Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-21 από 21
  1. #16
    Εγγραφή
    03-05-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    983
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑΣ
    Router
    Speedport Plus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! αυτο που λες γινεται οταν εχουμε ηδη παρει root δικαιωματα και υπαρχει εγκατεστημενο το προγραμμα διαχειρισης για root access. Ομως αυτα τα malware εκμεταλλευονται το κενο που υπαρχει ωστε να μπορουμε να παρουμε root access εμεις, και περναει απαρατηρητο και σε αυτους που ΔΕΝ εχουν ηδη παρει, ετσι εκει κανουν οτι θελουν χωρις να υπαρχει το προγραμμα διαχειρισης εγκατεστημενο. Τωρα για οσους ηδη εχουν, προφανως θα ξερουν και τον τροπο να το κανουν bypass τον ελεγχο. Με λιγα λογια δεν σημαινει οτι οσοι δεν εχουν ηδη παρει root access ΔΕΝ κινδυνευουν!!!!
    πολλες πληροφοριες εδω : https://en.wikipedia.org/wiki/Rooting_%28Android_OS%29
    Τα malware που λεμε εδω λοιπον, κατεβαζεις ακομα και απο το google play ενα προγραμμα δηθεν οτι ειναι κατι αλλο (εχει συμβει πολλες φορες να εχει εκει κακοβουλα προγραμματα), σου τρεχει ενα script το οποιο σε κανει να εισαι root, ομως δεν στο δειχνει, το εκμεταλλευεται για δικους του λογους, ετσι εσυ νομιζεις οτι δεν εισαι root ενω το προγραμμα κανει τα δικα του! οποτε δεν εχεις καποιο προγραμμα διαχειρισης για να σου ζητησει ελεγχο.
    Μεχρι προτεινος ολοι νομιζαν οτι μονο αν εχεις root access κινδυνευεις, τωρα αυτο δεν ισχυει πλεον.
    Εννοειτε οτι περισσοτερο κινδυνευουμε οταν κατεβασουμε απο αλλες πηγες, γιατι μπορει πχ να κατεβασουμε στον υπολογιστη μας κατι αρχεια apk και μετα να τα περασουμε στην συσκευη μας.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...81%CE%AD%CF%82
    εμ και απο επισημες πηγες δεν την γλιτωνουμε.....
    Κάπως έτσι το σκεφτόμουνα κι εγώ (too good to be true ) αλλά έλεγα μπας και μπορούσαμε να έχουμε κάποιον έλεγχο...
    Σε ευχαριστώ για την πληροφόρηση

    Αλήθεια κάποιο γνωστό-καλό antivirus (πληρωμένο όχι free έκδοση) μπορεί να μας προστατέψει?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος slow : 09-11-15 στις 03:43.

  2. #17
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα! αυτο που λες γινεται οταν εχουμε ηδη παρει root δικαιωματα και υπαρχει εγκατεστημενο το προγραμμα διαχειρισης για root access. Ομως αυτα τα malware εκμεταλλευονται το κενο που υπαρχει ωστε να μπορουμε να παρουμε root access εμεις, και περναει απαρατηρητο και σε αυτους που ΔΕΝ εχουν ηδη παρει, ετσι εκει κανουν οτι θελουν χωρις να υπαρχει το προγραμμα διαχειρισης εγκατεστημενο. Τωρα για οσους ηδη εχουν, προφανως θα ξερουν και τον τροπο να το κανουν bypass τον ελεγχο. Με λιγα λογια δεν σημαινει οτι οσοι δεν εχουν ηδη παρει root access ΔΕΝ κινδυνευουν!!!!
    πολλες πληροφοριες εδω : https://en.wikipedia.org/wiki/Rooting_%28Android_OS%29
    Τα malware που λεμε εδω λοιπον, κατεβαζεις ακομα και απο το google play ενα προγραμμα δηθεν οτι ειναι κατι αλλο (εχει συμβει πολλες φορες να εχει εκει κακοβουλα προγραμματα), σου τρεχει ενα script το οποιο σε κανει να εισαι root, ομως δεν στο δειχνει, το εκμεταλλευεται για δικους του λογους, ετσι εσυ νομιζεις οτι δεν εισαι root ενω το προγραμμα κανει τα δικα του! οποτε δεν εχεις καποιο προγραμμα διαχειρισης για να σου ζητησει ελεγχο.
    Μεχρι προτεινος ολοι νομιζαν οτι μονο αν εχεις root access κινδυνευεις, τωρα αυτο δεν ισχυει πλεον.
    Εννοειτε οτι περισσοτερο κινδυνευουμε οταν κατεβασουμε απο αλλες πηγες, γιατι μπορει πχ να κατεβασουμε στον υπολογιστη μας κατι αρχεια apk και μετα να τα περασουμε στην συσκευη μας.
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...81%CE%AD%CF%82
    εμ και απο επισημες πηγες δεν την γλιτωνουμε.....
    Απο ποτε παιρνει ενα προγραμμα root δικαιωματα, οντας ενα απλο apk;
    Που το κατεβασες απο το Store κιολας;

    Παλια αυτα μπορει, εδω και 2 χρονια τουλαχιστον με την καμια.

    ---
    Επισης, ΣΙΓΑ το malware, διαφημισεις ετρεχαν τα apps.
    5% μυαλο να εχει ο χρηστης, ΔΕΝ κατεβαζει τετοια apps.

  3. #18
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλημέρα, δεν χρησιμοποιώ ΠΟΤΕ antivirus σε android......
    μια δυο φορες που δοκιμασα οτι ηταν της custom rom ή για root τα ελεγε ιο, απο τοτε αντε γεια....αυτα τα ξερω και εγω....
    Gordito δεν ειπα οτι εγω το εχω παθει! εγω τπτ δεν εχω παθει, ειπα για το αλλο θεμα και συγκρινοντας τα 2 θεματα βγηκε το συμπερασμα.
    Προφανως οι apps εκμεταλλευονται τον τροπο που κανουμε για να παρουμε root access.
    Προσωπικα δεν εχω δει κατι οποτε δεν πολυπιστευω οτι λεει η καθε εταιρια που ετσι την βολευει για να κονομαει.....
    οπως εχω πει προσεχουμε για να εχουμε, λιγο μυαλο και δεν εχουμε αναγκη ποτε κανενα αντιβαιρουζ (για android).
    Και παντα backup δεδομενα και ROM κομπλε! οτι και να γινει δεν χανεις τιποτα!

  4. #19
    Εγγραφή
    26-05-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ - ΑΧΑΡΝΩΝ
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112637/11255
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    ZTE H288A
    SNR / Attn
    (dB) / 2.9(dB)
    Νικηφορε μια βοηθεια θα ηθελα Την ROM πως μπορουμε να την κανουμε backup?

  5. #20
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.114
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bmagi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νικηφορε μια βοηθεια θα ηθελα Την ROM πως μπορουμε να την κανουμε backup?

    καλησπέρα, αν έχεις μαμα rom μπορεις με αυτο εδω : https://play.google.com/store/apps/d...nnandbup&hl=el
    θελει να εχεις root access ομως για να την κανεις.
    Ομως σε μια μαμα συσκευη δεν ειναι αναγκη να κανεις την rom backup κανεις μονο τα δεδομενα σου με προγραμμα πχ σαν το titanium backup, super backup και αλλα, επισης εχει μερικα που αντι να κανεις backup τις εφαρμογες κανεις μια λιστα απο αυτες και μετα τις κατεβαζεις απο το google play, δλδ αυτο το κανει για σενα, τα λενε πχ app list backup. Τι νοημα εχει να κανεις τις εφαρμογες να πιανουν χωρο στην SD και μετα αμα το χρειαστεις να εχει παλιες? παλι θα τις κατεβαζεις!
    επισης σε μαμα συσκευες μια επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων το κανει οπως το αγορασες.
    Και εννοειτε οτι κανουμε backup τα περναμε και σε pc γιατι οι καρτες μνημης δεν ειναι αξιες εμπιστοσυνης, 2 μου εχουν χαλασει και ειχα παρει αλλου τα δεδομενα και σωθηκαν ολα!
    Συνηθως την rom την κανουμε backup οταν κανουμε δοκιμες με αλλες custom και θελουμε ενα backup οπως την ειχαμε κανει.
    Σε μια μαμα rοm δεν βλεπω να εχει καποιο νοημα το backup της, μονο των δεδομενων, αρα ενα προγραμμα σαν το super backup που τα κανει ολα σου αρκει!
    Οποιος εχει και custom recovery μπορει απο εκει πχ με την CWM ή την TWRP, εγω δουλευω την 2η στο κινητο μου.
    υπαρχει και δυνατοτητα μεσω συνδεσης καλωδιου usb (με τροπο και μεσω wifi) με adb commands (κονσολα δλδ) γινεται φυσικα και απο windows και επειδη εκει εισαι roοt στην κονσολα δεν θελει υποχρεωτικα να ειναι και η συσκευη σου!
    εδω εχει εντολες αλλα ειναι μεγαλη μανουρα και εγω σπανια δουλευω με adb μονο σε απολυτη αναγκη, αλλα μπορεις να κανεις και backup/restore τα αρχεια σου.
    http://techbeasts.com/2014/01/05/useful-adb-and-fastboot-commands-and-how-to-them/

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 12-11-15 στις 21:34.

  6. #21
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ουσιαστικά σώζεις τηλεφωνικό κατάλογο, φωτογραφίες κλπ και κάνεις επιστροφή στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Μετά, εγκαθιστάς όποιες εφαρμογές θέλεις και τέλος.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για να φύγουν τα διαφημιστικά
    Από Orange_Juice στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-15, 15:36
  2. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-15, 20:57
  3. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 10:21
  4. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 19:09
  5. Μηνύματα: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-15, 02:28

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας