Σελ. 301 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 281291296299300301302303306311 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 4.501-4.515 από 4700
  1. #4501
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και στις 2 περιπτώσεις το g.inp φαίνεται να είναι ενεργό...
    Εξ΄ου και το 0 delay...
    Το interleaving δεν φαίνεται να κλείνει τελείως ούτε με το fast/fast αφού μετράει fec...
    Το ότι πέφτει όμως λίγο ο συγχρονισμός θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι είναι από το fastpath..
    Αλλά μπορεί και να είναι λόγω των error...
    Με συνεχή refresh κάνει διακυμάνσεις το noise margin Η και το attainable; Ναι ε;
    ναι πανε πακέτο αυτά,μεγαλώνει το snr, πέφτει το attainable και πολλές φορές παρασέρνει και την ταχύτητα που έχει κλειδώσει (χωρίς αποσύνδεση)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά κάπου υπάρχει θόρυβος... Και είναι παράξενο που γυρνάει σε fast αντί να ανεβάσει interleaving..
    Ίσως παίζει κάτι με το ρουτερ Η το g.inp εδώ..
    Θα μπορούσες να το αναφέρεις στη τεχνική υποστήριξη δεδομένου ότι δεν έχεις ζητήσει fastpath αν και δεν φαίνεται για καθαρό fastpath, να τσεκάρουν από τη πλευρά του dslam πιο προφίλ είναι επιλεγμένο...
    Αν όντως είναι δλδ κάποιο interleaved και το ρουτερ το παρουσιάζει ως fast...
    Μπορεί να είναι και θέμα ερμηνείας του ρουτερ... Ίσως μια αλλαγή σε νεότερο να βοηθούσε... Αν και είναι θέμα τύχης και αυτό... Το αν θα παίξει πιο καλά η όχι..
    Αν όμως η καμπίνα είναι άλλου παρόχου ίσως δεν υπάρχουν αυτές οι διαθέσιμες πληροφορίες...
    Το ότι ρίχνει τη γραμμή πάντως δεν είναι καλό σημάδι...
    Το sra είναι ενεργό;
    και εγώ αυτό πιστεύω, παίζει να υπάρχει παρεμβολή στο χαλκό αλλά με την 50αρα δεν είχα κανένα θέμα. G.inp & SRA είναι ενεργά μέσα στο ρούτερ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το attainable μπορεί να έπεσε από την αρχή λόγω θέματος του χαλκού Η λόγω περισσοτέρων συνδρομητών..
    Αν κάνεις ένα ping emp.gr από cmd με καλώδιο και με τα 2 προφίλ, τι απάντηση παίρνεις;
    Ping statistics for 147.102.222.210:
    Packets: Sent = 4, Received = 4, Lost = 0 (0% loss),
    Approximate round trip times in milli-seconds:
    Minimum = 13ms, Maximum = 14ms, Average = 13ms

    αυτό με fast. Θα ρίξω αργότερα τη γραμμή και αν προλάβω το interleaved θα συμπληρώσω. Ευχαριστώ για τη βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    με interleaved εχει 10ms το ping
    Μιλησα με vodafone: το θέμα με την εναλλαγή interleaved/fast μου ειπαν οτι ειναι θέμα ρυθμίσεων από τον πάροχο της καμπίνας (ΟΤΕ). Επιβεβαιώθηκε οτι υπάρχει θέμα (την ώρα που πήρα είχε χαμηλό συγχρονισμό,πολλά crc και τελικά κόλλησε το ρούτερ παλί). Μου ζήτησαν να κανω reset το ρούτερ και να το παρακολουθήσω. Η βλάβη έμεινε ανοιχτή έτσι ώστε όταν θα είμαι σπίτι (επειδή ενδέχεται να λέιψω για κάποιες μέρες) να έρθει τεχνικός για έλεγχο στο χώρο και πιθανόν για συνδυαστικό στη συνέχεια με οτε για να δουν τι παίζει στην καμπίνα.

  2. #4502
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Για το ping..
    Αν είναι με καλώδιο δεν είναι πραγματικό fastpath.. Θα ήταν πιο κάτω.. 7-8 πρπ..
    Αυτό δείχνει ότι υπάρχει κάποιου βαθμού interleaving..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #4503
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι με καλώδιο δεν είναι πραγματικό fastpath.. Θα ήταν πιο κάτω.. 7-8 πρπ..
    Αν δεν είναι ο server στην ίδια πόλη με αυτόν, γιατί να είναι τόσο; Δεν μένουν όλοι Αθήνα

  4. #4504
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.973
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν είναι ο server στην ίδια πόλη με αυτόν, γιατί να είναι τόσο; Δεν μένουν όλοι Αθήνα
    Είναι και αυτό.. Δεν το σκέφτηκα..
    Τότε ένα ping uom.gr

    - - - Updated - - -

    Πλάκα στη πλάκα, εγώ στο παραπάνω, από τη vdsl του εξοχικού με g.inp προφίλ, χτυπάω 15-20ms μέχρι να βγω Μακεδονία... Από τα 10ms που είναι κανονικά Αθήνα..

    Δεν το σκέφτηκα καθόλου αυτό το delay..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #4505
    Εγγραφή
    22-05-2002
    Περιοχή
    HEATville
    Μηνύματα
    3.043
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Εμενα στα 50 ηταν fast/interleaved στα 100 πηγε fast/fast άβυσσος η ψυχή των καφάο !!! και στις 2 περιπτώσεις το πρωτο hop ειναι ~4-5ms ping
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_5.png  


  6. #4506
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    οπως μου ειπαν και το εγραψα παραπανω (γιατί και μένα αλλάζει σε fast από τότε που έβαλα την 100αρα), ειναι θεμα ρυθμισης στην καμπινα του οτε, οπου η vodafone δεν μπορει να παρέμβει. Στο μεταξυ μου ειχαν πει να κανω reset στο ρούτερ. Μετα απο αυτο συνεχισε η ιδια συμπεριφορα, μεχρι που "κρεμασε" και πάλι το ρούτερ. Το εκλεισα από το διακόπτη του ρεύματος για λίγα λεπτά, το ξανάνοιξα και απο τότε γράφει 33 ωρες με 0/3 crc και αρκετά fec βέβαια, αλλά παίζει μια χαρά. Η δε τηλ. εξυπηρετηση μου έδωσε πολύ καλή εντύπωση, με πηραν πάλι σήμερα να δουν πως πάει η γραμμή και θα τσεκάρουν και αύριο καθώς η βλάβη έχει μείνει ανοιχτή με πιθανή αποστολή τεχνικού, όταν θα μπορώ να είμαι σίγουρα παρόν. Πιθανόν όμως οι παρεμβολές εμφανίζονται υπο ορισμένες συνθήκες, ίσως και συγκεκριμένες μέρες,γιατί έχει ξανασυμβεί να "ηρεμεί" γι'αρκετο διάστημα η γραμμή μέχρι να έρθει η καταιγίδα των σκαμπανεβασμάτων και εν τελει των αποσυνδέσεων...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kmpatra : 07-06-23 στις 23:34.

  7. #4507
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Κάποιο θέμα παρατήρησα με τις ταχύτητες στο youtube. αρχικά νόμιζα ότι ήταν πρόβλημα της android τηλεόρασης ίσως και switch

    αλλά μετά από κάνα τρίωρο (χαμένο από τη ζωή μου) αλλάζοντας switch και κάνοντας και factory reset στην TV, Το βλέπω ότι το κάνει και σε άλλους δέκτες μέσα στο σπίτι oπότε κάτι παίζεται και κάνει σπασίματα και αναφέρει πολύ μικρή ταχύτητα… δεν ξέρω αν ειναι πρόβλημα με dns servers και να παίρνω λάθος servers για youtube…
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  8. #4508
    Εγγραφή
    07-11-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.280
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Zte h267a
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kmpatra Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως μου ειπαν και το εγραψα παραπανω (γιατί και μένα αλλάζει σε fast από τότε που έβαλα την 100αρα), ειναι θεμα ρυθμισης στην καμπινα του οτε, οπου η vodafone δεν μπορει να παρέμβει. Στο μεταξυ μου ειχαν πει να κανω reset στο ρούτερ. Μετα απο αυτο συνεχισε η ιδια συμπεριφορα, μεχρι που "κρεμασε" και πάλι το ρούτερ. Το εκλεισα από το διακόπτη του ρεύματος για λίγα λεπτά, το ξανάνοιξα και απο τότε γράφει 33 ωρες με 0/3 crc και αρκετά fec βέβαια, αλλά παίζει μια χαρά. Η δε τηλ. εξυπηρετηση μου έδωσε πολύ καλή εντύπωση, με πηραν πάλι σήμερα να δουν πως πάει η γραμμή και θα τσεκάρουν και αύριο καθώς η βλάβη έχει μείνει ανοιχτή με πιθανή αποστολή τεχνικού, όταν θα μπορώ να είμαι σίγουρα παρόν. Πιθανόν όμως οι παρεμβολές εμφανίζονται υπο ορισμένες συνθήκες, ίσως και συγκεκριμένες μέρες,γιατί έχει ξανασυμβεί να "ηρεμεί" γι'αρκετο διάστημα η γραμμή μέχρι να έρθει η καταιγίδα των σκαμπανεβασμάτων και εν τελει των αποσυνδέσεων...
    Το νεότερο είναι ότι τελικά ήρθε ο ΟΤΕ και έκανε αλλαγή ορίου η πόρτας. Μέχρι στιγμής πάει καλά το πράγμα. Η εντύπωση από την εξυπηρέτηση την τηλεφωνική αλλά και από τον τεχνικό της εταιρείας που ήρθε ήταν άριστες. Ελπίζω να μη μου ξανακάνει προβλήματα βέβαια, μόλις το Μάρτιο ανανέωσα με αναβάθμιση σε κατοστάρα για άλλα δύο χρόνια.
    Απλώς το γράφω για όποιον τύχει να το χρειαστεί. Σε ΚΑΦΑΟ-καμπίνα ΟΤΕ αφού μου άλλαξαν την πόρτα και με κούμπωσε ο τεχνικός επάνω, είχα τηλέφωνο αλλά όχι ίντερνετ και έπαιρνα μία ip 172... Επί της ουσίας αυτή την ip την έπαιρνα επειδή υπήρχε λάθος username password. Στην περίπτωσή μου πού έγινε η αλλαγή έπρεπε να περαστούν νέα username password (αντι του guest) στο router τα οποία μετά απο επικοινωνία με την vodafone μου τα έστειλαν και δούλεψε κανονικά η γραμμή.

  9. #4509
    Εγγραφή
    09-12-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    45
    Uploads
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Πήρα την vodafone για τεχνικό πρόβλημα κινητής μου λέει οτι υπάλληλος ότι θα με καλέσει τεχνικός και καλει και λέει κάτι αγαπητικούς πέλατες vodafone,τι θελουν να με παγιδευσουν ? εγω αμεα ειμαι

    - - - Updated - - -

    Επίσης μια φορά που κάλεσα το 100 για κάποιο θέμα το σήκωσε κάποια και δεν έλεγε θέση τάδε έλεγα παρακαλώ παρακαλω τίποτα μετά έβγαλε άχνα ήμουν στο κήπο, αμα το καλούσα μέσα στο σπίτι ίσως να με συνεδεε με το τηλεφωνικο κεντρο αυτό έγινε πριν 2 χρονια και 3-4 κλικς στο pc

  10. #4510
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    δε ξέρω τι παίχτηκε αλλά κατεβάζω με το ζόρι 8 Mbps και ανεβάζω με 30....

    ticket στη vodafone.... για να δούμε...

    - - - Updated - - -

    όταν έχεις δικό σου εξοπλισμό δυσκολεύουν τα πράγματα... θα περάσει τεχνικός...

    download 5 upload 30

    και δεν φταίνε αυτοί σύμφωνα με την τεχνική υποστήριξη!!
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


  11. #4511
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.542
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Και εδω χάλια. Εγινε 10/5 η κατοσταρα με 30 ping.

  12. #4512
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.179
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Sorry Παίδες, τα έχω ξαναπεί, τα βράδια κάνω backup το μαγαζί στην OVH...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  13. #4513
    Εγγραφή
    09-06-2017
    Μηνύματα
    386
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    510/51
    ISP
    Vodafone
    με ftth στην Θεσσαλονίκη τερματίζει κανονικά.

  14. #4514
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Δεν είναι γενικό πρόβλημα αλλά το ηλεκτρικό κατάστημα είναι από το πρωί κάτω.
    Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_2023-06-17-10-10-42-092_com.microsoft.emmx~2.jpg  


  15. #4515
    Εγγραφή
    21-04-2004
    Μηνύματα
    1.236
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Vodafone
    Router
    MikroTik RB951Ui-2HnD
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leasedline Εμφάνιση μηνυμάτων
    δε ξέρω τι παίχτηκε αλλά κατεβάζω με το ζόρι 8 Mbps και ανεβάζω με 30....

    ticket στη vodafone.... για να δούμε...

    - - - Updated - - -

    όταν έχεις δικό σου εξοπλισμό δυσκολεύουν τα πράγματα... θα περάσει τεχνικός...

    download 5 upload 30

    και δεν φταίνε αυτοί σύμφωνα με την τεχνική υποστήριξη!!
    σήμερα το πρωί επανήλθε τώρα έχω δίλημμα αν πρέπει να αφήσω το αίτημα ανοικτό ή να το κλείσω...αν ρίξουν μια ματιά στο backbone είμαι σίγουρος θα το βρουν το πρόβλημα γιατί να μην έχουν ένα σύστημα με αναφορές βλαβών...
    το upload ήταν κανονικά στα 30Mbps γιατί να φταίω εγώ στο θέμα download και να πρέπει να ελέγξουν την εγκατάστασή μου;;;
    LL
    __________________________________________________________
    εσπρεσοσυζητήσεις https://www.e-spresso.gr/forum


Σελ. 301 από 314 ΠρώτηΠρώτη ... 281291296299300301302303306311 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γενικό πρόβλημα με τους servers του skype?
    Από akisgr στο φόρουμ Skype, Betamax, Sip Providers
    Μηνύματα: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-15, 20:29
  2. Πρόβλημα με το internet
    Από Papazov στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 22:38
  3. Προβλημα με cosmote internet.
    Από Prince Of Persia στο φόρουμ Κινητή Ευρυζωνικότητα
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-15, 09:27
  4. Data Center - Πως υλοποιείτε η Σύνδεση με το Internet ?
    Από dtomgr στο φόρουμ Λοιπές Τεχνολογίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 21:46
  5. Σοβαρό Πρόβλημα με ταχύτητα Internet
    Από gmanias στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-14, 22:29

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας