Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 26
  1. #1
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω 100αρα γραμμή περίπου ένα χρόνο και fast. Τελευταία το ρούτερ έκανε πολλές αποσυνδέσεις και μάζευε πολλά λάθη. Οι ιστοσελίδες κολλανε να ανοίξουν λες και έχω 64kb/s. Παλιά τα λάθη ήταν 1000 σε 13 μέρες , αλλά τώρα τρελενεται!
    Το μόνο πρόβλημα που είχα κάποτε ήταν χαμηλή ταχύτητα , και μετά από επέμβαση τεχνικού στο καφαο , λύθηκε.

    Τώρα δήλωσα βλάβη , και μου αλλαξαν από fats σε interleaved θεωρώντας ότι αυτό ήταν το πρόβλημα, γιατί ο τεχνικός δεν είδε κάποιο πρόβλημα στο καφαο. Αλλά τα λαθη και οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται. Μέσα σε 1 ώρα 250.000+ λάθη.
    Επισυνάπτω 2 εικόνες , πως είναι τώρα η γραμμή και πως ήταν παλιότερα.
    Επειδή κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζουν, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς να ζητήσω από τον τεχνικό που θα έρθει γιατί θα ξανά δηλώσω βλάβη? Τι ακριβώς να κοιτάξει ? Ποια είναι η γνώμη σας , και αν κάποιος είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ!

    Τώρα:


    Παλιότερα:


    Σύμφωνα με ΟΤΕ είμαι περίπου 70μ από καφαο.
    Επίσης το ρούτερ πριν τρελαθεί τελείως , έκανε επαναφορά σε εργοστασιακες μόνο του. Λέτε να φταίει το ρουτερ?

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά. Έχω 100αρα γραμμή περίπου ένα χρόνο και fast. Τελευταία το ρούτερ έκανε πολλές αποσυνδέσεις και μάζευε πολλά λάθη. Οι ιστοσελίδες κολλανε να ανοίξουν λες και έχω 64kb/s. Παλιά τα λάθη ήταν 1000 σε 13 μέρες , αλλά τώρα τρελενεται!
    Το μόνο πρόβλημα που είχα κάποτε ήταν χαμηλή ταχύτητα , και μετά από επέμβαση τεχνικού στο καφαο , λύθηκε.

    Τώρα δήλωσα βλάβη , και μου αλλαξαν από fats σε interleaved θεωρώντας ότι αυτό ήταν το πρόβλημα, γιατί ο τεχνικός δεν είδε κάποιο πρόβλημα στο καφαο. Αλλά τα λαθη και οι αποσυνδέσεις συνεχίζονται. Μέσα σε 1 ώρα 250.000+ λάθη.
    Επισυνάπτω 2 εικόνες , πως είναι τώρα η γραμμή και πως ήταν παλιότερα.
    Επειδή κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζουν, μήπως μπορείτε να μου πείτε τι ακριβώς να ζητήσω από τον τεχνικό που θα έρθει γιατί θα ξανά δηλώσω βλάβη? Τι ακριβώς να κοιτάξει ? Ποια είναι η γνώμη σας , και αν κάποιος είχε κάποιο παρόμοιο πρόβλημα. Ευχαριστώ!

    Τώρα:


    Παλιότερα:


    Σύμφωνα με ΟΤΕ είμαι περίπου 70μ από καφαο.
    Επίσης το ρούτερ πριν τρελαθεί τελείως , έκανε επαναφορά σε εργοστασιακες μόνο του. Λέτε να φταίει το ρουτερ?
    Το SNR από το 18 έπεσε στο 4..

    Λογικα το ρουτερ φταίει... Ζήτα να έρθει τεχνικός να σου αλλάξει ρουτερ.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Το SNR ξεκινάει κανονικά ψηλά, και μετά από λίγο αρχιζει να παίζει μια κατεβαίνει στο 4 , μια ανεβαίνει ξανά , ώσπου αποσυνδέεται! Θα ζητήσω αλλαγή ρούτερ μήπως τελικά είναι αυτό.

  4. #4
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    938
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Router
    Fritzbox! 7530
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το SNR ξεκινάει κανονικά ψηλά, και μετά από λίγο αρχιζει να παίζει μια κατεβαίνει στο 4 , μια ανεβαίνει ξανά , ώσπου αποσυνδέεται! Θα ζητήσω αλλαγή ρούτερ μήπως τελικά είναι αυτό.
    Δεν είναι φυσιολογικό αυτό... Ξεκίνα με αλλαγή ρουτερ και βλέπεις

  5. #5
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Ευχαριστώ. Θα το δω...

    - - - Updated - - -

    Επειδή πέθανα από τις αποσυνδέσεις, είπα να το γυρίσω σε adsl2+ , και βλέπω τα παρακάτω:
    Η ερώτηση είναι αφού είμαι συνδεδεμένος σε καμπίνα , πως είναι δυνατόν να αυξήθηκε το attenuation τόσο πολύ??? Τέτοιο attenuation είχα όταν ήμουν συνδεδεμένος στο κέντρο , πριν τις καινούργιες καμπίνες.


  6. #6
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ερώτηση είναι αφού είμαι συνδεδεμένος σε καμπίνα , πως είναι δυνατόν να αυξήθηκε το attenuation τόσο πολύ??? Τέτοιο attenuation είχα όταν ήμουν συνδεδεμένος στο κέντρο , πριν τις καινούργιες καμπίνες.
    Σε γυρίζει σε κύκλωμα χαλκού αν αλλάξεις το modulation σε adsl2+. Παύεις να έχεις ίντερνετ μέσω ίνας δηλαδή. Αυτό τουλάχιστον έχω διαπιστώσει ότι συμβαίνει σε όσους έχουμε PSTN τηλεφωνία (και άρα μας συνδέει και χάλκινο καλώδιο ως το Α/Κ).

  7. #7
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Για να συμβει αυτό θα έπρεπε να υπάρχουν ρελέδες/analog switches και καταλληλο provisioning για να ενεργοποιουνται ολα αυτα, μονο και μονο επειδη καποιος αλλαξε το modulation type στο router του.
    Επιστημονικη φαντασία.
    Πολυ απλά, οταν το dslam δει adsl αυξανει τεχνητά το attenuation και ριχνει την ταχυτητα. Το γιατί πρέπει να αναζητηθεί στις διαφορες "κανονιστικές" συμφωνίες των παροχων, συχνα ατυπες.
    (και που κατα περίπτωση δεν τηρουνται.)
    Κλασσικο παραδειγμα ο ποτες που δινει adsl απο kv με συγρχονισμο 22/1 και με τελεια σταθεροτητα. Δυσκολα θα πηγαινε καποιος σε vdsl αν ολες οι adsl δουλευαν ετσι. (εκτος αν ηταν στην ιδια τιμη)

  8. #8
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Χωρίς επίσκεψη τεχνικού για 2η φορά ακόμα , πιθανόν θα έρθει αργότερα ή αύριο, η γραμμή ξαφνικά από χθες το βράδυ που έπεσε, συγχρονιστηκε χαμηλότερα , και εδώ και αρκετές ώρες δεν έχει ούτε ένα λάθος. Είναι σταθερή αλλά χαμηλότερος συγχρονισμός. Άντε πάλι να ξανά πείσω 13888 και τεχνικούς ότι η γραμμή εδώ και 1,5 χρόνο τερμάτιζε και οτι δεν είναι φυσιολογικό.
    Μου είχε τύχει μια ακόμα φορά , το είχα γραψει και εδώ χαμηλότερος συγχρονισμός και μετά από αρκετή ταλαιπωρία το είχαν φτιάξει. Για να δούμε....


  9. #9
    Εγγραφή
    12-01-2006
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    278
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99999/9997
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΥΚΑΡΠΙΑ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    7,8(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φιλτρο καμπινας, ειναι το πιο πιθανο.
    Τα παιζουν.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Λες? Ωραία θα το αναφέρω στον τεχνικό αν δεν βγάζει άκρη!

  11. #11
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ απλά, οταν το dslam δει adsl αυξανει τεχνητά το attenuation και ριχνει την ταχυτητα.
    Δεν ήμουν σίγουρος για το τι κάνει και δεν περίμενα να αυξάνει το attenuation. Θα περίμενα να αυξάνει τεχνητά το snr έτσι ώστε να πέφτει η ταχύτητα. Τα στοιχεία της γραμμής αν γυρίσω σε adsl2+ είναι και σε εμένα σχεδόν πανομοιότυπα με αυτά που είχα όταν ήμουν σε χαλκό με adsl2+ για αυτό κατέληξα στο συμπέρασμα που είπα.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Επειδη το snr μανιπουλαρεται με το καταλληλο modemoρουτερ προφανως εχουν και αλλους τροπους.
    Το ποιο απλό που μπορει να κανει ειναι να μειωσει τη σταθμη εκπομπης. Λιγοτερη εγχυση ισχυος, χαμηλοτερο σημα στην ακρη.
    Ειναι διπλα σου , δεν χρειαζεται να "φωνάζει"

  13. #13
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πάντως όταν γύρισα σε adsl , μπορεί να έδειχνε attenuation 30 , αλλά δεν είχε τα σφάλματα που είχε σαν adsl.

    - - - Updated - - -

    Τελικά ήρθε τεχνικός αλλαξε πόρτα την καμπίνα , και επανήλθε η ταχύτητα στα φυσιολογικά. Μια απλή αλλαγή πόρτας ήταν τελικά!

  14. #14
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    βασικα το snr πεφτει παρα πολυ γιαυτο τρως αποσυνδεσεις.
    δες και πριζες. εγω με κατι αλλαγουλες στις πριζες, ειδα κατι χιλιαδες crc χαμηλο snr και χαλια συγχρονισμους. και μαλιστα χωρις να εχει συνδεθει κατι λαθος ( θεωρητικα τουλαχιστο)
    τα βγαλα τα ξανασυνδεσα και κομπλε

  15. #15
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Όχι δεν έχω θέμα με πρίζες, γιατί έχω τραβήξει εξωτερικό καλώδιο το οποίο πάει κατευθείαν στο ρούτερ. Ο τεχνικός άλλαξε και το μοντεm έδωσε το entry 2i, από το plus που είχα και τώρα όλα είναι κανονικά εκτός από το ότι είμαι σε interleaved το οποίο και θα κρατήσω λίγο να δω πως πηγαίνει.



    Τα CRC errors δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικά για 6 ώρες online.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας