Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 19
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2005
    Περιοχή
    Περισσός - Αθήνα
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    605
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TP-LINK AC750
    Καλησπερα παιδια!Εχω λοιπον εναν φρονιμητη που εδω και 3 χρονια δεν λεει να βγει...Το τελευταιο καιρο ομως μου εχει καταστρεψει το κεφαλι με συχνους πονοκεφαλους πονους σε αυτια , λαιμους και γενικως...Πηγα σε οδοντιατρο λοιπον και μου ειπε να παω σε γναθοχειρουγο να μου το βγαλει με μια επεμβαση που θα χρειαστει τοπικη ναρκωση.Και μου προτεινε να παω σε γναθογειρουργο του ΙΚΑ γιατι μου λεει ειναι πολυ καλοι και φυσικα η επεμβαση θα γινει δωρεαν.Αυτο που φοβαμαι εγω ειναι απλο.Τους χειρουργους του ΙΚΑ
    Γι αυτο θελω να μου πειτε οσοι απο εσας εχετε κανει αυτην την επεμβαση τι γιατρο προτιμησατε (ΙΚΑ η Ιδιωτικο) το κοστος στον ιδιωτικο,αν εγινε ολικη η τοπικη ναρκωση και φυσικα ποσο επωδυνο ειναι?
    Ρωταω πολλα αλλα φταιει το οτι δεν παταω σε γιατρους και δεν εχω εξοικοιωση με τετοια σκηνικα
    Ευχαριστω!

  2. #2
    Το avatar του μέλους hemlock
    Το μέλος hemlock δεν είναι συνδεδεμένο Τι εννοείς δεν ξέρεις πως το deadline ειναι ΑΥΡΙΟ?
    Εγγραφή
    13-05-2006
    Περιοχή
    ΑΧΑΡΝΑΙ -ΑΤΤΙΚΗΣ(ΜΕΝΙΔΙ)
    Μηνύματα
    10.044
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Το "χειρουργιο" αυτο δεν ειναι καθολου δυσκολο να γινει...Εγω το εκανα στο ιατρειο της οδοντοντιατρου μου...Απλα η γυναικα εφερε τον ειδικο...Αν θυμαμε καλα πρεπει να πληρωσα κανα 70ευρω και πρεπει να καθησα περιπου 45mins
    Παντως αυτο που θα σου μεινει αξεχαστο απο την ολη διαδικασια ,ειναι η δυναμη που θα βαλει ο ειδικος για να σου κανει την εξαγωγη..Βαζει ολη, μα ολη του την δυναμη,εγω χωρις να κανω πυρετο μετα το χειρουργιο (μου εδωσε amoxil των 1000mg),χωρις να πρηστω καθολου δεν μπορουσα να ανοιξω το σαγονι μου ολη την επομενη μερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hemlock : 13-04-07 στις 14:12.
    ΚΑΙ 50.000 ΚΡΟΎΣΜΑΤΑ ΤΗΝ ΜΈΡΑ Κ ΤΙ ΈΓΙΝΕ? ΤΣΆΜΠΑ ΡΑΜΠΙΤ = ΣΟΒΙΕΤΙΚΗ ΕΝΩΣΗ.
    ΑΥΤΟ ΘΈΛΕΤΕ, ΤΟΝ ΣΤΆΛΙΝ? ΤΕΛΟΣ ΤΑ ΜΝΗΜΌΝΙΑ, ΖΩΉ ΜΑΓΙΚΉ.
    ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΤΥΝ ΚΟΥΒΈΝΤΑ ΈΤΣΙ, ΜΟΝΌ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΕΘ ΛΈΤΕ. ΞΥΔΑΚΙ ΜΑΔΟΥΡΙΑ.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Προσωπικά δεν ξέρω κάτι για το θέμα αλλά θα προτιμούσα ιδιωτικό γιατρό γιατί μπορεί να φύγεις με δεύτερο στόμα από το ΙΚΑ. Κουράγιο και μην φοβάσαι. Εφόσον έχει τοπική αναισθησία ίσως να πονάει μετά αλλά με 1-2 παυσίπονα σε 2 μέρες θα έχει περάσει ο πόνος

  4. #4
    Εγγραφή
    16-04-2006
    Περιοχή
    Πεύκη
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    24576/512
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ
    Router
    Linksys WAG300N
    Εχω σχετική εμπειρία με τον γιό μου σε ιδιωτικό γναθοχειρουργικό ιατρείο. Μιλάμε για χειρουργική επέμβαση με δύο γιατρούς και μία νοσοκόμα. Του αφαίρεσαν δύο φρονιμίτες, τον έναν μάλιστα τον κατεκερμάτισαν με ειδικό τροχό για να μπορέσουν να τον αφαιρέσσουν. Με ΡΜ σου στέλνω το τηλέφωνο του γιατρού... και καλό κουράγιο.

    Δεν σημαίνει βέβαια, ότι σου προτείνω να τον επιλέξεις.
    ...κι όταν όλα αποτύχουν, ρίξε μια ματιά στο manual !

  5. #5
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6600/1022
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 40.2(dB)
    Τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι ξενοδοχεία.Δεν έχουν σχέση με γιατρούς.Ο ίδιος γιατρός που χειρουργεί στο ΙΚΑ μπορεί να χειρουργεί και στο καλύτερο ιδιωτικό νοσοκομείο.Απλώς είναι η ελληνική νοοτροπία να νομίζουμε ότι τα ιδιωτικά είναι πάντα και καλύτερα......

  6. #6
    Εγγραφή
    31-03-2006
    Περιοχή
    Πυλαία
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    592
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΝΟΡΑΜΑ
    Router
    Bautec
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rcs Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι ξενοδοχεία.Δεν έχουν σχέση με γιατρούς.Ο ίδιος γιατρός που χειρουργεί στο ΙΚΑ μπορεί να χειρουργεί και στο καλύτερο ιδιωτικό νοσοκομείο.Απλώς είναι η ελληνική νοοτροπία να νομίζουμε ότι τα ιδιωτικά είναι πάντα και καλύτερα......
    Σωστό αυτό που λες αλλά πως χειρουργει ο γιατρός αυτός στο ΙΚΑ και πως όταν είναι στο νοσοκομείο - κλινική. Οι ίδιοι γιατροί του ΙΚΑ είναι που λενε στους ασθενείς τους έλα από το ιατρείο μου να σε εξετάσω γιατί έχω κατι ειδικά μηχανήματα

  7. #7
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Περιοχή
    ET IN ARCADIA EGO...
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.539
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024, GPRS/3G
    ISP
    ΟΤΕ, Q, Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΤΕΝΟ
    Router
    linksyswag200g
    αν πάντως έφαγες τόσο πόνο για να γίνεις όπως στο avatar σου, τότε ο πόνος του γναθοχειρούργου θα είναι τίποτα


    πάντως εγώ μια φορά που είχα πάει για καθαρισμό ριζών και κάτι σχετικά σε οδοντογναθοχειρούργο στα στενά περί τον Ευαγγελισμό [γνωστά για τις υπέρογκες τιμές τους] μια φάση που θυμάμαι είναι 4 χέρια να παλεύουν μέσα στο στόμα μου!!!!

    [το καλό ήταν τα δικά μου χέρια πάλευαν σε άλλο σημείο της νοσοκόμας ]




  8. #8
    Εγγραφή
    18-06-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    265
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    6600/1022
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    pirelli
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 40.2(dB)
    Πιστεύω ότι αν ο γιατρός είναι ευσυνείδητος, θα σε προσέξει το ίδιο όπου κι αν βρίσκεσαι.Τώρα πολλοί είναι που σε αναγκάζουν να σε χειρουργήσουν σε μια ιδιωτική κλινική.Εκεί έχεις δίκιο.Επειδή θα βγούμε εκτός θέματος και έχοντας ζήσει πρόσφατη ταλαιπωρία συγγενή μου που κόντεψε να πεθάνει,οι απόψεις μου για τα ιδιωτικά άλλαξαν.Είναι απλά καλά ξενοδοχεία και τίποτα παραπάνω.Έχεις τα λεφτά καλό για σένα γιατί θα ταλαιπωρηθείς λιγότερο.Σημασία έχει ο γιατρός.
    Να προσθέσω και την δύναμη που έχουν οι ιδιωτικές κλινικές να αναγκάζουν τους ανθρώπους να καταφεύγουν σε χειρουργικές επεμβάσεις.Πάρε ένα οποιοδήποτε περιοδικό και κοίτα τις διαφημίσεις κατά της παχυσαρκίας και θα καταλάβεις.Αλλά όταν γίνει το κακό πρέπει να ξεπουληθείς ή να ψάχνεις δημόσιο νοσοκομείο.Απλώς όταν τα ζήσεις από μέσα τα πράγματα,δεν στο εύχομαι, θα καταλάβεις ότι πολλά δημόσια νοσοκομεία είναι ανώτερα από τα ιδιωτικά λόγω έμψυχου υλικού.

  9. #9
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Κι εκεί που διάβαζα τα θέματα για τους VoIP providers για να ξεχάσω τον πόνο μου, σκέφτηκα να κάνω ένα search με την λέξη κλειδί μήπως και αν...

    Κι όμως υπήρχε topic αρκετών ετών και είπα να το νεκραναστήσω!

    Πάμε στα δυσάρεστα τώρα. Μετά από πόνους τις τελευταίες εβδομάδες στο αριστερό άνω άκρο της γνάθου, συχνούς πονοκεφάλους κτλ. υποψιαζόμουν την έξοδο κάποιου φρονιμίτη.
    Ακολούθησα λοιπόν την απαιτούμενη μέσω του ΙΚΑ διαδικασία που περιλαμβάνει: επίσκεψη σε οδοντίατρο, παραπομπή για πανοραμική και επιστροφή πίσω για ανάγνωση της ακτινογραφίας. Η γιατρός δεν είδε κάτι και με παρέπεμψε σε γναθοχειρουργό.

    Η διάγνωση της γναθοχειρουργού σήμερα όμως μου προκάλεσε σοκ! Μου εξήγησε ότι η στραβή άνω οδοντοστοιχία μου προκαλεί πρόβλημα στους μυς της γνάθου και προκαλείται αυτή η μυαλγία που διαρκώς θα επιδεινώνεται. Η μόνη λύση είπε είναι επίσκεψη σε ορθοδοντικό για να τοποθετήσω σιδεράκια πάνω κάτω ώστε να διορθώσω την κατάσταση της γνάθου.

    Εκτός από το αντιαισθητικό θέμα της τοποθέτησης σε αυτή την ηλικία, διάβασα ότι τέτοιες επεμβάσεις κοστολογούνται στις 3000-4000€.
    Μήπως να ξεκινήσω από κάποιον γναθοχειρουργό για νέα εκτίμηση της κατάστασης και κάποια δεύτερη άποψη; Θα δεχόμουν με χαρά και κάποια πρόταση για την πόλη της Θεσσαλονίκης κατά προτίμηση.

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Τον καιρό τον δικό μου στη Θεσσαλονίκη όταν είχαμε ένα οδοντιατρικό πρόβλημα πηγαίναμε στην οδοντιατρική σχολή. Εκεί βρίσκαμε κάποιο φοιτητή μεγάλου έτους, του λέγαμε το πρόβλημα και αυτός η μας έπαιρνε για δικό του περιστατικό ή μας έβρισκε άλλο φοιτητή ή πηγαίναμε στη πιθανή με το πρόβλημα μας έδρα. Η εργασία που έκαναν ήταν άριστη και στα σοβαρά θέματα την εργασία την έκαναν οι εκπαιδευτές οδοντίατροι, συνήθως υφηγητής ή επιμελητής. Δοκίμασε νομίζω ότι είναι καλύτερη λύση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rcs Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....,δεν στο εύχομαι, θα καταλάβεις ότι πολλά δημόσια νοσοκομεία είναι ανώτερα από τα ιδιωτικά λόγω έμψυχου υλικού.
    Έχω σοβαρό πρόβλημα υγείας και οι οδηγίες του γιατρού που με παρακολουθεί είναι "μόνο δημόσιο νοσοκομείο, ούτε σκέψη για ιδιωτικό" αν μου τύχει κάτι.

  11. #11
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έκλεισα με την απαραίτητη διαδικασία ραντεβού στο ορθοδοντικό τμήμα του ΑΠΘ αλλά αυτό αργεί καθώς κανονίστηκε για 1,5 μήνα μετά. Μετά την διεξαγωγή του ραντεβού περιμένεις 3 μήνες να πάρεις απάντηση για το αν θα σε αναλάβουν ή όχι με τις πιθανότητες φυσικά να μην είναι με το μέρος μου.

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Όσο πιο δύσκολο το περιστατικό, τόσο οι πιθανότητες να σε καλέσουν μεγαλώνουν.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Έχω ακούσει ότι αναλαμβάνουν κυρίως παιδιά γιατί υπάρχει μεγάλη λίστα αναμονής σε ενήλικες. Εγώ θα κάνω ότι χρειάζεται και θα διατηρήσω μια μικρή ελπίδα μήπως προκύψει κάτι καλό.

  14. #14
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE

  15. #15
    Εγγραφή
    09-03-2019
    Μηνύματα
    0
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μετά από 9 μήνες, απλά αναφέρω πως σε πρόσφατη συζήτηση με γιατρό οικογενειακό φίλο μου είπε πως οτι κι αν έχεις καλύτερα σε δημόσιο νοσοκομείο. ''Ο γιατρός πρέπει να έχει πετσοκόψει κόσμο και κόσμο για να σου κάνει καλή δουλειά''

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επειγόντως drivers! ! ! !
    Από nek_stoi στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 15:53
  2. Επειγόντως Αιμοπετάλια Α+
    Από maria.pap στο φόρουμ Ομάδα Εθελοντών Αιμοδοτών Adslgr.com
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 16:48
  3. Βοήθεια επειγόντως
    Από Levathian στο φόρουμ Audio, Video και Φωτογραφία
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-07, 22:12
  4. βοηθεια επειγοντως
    Από acehight στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-09-07, 01:34
  5. Καρέκλα γραφείου επειγόντως !!!
    Από WAntilles στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 93
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-07, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας