Σελ. 78 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.156-1.170 από 4688
  1. #1156
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε ρε netone που σας χρειαζεται....
    Ο τιτλος του thread ειναι γενικο προβλημα με το internet.
    Τυπικα προβληματα στο last mile ΔΕΝ αποτελουν γενικο προβλημα σε καμμια περιπτωση.
    Παρακαλω να μετονομαστει σε Ο καθενας με το πονο του.
    Και το λινκ με το εξωτερικό να πέσει δεν είναι γενικό πρόβλημα αφού το εσωτερικό θα δουλεύει
    Από την άλλη ο πελάτης πληρώνει τον παρόχο για να του παρέχει μια υπηρεσία όποτε με αυτόν έχει να κάνει, δεν τον ενδιαφέρει αν το πρόβλημα το έχει ο παρόχος της διεθνούς σύνδεσης ή ο πάροχος του χαλκού
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 13-11-18 στις 13:56.

  2. #1157
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Επισης αυτο το τοπικ ειχε δημιουργηθει επειδη ο καθενας δεν ηξερε αν υπηρχε προβλημα με τη συνδεση του ή με τη γειτονια του ή με την πολη του ειτε γενικο προβλημα με την ιδια τη Hol (διοτι τοτε νομιζω δημιουργηθηκε)

  3. #1158
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Ακριβως αυτο. Οταν λεμε γενικο προβλημα δεν ενννουμε οτι γενικως εχω disconnects η γενικως δεν τρεχει η γραμμη μου.
    Η εννοια αυτου το thread ειναι να ανιχνευεται ΕΝΑ προβλημα που να επηρεαζει ΠΟΛΛΟΥΣ χρηστες ταυτοχρονα.

    Δεν ειναι προφανες?

  4. #1159
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Να πω και εγω οτι ειδικα Σαββατο, Κυριακη και Δευτερα μαυρο χαλι η κατασταση, απο οποια συσκευη κι αν συνδεθηκα.
    Εγω Αθηνα και συγγενης μου στη Κρητη το ιδιο θεμα.
    Η vodafone στο τηλεφωνο απροσπελαστη αλλα δεν επεμεινα κι ιδιαιτερα.
    Σημερα καπως καλυτερα τα πραγματα.

  5. #1160
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Πρεπει να γινεις πιο σαφης. Το μαυρο χαλι δεν αποτελει τεχνικη περιγραφη προβληματος.
    πχ. προσβαση σε sites εντος ελλαδος? (www.ntua.gr?) ευρωπη? αμερικη? akamized? cloudflared?
    speedtest σε ελληνικο server?
    torrents?. ping στο next hop της συνδεσης σου? σταθεροτητα στο ping?
    Χωρις αυτα η εστω καποια εισαι χαμενος απο χερι αν καλεσεις την οποια vodafone. Θα σε βαλουν να κανεις ρεσετ το ρουτερ μπορει να σου πουν να το αλλαξεις, και αλλα τετοια.
    Τεχνικα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες να εκτιμησεις που περιπου ειναι το προβλημα απο το helpdesk πρωτου επιπεδου που ουσιαστικα μπορει να ασχοληθει μονο με προβληματα ακρου. Για ολα τα αλλα, αν δεν εχει γινει κατι χοντρο (οπου τοτε μπαινει και μηνυμα μολις τους καλεσεις) ουτε τροπο ουτε γνωσεις εχουν για να το αντιμετωπισουν.
    Προφανως πρεπει να ξερεις και 2-3 πραγματα.


    Και ναι, υπαρχουν ωρες που οι γραμμες πηζουν. Ειδικοτερα στην επαρχια μπορει να πηζει η γραμμη με την αθηνα/θεσσαλονικη αναλογα με το σχεδιασμο.
    Και στην αθηνα εχει παρατηρηθει να πηζει το dslam απο το απογευμα μεχρι αργα το βραδυ

  6. #1161
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρεπει να γινεις πιο σαφης. Το μαυρο χαλι δεν αποτελει τεχνικη περιγραφη προβληματος.
    πχ. προσβαση σε sites εντος ελλαδος? (www.ntua.gr?) ευρωπη? αμερικη? akamized? cloudflared?
    speedtest σε ελληνικο server?
    torrents?. ping στο next hop της συνδεσης σου? σταθεροτητα στο ping?
    Χωρις αυτα η εστω καποια εισαι χαμενος απο χερι αν καλεσεις την οποια vodafone. Θα σε βαλουν να κανεις ρεσετ το ρουτερ μπορει να σου πουν να το αλλαξεις, και αλλα τετοια.
    Τεχνικα εχεις περισσοτερες δυνατοτητες να εκτιμησεις που περιπου ειναι το προβλημα απο το helpdesk πρωτου επιπεδου που ουσιαστικα μπορει να ασχοληθει μονο με προβληματα ακρου. Για ολα τα αλλα, αν δεν εχει γινει κατι χοντρο (οπου τοτε μπαινει και μηνυμα μολις τους καλεσεις) ουτε τροπο ουτε γνωσεις εχουν για να το αντιμετωπισουν.
    Προφανως πρεπει να ξερεις και 2-3 πραγματα.


    Και ναι, υπαρχουν ωρες που οι γραμμες πηζουν. Ειδικοτερα στην επαρχια μπορει να πηζει η γραμμη με την αθηνα/θεσσαλονικη αναλογα με το σχεδιασμο.
    Και στην αθηνα εχει παρατηρηθει να πηζει το dslam απο το απογευμα μεχρι αργα το βραδυ

    Προσβαση σε ολα τα sites, ελληνικο, ευρωπαικο ή αμερικανικο Hosting. Ακομη και youtube. Ολη μερα. Και νυχτα.
    Απο καθε συσκευη με wi-fi ή Lan. Με μια συσκευή επανω ή πολλες.
    Κοιτα, δεν ξερω πολλα τεχνικα περι συνδεσεων, αλλα εχω ιντερνετ απο το 96 , κι οταν λεω μαυρο χαλι εννοω οτι το ιντερνετ σερνοταν παρολο που η ταχυτητα συνδεσης μου ηταν η γνωστη (στα 10, δεν παει παραπανω ουτως ή αλλως κι ας λεει μεχρι 24 και δε με νοιαζει αν πηζει η γραμμη θα πρεπει να την ξεπηζουν για να χουμε συνδεση της προκοπης στην πρωτευουσα).
    Το Σαββατοκυριακο, υποστηριξη στην ουσια δεν υπαρχει, απλα καταγραφουν το προβλημα. Δε με πολυενοιαζε οποτε δεν επικοινωνησα πανω απο τη μια φορα που με προειδοποιησαν για 40λεπτη αναμονη και το κλεισα. Αν το προβλημα επεμενε και την Τριτη θα τους ξαναπαιρνα.

    Ειπα απλως να συνδραμω στο τοπικ, λεγοντας οτι κι εγω ειχα θεμα. Σορρυ αν εθιξα σε καποιον τη Vodafone

  7. #1162
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.578
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Και πολυ καλα εκανες. Απλα οταν καποιος περιγραψει το προβλημα που αντιμετωπιζει καπως αναλυτικα, καποιος αλλος θα το διαβασει και θα ταυτιστει και καπως ετσι μπορει να βγει ενα συμπερασμα που να καταληγει σε γενικο προβλημα. Ισχυει και εδω το η ισχυς εν τη ενωσει. Το οτι παντα καποιος καπου θα αντιμετωπιζει μεμονωμενα προβληματα ειναι δεδομενο.
    Η ιδια επιτυχια του Internet στηριζεται στο γεγονος οτι σχεδιαστικε με γνωμονα οτι ολο και καποιο μερος του θα αντιμετωπιζει προβληματα. Ηταν τοσο εξυπνη η σχεδιαση που 40 χρονια μετα συνεχιζει να το κανει απιστευτα καλα. Εξαιρετικα σπανιο για τεχνολογικο προιον.

    Ραματα εχουμε για ολους τους παροχους, το μονο σιγουρο. Ομως αδικοι δεν πρεπει να ειμαστε επισης.

  8. #1163
    Εγγραφή
    02-01-2008
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Εχει παρατηρησει καποιος το τελευταιο διημερο προβλημα στη Θεσσαλονικη; Ρωταω γιατι απο την Παρασκευη το βραδυ τοσο απο lan οσο και απο wifi, τοσο σε σταθερο μηχανημα οσο και στο λαπτοπ και στο κινητο, απο το σπιτι αλλα και σε συνδεση σε καφετερια καποια - αρκετα σαιτ δεν ανοιγουν καν! Καποια αλλα ανοιγουν κανονικα. Το ιδιο γινεται και σε καποιες ενημερωσεις του λινουξ που εχω στο λαπτοπ. Καποιοι σερβερ συνδεονται κανονικα καποιοι αλλοι οχι. Και οσο για τα σαιτ, αναφερομαι σε mainstream sites οχι μπλογκς κλπ...

  9. #1164
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.019
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από igenesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παρατηρησει καποιος το τελευταιο διημερο προβλημα στη Θεσσαλονικη; Ρωταω γιατι απο την Παρασκευη το βραδυ τοσο απο lan οσο και απο wifi, τοσο σε σταθερο μηχανημα οσο και στο λαπτοπ και στο κινητο, απο το σπιτι αλλα και σε συνδεση σε καφετερια καποια - αρκετα σαιτ δεν ανοιγουν καν! Καποια αλλα ανοιγουν κανονικα. Το ιδιο γινεται και σε καποιες ενημερωσεις του λινουξ που εχω στο λαπτοπ. Καποιοι σερβερ συνδεονται κανονικα καποιοι αλλοι οχι. Και οσο για τα σαιτ, αναφερομαι σε mainstream sites οχι μπλογκς κλπ...
    Έχω παρατηρήσει εγώ το Φβ καμιά φορά δε συνδέεται καθόλου αλλά και το dikailogitika. Gr δεν τα ανοίγει καν ενώ άλλα λειτουργούν κανονικά
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  10. #1165
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.655
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Να υποθεσω δοκιμασατε να παιξετε με διαφορετικους dns ετσι;

  11. #1166
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    5.788
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    30720 \ 3071
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Vodafone H300s
    SNR / Attn
    11(dB) / 26.5(dB)
    Με τους DNS servers της Google δεν έχω κάποιο πρόβλημα.
    Μάλλον η Vodafone περνάει στους δικούς της servers το μπλοκάρισμα του ΤPB

  12. #1167
    Εγγραφή
    17-10-2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Router
    D-Link dsl 3682
    SNR / Attn
    30.4(dB) / 3.3(dB)
    Γενικα τελευταία σέρνεται λιγο με ορισμενα σαιτς.
    πχ nvidia κατεβαζει τερμα,νετφλιξ λιγο πανω απο τη μιση ταχυτητα που πιανω την τελευταια βδομαδα,επισης το adslgr αργει να φορτωσει.
    Ο υπολογιστής που συμβαινουν αυτα ειναι σενδεδεμενος με εθερνετ οποτε δεν υπαρχει καποια αλλη μεταβλητη.
    Ξερω οτι εδω παιζουν ρολο οι συμφωνιες της εταιριας για σύνδεση με εξωτερικό και οχι η σύνδεση μου ως το κέντρο,απλά την τελευταία βδομάδα παρατηρώ μια χειροτέρευση, πεφτει λιγο μπουκωμα στο backbone της μαλλον.

  13. #1168
    Εγγραφή
    15-11-2018
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ
    Router
    ΖΤΕ ZXHN H108N
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 26,6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα μήπως κάποιος που είναι στη κοντινή περιοχή μου η και στην ευρύτερη, αντιμετωπίζει το τελευταίο μήνα πρόβλημα με χαμηλή ταχύτητα και αποσυνδέσεις ;
    Οπως θα προσέξατε βρισκομαι στη περιοχή του Βόλου και ο παροχος μου είναι Η Vodafone.

  14. #1169
    Εγγραφή
    20-03-2006
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Mikrotik RB4011
    Το router μου δεν συγχρονίζει από τις 7/12 18:00 καθόλου στην περιοχή Τούμπα. Μέχρι πριν είχα vdsl από αστικό κέντρο Τούμπας αλλά μέχρι και τώρα δεν συγχρονίζει καθόλου. Η εξυπηρέτηση αυτή την ώρα είναι πολύ χάλια... Μάλιστα η εκπρόσωπος με απείλησε μέχρι και μήνυση! Γιατί απλά ζήτησα να ενεργοποιηθεί η ρεζέρβα επικοινωνίας σε όλα τα νούμερα που έχουμε στο σπίτι! Η απάντηση ήταν θεϊκή! Να πάτε αύριο σε ένα κατάστημα να σας δώσουμε κάρτα! ( Απλά μάλλον ξέχασε ότι είναι Κυριακή) Ευτυχώς καταγράφονται οι κλήσεις και ζήτησα ήδη το ηχογραφημένο για να το δώσω και εγώ στον συνήγορο του καταναλωτή. Στο θέμα μας τώρα! Υπάρχει άλλος που έχει πρόβλημα στην περιοχή; Το pstn τηλέφωνο λειτουργεί μια χαρά!

  15. #1170
    Εγγραφή
    05-10-2010
    Μηνύματα
    607
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300S/NetGear EX7000
    SNR / Attn
    6.1(dB) / 10.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    2mbps σημερα ολη μερα εχω......... σερνεται απλα το νετ....

Σελ. 78 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 5868737677787980838898 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γενικό πρόβλημα με τους servers του skype?
    Από akisgr στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 20:29
  2. Πρόβλημα με το internet
    Από Papazov στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:38
  3. Προβλημα με cosmote internet.
    Από Prince Of Persia στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:27
  4. Data Center - Πως υλοποιείτε η Σύνδεση με το Internet ?
    Από dtomgr στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:46
  5. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας