογής του;

    Στην προκειμένη περίπτωση του codezero δεν μιλάμε για hardcoded IP αλλά για αναγκαστική επιλογή μέσω DHCP server, σωστά;
    Καλημέρα,

    Ανάλογα τη ρύθμιση, είτε χρησιμοποιούνται οι DNS του ρουτερ/firewall (μέσω forward request), είτε μπλοκάρει η πόρτα επομένως δεν λειτουργούν οι DNS στη συγκεκριμένη συσκευή.
    Όπως επισήμανες και εσύ, οι τρόποι που με το ρούτερ/firewall "ορίζεις" στη συσκευή τη λειτουργία DNS, είναι ότι, είτε επαναδρομολογείς τα request, είτε μπλοκάρεις την πόρτα για διαφορετικούς DNS server από αυτούς του ρούτερ (και η συσκευή μένει χωρίς DNS), με κανόνες στο firewall, όχι μέσω του DHCP server.
    Στη συσκευή με τους Hardcoded DNS,όπως πχ. Android, δεν μπορείς να κάνεις κάτι πέραν τη χρήση VPN, όπως γνωρίζεις.

    Βέβαια πλέον, με DNS over HTTPS/TLS (Το Android 9, νομίζω εισήγαγε αυτή τη λειτουργία, που μπορεί να ρυθμιστεί από το χρήστη) και DnsCrypt, εάν κάποιος θέλει να παρακάμψει και τέτοιους κανόνες πλέον μπορεί. Γίνεται πολύ δύσκολο μετά το μπλοκάρισμα και αδύνατη η επαναδρομολόγηση, αφού μιλάμε πλέον για κρυπτογραφημένα δεδομένα.

  12. #72
    Εγγραφή
    17-02-2015
    Μηνύματα
    20
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    First
    Ερώτηση επειδή στο w724 έχω κρατήσει παλιά version και δεν θελω να αναβαθμίσω χωρίς λόγος, στις τελευταίες εκδόσεις υπάρχει πλέον η επιλογή για αλλαγή των IPv6 DNS servers ?

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. speedport w 724V σε bridged mode
    Από mogsub στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 77
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-15, 17:00
  3. Speedport W724 και Devolo powerlines
    Από jpaudio στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-15, 17:12
  4. VDSL2 Router Speedport & torrent
    Από kostakis1978 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-12-14, 01:30
  5. βοηθεια σε ρυθμιση brightness & contrast σε οθονη dell 3542 laptop
    Από teo18480 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 01:14

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας