Σελ. 116 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126136 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.726-1.740 από 4688
  1. #1726
    Εγγραφή
    21-11-2019
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Με το vpn ξεπερνάς τον κόφτη του παρόχου? Αν υποθέσουμε ότι έχει πέσει κόφτης?

  2. #1727
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PanMan79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το vpn ξεπερνάς τον κόφτη του παρόχου? Αν υποθέσουμε ότι έχει πέσει κόφτης?
    Εννοείται και μπορώ να πω πως έχω μείνει έκπληκτος παίζω games κτλ και τα pings είναι σχεδόν ίδια.

  3. #1728
    Εγγραφή
    09-08-2007
    Μηνύματα
    163
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μήν έχετε την εντύπωση πως το VPN δεν γίνεται αντιληπτό ή ότι δεν είναι δυνατόν απο τεχνικής άποψης να "φάει" πετσόκομμα και αυτό, οι ISPs δεν είναι χαζοί...

  4. #1729
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Το vpn δεν παρακαμπτει κανενα κοφτη, μη ζυμωνεστε. Αμα βαζανε κοφτη, θα το βαζανε στα interface των bras και μετα βαλτε οσα vpn θελετε.
    Γινεται μια τεραστια προσπαθεια traffic management, το δικτυο θελει συνεχως tuning.
    Και οχι , δεν γινεται να ειναι τελειο, με κανενα τροπο. Πιθανοτατα δεν φτανει καν, οταν ειμαστε ολοι μαζι μεσα.
    Σε τετοιες συνθηκες, εμφανιζεται Σετο φαινομενο "αδραχτι" στο traffic. Με δεδομενο οτι netflix και youtube χρησιμοποιουν tcp και κανουν buffering, υποθετω οτι το περισσοτερο traffic ειναι tcp. To tcp εχει την ιδιοτητα να ρυθμιζει την ταχυτητα του βασισμενο στο ρυθμο που περνει τα ack. Οταν η γραμμη γεμισει, τα ack καθυστερουν, ο sender ριχνει rate και η ταχυτητα πεφτει. Αυτο συμβαινει για ολες τις συνδεσεις που περνανε απο το συγκεκριμενο link. Μετα απο λιγο συγχρονιζεται το ack throttiling και κοβουν ολοι μαζι.
    Η γραμμη ξεμπουκωνει, καποιοι αρχιζουν να τρεχουν μεχρι να ξαναγινει το φαινομενο. Το speedtest επειδη ειναι συντομο, μπορει να πεσει σε κοιλια, και να δειχνει μια χαρα.
    Επισης το udp traffic των vpn δεν επηρεαζεται απο αυτο το φαινομενο και μπορει να δουλευει καλυτερα.
    Και βεβαια απο πισω καποιος network engineer αλλαζει τη δρομολογηση προσπαθωντας να ισσοροπησει το traffic αχρηστευονταας τα οποια συμπερασματα βγαζουμε με τις μπακαλιστικες μετρησεις μας.
    Σε αυτο προσθετουμε πηξιμο σε επιπεδο dslam, πηξιμο σε ειπεδο εθνικου backbone και στο τελος καταληγουμε να εχουμε ολοι δικιο αλλα κανεις να μην εχει την γενικη εικονα αντικειμενικα.

  5. #1730
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Μπαίνεις να παίξω battlefield 200 ping πρώτη φορά

    54 συνήθως

    Μπουκωσαν πολύ σήμερα από το μεσημέρι και μετά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  6. #1731
    Εγγραφή
    01-06-2014
    Περιοχή
    ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Μηνύματα
    990
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Nova
    SNR / Attn
    14(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εμένα είναι εντάξει εδώ και 2 ημέρες και από bandwidth και από ping.

  7. #1732
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από user2163 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμένα είναι εντάξει εδώ και 2 ημέρες και από bandwidth και από ping.
    Πρώτη φορά και έμενα σήμερα.....
    Άπο download κομπλέ είμαι
    Αλλά από ping άστα..... Έτσι στα ξαφνικά ανέβασε
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #1733
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Λίγο άσχετο:
    Το πρωί δεν είχα τηλέφωνο, και παίρνοντας στο 13840 μου κακοφανηκε που και οι 2 εκπρόσωποι ψιθύριζαν. Δουλεύοντας από το σπίτι καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στον ίδιο χώρο, αλλά δεν είναι ο,τι καλύτερο να μιλάς ψιθυριστά στον πελάτη...

  9. #1734
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.685
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λίγο άσχετο:
    Το πρωί δεν είχα τηλέφωνο, και παίρνοντας στο 13840 μου κακοφανηκε που και οι 2 εκπρόσωποι ψιθύριζαν. Δουλεύοντας από το σπίτι καταλαβαίνω ότι υπάρχουν και άλλοι άνθρωποι στον ίδιο χώρο, αλλά δεν είναι ο,τι καλύτερο να μιλάς ψιθυριστά στον πελάτη...
    Αυτό λες? σήμερα πέθανα στο γέλιο, με πήρε από το σπίτι του ο υπεύθυνος παραγωγής του εργοστασίου που δουλεύω που του έχω βάλει στο pc του το voip της εταιρείας... μιλάγαμε και γινόταν χαμός από πίσω... 2 πιτσιρίκια και η γυναίκα του να τους φωνάζει...

    ρε του λέω έτσι είστε όλη μέρα?
    τι εννοείς μου λέει?
    για το χαμό με τα παιδιά μιλάω
    Ωχ ακούγετε?

    Ναι του λέω τα πάντα... τι μικρόφωνο έχεις βάλει? και μου είπε βρήκε ένα αρχαίο 20ετίας που το ρημάδι τα έπιανε όλα... είχα χρόνια να γελάσω έτσι.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #1735
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα, θα εκτιμουσα και τις γνωμες σας.

    Εδω και καιρο, μετα απο εργασιες της ΔΕΗ στην περιοχη στο Αιγαλω που βρισκομαι, οι οποιες μου εκαψαν και ενα απο τα δυο ups, συμπτωματικα ή οχι, παντως καηκε με την επαναφορα του ρευματος, ταυτοχρονα αρχισα να εχω και θεμα με την παροχη του internet.

    Δηλαδη, ενω η γραμμη, το adsl συγχρονιζει κανονικα και στην συνηθη ταχυτα των 13/14 κατω και 0,8/0,9 επανω, η παροχη του internet κοβοταν σε τυχαιες ωρες και ημερες και επανερχοταν με δυσκολια μετα απο αρκετες επανεκιννησεις. Ολα αυτα για ενα διαστημα περιπου ενος μηνα εως οτου στις 21/3 το Σαββατο το βραδυ, και παλι με τη γραμμη σταθεροτατη, το ιnternet κοπηκε και δεν επανερχοταν.

    Μετα απο 1 ωρα επικοινωνιας με το τεχνικο, μετα απο δοκιμη 2 ρουτερ ενος tp link 8970v1 και του ZTE που δινει η εταιρεια το οποιο μαλιστα ειναι και με ελεαχιστες ωρες λειτουργιας, μετα απο δοκιμη 3,4 σπλιτερ, καλωδιων, αλλαγη της τηλεφωνικης πριζας 2 φορες ( ειχα 2 καβα και τις δοκιμασα και τις δυο ), καταφερα τελικα να εχω ιντερνετ ξαφνικα τη Δευτερα το πρωι, αλλα με ταχυτητες που απο 2,5mbs κατεληξαν καπου στα 5,5mbs την ωρα που η γραμμη φαινεται να εξακολουθει να κλειδωνει στα 13500. Με το μονο θετικο να ειναι η μειωση των crc errors απο κοντα 1 μυριο σε μια ωρα, στα 6500 εδω και 2 ημερες.

    Ο τεχνικος εχει δωσει βλαβη και στις 27/3 υποτιθεται πως θα με ενημερωσει, αλλα εχει κανεις καμια ιδεα για το προβλημα καταρχην και κατα δευτερον εαν αυτη η ταχυτητα των 5500mbs ειναι η "φυσιολογικα αναμενομενη"; Τα pings ηταν και παραμενουν στα 18/19 ολο το διαστημα.

  11. #1736
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει πρόβλημα σε μερικές περιοχές και τώρα ειδικά είναι πιο έντονο, περίμενε για να δεις τι θα γίνει με τον τεχνικό αλλιώς θα πρέπει να κάνεις έναν πιο λεπτομερή έλεγχο εγκατάστασης και πριζών.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #1737
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει πρόβλημα σε μερικές περιοχές και τώρα ειδικά είναι πιο έντονο, περίμενε για να δεις τι θα γίνει με τον τεχνικό αλλιώς θα πρέπει να κάνεις έναν πιο λεπτομερή έλεγχο εγκατάστασης και πριζών.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...92#post6477992
    Ευχαριστω για την απαντηση. Τα εσωτερικα τα ειχα κοιταξει το καλοκαιρι με ηλεκτορλογο στη μετακομιση οποτε δεν πιστευω πως εχω προβλημα εκει. Εκτος κι αν φυσικα ειμαι τοσο ατυχος ή κατι συμβαινει με τα της ΔΕΗ που εχω σοβαρο θεμα τον τελευταιο καιρο και με προβληματιζει και η συμπτωση των εργασιων στην περιοχη με την εναρξη του προβληματος. Ο τεχνικος βεβαια μου απεκλεισε ενα τετοιο ενδεχομενο, αλλα και παλι.....

    Θα περιμενω φυσικα οπως λες την νεα επικοινωνια και για την ωρα εχω επανω το δικο τους ρουτερ.

    Ποιες περιοχες εχεις υποψιν σου και τι προβλημα μπορεις να περιγραψεις για αυτες;

  13. #1738
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν πίσω στο νήμα αναφορές από συμφορουμίτες που έχουν πρόβλημα από διάφορες περιοχές, εγώ πάντως μέχρι τώρα στην Λαμία που είμαι δεν έχω δει κάποια διαφορά σε συγχρονισμό ή Download.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #1739
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 29gk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη εχω καιρο να ασχοληθω με το αθλημα, θα εκτιμουσα και τις γνωμες σας.

    Εδω και καιρο, μετα απο εργασιες της ΔΕΗ στην περιοχη στο Αιγαλω που βρισκομαι, οι οποιες μου εκαψαν και ενα απο τα δυο ups, συμπτωματικα ή οχι, παντως καηκε με την επαναφορα του ρευματος, ταυτοχρονα αρχισα να εχω και θεμα με την παροχη του internet.

    Δηλαδη, ενω η γραμμη, το adsl συγχρονιζει κανονικα και στην συνηθη ταχυτα των 13/14 κατω και 0,8/0,9 επανω, η παροχη του internet κοβοταν σε τυχαιες ωρες και ημερες και επανερχοταν με δυσκολια μετα απο αρκετες επανεκιννησεις. Ολα αυτα για ενα διαστημα περιπου ενος μηνα εως οτου στις 21/3 το Σαββατο το βραδυ, και παλι με τη γραμμη σταθεροτατη, το ιnternet κοπηκε και δεν επανερχοταν.

    Μετα απο 1 ωρα επικοινωνιας με το τεχνικο, μετα απο δοκιμη 2 ρουτερ ενος tp link 8970v1 και του ZTE που δινει η εταιρεια το οποιο μαλιστα ειναι και με ελεαχιστες ωρες λειτουργιας, μετα απο δοκιμη 3,4 σπλιτερ, καλωδιων, αλλαγη της τηλεφωνικης πριζας 2 φορες ( ειχα 2 καβα και τις δοκιμασα και τις δυο ), καταφερα τελικα να εχω ιντερνετ ξαφνικα τη Δευτερα το πρωι, αλλα με ταχυτητες που απο 2,5mbs κατεληξαν καπου στα 5,5mbs την ωρα που η γραμμη φαινεται να εξακολουθει να κλειδωνει στα 13500. Με το μονο θετικο να ειναι η μειωση των crc errors απο κοντα 1 μυριο σε μια ωρα, στα 6500 εδω και 2 ημερες.

    Ο τεχνικος εχει δωσει βλαβη και στις 27/3 υποτιθεται πως θα με ενημερωσει, αλλα εχει κανεις καμια ιδεα για το προβλημα καταρχην και κατα δευτερον εαν αυτη η ταχυτητα των 5500mbs ειναι η "φυσιολογικα αναμενομενη"; Τα pings ηταν και παραμενουν στα 18/19 ολο το διαστημα.
    Φίλε άμα κλειδώνεις κανονικά και κατεβάζεις λίγο συγκεκριμένες ώρες ( αν και σήμερα εμένα άρχισε από της 3 τον μεσημέρι)
    Μπουκονουν) μπουκώνουν οι γραμμές από τον κόσμο....
    Άμα μας έχουν 10 άτομα πάνω σε μια θύρα..
    Ο αδερφός μου που μένει απέναντι μου δεμ έχει τέτοιο πρόβλημα έχει vdsl πιστεύω παίζουν πολλά ρόλο αυτές τις μέρες πρωί καί βράδυ είμαι καλά. Ώρες αιχμής άστα να πάνε
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  15. #1740
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Godian Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε άμα κλειδώνεις κανονικά και κατεβάζεις λίγο συγκεκριμένες ώρες ( αν και σήμερα εμένα άρχισε από της 3 τον μεσημέρι)
    Μπουκονουν) μπουκώνουν οι γραμμές από τον κόσμο....
    Άμα μας έχουν 10 άτομα πάνω σε μια θύρα..
    Ο αδερφός μου που μένει απέναντι μου δεμ έχει τέτοιο πρόβλημα έχει vdsl πιστεύω παίζουν πολλά ρόλο αυτές τις μέρες πρωί καί βράδυ είμαι καλά. Ώρες αιχμής άστα να πάνε
    Δεν γίνεται να βάλουν 10 άτομα πάνω σε μια θύρα.
    ο κάθε συνδρομητής xdsl κάνει σύνδεση σε μια δικιά του μόνο θύρα στο dslam, άσχετα αν είναι σε καμπίνα ή σε ΑΚ.
    Απο εκεί και πέρα το κάθε dslam κάνει σύνδεση προς τον bbras με μια δικιά του σύνδεση που συνήθως είναι αρκετή για να εξυπηρετήσει τους συνδρομητές σε φυσιολογικές συνθήκες, δεν είναι όμως πχ 50*100mbit αν έχει 50 συνδρομητές που έχουν 100αρα, αλλά πιο κοντά στο 20*100Mbit, εδώ έχεις το πρώτο bottleneck, μετά έχεις την διασύνδεση του bbras με το δίκτυο κορμού και συνεχίζεις και με την σύνδεση στο παγκόσμιο Internet

Σελ. 116 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 96106111114115116117118121126136 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γενικό πρόβλημα με τους servers του skype?
    Από akisgr στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 20:29
  2. Πρόβλημα με το internet
    Από Papazov στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:38
  3. Προβλημα με cosmote internet.
    Από Prince Of Persia στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:27
  4. Data Center - Πως υλοποιείτε η Σύνδεση με το Internet ?
    Από dtomgr στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:46
  5. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας