Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.688
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Vodafone

    Σε περίπτωση που δεχθείτε μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας (email) από την ηλεκτρονική διεύθυνση stevem@resimac.co.uk ή no-reply@clicktravel(.)com διαγράψτε το άμεσα. Σε καμία περίπτωση, δεν πρέπει να ανοίξετε κάποιο από τα επισυναπτόμενα αρχεία διότι περιέχουν κακόβουλο λογισμικό.

    Αν έχετε ήδη ανοίξει κάποιο από τα επισυναπτόμενα αρχεία, θα πρέπει να προβείτε άμεσα στις ακόλουθες ενέργειες:

    • Άμεσο έλεγχο ανίχνευσης κακόβουλου λογισμικού (AV scan)
    • Αλλαγή όλων των κωδικών πρόσβασης
    • Έλεγχο των τραπεζικών σας λογαριασμών σας προκειμένου να διαπιστώσετε ότι δεν έχει παραβιαστεί η ασφάλειά τους


    Πηγή : Vodafone


  2. #2
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Αυτοι οι providers κλπ τώρα που το ξέρουν δεν μπορουν να μπλοκάρουν την αποστολή του κακόβουλου e-mail στους χρήστες τους?
    Αν δεν μπορούν γα τον α ή ω λόγο (πχ δεν πληρώνονται για να προστατεύουν τους χρήστες τους, θέλουν μόνον να τους αρμέγουν κλπ) δεν μπορούν να αποσυνδεσουν/απενεργοποιήσουν το κακόβουλο κομμάτι?
    Αν δεν μπορούν να αποσυνδέσουν δεν μπορούν να στείλουν ΠΡΩΤΟΙ e-mail που να προειδοποιεί?

  3. #3
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτοι οι providers κλπ τώρα που το ξέρουν δεν μπορουν να μπλοκάρουν την αποστολή του κακόβουλου e-mail στους χρήστες τους?
    Αν δεν μπορούν γα τον α ή ω λόγο (πχ δεν πληρώνονται για να προστατεύουν τους χρήστες τους, θέλουν μόνον να τους αρμέγουν κλπ) δεν μπορούν να αποσυνδεσουν/απενεργοποιήσουν το κακόβουλο κομμάτι?
    Αν δεν μπορούν να αποσυνδέσουν δεν μπορούν να στείλουν ΠΡΩΤΟΙ e-mail που να προειδοποιεί?
    Δεν έχεις καθόλου άδικο...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έχουν λογική αυτές οι απορίες, αλλά η Voda θα πρέπει να ετοιμάσει ολόκληρο τμήμα που να κάνει αυτή τη δουλειά. Μπορεί να γίνει στο απώτερο μέλλον

  5. #5
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ... Μπορεί να γίνει στο απώτερο μέλλον ...
    Μακάρι να το κάνουν, θα το χρεώνουν extra φαντάζομαι και θα το διαφημίζουν ανάλογα, δεν είναι όλοι οι χρήστες e-mail υποψιασμένοι ούτε διαβάζουν adslgr
    Επισης οι ISPs και εταιρείες κλπ έχουν συμφέρον στο να κρατούν το οικοσύστημα των παραθύρων υγιές, ή περίπου υγιές.

  6. #6
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    συγνωμη αλλα εγω την συγκεκριμενη εταιρεια (οχι μονο) δεν την εμπιστευομαι
    απο την στιγμη που δεν κανει κατι για να προστατευει τους χρηστες/πελατες της απο αυξημενες χρεωσεις (θυμιζω για οσους εχουν ξεχασει κατα καιρους ΔΤ που λενε για SPAM SMS) οι αριθμοι του αποστολεα (εταιρειες) υπαρχουν στον τιμοκαταλογο με την αναλογη χρεωση/προμηθεια

  7. #7
    Εγγραφή
    30-11-2012
    Μηνύματα
    1.060
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακάρι να το κάνουν, θα το χρεώνουν extra φαντάζομαι και θα το διαφημίζουν ανάλογα, δεν είναι όλοι οι χρήστες e-mail υποψιασμένοι ούτε διαβάζουν adslgr
    Αυτό είναι πολύ πιθανόν

  8. #8
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    συγνωμη αλλα εγω την συγκεκριμενη εταιρεια (οχι μονο) δεν την εμπιστευομαι
    απο την στιγμη που δεν κανει κατι για να προστατευει τους χρηστες/πελατες της απο αυξημενες χρεωσεις (θυμιζω για οσους εχουν ξεχασει κατα καιρους ΔΤ που λενε για SPAM SMS) οι αριθμοι του αποστολεα (εταιρειες) υπαρχουν στον τιμοκαταλογο με την αναλογη χρεωση/προμηθεια
    Έχεις δίκιο. Αλλά με ποιο τρόπο μπορεί μια εταιρεία να προστατεύσει τους πελάτες της από τα spam?

  9. #9
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο. Αλλά με ποιο τρόπο μπορεί μια εταιρεία να προστατεύσει τους πελάτες της από τα spam?
    ποια spam εννοεις? τα sms που ερχονται απο αριθμους που περιλαμβανονται στους τιμοκαταλογους της και παιρνει χρηματα?
    γιατι αυτου του ειδους τα spam sms χρησιμοποιουν συγκεκριμενους αριθμους που ανηκουν σε νομιμες εταιρειες και εισπρατουν χρηματα απο τα "κοροιδα" που καλουν η στελνουν μηνυματα για να κερδισουν σε διαγωνισμους η να μιλησουν με την σουπερ ντουπερ γκομενα η εταιρεια παροχης τηλεπικοινωνιων φυσικα εισπρατει την νομιμη αμοιβη της (ας υπαρχει "υψηλη χρεωση") ειναι ευθυνη του πελατη οχι δικη της.

    και δεν μιλαω μονο για την vodafone (ασχετα αν αυτη βγαζει τα ΔΤ) μιλαω για ολες.

  10. #10
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποια spam εννοεις? τα sms που ερχονται απο αριθμους που περιλαμβανονται στους τιμοκαταλογους της και παιρνει χρηματα?
    γιατι αυτου του ειδους τα spam sms χρησιμοποιουν συγκεκριμενους αριθμους που ανηκουν σε νομιμες εταιρειες και εισπρατουν χρηματα απο τα "κοροιδα" που καλουν η στελνουν μηνυματα για να κερδισουν σε διαγωνισμους η να μιλησουν με την σουπερ ντουπερ γκομενα η εταιρεια παροχης τηλεπικοινωνιων φυσικα εισπρατει την νομιμη αμοιβη της (ας υπαρχει "υψηλη χρεωση") ειναι ευθυνη του πελατη οχι δικη της.

    και δεν μιλαω μονο για την vodafone (ασχετα αν αυτη βγαζει τα ΔΤ) μιλαω για ολες.
    Κοίτα, δεν είχα ιδέα γι' αυτό που λες. Αυτό δεν είναι παράνομο; Πώς γίνεται να συνεργάζονται δίνοντας τον αριθμό σου και μετά να σου στέλνουν mail ότι είναι spam το sms που έλαβες;
    Επίσης, εγώ στο f2g δεν έχω λάβει ποτέ κανένα spam. Ούτε ένα, μέσα στα σχεδόν τρία χρόνια που το έχω.

  11. #11
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Helene Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα, δεν είχα ιδέα γι' αυτό που λες. Αυτό δεν είναι παράνομο; Πώς γίνεται να συνεργάζονται δίνοντας τον αριθμό σου και μετά να σου στέλνουν mail ότι είναι spam το sms που έλαβες;
    Επίσης, εγώ στο f2g δεν έχω λάβει ποτέ κανένα spam. Ούτε ένα, μέσα στα σχεδόν τρία χρόνια που το έχω.
    εχεις τσεκαρει τον τιμοκαταλογο να δεις τις χρεωσεις που εχουν τα νουμερα αυτα? τσεκαρε τον και δες

    τα νουμερα αυτα φυσικα τα εχουν νομιμες εταιρειες για χρηση

    δυστυχως ομως υπαρχουν τα κοροιδα (αφελεις) που καλουν για να κερδισουν στους διαγωνισμους που προβαλει η ιδιωτικη τηλεοραση χωρις να προσεχουν τις χρεωσεις/ελαχιστο χρονο παραμονης στην γραμμη κτλ... με αποτελεσμα υπερογκους λογαριασμους

    θεωρω οτι καποιο λακκο εχει η φαβα ξερεις καθως δεν φταιει το κοροιδο (αφελης) ουτε η εταιρεια που προωθει το νουμερο εχει ευθυνη και ο παροχος.

    προσωπικα ολα μου τα τηλεφωνικα νουμερα (σταθερο/καρτοκινητα) ειναι στο μητρωο του αρθου 11 της ΑΠΠΔ και αρθρο 13 και περασμενα στις λιστες των παροχων που μου προσφερουν επικοινωνια οτι ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΚΑΜΙΑ ΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΕΜΠΟΡΙΚΟΥΣ/ΔΙΑΦΗΜΙΣΤΙΚΟΥΣ ΣΚΟΠΟΥΣ

    δεν χρειαζεται να σου πω πια εταιρεια δεν το σεβαστηκε...

    επισης οσες φορες εχει ερθει SPAM SMS στο κινητο προερχεται απο πελατη της συγκεκριμενης εταιρειας (ο οποιος φυσικα παραμενει πελατης τους)

    εγω φυσικα εχω προχωρησει στις απαραιτητες ενεργειες προς ΑΠΠΔ/ΕΕΤΤ και στην ΔΗΕ απο εκει και περα δεν ξερω τι εχει γινει...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 08-12-15 στις 15:57.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-24, 00:28
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-15, 19:07
  3. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-15, 19:49
  4. Google drive, Αποστολή ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στους συνεργάτες.
    Από thourios στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-15, 20:48
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-14, 17:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας