Σελ. 40 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 586-600 από 1035

Θέμα: vdsl πατρα

  1. #586
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vonkoutso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Μένω Αχελώου και Λάδωνος στην Αγυιά. Έκανα σήμερα ένα έλεγχο διαθεσιμότητας στο vodafone.gr(για χαβαλέ περισσότερο, την ώρα που έψαχνα τα πακέτα σταθερής/internet)και μου έβγαλε διαθέσιμο το giga fiber στα 100mbps. Την ίδια στιγμή vdsl μη διαθέσιμο. Υπάρχει περίπτωση να είναι ρεαλιστικό αυτό δεδομένου ότι ακόμα γίνονται εργασίες;
    Είμαι δύο τετράγωνα μακριά σού, προς κλαδεου.
    Έκανα αίτηση την προηγούμενη εβδομάδα στη Vodafone.
    Super fiber 100 triple play στα 29.60 ευρώ. Η τιμή αυτή είναι με την επιδότηση, θα βγει ένας κωδικός στη σελίδα του gsis και θα των δώσω στη vadafone για να βγει η τελική τιμή πού έγραψα ποίο πρίν.
    Με υπάλληλο πού είδα στο καφαο κλαδεου & Λαδωνος και ρώτησα μου είπε ότι θα είναι διαθέσιμη περίπου προς το τέλος Οκτωβρίου.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_20200921_120744.jpg  


  2. #587
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Μιλάμε για ίνα έως το σπίτι;

  3. #588
    Εγγραφή
    25-12-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Karthan7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι δύο τετράγωνα μακριά σού, προς κλαδεου.
    Έκανα αίτηση την προηγούμενη εβδομάδα στη Vodafone.
    Super fiber 100 triple play στα 29.60 ευρώ. Η τιμή αυτή είναι με την επιδότηση, θα βγει ένας κωδικός στη σελίδα του gsis και θα των δώσω στη vadafone για να βγει η τελική τιμή πού έγραψα ποίο πρίν.
    Με υπάλληλο πού είδα στο καφαο κλαδεου & Λαδωνος και ρώτησα μου είπε ότι θα είναι διαθέσιμη περίπου προς το τέλος Οκτωβρίου.
    Αυτά είναι πολύ καλά νέα, σ' ευχαριστώ πολύ! Έχω πάρει κι εγώ το voucher και περιμένω (ας είναι καλά τα παιδιά του φόρουμ, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του). Απλά τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα κάνω αίτηση στη vodafone ή θα περιμένω κάποιον άλλο provider.

  4. #589
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vonkoutso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι πολύ καλά νέα, σ' ευχαριστώ πολύ! Έχω πάρει κι εγώ το voucher και περιμένω (ας είναι καλά τα παιδιά του φόρουμ, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του). Απλά τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα κάνω αίτηση στη vodafone ή θα περιμένω κάποιον άλλο provider.
    Γιατί να περιμένεις άλλον;
    Το δίκτυο της Voda είναι.
    Οι άλλοι από αυτήν θα πάρουν πρόσβαση.

  5. #590
    Εγγραφή
    24-10-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Στον ΤΚ 26443 700μ μακριά από το πιο κοντινό καφαο που αναβαθμισε η voda στον 26442 έχουμε ελπίδες για vdsl 30 άρι? Το καφάο που ανήκω δεν είναι σε αυτά που άλλαξε η voda....

    Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στους ΤΚ 26442 κ 26443 στην voda εδω και καμιά βδομάδα δεν δίνει διαθεσιμότητα για τίποτα. Μήπως αλλάζουν τις βάσεις δεδομένων τους ή δεν υπάρχει ελπίδα για VDSL ακόμα και 30αρι αν το καφάο δεν αναβαθμίστηκε...?

    Ούτε η wind / nova δινουν διαθεσιμότητα για τίποτα σε αυτήν την περιοχή.

    Πέριξ πλατείας Αμπελοκήπων στην Πάτρα για όποιον ξέρει την περιοχή.....

    Ευχαριστώ αδέρφια!!!

    edit: αυτήν την στιγμή 11MBps ADSL, και αν δεν δώσει η voda vdsl με τα έργα που γίναν κοντά κοιτάω για Fibair ασύρματο. Ελπίδες υπάρχουν?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Wrongstuff : 21-09-20 στις 18:55.

  6. #591
    Εγγραφή
    25-12-2018
    Μηνύματα
    19
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να περιμένεις άλλον;
    Το δίκτυο της Voda είναι.
    Οι άλλοι από αυτήν θα πάρουν πρόσβαση.
    Δεν έτυχε ποτέ να είμαι πελάτης τους και όλο άκουγα/διάβαζα παραπονάκια κατά καιρούς. Είμαι και λίγο προκατειλημμένος με voda το ομολογώ, αλλά ξέρω, δεν είναι σοβαρός λογος για να μην πάω σ' αυτούς.

  7. #592
    Εγγραφή
    11-12-2009
    Μηνύματα
    296
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wrongstuff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΤΚ 26443 700μ μακριά από το πιο κοντινό καφαο που αναβαθμισε η voda στον 26442 έχουμε ελπίδες για vdsl 30 άρι? Το καφάο που ανήκω δεν είναι σε αυτά που άλλαξε η voda....

    Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στους ΤΚ 26442 κ 26443 στην voda εδω και καμιά βδομάδα δεν δίνει διαθεσιμότητα για τίποτα. Μήπως αλλάζουν τις βάσεις δεδομένων τους ή δεν υπάρχει ελπίδα για VDSL ακόμα και 30αρι αν το καφάο δεν αναβαθμίστηκε...?

    Ούτε η wind / nova δινουν διαθεσιμότητα για τίποτα σε αυτήν την περιοχή.

    Πέριξ πλατείας Αμπελοκήπων στην Πάτρα για όποιον ξέρει την περιοχή.....

    Ευχαριστώ αδέρφια!!!

    edit: αυτήν την στιγμή 11MBps ADSL, και αν δεν δώσει η voda vdsl με τα έργα που γίναν κοντά κοιτάω για Fibair ασύρματο. Ελπίδες υπάρχουν?
    Οτι καφαο αναβαθμιζεις η βονταφον στη περιοχη θα παρει ftth. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση για vdsl. Λογικα θα πας κατευθειαν σε οπτικη ίνα.

  8. #593
    Εγγραφή
    14-02-2016
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από daniels_saving_grace Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μιλάμε για ίνα έως το σπίτι;
    Ναι, FTTH Super fiber

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vonkoutso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά είναι πολύ καλά νέα, σ' ευχαριστώ πολύ! Έχω πάρει κι εγώ το voucher και περιμένω (ας είναι καλά τα παιδιά του φόρουμ, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του). Απλά τώρα είμαι σε δίλημμα αν θα κάνω αίτηση στη vodafone ή θα περιμένω κάποιον άλλο provider.
    Με καθε επιφυλαξη, οσο ποιο νωρις κανεις αιτηση τοσο ποιο νωρις θα γινει και η εγκατασταση. Πχ η δικη μου αιτηση εγινε στις 15-9-2020 και εχει τη "σειρα" της και εσυ κανεις αιτηση στις 15-10-2020 δηλαδη ενα μηνα αργοτερα μπορει να εισαι (λεμε τωρα) 200-300-500-1000 συνδεσεις μετα απο εμενα. Πιστευω να καταλαβαινεις το σκεπτικο μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wrongstuff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΤΚ 26443 700μ μακριά από το πιο κοντινό καφαο που αναβαθμισε η voda στον 26442 έχουμε ελπίδες για vdsl 30 άρι? Το καφάο που ανήκω δεν είναι σε αυτά που άλλαξε η voda....

    Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στους ΤΚ 26442 κ 26443 στην voda εδω και καμιά βδομάδα δεν δίνει διαθεσιμότητα για τίποτα. Μήπως αλλάζουν τις βάσεις δεδομένων τους ή δεν υπάρχει ελπίδα για VDSL ακόμα και 30αρι αν το καφάο δεν αναβαθμίστηκε...?

    Ούτε η wind / nova δινουν διαθεσιμότητα για τίποτα σε αυτήν την περιοχή.

    Πέριξ πλατείας Αμπελοκήπων στην Πάτρα για όποιον ξέρει την περιοχή.....

    Ευχαριστώ αδέρφια!!!

    edit: αυτήν την στιγμή 11MBps ADSL, και αν δεν δώσει η voda vdsl με τα έργα που γίναν κοντά κοιτάω για Fibair ασύρματο. Ελπίδες υπάρχουν?
    Ασυρματο εχω εγω τωρα, αν παιζεις on line παιχνιδια θα εχεις προβλημα με το ping.... Επισης θα πρεπει να εχεις οπτικη επαφη απο την ταρατσα σου στις κεραιες στην αροη για να σε συνδεσουν

  9. #594
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Wrongstuff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στον ΤΚ 26443 700μ μακριά από το πιο κοντινό καφαο που αναβαθμισε η voda στον 26442 έχουμε ελπίδες για vdsl 30 άρι? Το καφάο που ανήκω δεν είναι σε αυτά που άλλαξε η voda....

    Στον έλεγχο διαθεσιμότητας στους ΤΚ 26442 κ 26443 στην voda εδω και καμιά βδομάδα δεν δίνει διαθεσιμότητα για τίποτα. Μήπως αλλάζουν τις βάσεις δεδομένων τους ή δεν υπάρχει ελπίδα για VDSL ακόμα και 30αρι αν το καφάο δεν αναβαθμίστηκε...?

    Ούτε η wind / nova δινουν διαθεσιμότητα για τίποτα σε αυτήν την περιοχή.

    Πέριξ πλατείας Αμπελοκήπων στην Πάτρα για όποιον ξέρει την περιοχή.....

    Ευχαριστώ αδέρφια!!!

    edit: αυτήν την στιγμή 11MBps ADSL, και αν δεν δώσει η voda vdsl με τα έργα που γίναν κοντά κοιτάω για Fibair ασύρματο. Ελπίδες υπάρχουν?
    Υπάρχει και νέος πάροχος, η patrasbroadband.gr
    Τσέκαρε κι αυτούς.

  10. #595
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Πως εξηγειτε οτι απο ολο το Α/Κ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΕΩΣ εχει δοθει διαθεσιμοτητα μονο σε ενα ταχυδρομικο κωδικο;;;
    Αρα σε ορισμενες καμπινες;;;

    Το εργο δεν ειναι ενα για ολες τις καμπινες που αναβαθμιζονται;;;

    Στην δικη μου περιοχη 26223 εχουν περαστει ινες, εχουν μπει φρεατια και εχουν εγκατασταθει καμπινες. Γιατι δεν εχει δοθει voucher;;;

  11. #596
    Εγγραφή
    23-09-2003
    Περιοχή
    ???
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    Ubiquiti Security Gateway
    Κι εγώ στο 26223 είμαι. Όπως θα είδατε και άλλοι, μέχρι πριν τουλάχιστον 10 ημέρες στις καμπίνες μας γίνονταν ακόμα εργασίες. Αυτό είναι μια πιθανή εξήγηση. Μια άλλη εξήγηση είναι πως αρχίζουν από τους μακρινότερους πελάτες του Α/Κ, δηλαδή αυτούς που έχουν και τις χειρότερες συνδέσεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από timos71 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οτι καφαο αναβαθμιζεις η βονταφον στη περιοχη θα παρει ftth. Οποτε δεν υπαρχει περιπτωση για vdsl. Λογικα θα πας κατευθειαν σε οπτικη ίνα.
    Οι δικές μου πληροφορίες λένε ότι οι μεγάλες καμπίνες της voda θα δίνουν και VDSL, και αυτός είναι ο λόγος που εγκαταστάθηκαν τόσες μπαταρίες μέσα που χρειάστηκε και μίνι επέκταση.

  12. #597
    Εγγραφή
    24-10-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Δεν έχουν αναβαθμιστεί όλα τα καφάο του Α/Κ Κων/πόλεως. Υπάρχουν λινκς στο thread που λένε πια καφάο έχουν αναβαθμιστεί από την voda στην ανάθεση της οποίας τα έργα τελειώνουν σιγά σιγα.
    Το ερώτημα είναι: Τα καφάο που είναι σε 'μικρή' απόσταση από τα αναβαθμισμένα υπάρχει περίπτωση να συνδεθούν στα αναβαθμισμένα με χαλκό και να παίρνουμε vdsl 30 άρι σε αποστάσεις που είναι αυτό δυνατόν, ή τα μή αναβαθμισμένα καφάο μένουν συνδεδεμένα με χαλκό στον Α/Κ Κωνπόλεως όπως πρίν??????

    Στην Αρέθα κάτω από την εθνική έχει fiber, πάνω από την εθνική όχι, βάση των καφάο που έχουν αναβαθμιστεί από λινκ νωρίτερα στο thread.

    Το ότι οι πάροχοι στις σελίδες τους δεν δίνουν διαθεσιμότητα για τίποτα αυτήν την στιγμή σε γειτονικούς ΤΚ στην αναβαθμισμένη περιοχή με κάνουν να ελπίζω οτι μπορει κάτι να γίνει. Αλλιώς ασύρματος πάροχος γιατί τρέχα γύρευε πότε θα γίνουν έργα και στα υπόλοιπα.

    Θα ξέρουμε μέχρι τέλος Οκτώβρη λογικά....

    Το ping στην adsl μου είναι στα 25-28ms στο ookla, πιθανά πολύ παραπάνω σε 'gaming'.

    Έχει κανείς ping από fibair ή τον άλλο ασύρματο πάροχο στην πάτρα ενδεικτικά?

  13. #598
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    22 ms η Fibair σε εταιρία στα Μποζαίτικα.

  14. #599
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.747
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @ Wrongstuff

    Εάν ένα καφάο δεν έχει ανακοινωθεί στις λίστες της EETT, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να αναβαθμιστεί με σύνδεση σε καμπίνα VDSL τώρα.
    Πρέπει να μπει σε νέα ετήσια ανάθεση της EETT.

    Η περίπτωση να συνδεθεί και ένα 2ο καφάο ΟΤΕ σε καμπίνα VDSL παίζει, αλλά γίνεται με "σχέδιο".

    Μιλάμε βέβαια για καφάο OTE που απεχουν καλωδιακή απόσταση > 550 μέτρων από το A/K.
    Αυτά κάτω των 550 μέτρων θα πάνε για συνδέσεις FTTH, οι οποίες γίνονται εκτός ανάθεσης EETT.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  15. #600
    Εγγραφή
    24-10-2019
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    22 ms η Fibair σε εταιρία στα Μποζαίτικα.
    Μια χαρά μου ακούγεται. Ευχαριστώ. Έχω ακούσει καλά λόγια για Fibair.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Wrongstuff

    Εάν ένα καφάο δεν έχει ανακοινωθεί στις λίστες της EETT, δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να αναβαθμιστεί με σύνδεση σε καμπίνα VDSL τώρα.
    Πρέπει να μπει σε νέα ετήσια ανάθεση της EETT.

    Η περίπτωση να συνδεθεί και ένα 2ο καφάο ΟΤΕ σε καμπίνα VDSL παίζει, αλλά γίνεται με "σχέδιο".

    Μιλάμε βέβαια για καφάο OTE που απεχουν καλωδιακή απόσταση > 550 μέτρων από το A/K.
    Αυτά κάτω των 550 μέτρων θα πάνε για συνδέσεις FTTH, οι οποίες γίνονται εκτός ανάθεσης EETT.
    Ευχαριστώ. Η λογική αυτό λέει, απλά ελπίζω για θαύμα:-). Λήγει voda σύντομα οπότε μικρό το κακό, αν δεν έχει vdsl πάω fibair για το bandwidth.

    Απόσταση καλωδιακή μέσω attenuation του ADSL νομίζω 2-2.5km από το DSLAM. Kοντινότερο αναβαθμισμένο καφάο (Αρέθα και εθνική) περίπου 700μ από την οικοδομή μέσω δρόμων.

Σελ. 40 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 2030353839404142455060 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Λεύκα (Πάτρα)
    Από Digitator στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 01:10
  2. VDSL WIND Πάτρα
    Από maestros82 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 16:45
  3. Πόρτες VDSL - Πάτρα
    Από Orestis_G στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-15, 21:30
  4. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  5. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας