Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-39 από 39
  1. #31
    Το avatar του μέλους MIKU
    MIKU Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    wind: 3g το σκουρο, 2g το ανοιχτό Συνημμένο Αρχείο 163559

    cosmote: 3g
    Συνημμένο Αρχείο 163560
    Κατι ειναι λαθος με το χαρτη της κοσμοτε!

  2. #32
    Εγγραφή
    05-09-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    4.577
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    14/1
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Της wind είναι 3g και το σκούρο και το ανοιχτό, οι ταχύτητες διαφέρουν. Εννοείται πως έχει κάλυψη 2g πανελλαδικά.

  3. #33
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anderm Εμφάνιση μηνυμάτων
    wind: 3g το σκουρο, 2g το ανοιχτό Συνημμένο Αρχείο 163559

    cosmote: 3g
    Συνημμένο Αρχείο 163560

    H Cosmote έχει το καλύτερο 3G μέσα στη θάλασσα...

    Στο χάρτη της WIND, το ανοιχτό γαλάζιο είναι το αργό 3G. Το σκούρο μπλε είναι το Η+ που είναι πιο γρήγορο... H WIND τους τελευταίους μήνες βάζει πολλές νέες κεραίες με H+ και 4G και ακόμα δεν έχει τελειώσει... Η κάλυψη με το 2G της (ομιλία, SMS και πολύ αργό ίντερνετ) είναι ήδη αρκετά καλή! Φαντάσου να τελειώσει και με το γρήγορο ίντερνετ...

    Γι' αυτό λέω πιο πάνω πως οι τιμές της Cosmote είναι εκτός πραγματικότητας, όχι μόνο με την κρίση, αλλά και σε σχέση με τον ανταγωνισμό που έχει ανέβει πολύ και κοστίζει σχεδόν τα μισά!!

  4. #34
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων

    H Cosmote έχει το καλύτερο 3G μέσα στη θάλασσα...

    Στο χάρτη της WIND, το ανοιχτό γαλάζιο είναι το αργό 3G. Το σκούρο μπλε είναι το Η+ που είναι πιο γρήγορο... H WIND τους τελευταίους μήνες βάζει πολλές νέες κεραίες με H+ και 4G και ακόμα δεν έχει τελειώσει... Η κάλυψη με το 2G της (ομιλία, SMS και πολύ αργό ίντερνετ) είναι ήδη αρκετά καλή! Φαντάσου να τελειώσει και με το γρήγορο ίντερνετ...

    Γι' αυτό λέω πιο πάνω πως οι τιμές της Cosmote είναι εκτός πραγματικότητας, όχι μόνο με την κρίση, αλλά και σε σχέση με τον ανταγωνισμό που έχει ανέβει πολύ και κοστίζει σχεδόν τα μισά!!
    Το ανοιχτό μπλε στο χάρτη της WIND κρίνοντας απο την Εθνική Οδό Αθηνών Λαμίας είναι το 2G. Το σκούρο μπλε κρίνοντας από την κεντρική ελλάδα είναι εκεί όπου κάποτε έβαλε κεραίες 3G. Η πραγματική κάλυψη δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γράφει ο χάρτης. Εδώ μέσα στην Αθήνα και δεν πιάνω 3G, εκτός αν είμαι στο δρόμο. Ενώ με cosmote όντως σήμα καμπάνα και γενικότερα ποιότητα δικτύου.
    Βέβαια από την άλλη η cosmote με 3 play που ξεκινάει από τα 75 ευρώ μόνο σαν αστείο μπορώ να το εκλάβω. Αυτές δεν είναι τιμές για μερίδιο αγοράς, ίσως να μην τον ενδιαφέρει κιόλας. Και το cosmote mycloud θα μπει στην ιστορία μαζί με το cosmotebooks σε επιτυχία...

  5. #35
    Εγγραφή
    10-09-2007
    Μηνύματα
    365
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49996/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    SNR / Attn
    31(dB) / 20(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kennyyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ανοιχτό μπλε στο χάρτη της WIND κρίνοντας απο την Εθνική Οδό Αθηνών Λαμίας είναι το 2G. Το σκούρο μπλε κρίνοντας από την κεντρική ελλάδα είναι εκεί όπου κάποτε έβαλε κεραίες 3G. Η πραγματική κάλυψη δεν έχει καμία σχέση με αυτό που γράφει ο χάρτης. Εδώ μέσα στην Αθήνα και δεν πιάνω 3G, εκτός αν είμαι στο δρόμο. Ενώ με cosmote όντως σήμα καμπάνα και γενικότερα ποιότητα δικτύου.
    Βέβαια από την άλλη η cosmote με 3 play που ξεκινάει από τα 75 ευρώ μόνο σαν αστείο μπορώ να το εκλάβω. Αυτές δεν είναι τιμές για μερίδιο αγοράς, ίσως να μην τον ενδιαφέρει κιόλας. Και το cosmote mycloud θα μπει στην ιστορία μαζί με το cosmotebooks σε επιτυχία...
    Από τη στιγμή που η Wind και η Vodafone έχουν συστίσει κοινή εταιρία για την διαχείριση του RAN δικτύου με collocation σταθμών, πάει να πει ότι έχουν την ίδια ακριβώς κάλυψη στο 2G & 3G. Μόνο το 4G δεν ήταν μέσα στην συμφωνία για αυτό και εκεί διαφέρει η κάλυψη.
    Με όλα αυτά θέλω να πω ότι ο χάρτης είναι μάλλον για 4G , 4G+, εκτός και αν κάποιοι πιστεύετε ότι η Wind δεν έχει καν σήμα 2G στην Ευρυτανία !
    Γενικά το σήμα των wind και Vodafone έχει φτάσει τα επίπεδα της Cosmote στο 2G &3G.

    R.I.P στον Ζαχαρία Πιπερίδη , COO του ΟΤΕ. Λένε ότι προοριζόταν για COO του DT-group Ευρώπης και μάλλον το αγχος τον νίκησε. Κρίμα γιατί έχει και 2 ανήλικα παιδιά. Οι σκέψεις μας μαζί τους.
    Ταυτίσου με τ' αυτί σου

  6. #36
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά οι τιμές είναι ήμαρτον!
    Δεν είμαστε σοβαροί μου φαίνεται....

  7. #37
    Εγγραφή
    29-03-2004
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stud1118 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τη στιγμή που η Wind και η Vodafone έχουν συστίσει κοινή εταιρία για την διαχείριση του RAN δικτύου με collocation σταθμών, πάει να πει ότι έχουν την ίδια ακριβώς κάλυψη στο 2G & 3G. Μόνο το 4G δεν ήταν μέσα στην συμφωνία για αυτό και εκεί διαφέρει η κάλυψη.
    Με όλα αυτά θέλω να πω ότι ο χάρτης είναι μάλλον για 4G , 4G+, εκτός και αν κάποιοι πιστεύετε ότι η Wind δεν έχει καν σήμα 2G στην Ευρυτανία !
    Γενικά το σήμα των wind και Vodafone έχει φτάσει τα επίπεδα της Cosmote στο 2G &3G.

    R.I.P στον Ζαχαρία Πιπερίδη , COO του ΟΤΕ. Λένε ότι προοριζόταν για COO του DT-group Ευρώπης και μάλλον το αγχος τον νίκησε. Κρίμα γιατί έχει και 2 ανήλικα παιδιά. Οι σκέψεις μας μαζί τους.
    RIP για τον Πιπερίδη πράγματι. Το άγχος είναι η μάστιγα της εποχής μας...!

    Στα υπόλοιπα συνεχίζω να διαφωνώ, και το λέω ως πελάτης cosmote 10+ χρόνια που σιχάθηκα την εμπορική της πολιτική και προσπάθησα να αλλάξω σε wind. Η διαφορά στην κάλυψη είναι χαοτική. Αλλά αυτά προφανώς είναι προσωπικές εμπειρίες, ο καθένας έχει τις δικές του.

  8. #38
    Εγγραφή
    09-09-2005
    Περιοχή
    Πεύκη
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    1.376
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Bauedtec
    Επειδή αναφέρθηκε ότι τα προγράμματα αυτά συμφέρουν τους υπάρχοντες συνδρομητές, να αναφέρω την δική μου εμπειρία, μια και τι ΣΚ μίλησα με 13888, μήπως και έχω μειωμένα έξοδα με τα νέα προγράμματα ONE (2 κινητά + vdsl 30). Μου ειπώθηκε ότι ONE FAMILY δεν υφίσταται (οι τιμές που φαίνονται, καθώς και η χρήση των λεπτών ομιλίας από 2 κινητά), απλά κάποια επιπλέον έκπτωση θα μπει στο ένα από τα 2 κινητά + δήλωση 18μηνο για το vdsl μια και είχε λήξει το προηγούμενο. Μιλάμε για μείωση 5 ευρώ το μήνα συνολικά.

    Μετά από σκέψη το απέρριψα, και πλέον ψάχνω να πάω αλλού, φτάνει να έχω πραγματικό vdsl στον νέο πάροχο, μια και το νέο καφαό με το mini dslam το βλέπω από την βεράντα μου. Αν η αποσύνδεση του κινητού είναι μόνο η πληρωμή της έκπτωσης (45e στο ένα και 81e στο άλλο) τότε έφυγα τρέχοντας, αυτά θα αποσβεστούν σε 2 μήνες στον νέο πάροχο.

    Κρίμα, δεν είχα διάθεση να φύγω, πραγματικά, αλλά τις απαντήσεις που άκουσα τις θεωρώ τουλάχιστον κοροϊδία.

    Ελπίζω να υπάρχει προς το παρόν ελλειπής ενημέρωση των εκπροσώπων τους, θα κοιτάξω να επιβεβαιώσω μέσω καταστήματος ΟΤΕ.

  9. #39
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    Usa
    Μηνύματα
    4.812
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    >Vodafone<
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagskarm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή αναφέρθηκε ότι τα προγράμματα αυτά συμφέρουν τους υπάρχοντες συνδρομητές, να αναφέρω την δική μου εμπειρία, μια και τι ΣΚ μίλησα με 13888, μήπως και έχω μειωμένα έξοδα με τα νέα προγράμματα ONE (2 κινητά + vdsl 30). Μου ειπώθηκε ότι ONE FAMILY δεν υφίσταται (οι τιμές που φαίνονται, καθώς και η χρήση των λεπτών ομιλίας από 2 κινητά), απλά κάποια επιπλέον έκπτωση θα μπει στο ένα από τα 2 κινητά + δήλωση 18μηνο για το vdsl μια και είχε λήξει το προηγούμενο. Μιλάμε για μείωση 5 ευρώ το μήνα συνολικά.

    Μετά από σκέψη το απέρριψα, και πλέον ψάχνω να πάω αλλού, φτάνει να έχω πραγματικό vdsl στον νέο πάροχο, μια και το νέο καφαό με το mini dslam το βλέπω από την βεράντα μου. Αν η αποσύνδεση του κινητού είναι μόνο η πληρωμή της έκπτωσης (45e στο ένα και 81e στο άλλο) τότε έφυγα τρέχοντας, αυτά θα αποσβεστούν σε 2 μήνες στον νέο πάροχο.

    Κρίμα, δεν είχα διάθεση να φύγω, πραγματικά, αλλά τις απαντήσεις που άκουσα τις θεωρώ τουλάχιστον κοροϊδία.

    Ελπίζω να υπάρχει προς το παρόν ελλειπής ενημέρωση των εκπροσώπων τους, θα κοιτάξω να επιβεβαιώσω μέσω καταστήματος ΟΤΕ.

    Σκεφτόμουν να προτείνω το One Family Μ στη θεία μου, ώστε να έχουν μειωμένα έξοδα και αυτή και ο άντρας της που έχουν συμβόλαιο Cosmote, σε σχέση και με το σταθερό, που μόνο ο ΟΤΕ έχει διαθεσιμότητα στην περιοχή τους... Τους βγαίνουν τώρα σύνολο 135€ το μήνα, 2 κινητά με σύνδεση και το σταθερό, οπότε αν έπεφταν στα 90€ θα ήταν καλύτερα.

    Τελικά μάπα το καρπούζι με τα Family πακέτα? Δεν υπάρχει και άλλη εταιρία που να δίνει σταθερό εκεί και ειδικότερα η "μπλε" εταιρία που κοστίζει σχεδόν τα μισά, να τους στείλω γμτ...

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση για Cosmote Mobile Internet με κάρτα
    Από Wizard στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-18, 17:48
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-15, 01:00
  3. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 19:50
  4. Μηνύματα: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-15, 18:33
  5. Μηνύματα: 63
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-15, 12:41

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας