Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567
Εμφάνιση 91-104 από 104
  1. #91
    Εγγραφή
    02-12-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.850
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    1020/13556kbps
    ISP
    Wind
    SNR / Attn
    16.2(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ψιλοσυγκινήθηκα.
    Τα Vista υπέροχα...

  2. #92
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    ... Γιατι εσεις που ζειτε στον Αρη δηλαδη...
    Δεν ζούμε στον Αρη, απλώς θέλουμε να φύγουμε απο το Μαϊκροσοφτιστάν.
    Δηλαδή εκτός απο το FreeBSD και linux ειναι και τα 10 τζάμπα? Δώσε link.
    .
    Το αποτέλεσμα εξαρτάται απο πολλά πράγματα, ένα απο αυτά είναι ο κόπος όλων αυτών που πριν 25-30 χρόνια έβαζαν τα windows σε μηχανάκια και τα έσπρωξαν για να εδραιωθούν και να γίνουν από αξιοθέατο ένα Operating System.
    Τότε ούτε activation ήθελες ούτε τίποτα. Αλλες εποχές τότε.

  3. #93
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ζούμε στον Αρη, απλώς θέλουμε να φύγουμε απο το Μαϊκροσοφτιστάν.
    Δηλαδή εκτός απο το FreeBSD και linux ειναι και τα 10 τζάμπα? Δώσε link.
    .
    Το αποτέλεσμα εξαρτάται απο πολλά πράγματα, ένα απο αυτά είναι ο κόπος όλων αυτών που πριν 25-30 χρόνια έβαζαν τα windows σε μηχανάκια και τα έσπρωξαν για να εδραιωθούν και να γίνουν από αξιοθέατο ένα Operating System.
    Τότε ούτε activation ήθελες ούτε τίποτα. Αλλες εποχές τότε.
    Θεωρητικά όχι δεν τα δίνουν "τσάμπα" τα 10, πρακτικά, εφόσον επιτρέπουν την αναβάθμιση σε pirated versions, ε είναι sort of "free".

    Όσο για την άλλη συζήτηση για το γιατί εδραιώθηκαν τα Windows και όχι πχ το Linux ή κάποιο άλλο λειτουργικό, είναι πολύ μεγάλη (επίσης είναι και τρομερό flame bait). Το βασικότερο επιχείρημα έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και έχει να κάνει με το user experience. Τα Windows μπορούσες (και μπορείς) να τα δώσεις σε κάποιον παντελώς ανίδεο και άσχετο από υπολογιστές και θα κάνει μια χαρά εγκατάσταση και θα τα χρησιμοποιήσει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό, αφού σε..πιάνουν από το χεράκι (άσχετα αν δεν σου λένε τι "κακό" πολλές φορές μπορεί να γίνεται στα παρασκήνια). Κανένα άλλο λειτουργικό δεν το έκανε αυτό όταν ήταν ο κατάλληλος καιρός να το κάνει και η Microsoft ήταν ανύπαρκτη. Σήμερα, έχει πετάξει το πουλί. Τόσο απλά.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  4. #94
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Banditgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεωρητικά όχι δεν τα δίνουν "τσάμπα" τα 10, πρακτικά, εφόσον επιτρέπουν την αναβάθμιση σε pirated versions, ε είναι sort of "free".

    Όσο για την άλλη συζήτηση για το γιατί εδραιώθηκαν τα Windows και όχι πχ το Linux ή κάποιο άλλο λειτουργικό, είναι πολύ μεγάλη (επίσης είναι και τρομερό flame bait). Το βασικότερο επιχείρημα έχει αναφερθεί πάρα πολλές φορές και έχει να κάνει με το user experience. Τα Windows μπορούσες (και μπορείς) να τα δώσεις σε κάποιον παντελώς ανίδεο και άσχετο από υπολογιστές και θα κάνει μια χαρά εγκατάσταση και θα τα χρησιμοποιήσει τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό, αφού σε..πιάνουν από το χεράκι (άσχετα αν δεν σου λένε τι "κακό" πολλές φορές μπορεί να γίνεται στα παρασκήνια). Κανένα άλλο λειτουργικό δεν το έκανε αυτό όταν ήταν ο κατάλληλος καιρός να το κάνει και η Microsoft ήταν ανύπαρκτη. Σήμερα, έχει πετάξει το πουλί. Τόσο απλά.
    Τρίχες. Αυτό το έκαναν και τα Mac αλλά και η Amiga. Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο εδραιώθηκαν τα παράθυρα είναι ένας και το έχει παραδεχτεί και ο Bill Gates, πειρατεία(να και κάτι κακό που βγήκε από την πειρατεία). Τι στιγμή που ο καθένας μπορούσε να φορτώσει DOS ή Windows στο προσωπικό του υπολογιστή(που δεν ήταν και πολλοί τότε) δωρεάν, αυτό έκαναν. Τα UNIX είχαν πολύ ειδικό, εταιρικό, target group και ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Τα Mac από την άλλη ήταν Mac, με την κλασσική πολιτική της Apple, όλα δικά μας. Οπότε όταν άρχισε να προωθεί η IBM τα PC με πιο ανοιχτές προδιαγραφές, τα Windows ήταν η μόνη επιλογή και φυσικά αυτή που θα ακολουθούσε η μάζα αφού οι πιο παλιοί και πιο ειδικοί χρησιμοποιούσαν αυτά. Το μόνο που είχε η Μ$ να κάνει μετά, είναι συμφωνίες με εταιρίες για να εξασφαλίσει το μονοπώλιό της.

    Όλα τα άλλα που λέμε είναι κοτσάνες. Και μοντέρνα διανομή Linux να δώσεις σε κάποιον άσχετο μπορεί να την εγκαταστήσει, εφόσον μπορεί να κάνει εγκατάσταση Windows. Είναι έτοιμα, με γραφικό περιβάλλον και προ εγκατεστημένα όλα τα προγράμματα που χρειάζεται ο άσχετος χρήστης.

  5. #95
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ζούμε στον Αρη, απλώς θέλουμε να φύγουμε απο το Μαϊκροσοφτιστάν.
    Δηλαδή εκτός απο το FreeBSD και linux ειναι και τα 10 τζάμπα? Δώσε link.
    .
    Το αποτέλεσμα εξαρτάται απο πολλά πράγματα, ένα απο αυτά είναι ο κόπος όλων αυτών που πριν 25-30 χρόνια έβαζαν τα windows σε μηχανάκια και τα έσπρωξαν για να εδραιωθούν και να γίνουν από αξιοθέατο ένα Operating System.
    Τότε ούτε activation ήθελες ούτε τίποτα. Αλλες εποχές τότε.
    Στην κοινωνία που ζούμε δεν υπάρχει "θέλουμε" φίλε. Κάνε ότι θες και κάνω ότι θέλω. Ζήτηση και προσφορά. Αν θες να φύγεις από τη Microsoft δεν σε κρατάει κανείς. Φύγε και πήγαινε όπου θες.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρίχες. Αυτό το έκαναν και τα Mac αλλά και η Amiga. Ο μοναδικός λόγος για τον οποίο εδραιώθηκαν τα παράθυρα είναι ένας και το έχει παραδεχτεί και ο Bill Gates, πειρατεία(να και κάτι κακό που βγήκε από την πειρατεία). Τι στιγμή που ο καθένας μπορούσε να φορτώσει DOS ή Windows στο προσωπικό του υπολογιστή(που δεν ήταν και πολλοί τότε) δωρεάν, αυτό έκαναν. Τα UNIX είχαν πολύ ειδικό, εταιρικό, target group και ήταν ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ. Τα Mac από την άλλη ήταν Mac, με την κλασσική πολιτική της Apple, όλα δικά μας. Οπότε όταν άρχισε να προωθεί η IBM τα PC με πιο ανοιχτές προδιαγραφές, τα Windows ήταν η μόνη επιλογή και φυσικά αυτή που θα ακολουθούσε η μάζα αφού οι πιο παλιοί και πιο ειδικοί χρησιμοποιούσαν αυτά. Το μόνο που είχε η Μ$ να κάνει μετά, είναι συμφωνίες με εταιρίες για να εξασφαλίσει το μονοπώλιό της.

    Όλα τα άλλα που λέμε είναι κοτσάνες. Και μοντέρνα διανομή Linux να δώσεις σε κάποιον άσχετο μπορεί να την εγκαταστήσει, εφόσον μπορεί να κάνει εγκατάσταση Windows. Είναι έτοιμα, με γραφικό περιβάλλον και προ εγκατεστημένα όλα τα προγράμματα που χρειάζεται ο άσχετος χρήστης.
    Το πουλάκι απλά πέταξε φίλε. Για την ακρίβεια έχει πετάξει χρόνια τώρα. Και όσοι δουλεύουμε σε αυτήν την επιστήμη δε μας ενδιαφέρει καθόλου η ιστορία ή οι αιτίες, αλλά το αποτέλεσμα και η τρέχουσα κατάσταση. O "ασχετος χρήστης" απλά κάνει ότι του επιβληθεί.

  6. #96
    Εγγραφή
    06-02-2015
    Περιοχή
    Πατήσια
    Μηνύματα
    827
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11888/793
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πουλάκι απλά πέταξε φίλε. Για την ακρίβεια έχει πετάξει χρόνια τώρα. Και όσοι δουλεύουμε σε αυτήν την επιστήμη δε μας ενδιαφέρει καθόλου η ιστορία ή οι αιτίες, αλλά το αποτέλεσμα και η τρέχουσα κατάσταση. O "ασχετος χρήστης" απλά κάνει ότι του επιβληθεί.
    Συμφωνώ. Παρόλα αυτά, η Μ$ μας δίνει μία δεύτερη ευκαιρία με τις κοτσάνες που κάνει τα τελευταία χρόνια. Σχεδόν μας προκαλεί βασικά με τις κινήσεις τις.

  7. #97
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GrandGamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ. Παρόλα αυτά, η Μ$ μας δίνει μία δεύτερη ευκαιρία με τις κοτσάνες που κάνει τα τελευταία χρόνια. Σχεδόν μας προκαλεί βασικά με τις κινήσεις τις.
    Και οι πολιτικοί σε προκαλούν αλλά συνεχίζεις και τους ψηφίζεις.

    Αυτοί που μόνο καταναλώνουν δεν έχουν απολύτως καμία επιλογή. Επιλέγουν αυτό που θα τους επιβάλλει αυτός που παράγει. Η μόνη τους σωτηρία είναι να παράγουν πολλοί (ανταγωνισμός).

  8. #98
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Μην αρχίζουμε πάλι Windows VS Linux...

    Άλλη η χρήση τους ενός πράγματος άλλη η άλλη !

    Το Linux ποτέ δεν προορίστηκε για Dekstop χρήση και ποτέ δεν θα γίνει για desktop ότι και να γίνει ! Όσα γραφικά περιβάλλοντα και να βγουν ότι και να μπει μέσα σε αυτά ! Προορίζετε αρχικά για Server και κατά 2ον για ανρθώπους που ξέρουν 20-30 πράγματα από PC ... Σκέψουν να σκάσει το Debian και μην φορτώνει καν έπειτα από update ....ή μετά από update του Arch να γίνετε break κάτι ....και να μην δουλεύει Ο απλός μέσος χρήστης δεν θα βγάλει ποτέ ! Όσο απλό και να έιναι !

    Στα Windows όσο και να λέμε ότι είνια χάλια ποτέ δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και πιστέψτε με έχουν περάσει πολλά μα πολλά μηχανάκια από τα χέρα μου...Δεν ξέρω αν κώδικας δεν έχει Standard ή είναι κακογραμένος ...πάντως δουλεύει Και για να είμαι δίκαιος ...Μόνο τα Vista μου κάνανε break 1 φορά σε ένα update... Στο 90 % των προβλημάτων που βγάζουν τα Windows σε καθημερινή χρήση οι χρήστες ότι επιπέδου και να είναι βγάζουν κουτσά στραβά άκρη !

    Εδώ έχουμε στην δουλειά υποτίθεται php developers και τους λές πάρε το username σου και κάνε ssh στον Server που δουλεύεις και τρέμουν.... φοβούνται και εσείς μου λέτε γιατί το Linux δεν κατακτήσει τον κόσμο .....

    Δεν είναι μόνο αυτά ....Το Linux είναι τέλειο και μια χαρά τα πάει και σταθερότατο αλλά δεν είναι καθημερινή χρήση ... Τα Windows προσφέρουν τέτοιες ευκολίες και τέτοιο χρήσης που δεν ....μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί από το όποιο KDE/Gnome/Unity !

    Σκεφτείτε και κάτι ακόμα ....Πόσοι βγάζουν drivers για Linux και για πόσα προϊόντα.....Εδώ το CentOS για κάποιες board της GigaByte δεν βλέπει καν την κάρτα δίκτυο και δεν υπάρχει και driver για το συγκεκριμένο chipset ή αν θυμάμαι σωστά αυτό που είχα βρεί δεν δούλευε....και μιλάω για CentOS 6

    Και το λέει ένας άνθρωπος που δουλεύει και τα 2...

  9. #99
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    +1000 DVader.Χρηστης και εγω και των δυο λειτουργικων
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

  10. #100
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stratus Εμφάνιση μηνυμάτων
    +1000 DVader.Χρηστης και εγω και των δυο λειτουργικων
    Για μένα το κάθε λειτουργικό έχει φτιαχτεί για κάποιο(ιους) σκοπούς....

  11. #101
    Εγγραφή
    17-02-2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.157
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    ~13Mbps
    ISP
    Wind
    Router
    Netgear D1500
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην αρχίζουμε πάλι Windows VS Linux...

    Άλλη η χρήση τους ενός πράγματος άλλη η άλλη !

    Το Linux ποτέ δεν προορίστηκε για Dekstop χρήση και ποτέ δεν θα γίνει για desktop ότι και να γίνει ! Όσα γραφικά περιβάλλοντα και να βγουν ότι και να μπει μέσα σε αυτά ! Προορίζετε αρχικά για Server και κατά 2ον για ανρθώπους που ξέρουν 20-30 πράγματα από PC ... Σκέψουν να σκάσει το Debian και μην φορτώνει καν έπειτα από update ....ή μετά από update του Arch να γίνετε break κάτι ....και να μην δουλεύει Ο απλός μέσος χρήστης δεν θα βγάλει ποτέ ! Όσο απλό και να έιναι !

    Στα Windows όσο και να λέμε ότι είνια χάλια ποτέ δεν μου έχει συμβεί κάτι τέτοιο και πιστέψτε με έχουν περάσει πολλά μα πολλά μηχανάκια από τα χέρα μου...Δεν ξέρω αν κώδικας δεν έχει Standard ή είναι κακογραμένος ...πάντως δουλεύει Και για να είμαι δίκαιος ...Μόνο τα Vista μου κάνανε break 1 φορά σε ένα update... Στο 90 % των προβλημάτων που βγάζουν τα Windows σε καθημερινή χρήση οι χρήστες ότι επιπέδου και να είναι βγάζουν κουτσά στραβά άκρη !

    Εδώ έχουμε στην δουλειά υποτίθεται php developers και τους λές πάρε το username σου και κάνε ssh στον Server που δουλεύεις και τρέμουν.... φοβούνται και εσείς μου λέτε γιατί το Linux δεν κατακτήσει τον κόσμο .....

    Δεν είναι μόνο αυτά ....Το Linux είναι τέλειο και μια χαρά τα πάει και σταθερότατο αλλά δεν είναι καθημερινή χρήση ... Τα Windows προσφέρουν τέτοιες ευκολίες και τέτοιο χρήσης που δεν ....μπορεί εύκολα να αντικατασταθεί από το όποιο KDE/Gnome/Unity !

    Σκεφτείτε και κάτι ακόμα ....Πόσοι βγάζουν drivers για Linux και για πόσα προϊόντα.....Εδώ το CentOS για κάποιες board της GigaByte δεν βλέπει καν την κάρτα δίκτυο και δεν υπάρχει και driver για το συγκεκριμένο chipset ή αν θυμάμαι σωστά αυτό που είχα βρεί δεν δούλευε....και μιλάω για CentOS 6

    Και το λέει ένας άνθρωπος που δουλεύει και τα 2...
    Ούτε καν, μην λέτε ό,τι θέλετε. Έχω δει σοβαρά προβλήματα σε Windows 7 kai 8.1 πχ, που ο μέσος χρήστης δε θα μπορέσει να το λύσει. Το λειτουργικό μετά από αποτυχημένο update δε μπούταρε, κι έκανε επαναφορά με αποτυχία κι ίσως μπούταρε μετά από 20-30 προσπάθειες. Settings ολα default ,χωρίς πειράγματα κλπ. Επίσης έχω δει σοβαρότατα προβλήματα όπου άκυρα services έτρωγαν όλους τους πόρους του συστήματος και για να βρεις λύση έπρεπε να ψάξεις στο σαιτ της μικρομαλακής και να βρεις πατς που διορθώνει (όχι πάντα) το πρόβλημα και που πρέπει να τρέξεις από cmd (lol) (ναι μου χει τύχει παρόμοιο πρόβλημα και στο linux με τον X server. Σε 2 μέρες είχε λυθεί άμεσα με update. Τι είναι πιο εύκολο για έναν χρήστη, να ψάχνει patch στο site της microsoft ή να κάνει update το σύστημά του μ ένα κλικ;; ). Το ακόμη πιο γελοίο, είναι ο,τι τα Windows σε συγκεκριμένη motherboard της Asus (ASUS A88XM-PLUS) που χω σε 2 συστήματα στο σπίτι μου, είτε δεν κάνουν suspend to ram (τα 7αρια) είτε δε κάνουν shutdown! (8.1 και έπειτα 10). Το ακόμη τραγικότερο, Windows 8-10 δε δουλεύουν σωστά με την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της συγκεκριμένης μητρικής και θέλουν πολλές προσπάθειες στην επίλυση προβλήματος δικτύου μετά από καθε εκκίνηση ή επαναφορά από αναμονή για να πάρουν IP απ το router (Λύση δεν έχω βρει εγώ ο power user, να υποθέσω θα βρει ο απλός χρήστης ε; ή του είναι λογικό να κάθεται να κάνει 100 επιλύσεις προβλήματος στο κέντρο δικτύου, που οι περισσότεροι δε θα το σκεφτούν καν; ). Τα 7άρια λειτουργούσαν κανονικά. Με εγκατεστημένους όλους τους drivers της μητρικής σ όλες τις περιπτώσεις. Αντίθετα το linux λειτουργεί άψογα και στα 2 μηχανήματα (Manjaro distro), ούτε πατς ούτε πειράγματα ούτε τίποτα, όπως θα πρεπε να λειτουργεί ένα σοβαρό λειτουργικό σύστημα.

    Όσο για τις ευκολίες του linux, είναι σαφώς ανώτερες από τα Windows. Οποιοσδήποτε χρήστης άσχετος με υπολογιστές μπορεί να δουλέψει μια σταθερή διανομή Linux με σύγχρονο DE, χωρίς να του πείς τίποτα. Το χω δοκιμάσει ακόμη και...στη μάνα μου που δεν είχε καμιά επαφή με υπολογιστές μέχρι τότε. Είναι αντικειμενικά πιο εύχρηστο για έναν νέο χρήστη, και το λέω εκ πείρας, έχοντας εγκαταστήσει linux σε πολλούς γνωστούς. Και μόνο η ευκολία της εγκατάστασης του Linux σε σχέση με τις παλιότερες εκδόσεις Windows, και το ό,τι θα δουλέψει out of the box στα περισσότερα hardware χωρίς να χρειαζεται να εγκαταστήσεις drivers μετά την εγκατάσταση του συστήματος, ή οτι θα βάλεις τους drivers γραφικών μ ένα κλικ, ή οτι θα εγκαταστήσεις και θα αναβαθμιζεις ολες τις εφαρμογές σου απ το διαχειριστή πακέτων/εφαρμογών, ειναι αρκετό για να θεωρήσει το λινουξ (μια σταθερή διανομή του έστω) η πλειοψηφία απλών χρηστών που θέλουν τον υπολογιστή τους για καθημερινή χρήση, πιο εύχρηστο και αξιόπιστο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Με ενιαίο τακτοποιημένο γραφικό κέντρο ελέγχου, κι οχι ανακατεμμένα και σκόρπια παράθυρα ρυθμίσεων όπως στα Windows ή κρυφές ρυθμίσεις που πρέπει να τρέξεις απ το Run κλπ. Χωρίς να ανησυχούν για ιούς και malware επειδή τα Windows είναι καρατρύπια, χωρίς να ψάχνουν για εφαρμογές που βελτιώνουν την απόδοση του λειτουργικού επειδή επίσης τα Windows είναι απαράδεκτα σ αυτόν τον τομέα, ή εφαρμογές για να καθαρίζουν το Registry κάθε τρεις και λίγο επειδή σαπίζει. Αυτά ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες, που θέλουν ένα λειτουργικό να κάνει απλά τη δουλειά τους χωρίς να σέρνεται μετά από λιγους μήνες και να θέλει φορματ. Αυτό μόνο μια σταθερή απλή διανομή linux μπορεί να τους τα προσφέρει

    Όσον αφορά break σε αναβαθμίσεις που αναφέρει ο DVader, υπήρχαν μόνο σε παράγωγα του Ubuntu και στο Ubuntu (που δεν προτείνω ποτέ σε κανέναν και δεν έχω εγκαταστήσει σε κανέναν). Καμιά άλλη διανομή δεν έχει τέτοια προβλήματα, και διαβάζω πως πλέον ούτε στα Ubuntoειδή υπάρχουν.

    Οποιος έχει αντίθετη άποψη, απλά δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ του μια απλή και σταθερή διανομή linux ή έχει χρόνια να δουλέψει με linux.
    Χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια Linux, και ταυτόχρονα και τα Windows. Τα τελευταία 3 χρόνια πολύ περισσότερες φορές χρειάστηκε να ψάξω στο ιντερνετ για να λύσω πρόβλημα των Windows παρά για το Linux, όπου στην περίπτωση του Linux ήταν κάτι ψαγμένο και εξειδικευμένο ενώ στων Windows ήταν κάτι σοβαρό που δημιουργούσε πρόβλημα στη χρήση. Φίλοι μου κλπ που μου ζητούσαν βοήθεια για φορματ ή cdάκι windows, ήθελαν ένα σταθερό λειτουργικό για καθημερινή χρήση χωρίς προβλήματα, τους έδωσα Linux να βάλουν σε 2ο partition με απλές οδηγίες μου (τα τελευταία χρόνια δίνω το Manjaro), και δεν ξαναείχαν ποτέ πρόβλημα με το Linux, αντιθέτως μου παν τα καλύτερα λόγια. Κι ήταν απλοί χρήστες οι περισσότεροι.

    Μια τελευταία προσθήκη. Το Ubuntu μέχρι και την τελευταία φορά που το δοκίμασα, καλώς ή κακώς (μάλλον κακώς), δεν ήταν διανομή για απλούς χρήστες κι ας διαφημιζόταν ως κάτι τέτοιο. Δυστυχώς το ubuntu έκανε μεγάλο κακό στην εικόνα του Linux γενικότερα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gerstavros : 07-12-15 στις 16:47.

  12. #102
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Τι θα λέγαται να σταματήσετε τα offtopic εδώ;
    Ευχαριστώ

  13. #103
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gerstavros Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε καν, μην λέτε ό,τι θέλετε. Έχω δει σοβαρά προβλήματα σε Windows 7 kai 8.1 πχ, που ο μέσος χρήστης δε θα μπορέσει να το λύσει. Το λειτουργικό μετά από αποτυχημένο update δε μπούταρε, κι έκανε επαναφορά με αποτυχία κι ίσως μπούταρε μετά από 20-30 προσπάθειες. Settings ολα default ,χωρίς πειράγματα κλπ. Επίσης έχω δει σοβαρότατα προβλήματα όπου άκυρα services έτρωγαν όλους τους πόρους του συστήματος και για να βρεις λύση έπρεπε να ψάξεις στο σαιτ της μικρομαλακής και να βρεις πατς που διορθώνει (όχι πάντα) το πρόβλημα και που πρέπει να τρέξεις από cmd (lol) (ναι μου χει τύχει παρόμοιο πρόβλημα και στο linux με τον X server. Σε 2 μέρες είχε λυθεί άμεσα με update. Τι είναι πιο εύκολο για έναν χρήστη, να ψάχνει patch στο site της microsoft ή να κάνει update το σύστημά του μ ένα κλικ;; ). Το ακόμη πιο γελοίο, είναι ο,τι τα Windows σε συγκεκριμένη motherboard της Asus (ASUS A88XM-PLUS) που χω σε 2 συστήματα στο σπίτι μου, είτε δεν κάνουν suspend to ram (τα 7αρια) είτε δε κάνουν shutdown! (8.1 και έπειτα 10). Το ακόμη τραγικότερο, Windows 8-10 δε δουλεύουν σωστά με την ενσωματωμένη κάρτα δικτύου της συγκεκριμένης μητρικής και θέλουν πολλές προσπάθειες στην επίλυση προβλήματος δικτύου μετά από καθε εκκίνηση ή επαναφορά από αναμονή για να πάρουν IP απ το router (Λύση δεν έχω βρει εγώ ο power user, να υποθέσω θα βρει ο απλός χρήστης ε; ή του είναι λογικό να κάθεται να κάνει 100 επιλύσεις προβλήματος στο κέντρο δικτύου, που οι περισσότεροι δε θα το σκεφτούν καν; ). Τα 7άρια λειτουργούσαν κανονικά. Με εγκατεστημένους όλους τους drivers της μητρικής σ όλες τις περιπτώσεις. Αντίθετα το linux λειτουργεί άψογα και στα 2 μηχανήματα (Manjaro distro), ούτε πατς ούτε πειράγματα ούτε τίποτα, όπως θα πρεπε να λειτουργεί ένα σοβαρό λειτουργικό σύστημα.

    Όσο για τις ευκολίες του linux, είναι σαφώς ανώτερες από τα Windows. Οποιοσδήποτε χρήστης άσχετος με υπολογιστές μπορεί να δουλέψει μια σταθερή διανομή Linux με σύγχρονο DE, χωρίς να του πείς τίποτα. Το χω δοκιμάσει ακόμη και...στη μάνα μου που δεν είχε καμιά επαφή με υπολογιστές μέχρι τότε. Είναι αντικειμενικά πιο εύχρηστο για έναν νέο χρήστη, και το λέω εκ πείρας, έχοντας εγκαταστήσει linux σε πολλούς γνωστούς. Και μόνο η ευκολία της εγκατάστασης του Linux σε σχέση με τις παλιότερες εκδόσεις Windows, και το ό,τι θα δουλέψει out of the box στα περισσότερα hardware χωρίς να χρειαζεται να εγκαταστήσεις drivers μετά την εγκατάσταση του συστήματος, ή οτι θα βάλεις τους drivers γραφικών μ ένα κλικ, ή οτι θα εγκαταστήσεις και θα αναβαθμιζεις ολες τις εφαρμογές σου απ το διαχειριστή πακέτων/εφαρμογών, ειναι αρκετό για να θεωρήσει το λινουξ (μια σταθερή διανομή του έστω) η πλειοψηφία απλών χρηστών που θέλουν τον υπολογιστή τους για καθημερινή χρήση, πιο εύχρηστο και αξιόπιστο, χωρίς κανένα πρόβλημα. Χωρίς να ανησυχούν για ιούς και malware επειδή τα Windows είναι καρατρύπια, χωρίς να ψάχνουν για εφαρμογές που βελτιώνουν την απόδοση του λειτουργικού επειδή επίσης τα Windows είναι απαράδεκτα σ αυτόν τον τομέα, ή εφαρμογές για να καθαρίζουν το Registry κάθε τρεις και λίγο επειδή σαπίζει. Αυτά ΔΕΝ είναι για απλούς χρήστες, που θέλουν ένα λειτουργικό να κάνει απλά τη δουλειά τους χωρίς να σέρνεται μετά από λιγους μήνες και να θέλει φορματ. Αυτό μόνο μια σταθερή απλή διανομή linux μπορεί να τους τα προσφέρει

    Όσον αφορά break σε αναβαθμίσεις που αναφέρει ο DVader, υπήρχαν μόνο σε παράγωγα του Ubuntu και στο Ubuntu (που δεν προτείνω ποτέ σε κανέναν και δεν έχω εγκαταστήσει σε κανέναν). Καμιά άλλη διανομή δεν έχει τέτοια προβλήματα, και διαβάζω πως πλέον ούτε στα Ubuntoειδή υπάρχουν.

    Οποιος έχει αντίθετη άποψη, απλά δεν έχει χρησιμοποιήσει ποτέ του μια απλή και σταθερή διανομή linux ή έχει χρόνια να δουλέψει με linux.
    Χρησιμοποιώ πάνω από 10 χρόνια Linux, και ταυτόχρονα και τα Windows. Τα τελευταία 3 χρόνια πολύ περισσότερες φορές χρειάστηκε να ψάξω στο ιντερνετ για να λύσω πρόβλημα των Windows παρά για το Linux, όπου στην περίπτωση του Linux ήταν κάτι ψαγμένο και εξειδικευμένο ενώ στων Windows ήταν κάτι σοβαρό που δημιουργούσε πρόβλημα στη χρήση. Φίλοι μου κλπ που μου ζητούσαν βοήθεια για φορματ ή cdάκι windows, ήθελαν ένα σταθερό λειτουργικό για καθημερινή χρήση χωρίς προβλήματα, τους έδωσα Linux να βάλουν σε 2ο partition με απλές οδηγίες μου (τα τελευταία χρόνια δίνω το Manjaro), και δεν ξαναείχαν ποτέ πρόβλημα με το Linux, αντιθέτως μου παν τα καλύτερα λόγια. Κι ήταν απλοί χρήστες οι περισσότεροι.
    Επειδή προφανώς για σένα ο κόσμος είναι το Linux και μόνο αυτό ...δεν θα το συνεχίσω....
    Θα παρακαλέσω απλά να διαβάσεις το thread του Arch και του debian για να διαβάσεις τα break που έχω υποστεί μετά από update !
    Δεν θυμάμαι αν στο CentOS είχα γράψει για κάποια ελάχιστα αλλά υπαρκετά breaks που έχω φάει !



    Δεν θα πω τίποτα περισσότερο ... Τέλος το Offtopic

  14. #104
    Εγγραφή
    24-12-2006
    Περιοχή
    Νότια Φινλανδία
    Μηνύματα
    47.081
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17640/1020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Asus DSL-N17U
    SNR / Attn
    1.0(dB) / 20.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Off topic, τέλος.

    Οποιοδήποτε μήνυμα ανεφέρεται σε Linux, θα διαγράφεται άμεσα.
    Runtime Erro
    Τον Ken Lee, τον ξέρετε ;
    Με τη βοήθεια του θεού, λεφτά υπάρχουν.

Σελ. 7 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2567

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-15, 00:58
  2. Μηνύματα: 133
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-05-15, 21:43
  3. Μηνύματα: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-15, 12:43
  4. Μηνύματα: 85
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 06:07
  5. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 16:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας