Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Χτες βράδυ μου ήρθε η "έμπνευση" να ασχοληθώ με τον sql server. Δημιούργησα την βάση μου, έβαλα κάποια δεδομένα χειροκίνητα έκανα και την αναζήτηση μου και όλα οκ.

    Και τώρα η μεγάλη ερώτηση. Υπάρχει εύκολος τρόπος να φτιάξω κάποιο front end όπως στην access? Στην καμία δε θέλω να ασχοληθώ με προγραμματισμό. Είναι η κλασική περίπτωση βραδυνης βαρεμαρας.

    Θα μπορούσα να το κάνω στην αποκλειστικά στην access όπως έχω φτιάξει αρκετά projects. Αλλά είπα να το παίξω hacker τρομάρα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.668
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Χάκερ χωρίς προγραμματισμό;

  3. #3
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χάκερ χωρίς προγραμματισμό;
    Λες να είμαι τόσο παλαβός που να μην ξέρω τι είναι ο sql server? Το έγραψα και πιο πάνω. Μια στιγμή βαρεμαρας. Δεν είχα τι να κάνω και αποφάσισα να ασχοληθώ με αυτό.

    Απλά ήθελα να γεμίσω γρήγορα μια βάση με διάφορα στοιχεία και να παίξω με τα queries.

    Αφού εψαξα λίγο είδα ότι δε γίνεται. Έτσι στραφηκα πάλι στην παλιά αγαπημένη access.

    Έχω εδώ και αρκετά χρόνια που φτιάχνω απλές βάσεις στην access χωρίς πρόβλημα. Ήθελα να δω και το επόμενο βήμα.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά ήθελα να γεμίσω γρήγορα μια βάση με διάφορα στοιχεία και να παίξω με τα queries.

    Αφού εψαξα λίγο είδα ότι δε γίνεται.
    Μισό, απλά για να σιγουρέψουμε κάτι: Αυτό που γράφεις στο παραπάνω μήνυμα ότι ζητάς, φυσικά και γίνεται. Σε καλύπτει το management studio και με το (πολύ) παραπάνω. Απλά ήθελα να σιγουρέψω πως το γνωρίζεις γιατί στο πρώτο σου μήνυμα αναφέρεσαι σε "κάποιο front end όπως στην access" από το οποίο καταλαβαίνω εύκολες φόρμες και UI. Αυτό ναι, όντως δεν υπάρχει έτοιμο στον sql server καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός του.

  5. #5
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μισό, απλά για να σιγουρέψουμε κάτι: Αυτό που γράφεις στο παραπάνω μήνυμα ότι ζητάς, φυσικά και γίνεται. Σε καλύπτει το management studio και με το (πολύ) παραπάνω. Απλά ήθελα να σιγουρέψω πως το γνωρίζεις γιατί στο πρώτο σου μήνυμα αναφέρεσαι σε "κάποιο front end όπως στην access" από το οποίο καταλαβαίνω εύκολες φόρμες και UI. Αυτό ναι, όντως δεν υπάρχει έτοιμο στον sql server καθώς δεν είναι αυτός ο σκοπός του.
    Βασικά έψαχνα κάτι για να ξεκινήσω. Πχ ένα opensource project που να θέλει ελάχιστη παρέμβαση για να τρέξει. Είδα όμως πως δεν υπάρχει κάτι. Ούτε καν στο visual studio online σαν sample project. Έτσι γύρισα στην Access, πέρασα τα δεδομένα που ήθελα και έχω ξεκινήσει να ψάχνω την SQL γλώσσα.

    Και μιας που το ξεκινήσαμε. Η βάση δεδομένων που φτιάχνω είναι με ταινίες. Τίτλος, χώρα, είδος, σκηνοθέτης, πρωταγωνιστές.

    Στο Excel υπάρχει αυτόματη συμπλήρωση στα κελιά. Εδώ υπάρχει κάποιος τρόπος με κάποιο index ώστε να γίνει το ίδιο;

  6. #6
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις. Το open source, να κάνει τι? Αν θέλεις ένα περιβάλλον να μπορείς να τρέξεις queries και πολλά άλλα στη βάση σου, το sql management studio το κάνει. Αυτά και πολλά άλλα δηλαδή, επαγγελματίες το έχουν για developing environment.

    Γι' αυτό ξαναρωτάω: το έχεις δει? Τι σου λείπει και θα ήθελες να κάνεις/έχεις περισσότερο?

  7. #7
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Ο WampServer έχει έτοιμο web interface για αυτά που θες.

    http://www.wampserver.com/en/

    Βέβαια δεν πατάει πάνω σε sql server αλλά σε mysql.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  8. #8
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Έψαχνα να βρω κάτι έτοιμο όπως η north wind database που υπάρχει στην access. Να είναι έτοιμη προς επεξεργασία για να δω πως δουλεύει και να την τροποποιησω βάση των δικών μου αναγκών. Να έχει και πέντε παραπάνω πράγματα ώστε να χαζολογησω.

    Το management studio το δουλεύω και είναι πολύ καλό. Απλά ήθελα και κάτι έτοιμο.

  9. #9
    Εγγραφή
    06-05-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    SpeedportEntry 2i
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έψαχνα να βρω κάτι έτοιμο όπως η north wind database που υπάρχει στην access. Να είναι έτοιμη προς επεξεργασία για να δω πως δουλεύει και να την τροποποιησω βάση των δικών μου αναγκών. Να έχει και πέντε παραπάνω πράγματα ώστε να χαζολογησω.

    Το management studio το δουλεύω και είναι πολύ καλό. Απλά ήθελα και κάτι έτοιμο.
    Α μπράβο, τώρα συνεννοηθήκαμε! Η αντίστοιχη της Northwind είναι η AdventureWorks λοιπόν, διαθέσιμη φυσικά για download. Καλό χαζολόγημα Και το online αλλά και τα επίσημα βιβλία την χρησιμοποιούν ως παράδειγμα.

  10. #10
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konc Εμφάνιση μηνυμάτων

    Α μπράβο, τώρα συνεννοηθήκαμε! Η αντίστοιχη της Northwind είναι η AdventureWorks λοιπόν, διαθέσιμη φυσικά για download. Καλό χαζολόγημα Και το online αλλά και τα επίσημα βιβλία την χρησιμοποιούν ως παράδειγμα.
    Με έφτιαξες άσχημα. Μόλις πάω σπίτι θα την κατεβάσω. Ξέρω πολύ καλά τι εστι sql server. Θα ήμουν βλάκας αν ξεκινουσα σοβαρά πράγματα σε αυτήν την πλατφόρμα όταν υπάρχει το sqlite και η mysql. Πχ στην mysql υπάρχει η βάση του amarok music player που θα μπορούσα να παίξω. Αλλά προτίμησα τους απέναντι.

  11. #11
    Εγγραφή
    17-06-2005
    Μηνύματα
    500
    Downloads
    29
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δυστυχώς πέρασαν χρόνια που ασχολιόμουν με Lineage 2 server ο οποίος δουλεύει με ODBC-MSSQL, αλλά θύμαμαι ακόμη την database.

    Σε κάθε database υπήρχαν custom SP(Stored Procedures) και δεχόντουσαν τιμές για ενημέρωση/διαγραφή/τροποποίηση player/item/skill/npc κλπ κλπ.
    Αυτό που θα σε ενδιαφέρει, είναι πως μέσα στα σκριπτάκια υπάρχουν 2-3 το οποία δέχονται το καθένα τιμές που βρίσκονται σε αρχεία συγκεκριμένης μορφής που περιέχουν τα items,skills,npc του παιχνιδιού με περιγραφές,id κλπ και τα περνάει στα αντίστοιχα tables σαν caching.(itemcache skillcache npccache)

    Τα έχω σβήσει γιατί δεν ασχολούμαι πλέον, αλλά με λίγη έρευνα στο google θα βρεις οδηγoύς για να στήσεις official server, που θα περιέχουν link και για τα database scripts, μην δώσεις βάρος στα χαρακτηριστικά των διάφορων εκδόσεων server, απλά ψάξε για τα database create scripts σε l2off.(Αυτά του C4 και μετά σίγουρα θα περιέχουν αυτό που σου λέω)
    Οι βάσεις έιχανε "διαρρεύσει" κάποτε από υπάλληλο της εταιρείας που έφτιαξε το Lineage, δεν είναι τυχαία script δηλαδή.
    Υπάρχουν και σε java-mysql αλλά δεν ξέρω αν θα βρείς κάτι παρόμοιο εκεί.

    Επίσης θα βρεις και web interface με διάφορες λειτουργίες με τα οποία θα μπορούσες να "παίξεις"

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. SQL queries
    Από elliot9 στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-15, 18:42
  3. Πως περνάμε statements σε SQL query από shell script
    Από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-07-15, 19:43

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας