Σελ. 212 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 192202207210211212213214217222232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 3.166-3.180 από 4682
  1. #3166
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κέρδισες, δεν έχω να απαντήσω τίποτα εδώ, ας με στέλνανε για λόουερ, τα 'λεγε η θειά μου.

    Καλή συνέχεια παιδιά, προσωπικά κυνηγάω την Vodafone με το IPv6 και δεν προλαβαίνω να την κυνηγάω και για το Netflix, κι ας μου γκρινάζουν στην οικογένεια.

    Γνώμη μου είναι να στείλετε κάτι γραπτό στο https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/ υπόψιν τεχνικού τμήματος, αλλά μην περιμένετε και πολλά. Εδώ βλέπουμε τι τραβάνε με τις μισθωμένες τα παιδιά και τους αλλάζουν τα routing μετα από τόση επικοινωνία που κάνουν και Wireshark tracing, ποιος θα μας κλάσει εμάς τους οικιακούς. Μέχρι να καταρρεύσει ο τόπος και να μην παίζει τίποτα και να αναγκαστούν να τα ξηλώσουν όλα και να αρχίσουν σεταρίσματα απ την αρχή, αυτά θα βλέπουμε, που με τον καιρό στην Voda απλά θα γίνονται χειρότερα.

    Μην ξεχνάμε επίσης ότι Netflix και vodafone έχουν αποκλειστική συνεργασία, επιπλέον το τελευταίο τρίμηνο μετά τα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί στο δίκτυο θυμίζω, κάτι άλλαξε στο δίκτυο της και από τότε έχει αλλάξει όψη όλο το δίκτυο προς το καλύτερο. Σωστά routes, υψηλές ταχύτητες κατεβάσματος σχεδόν παντού, χαμηλά pings κλπ... Απ όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι στην χωριτηκότητα τους, εκτός αν άλλαξε και δε το ανακοίνωσαν, εμένα πιο πολύ μου κάνει για σωστή διαχείριση του δικτύου εφαρμοζοντας τα κατάλληλα εργαλεία και ρυθμίσεις. Γι αυτο και το δίκτυο αυτή τη περίοδο ειναι πραγματικά στα καλύτερα του

  2. #3167
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αχ ούτε ελληνικά ξέρω βρε guzel, δε καταλαβαίνω λέξη απ' αυτά που λες, κάτι λες για σωστά routes και υψηλές ταχύτητες κατεβάσματος σχεδόν παντού, χαμηλά pings, δε καταλαβαίνω, κινέζικα εντελώς.
    Πάω εγώ για μπυρίτσες τελικά, άντε καλά κουράγια

  3. #3168
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manospcistas Εμφάνιση μηνυμάτων
    https://www.vodafone.gr/aitima-grapto/ υπόψιν τεχνικού τμήματος, αλλά μην περιμένετε και πολλά.
    Το έκανα μέσω mail με πολυσέλιδη αναφορά με traceroute, screenshot, resource monitor κτλ (μέσω vf και expressvpn). Όλα αυτά για Netflix αλλά και youtube για να φαίνεται ότι εκεί δεν υπάρχει πρόβλημα και ότι ό,τι λέω αφορά στη δρομολόγηση προς τους oca cdn τους. Αυτό που κέρδισα ήταν να αναφέρει ένας υπάλληλος πρόβλημα μεταξύ των server τους (policy error, sic) και να μην τολμήσει να μου αναφερθεί ξανά ότι φταίει η σύνδεση μου. Τελικά μετά από 4 μήνες, κατάφερα να έχω τη δυνατότητα αποχώρησης χωρίς ρήτρα, αναδρομική έκπτωση στα παρελθόντα πάγια των προβληματικών μηνών και διαπραγματεύομαι τη σταθερή έκπτωση εάν μείνω, αφού το expressvpn είναι πληρωμένο και δουλεύει για Netflix.

    Τα παραπάνω, φυσικά, δεν τους δίνουν άφεση και θα εξακολουθήσω να αναφέρω ό,τι προβλήματα διαπιστώνω.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε επίσης ότι Netflix και vodafone έχουν αποκλειστική συνεργασία, επιπλέον το τελευταίο τρίμηνο μετά τα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί στο δίκτυο θυμίζω, κάτι άλλαξε στο δίκτυο της και από τότε έχει αλλάξει όψη όλο το δίκτυο προς το καλύτερο. Σωστά routes, υψηλές ταχύτητες κατεβάσματος σχεδόν παντού, χαμηλά pings κλπ... Απ όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι στην χωριτηκότητα τους, εκτός αν άλλαξε και δε το ανακοίνωσαν, εμένα πιο πολύ μου κάνει για σωστή διαχείριση του δικτύου εφαρμοζοντας τα κατάλληλα εργαλεία και ρυθμίσεις. Γι αυτο και το δίκτυο αυτή τη περίοδο ειναι πραγματικά στα καλύτερα του
    Υπουργικού επιπέδου ανακοίνωση...

    That has the seen average bitrate needed for Ultra HD content drop from 16Mbits/sec to only 6.5Mbits/sec. Some animated 4K content which is easier to optimize can be delivered in as little as 1.8Mbits/sec.


    @guzel: average λέει. Όχι όλα 6.5. Απλά κάποιοι τίτλοι πχ. Disenchantment που στην 1η season streamαραν με 15.25/2160, στην 3η streamάρουν με 2.1/2160. Αυτό έριξε τον μέσο όρο. Εξακολουθούν να υπάρχουν τίτλοι με 15.25/2160 ΣΤΑΘΕΡΟ. Εξακολουθώ να τους παρακολουθώ μέσω expessvpn σε αυτήν την ανάλυση/ bitrate.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος zeronero : 02-07-21 στις 17:49.

  4. #3169
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.698
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων

    The problem stems, ironically, from measures taken by Netflix and internet service providers (ISPs) to push Netflix content closer to viewers.

    Major broadband providers will often put Netflix content servers within their own networks. These store copies of Netflix’s most popular shows and movies, meaning that when the customer attempts to stream a popular title, the data has less distance to travel, reducing internet congestion.

    At least, that’s the theory. In practice, SamKnows has found that peak-time demand on these Netflix content servers within broadband providers’ own networks can cause download speeds to plummet.


    Now, however, Netflix has optimized the content of each show, or even individual scenes within a show. That has the seen average bitrate needed for Ultra HD content drop from 16Mbits/sec to only 6.5Mbits/sec. Some animated 4K content which is easier to optimize can be delivered in as little as 1.8Mbits/sec.



    https://www.forbes.com/sites/barryco...-you-have/amp/
    Σταμάτα να κουνάς το τέρμα.
    Το "κάνετε λάθος" έγινε "έχετε δίκιο ότι είναι πιο αργό, αλλά είναι για το καλό σας".
    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα των (πολιτικών) παρεμβάσεών σου, για ένα αμιγώς τεχνικό θέμα.

  5. #3170
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτα να κουνάς το τέρμα.
    Το "κάνετε λάθος" έγινε "έχετε δίκιο ότι είναι πιο αργό, αλλά είναι για το καλό σας".
    Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα των (πολιτικών) παρεμβάσεών σου, για ένα αμιγώς τεχνικό θέμα.
    Δεν υπάρχει τεχνικό θέμα, προηγουμένως είδα μια 4k στην smarttv μου! Εκπληκτική ποιότητα!

    Το αν έπιασε 17, 9, 4mbps λίγο που με νοιάζει, η ποιότητα ήταν εξαιρετική!

    - - - Updated - - -

    Το μόνο θεματακι που έχω εγώ είναι όταν πατήσεις προβολή κάθεται μερικά δευτερα στο 99% μέχρι να ξεκινήσει η ταινία και ξεκινάει μερικές φορές πιξελιασμένη αλλά σε 5-10sec έχει εικόνα ήχο κρυσταλο

  6. #3171
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.748
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Φανταζομαι ολοι εσεις παιζετε με καλωδιο ετσι?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  7. #3172
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι ολοι εσεις παιζετε με καλωδιο ετσι?
    εγώ με wifi

  8. #3173
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φανταζομαι ολοι εσεις παιζετε με καλωδιο ετσι?
    Δεν έχει διαφορά από την στιγμή που τα παιδιά λένε ότι όταν παίζουν με VPN πάει στα τέρματα η ανάλυση ή το bitrate.

  9. #3174
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.435
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Όποιος ξαναπεί κακή κουβέντα για το δίκτυο της Vodafone, θα τον στέλνει το φόρουμ στην Βόρεια Κορέα, να μην έχει ούτε Netflix ούτε Vodafone. Άιντεεε, καλομάθατε μου φαίνεται στην αλλαγμένη όψη του δικτύου προς το καλύτερο, τα σωστά τα routes, τις υπερυψηλές πανύψηλες ταβάνι λέμε ταχύτητες κατεβάσματος που προσφέρει αδιάλειπτα το Vodafone Giga Network, τα χαμηλά pings που ούτε αν είστε ο σέρβερ του παιχνιδιού δεν έχετε, την απεριόριστη (με πολιτική ορθής χρήσης ψιλά γράμματα) χωρητικότητα του δικτύου, που δεν την ανακοινώνουν γιατί δεν χρειάζεται, το βλέπετε και μόνοι σας βρε πανάσχετοι, έχει σωστή διαχείριση το δίκτυο εφαρμόζοντας τα κατάλληλα εργαλεία και ρυθμίσεις, και είναι στα καλύτερα του. Καλύτερα από χθες, καλύτερα και αύριο. Αλλά πάντα πιο καλύτερα σήμερα. Γιατί αυτό είναι το Giga Network, γιγάντιο.

    κάτι μπύρες ήπια, dont worry about me

  10. #3175
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    12.566
    Downloads
    20
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην ξεχνάμε επίσης ότι Netflix και vodafone έχουν αποκλειστική συνεργασία, επιπλέον το τελευταίο τρίμηνο μετά τα προβλήματα που είχαν παρουσιαστεί στο δίκτυο θυμίζω, κάτι άλλαξε στο δίκτυο της και από τότε έχει αλλάξει όψη όλο το δίκτυο προς το καλύτερο. Σωστά routes, υψηλές ταχύτητες κατεβάσματος σχεδόν παντού, χαμηλά pings κλπ... Απ όσο ξέρω δεν άλλαξε κάτι στην χωριτηκότητα τους, εκτός αν άλλαξε και δε το ανακοίνωσαν, εμένα πιο πολύ μου κάνει για σωστή διαχείριση του δικτύου εφαρμοζοντας τα κατάλληλα εργαλεία και ρυθμίσεις. Γι αυτο και το δίκτυο αυτή τη περίοδο ειναι πραγματικά στα καλύτερα του
    Ειλικρινά δεν το έχω πει για κανένα εδώ μέσα και σε έχω έρθει στο αμήν εδώ και πολύ καιρό με κάποιους κυρίως για πολιτικά θέματα.
    ΛΗΠΥΣΟΥ μας. Έχεις την τέλεια γραμμή και σου παίζουν όλα ρολόι και μπράβο σου. Σταμάτα όμως να μας πρηζεις όλους εδώ μέσα και να αμφιβάλλεις αν έχουμε πρόβλημα ή όχι. Έχεις γίνεις κουραστικός και προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους με πρόβλημα πως δεν έχουν πρόβλημα. Μιλάμε για ... Πως να το πω μη πω καμία βαριά κουβέντα, ανεμελιά? Που είναι και της μόδας, σα να πάω σε ένα συνεργείο με αμαξια με προβλημα και να λέω σε όλους πως είστε ηλίθιοι και τα αμαξια σας είναι μια χαρά γιατί το δικό μου λειτουργεί ρολόι.

    Άσε μας ήσυχους και βρες μια άλλη ασχολία γιατί μας έχεις σπασει τα νεύρα και κάνε με και report ή ότι θες, χέστηκα ειλικρινά που πρέπει στα 50 μου να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας εδώ μέσα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  11. #3176
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις την τέλεια γραμμή και σου παίζουν όλα ρολόι και μπράβο σου
    Go to post #1500κατι και μετά, όποτε έχεις όρεξη.

  12. #3177
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινά δεν το έχω πει για κανένα εδώ μέσα και σε έχω έρθει στο αμήν εδώ και πολύ καιρό με κάποιους κυρίως για πολιτικά θέματα.
    ΛΗΠΥΣΟΥ μας. Έχεις την τέλεια γραμμή και σου παίζουν όλα ρολόι και μπράβο σου. Σταμάτα όμως να μας πρηζεις όλους εδώ μέσα και να αμφιβάλλεις αν έχουμε πρόβλημα ή όχι. Έχεις γίνεις κουραστικός και προσπαθείς να πείσεις ανθρώπους με πρόβλημα πως δεν έχουν πρόβλημα. Μιλάμε για ... Πως να το πω μη πω καμία βαριά κουβέντα, ανεμελιά? Που είναι και της μόδας, σα να πάω σε ένα συνεργείο με αμαξια με προβλημα και να λέω σε όλους πως είστε ηλίθιοι και τα αμαξια σας είναι μια χαρά γιατί το δικό μου λειτουργεί ρολόι.

    Άσε μας ήσυχους και βρες μια άλλη ασχολία γιατί μας έχεις σπασει τα νεύρα και κάνε με και report ή ότι θες, χέστηκα ειλικρινά που πρέπει στα 50 μου να αποδείξω πως δεν είμαι ελέφαντας εδώ μέσα.
    Δεν ξέρω αν το έχεις καταλάβει αλλά γράφεις στο thread με τίτλο "γενικό πρόβλημα με το ίντερνετ?". Αφού δεν έχουμε όλοι πρόβλημα δλδ να πούμε ότι έχουμε για να νιώσεις καλύτερα; Αν ήταν στο σωστό thread δεν θα είχα λόγο να ασχοληθώ. Αν για εσένα είναι τόσο σημαντικό το Netflix και το 4k γτ δε ψάχνεις άλλον πάροχο εφόσον η voda δεν σε καλύπτει; Εμείς τι φταίμε να μας ζαληζεις;;; Τουλ γράφε στο σωστό thread, αυτό το παρακολουθώ.

  13. #3178
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Go to post #1500κατι και μετά, όποτε έχεις όρεξη.
    Κάποτε, παλιά... Κάποτε και εγώ τα είχα με τη Σούλα...

  14. #3179
    Εγγραφή
    27-06-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.947
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12608/883
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZXHN H208N
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Go to post #1500κατι και μετά, όποτε έχεις όρεξη.
    Ωραία, τι θέλεις να πεις;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zeronero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάποτε, παλιά... Κάποτε και εγώ τα είχα με τη Σούλα...

  15. #3180
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.745
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από guzel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία, τι θέλεις να πεις;
    Ότι έκανες αυτό που κατηγορείς ότι κάνουν τώρα κι ότι στην απελπισία σου τότε ήσουν τίγκα στις υπερβολές.

    Double standards ftw.

Σελ. 212 από 313 ΠρώτηΠρώτη ... 192202207210211212213214217222232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γενικό πρόβλημα με τους servers του skype?
    Από akisgr στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 20:29
  2. Πρόβλημα με το internet
    Από Papazov στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:38
  3. Προβλημα με cosmote internet.
    Από Prince Of Persia στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:27
  4. Data Center - Πως υλοποιείτε η Σύνδεση με το Internet ?
    Από dtomgr στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:46
  5. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας