Σελ. 54 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 34444952535455565964 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 796-810 από 1035

Θέμα: vdsl πατρα

  1. #796
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρατήρησες εσύ να συμβεί σε καμπίνα wind η βόντα;
    Εγώ έχω διαβάσει ότι μόνο σε καμπίνες οτε συμβαίνει..
    Τώρα τυχαίο; Λόγω περιοχής; Αυτό πραγματικά είναι άλλη ιστορία..
    Αυτό που δεν θυμάμαι είναι στις περιοχές που έχουν επηρεαστεί από αυτό αν και συνδρομητές σε άλλους παρόχους έχουν πάθει το ίδιο με το σνρ..

    Με τι αιτιολογία έφυγες αλήθεια;
    Για τη διασύνδεση με το εξωτερικό γενικά τα είπαμε..
    Ακόμα, δεν μπορούμε να συγκρίνουμε έτσι απλά adsl-vdsl.. Παίζουν πολλά ρόλο.. Π.χ το προφίλ..
    Δε μιλάω μόνο για ταχύτητες.. Είναι το latency, οι διασυνδέσεις κλπ κλπ..

    Άκου να δεις τώρα τι σκέφτηκα..
    Ο gvard αν θυμάμαι καλά είχε παρόμοιο πρόβλημα σε περιοχή που είχε επηρεαστεί και αφού το έψαξε το έλυσε και η γραμμή τερμάτισε..
    Σε άλλο νήμα (αν σε ενδιαφέρει να στο πω), σε 100αρα νοβα & καμπίνα οτε, δεν είχαν ενεργοποιήσει το vectoring.. Μόλις το ψάξαμε με το συμφορουμίτη και τους το είπε, έπεσε πολύ καλή προσφορά υποβάθμισης σε 50αρα με vectoring.. Δλδ μια η άλλη.. Η ουσία του προβλήματος με τη 100αρα δεν λύθηκε.. Δεν ξέρω αν είχε επιμείνει ο συμφορουμίτης για τη 100αρα τι θα είχε γίνει..
    Ενδεχομένως ανάλογα τη περίπτωση μπορεί να υπήρχαν και καλωδιακά θέματα στο χαλκό.. Απλά να το αναφέρω και αυτό..

    Τι να πω ρε παιδί μου; Να είναι τυχαία όλα αυτά;
    Έχω παρατηρήσει σε καμπίνες όλων των παρόχων, ειδικά σε voda-wind υπάρχει θέμα με την διασύνδεση τους με ΝΟΒΑ και απο εκεί η ΝΟΒΑ έχει θέμα με το εξωτερικό. Δηλαδή οτι μπούκωναν οι διαδρομές απο καμπίνες wind και voda μαζί με όλα τα ενδιάμεσα προς τα κεντρικά της ΝΟΒΑ. Αυτό είναι άλλο. Προηγουμένως μίλαγα για υπηρεσία 100αρας που συγχρονίζει 100 τις πρώτες μέρες και μετά το ρούτερ δείχνει συγχρονισμό 77 και 80. Και στων 3ων εταιρειών τις καμπίνες με σύνδεση ΝΟΒΑ. Και τρέχουν οι συνδρομητές. Το παράδειγμα με το adsl, εννοούσα οτι η γραμμή adsl του ΟΤΕ στο φοιτητικό μου σπίτι είχε καλύτερα ms απο την ΝΟΒΑ με vdsl στο πατρικό μου.

  2. #797
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    To πρόβλημα που έχουν πάντως τα παιδιά με νοβα-οτε αφορά θέμα με το συγχρονισμό.. Καθαρά..
    Τέτοιο θέμα σε καμπίνες των άλλων, εγώ δεν έχω δει πάντως..
    Αυτό με τη διασύνδεση είναι άλλη ιστορία..
    Αυτό με το άλλο που λες που πέφτει η ταχύτητα αργότερα, μάλλον οφείλεται στο sra έτσι όπως το ακούω και το τι μπορεί να σηκώσει η γραμμή εκείνη τη στιγμή λόγω crosstalk..
    Αυτό με το latency είναι και θέμα προφίλ πόρτας πέρα του δικτύου του παρόχου..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #798
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα που έχουν πάντως τα παιδιά με νοβα-οτε αφορά θέμα με το συγχρονισμό.. Καθαρά..
    Τέτοιο θέμα σε καμπίνες των άλλων, εγώ δεν έχω δει πάντως..
    Αυτό με τη διασύνδεση είναι άλλη ιστορία..
    Αυτό με το άλλο που λες που πέφτει η ταχύτητα αργότερα, μάλλον οφείλεται στο sra έτσι όπως το ακούω και το τι μπορεί να σηκώσει η γραμμή εκείνη τη στιγμή λόγω crosstalk..
    Αυτό με το latency είναι και θέμα προφίλ πόρτας πέρα του δικτύου του παρόχου..
    Δηλαδή εγώ που έχω ΟΤΕ κσι πάω νόβα θα έχω την ίδια πόρτα η θα με αλλάξουν πόρτα επειδή είναι άλλος πάροχος εκτός του ΟΤΕ
    Δηλαδή αν πάω νόβα

  4. #799
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή εγώ που έχω ΟΤΕ κσι πάω νόβα θα έχω την ίδια πόρτα η θα με αλλάξουν πόρτα επειδή είναι άλλος πάροχος εκτός του ΟΤΕ
    Δηλαδή αν πάω νόβα
    Δεν πας Nova για κανένα λόγο.

  5. #800
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Η πόρτα & το προφίλ παίζει και να αλλάξει.. Στην ίδια καμπίνα θα είσαι πάντως..
    Τώρα αν θα σου κάτσει περίπτωση σαν αυτή που έχουν τα παιδια σε καμπίνα οτε με νοβα... Άγνωστο..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  6. #801
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    To πρόβλημα που έχουν πάντως τα παιδιά με νοβα-οτε αφορά θέμα με το συγχρονισμό.. Καθαρά..
    Τέτοιο θέμα σε καμπίνες των άλλων, εγώ δεν έχω δει πάντως..
    Αυτό με τη διασύνδεση είναι άλλη ιστορία..
    Αυτό με το άλλο που λες που πέφτει η ταχύτητα αργότερα, μάλλον οφείλεται στο sra έτσι όπως το ακούω και το τι μπορεί να σηκώσει η γραμμή εκείνη τη στιγμή λόγω crosstalk..
    Αυτό με το latency είναι και θέμα προφίλ πόρτας πέρα του δικτύου του παρόχου..
    Το sra κάνει την γραμμή πιο ποιοτική και το χρησιμοποιούν πολύ σε καμπίνες wind. Μόνο η ΝΟΒΑ έχει θέμα με το SRA, όλοι οι υπόλοιποι το χρησιμοποιούν γιατί οφελούνται. Πχ βελτιώσεις σε ms έχουν δει πελάτες με συνδυασμό ΟΤΕ-wind (καμπίνα), Vodafone - Wind (καμπίνα) και Wind ολόκληρος συνδυασμός. Εάν η ΝΟΒΑ έχει πρόβλημα με το ένα έχει πρόβλημα με το άλλο , έχει πρόβλημα με το παρα άλλο, τότε υπάρχει θέμα, το μόνο που μπορώ να πώ είναι οτι φθηνά τα πακέτα τους, μεγάλο το ρίσκο

  7. #802
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Το sra αυξομειώνει τη ταχύτητα συγχρονισμού (χωρίς να γίνει αποσύνδεση) όταν η γραμμή λόγω θορύβου η crosstalk δεν μπορεί να σηκώσει αυτή τη ταχύτητα..
    Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στο g.inp.. Άλλο είναι αυτό, πλέον το χρησιμοποιεί και η βόντα..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6964734
    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6979247
    Σχετικά με αυτό για τη νοβα που λες, όντως απ'ότι θυμάμαι υπήρξαν κάποια θεματάκια με το 267Ν τους σε καμπίνες wind, αλλά κάπως το μπάλωσαν με fw update νομίζω..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  8. #803
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το sra αυξομειώνει τη ταχύτητα συγχρονισμού (χωρίς να γίνει αποσύνδεση) όταν η γραμμή λόγω θορύβου η crosstalk δεν μπορεί να σηκώσει αυτή τη ταχύτητα..
    Εσύ μάλλον αναφέρεσαι στο g.inp.. Άλλο είναι αυτό, πλέον το χρησιμοποιεί και η βόντα..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...34#post6964734
    https://www.adslgr.com/forum/threads...47#post6979247
    Σχετικά με αυτό για τη νοβα που λες, όντως απ'ότι θυμάμαι υπήρξαν κάποια θεματάκια με το 267Ν τους σε καμπίνες wind, αλλά κάπως το μπάλωσαν με fw update νομίζω..
    Με συγχωρείς έχεις δίκιο για το SRA εννοούσα το G.INP

  9. #804
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω έκανα μια ανανέωση με τον ΟΤΕ είχα 100 mbps και πήγα σε πρόγραμμα 50vdsl είχα και στο παρελθόν αλλά δεν είχα ποτέ snr 24 πάντα είχα 10-11 πάντα όπως βλέπετε και από τα status και επιανα 50000 αλλά όπως βλέπετε πιάνω πάνω από 5000 ακόμα και στο upload δείτε τα status και με 50 αλλά και με 100 ακόμα και crc μαζεύει ελάχιστα ως καθόλου
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 59C3D87F-F8B3-40DC-A93F-54995BBB2C41.jpeg  

    46EBE32B-4CF7-44A4-8603-71F7F44EE33F.jpeg  


  10. #805
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Τελείες και κόμματα γιατί δεν καταλαβαίνουμε που αρχίζεις και που σταματάς..
    Το snr μικραίνει όσο ανεβαίνει η ταχύτητα και μεγαλώνει όσο πέφτει η ταχύτητα..
    Όλα αυτά ανάλογα με τις συνθήκες της γραμμής..
    Τα λιγότερα crc στη 50αρα πιθανώς οφείλονται στο ότι ζορίζεται λιγότερο η γραμμή..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #806
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελείες και κόμματα γιατί δεν καταλαβαίνουμε που αρχίζεις και που σταματάς..
    Το snr μικραίνει όσο ανεβαίνει η ταχύτητα και μεγαλώνει όσο πέφτει η ταχύτητα..
    Όλα αυτά ανάλογα με τις συνθήκες της γραμμής..
    Τα λιγότερα crc στη 50αρα πιθανώς οφείλονται στο ότι ζορίζεται λιγότερο η γραμμή..
    Απλά είχα μαι στο παρελθόν 50αρα απλά δεν είχα τόσο snr και μου κάνει εντύπωση είχα 10-11 περίπου , αν και τότε που είχα 50αρα το καφαο δεν υποστήριζε 100αρα λέω μια άποψη μπορεί να είναι λάθος , δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο snr ότι εδώ και 3 χρόνια υποστηρίζει 100αρα το καφαο .

  12. #807
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από i.t.93 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θα ήθελα να ρωτήσω έκανα μια ανανέωση με τον ΟΤΕ είχα 100 mbps και πήγα σε πρόγραμμα 50vdsl είχα και στο παρελθόν αλλά δεν είχα ποτέ snr 24 πάντα είχα 10-11 πάντα όπως βλέπετε και από τα status και επιανα 50000 αλλά όπως βλέπετε πιάνω πάνω από 5000 ακόμα και στο upload δείτε τα status και με 50 αλλά και με 100 ακόμα και crc μαζεύει ελάχιστα ως καθόλου
    Αυτό σημαίνει οτι η γραμμή σου βελτιώθηκε. Να φοβάσαι τα χαμηλά snr στο VDSL. Άλλαξες κανα καλώδιο? Πάντως αν όχι κάτι έκαναν στην καμπίνα που βελτίωσε την γραμμή σου.

  13. #808
    Εγγραφή
    04-07-2018
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    271
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102718 /11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    speedport plus 2
    SNR / Attn
    10.5(dB) / 12.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostaskep Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό σημαίνει οτι η γραμμή σου βελτιώθηκε. Να φοβάσαι τα χαμηλά snr στο VDSL. Άλλαξες κανα καλώδιο? Πάντως αν όχι κάτι έκαναν στην καμπίνα που βελτίωσε την γραμμή σου.
    Όχι δεν άλλαξα κάτι φυσικά είναι καλό για το υψηλό snr απλά η αλλαγή έγινε μέσα σε 10 λεπτά από τα 100 στα 50 που πήρα τηλ στο τηλεφωνικό κέντρο , δεν νομίζω να πρόλαβαν να αλλάξουν κάτι στο καφαο μέσα σε 10 λεπτά , από οπό ότι κατλαβα η αλλαγή έγινε εσωτερικά εκτός και κάνω λάθος

  14. #809
    Εγγραφή
    25-04-2005
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ
    Μηνύματα
    362
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΝ/ΠΟΛΕΩΣ
    Router
    GPON NOKIA G-010G-Q
    Επικοινωνησα με την δραση SFBB και τους έθεσα το θέμα της καθυστερησης για την υλοποιηση του FTTH.
    Ρωτησα αν υπαρχει συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα που δεσμευει τον πάροχο απο την στιγμη που γινεται η αιτηση μεχρι την ενεργοποιηση.

    Η απαντηση ηταν οτι αυτο ειναι θεμα του παροχου. Αυτοι μπορουν να βηθησουμε αν υπαρξει προβλημα με την εξαργυρωση του κουπονιου.

  15. #810
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από @ST Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επικοινωνησα με την δραση SFBB και τους έθεσα το θέμα της καθυστερησης για την υλοποιηση του FTTH.
    Ρωτησα αν υπαρχει συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα που δεσμευει τον πάροχο απο την στιγμη που γινεται η αιτηση μεχρι την ενεργοποιηση.

    Η απαντηση ηταν οτι αυτο ειναι θεμα του παροχου. Αυτοι μπορουν να βηθησουμε αν υπαρξει προβλημα με την εξαργυρωση του κουπονιου.
    εν τω μεταξύ έχουν ανασταλεί οι οικοδομικές εργασίες! και έτοιμο να ήταν το συνεργείο δεν έχει άδεια να δουλέψει... την κάτσαμε!

    μήπως να γράφουμε σε νήμα ftth πάτρα να μην "ενοχλούμε" το vdsl;

    ευτυχώς που έχει και κάτι προσφορές σε 4g data αλλιώς με το adsl δεν γίνεται δουλειά!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


Σελ. 54 από 69 ΠρώτηΠρώτη ... 34444952535455565964 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. VDSL Λεύκα (Πάτρα)
    Από Digitator στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-17, 01:10
  2. VDSL WIND Πάτρα
    Από maestros82 στο φόρουμ Wind VDSL
    Μηνύματα: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-02-17, 16:45
  3. Πόρτες VDSL - Πάτρα
    Από Orestis_G στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-15, 21:30
  4. Τα νευρα μου (Wind VDSL Θεσσαλονικη)
    Από sotiris.bos στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-09-15, 17:18
  5. Μηνύματα: 439
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-15, 14:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας