Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    942
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Αν δε βαριόμουνα, μπορεί και να έψαχνα το αντίστοιχο thread για τη Microsoft πριν 3(?) χρόνια. Ετσι για να δώ ποιοι το γύρισαν τώρα που αφορά την Google και ποιοι κάνουν την πάπια
    Υπογραφή

  2. #32
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Το Android πάντοτε ήταν έτσι. Από όταν είχε 0% μερίδιο, συμπεριλάμβανε όλες τις υπηρεσίες της Google. Δεν θα ήταν περίεργο το συμπέρασμα πως η θέση του Android σήμερα οφείλεται και σε αυτή την πρακτική.

    Αντίθετα στην περίπτωση της Microsoft, ο internet explorer μπήκε όταν το λειτουργικό κατείχε μερίδιο 95% και ενώ η εταιρεία δεν είχε ιστορικό παροχής των υπόλοιπων προϊόντων της με τα windows —για παράδειγμα δεν έδινε το office.

    Μια άλλη αντίθεση είναι πως το επίσημο Android επιτρέπει την αντικατάσταση των περισσότερων συστατικών του, όπως για παράδειγμα το play.
    Σε αντίθεση, η Microsoft χρησιμοποιούσε κρυφά API για να κάνει τα προγράμματά της να παίζουν καλύτερα από των ανταγωνιστών της. Για αυτό καταδικάστηκε για τον media player.

    Τέλος μια άλλη καταδίκη της Microsoft ήταν πως απαιτούσε χρήματα από τους πωλητές Η/Υ ακόμη και αν πουλούσαν μηχανήματα χωρίς Windows.
    Η Google δεν πουλάει το Android. Αυτό που κάνει είναι να επιτρέπει την χρήση των εμπορικών σημάτων της (ονόματα, logo), όταν μια συσκευή καλύπτει τα specifications της. Όποιος θέλει μπορεί να τα αγνοήσει —το android είναι λογισμικό ανοιχτού κώδικα— απλώς δεν θα μπορεί να χρησιμοποιεί το όνομα της Google για να διαφημιστεί. Όπως δηλαδή κάνει η Xiaomi και πολλές άλλες εταιρείες.

    Imo αν για κάτι πρέπει να καταδικαστεί η Google, είναι πως δεν επιτρέπει στους κατασκευαστές να παράγουν ταυτόχρονα συσκευές με επίσημο και μη android.
    Δηλαδή η Samsung που παράγει συσκευές με επίσημο Android, δεν μπορεί να διαφοροποιηθεί σε κάποια αγορά και να παράγει και συσκευές με custom Android όπως η Xiaomi.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  3. #33
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nothing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλέω : disable.
    Το remove δεν υπάρχει λόγος να ενοχλεί κανέναν αφού με το disable δεν τρέχει τίποτα από το app.

    Όσο για όλα αυτά που έγραψες bloat αρκετές τις χρησιμοποιώ και εγώ όπως εκατομμύρια άλλοι (άρα το bloat είναι σχετικό για τον καθένα) για αυτό κάνεις disable όποια επιθυμείς και τελειώνει η υπόθεση.
    Είσαι σίγουρος ότι το disable είναι disable; Σε εμένα ακόμα και όταν απενεργοποιήσω για παράδειγμα τον chrome μετά από λίγη ώρα γίνετε πάλι ενεργός και πρέπει να τον απενεργοποιήσω πάλι.
    Σε nexus 4 με stock χωρίς root.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  4. #34
    Εγγραφή
    20-08-2007
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2.779
    Downloads
    11
    Uploads
    2
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος ότι το disable είναι disable; Σε εμένα ακόμα και όταν απενεργοποιήσω για παράδειγμα τον chrome μετά από λίγη ώρα γίνετε πάλι ενεργός και πρέπει να τον απενεργοποιήσω πάλι.
    Σε nexus 4 με stock χωρίς root.
    Σ'αυτο κραταω μια επιφυλαξη διοτι επειδη ειναι ο browser που χρησιμοποιω και δε το εχω δοκιμασει, απλα σε οποια αλλη εχει τυχει να την κανω disable εχει παραμεινει απενεργοποιημενη μηνες τωρα χωρις καποιο θεμα.
    http://www.adslgr.com/forum/signaturepics/sigpic48706_4.gif

  5. #35
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσο και να χρησιμοποιώ τις περισσότερες από αυτές είναι ο ορισμός του Bloatware για εμένα, ιδίως από την στιγμή που δεν μπορώ να τις ξεφορτωθώ μόνιμα.
    Bloatware is the slang phrase used to describe software that has lots of features and requires considerable disk space and RAM to install and run.
    Ο ορισμος του bloatware δηλαδη ο chrome και το gmail που 'εχουν πολλα features'

    Kαλα ρωταει ο αλλος, να θεωρουμε και το calculator bloat εφεξης.

  6. #36
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ορισμος του bloatware δηλαδη ο chrome και το gmail που 'εχουν πολλα features'

    Kαλα ρωταει ο αλλος, να θεωρουμε και το calculator bloat εφεξης.
    Εγώ δεν γουστάρω chrome και gmail π.χ. μπορώ να τα αφαιρέσω και να κερδίσω τα MB που αγόρασα (και δεν μου έδωσε τσάμπα η Google)?
    Όχι, και ρωτάω γιατί είναι κακό να θεωρό bloat εφαρμογές που δεν χρησιμοποιώ να πρέπει να τις έχω στο τηλέφωνο μου και να μην μπορώ να τις ξεφορτωθώ.

    Ο tsigarid δεν γουστάρει το calculator μπορεί να το αφαιρέσει και να κερδίσει τα MB που αγόρασε και να βάλει όποιο calculator θέλει?
    Αν ναι, δεν είναι bloat.
    Αν όχι, είναι bloat.

    Δεν σας αρέσει η έκφραση bloat, οκ , πως να τις πούμε?

  7. #37
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Kαλα.
    Οταν καταλαβεις οτι η Google δεν ειναι μη-κερδοσκοπικη εταιρια και οτι το android το εχεις τσαμπα λογω των υπηρεσιων, ξαναπες μου για τα 'MB που αγορασες'

  8. #38
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο ορισμος του bloatware δηλαδη ο chrome και το gmail που 'εχουν πολλα features'

    Kαλα ρωταει ο αλλος, να θεωρουμε και το calculator bloat εφεξης.
    Όχι το calculator δεν είναι bloatware. Έχω βάλει άλλο calculator πολύ πιο βαρύ αλλά με περισσότερα features.
    To πρόβλημα είναι ότι δεν έχω την δυνατότητα να αφαιρέσω το ελαφρύ calculator της google.

    Το γενικό πρόβλημα λοιπών, κατ' εμένα, δεν είναι bloatware vs non-bloatware, αλλά δικαίωμα επιλογής.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  9. #39
    Εγγραφή
    06-03-2011
    Μηνύματα
    1.316
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    28683/2495
    ISP
    OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα.
    Οταν καταλαβεις οτι η Google δεν ειναι μη-κερδοσκοπικη εταιρια και οτι το android το εχεις τσαμπα λογω των υπηρεσιων, ξαναπες μου για τα 'MB που αγορασες'
    Κάτσε ρε Gordito το Nexus αγόρασες ή στο έδωσε δώρο.
    Αφού το αγόρασες δεν σου ανήκουν όλα τα ΜΒ του Nexus, δανικά τα έχεις?
    Δεν είπα πουθενά ότι είναι μη-κερδοσκοπική εταιρία, αλλά αγόρασα ένα προϊών που πουλάει, και θέλω τον έλεγχο αυτού, αν προτιμούσα το η Google ξέρει καλύτερα θα αγόραζα iσυσκευή.

  10. #40
    Εγγραφή
    24-07-2008
    Μηνύματα
    4.087
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    ISP
    N/A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλα.
    Οταν καταλαβεις οτι η Google δεν ειναι μη-κερδοσκοπικη εταιρια και οτι το android το εχεις τσαμπα λογω των υπηρεσιων, ξαναπες μου για τα 'MB που αγορασες'
    Βραχυπρόθεσμα. Μακροχρόνια αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός θα πληρώνεις στην google και τον αέρα που αναπνέεις. Αυτά τα θέματα, στα οικονομικά έχουν λυθεί. Το θέμα είναι τι γίνεται στην πραγματικότητα.
    Ενός λάθους μύρια έπονται...

  11. #41
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε ρε Gordito το Nexus αγόρασες ή στο έδωσε δώρο.
    Αφού το αγόρασες δεν σου ανήκουν όλα τα ΜΒ του Nexus, δανικά τα έχεις?
    Δεν είπα πουθενά ότι είναι μη-κερδοσκοπική εταιρία, αλλά αγόρασα ένα προϊών που πουλάει, και θέλω τον έλεγχο αυτού, αν προτιμούσα το η Google ξέρει καλύτερα θα αγόραζα iσυσκευή.
    Το προιον πωλειται as is, οπως και πολλα άλλα στον κοσμο. Και ειναι και λογικο.
    Και το αγορασες ενα Χ ποσο, ακριβως επειδη εχει αυτο το bloat, αν δεν το ειχε θα το αγοραζες Χ + κατι.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από trd64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βραχυπρόθεσμα. Μακροχρόνια αν δεν υπάρχει ανταγωνισμός θα πληρώνεις στην google και τον αέρα που αναπνέεις. Αυτά τα θέματα, στα οικονομικά έχουν λυθεί. Το θέμα είναι τι γίνεται στην πραγματικότητα.
    Δεν φταιει η Google που οι ανταγωνιστες ειναι ανικανοι.
    Οτι σοβαρο άλλο υπηρξε στην αγορα, επιασε (πχ Xiaomi/Amazon υπηρεσιες).

    Δεν φταιει η Google που ο ανταγωνισμος σε πολλα άλλα ειναι ανυπαρκτος.

  12. #42
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paradox21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτσε ρε Gordito το Nexus αγόρασες ή στο έδωσε δώρο.
    Αφού το αγόρασες δεν σου ανήκουν όλα τα ΜΒ του Nexus, δανικά τα έχεις?
    Δεν είπα πουθενά ότι είναι μη-κερδοσκοπική εταιρία, αλλά αγόρασα ένα προϊών που πουλάει, και θέλω τον έλεγχο αυτού, αν προτιμούσα το η Google ξέρει καλύτερα θα αγόραζα iσυσκευή.
    Υπάρχουν όμως και τα Xiaomi που δεν έχουν αυτά τα προγράμματα. Υπάρχει το One Plus που τρέχει cyanogenmod και επίσης μπορείς να αφαιρέσεις ό,τι θέλεις. Android είναι και αυτά, δεν σε ανάγκασε κανείς να πάρεις το Nexus. Επίσης το Nexus μπορείς να το ξεκλειδώσεις και να περάσεις μία custom ROM, ούτε εκεί σε εμποδίζει η Google.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  13. #43
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    https://en.wikipedia.org/wiki/Software_bloat

    The term "Bloatware" is usually used to describe unwanted preinstalled software or bundled programs.


    συνεπως εχουν ΟΛΑ τα λειτουργικα για να μην λετε μονο για την GOOGLARA παλιοπαιδα......
    και στο κατω κατω οποιος δεν γουσταρει ριχνει ενα rootarisma και κανει παπαδες και παπαδιες και πεταει οτι δεν θελει να τρωει στην μαπα! απλα πραγματα!!!!
    Το πραγματικo bloatware δεν ειναι οι εφαργμογες της google (για τις προεγκατεστημενες λεμε ΜΟΝΟ) αλλα αυτα που βαζει ο καθε κατασκευαστης-προγραμματιστης στην rom του και ειναι αχρειαστα πραγματα και σκιζουν την συσκευη μας! κλασικο παραδειγμα η Samsung. Eιναι δυνατον καποια πραγματα που ειναι MUST σε μια συσκευη καποιοι να τα λενε bloat? πεθανα στα γελια λεμε.....
    ενα ταμπλετφωνο που ειχα παρει να δειτε τι ειχε μεσα η rom, μεχρι ενα παιχνιδακι να πεταω χαρτακια σε καδο σκουπιδιων....προγραμμα GPS να ληγει σε 30 μερες μετα εμεινε να το βλεπω μεχρι να το κανω root, και διαφορα αλλα που ξηλωσα εφοσον το εκανα root, με το link2sd.
    οποιος θελει να βαζει οτι του αρεσει ας κατσει να μαθει να φτιαxνει roms για την συσκευη του να την κανει οπως θελει, για να μην παραπονιεστε μετα, αυτο δεν ειναι το καλο του open source? το κοβουμε και το ραβουμε στα μετρα μας! http://www.doctorandroid.gr/2013/01/...tom-rom-1.html
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 19-11-15 στις 19:37.

  14. #44
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το προιον πωλειται as is, οπως και πολλα άλλα στον κοσμο. Και ειναι και λογικο.
    Και το αγορασες ενα Χ ποσο, ακριβως επειδη εχει αυτο το bloat, αν δεν το ειχε θα το αγοραζες Χ + κατι.



    Δεν φταιει η Google που οι ανταγωνιστες ειναι ανικανοι.
    Οτι σοβαρο άλλο υπηρξε στην αγορα, επιασε (πχ Xiaomi/Amazon υπηρεσιες).

    Δεν φταιει η Google που ο ανταγωνισμος σε πολλα άλλα ειναι ανυπαρκτος.
    Εγώ ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τσινάτε. Αφού στην τελική το ίδιο λέτε και εσείς. Ότι έχει blotware, απλώς με τη διαφορά ότι συμπληρώνετε, πως έτσι λειτουργεί η αγορά.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Α και κατι αλλο, ειναι θεμα του κατασκευαστη του κινητου ποιες εφαρμογες της Google θα διαλεξει να συμπεριλαβει στην ROM που εχει φτιαξει στο κινητο του! πχ βλεπεις αλλα κινητα εχουν προεγκατεστημενο το youtube αλλα οχι, μπορεις ομως να το βαλεις μετα αλλα μπορεις και να το βγαλεις! οτι ειναι προεγκατεστημενα τα βλεπει οτι ειναι του συστηματος και αν δεν εχεις root access δεν μπορεις να τα βγάλεις.
    Σε αυτο ΔΕΝ φταιει η Google! αλλα οι κατασκευαστες με τις roms που φτιαχνουν! και μην πει κανεις οτι τις υποχρεωνει γιατι αν ηταν ετσι γιατι δεν εχουν ολες οι συσκευες τις ιδιες εφαρμογες? εδω και το google play λειπει απο αρκετες της αγορας αλλα και κινεζικων μαρκων και ψαχνονται ολοι υστερα πως μπαινει!
    επισης αν εχετε μια rom ετοιμη και ειναι να την περασετε στο κινητο σας, μπορειτε να μπειτε μεσα και να αφαιρεσετε οτι apps δεν θελετε να θεωρηθουν οτι ειναι του συστηματος!
    οποιος δεν καταλαβαινει πως γινονται οι android roms, στο προηγουμενο ποστ μου εβαλα ενα link απο dr.android ας κανει τον κοπο να ριξει μια ματια να καταλαβει.
    για παραδειγμα στο κινητο μου εβαλα μια custom rom 4.4 και η μοναδικη google app που ειχε μεσα ηταν το google play.....ολα τα περασα εγω μετα, γιατι? γιατι απλα ετσι την εφτιαξε ο προγραμματιστης της!!!!

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 16:01
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-15, 06:45
  3. Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 15:12
  4. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-15, 18:21
  5. Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-15, 22:37

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας