Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-19 από 19
  1. #16
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    11-04-07, 13:16 #1
    fisherrman
    Newbie Member

    Ρε παιδιά αυτά τα πράγματα ΔΕΝ γίνονται!!!!
    Μένα ΙΛΙΣΙΑ (νομίζω DSLAM: ILIS)
    Ήμουν στην Αλτεκ με 6μηνο συμβόλαιο ADSL και για να διακόψεις πρέπει να στείλεις 2 μήνες πριν e-mail. Το στέλνω και με κόβουν στους 5 μήνες και όχι στους 6!!! Δίνω τόπο στην οργή!!!!
    --------------------------------------------------------------------------------
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fisherrman : 11-04-07 στις 13:35.



    Παρεθεσα το επιμαχο σημειο,απο post αλλου παθοντα.

    Για μενα το εκανα περισσοτερο...για να μην αισθανομαι ο αποκλειστικος προνομιουχος!

  2. #17
    Εγγραφή
    26-11-2004
    Μηνύματα
    153
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 1600 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εν τω μεταξυ,πραγματι,σκεφτομουν που εμπλεξα διοτι τα χαρακτηριστικα του "κουτιου" που αγορασα,αναφερονταν σε dsl 384 kbps,ακομη και η αιτηση μιλουσε για 384.Σε επικοινωνια μου μαζι τους,με διαβεβαιωσαν οτι θα εχω 1024 και να μην δινω σημασια στα χαρτια. Ηταν,λεει,παλιο πακετο το οποιο με την "αναβαθμιση" (τη θυμαστε) θα μετατρεποταν σε 1024 kbps.

    Αφου λοιπον εχουνε την fax-αρισμενη αιτηση,ρωταω ποτε θα ενεργοποιηθω. Κοινοτυπη απαντηση. Προωθουμε την αιτηση αμεσα και...μετα αρμοδιος ειναι ο ΟΤΕ. Για να μην τα πολυλογω,ημουν ηδη ενημερος-προετοιμασμενος για το χρονο αλλωστε,τελικα σε δεκα ημερολογιακες ημερες ημουν on-line. Στις 16 Οκτωβριου,δηλαδη. Ολα καλα...φαινονταν,ωσπου παρατηρω το fritzbox να συγχρονιζει στα 768 kbps. Μπαινω στη "σελιδα"του και βλεπω οτι εχω dsl 768/192. Τηλεφωνω εκπληκτος αλλα,ηδη,και μετανοιωμενος για την ωρα και την στιγμη που εμπλεξα με δαυτους......κτλ. Απαντα μια ευγενεστατη κοπελα,της δηλωνω το γεγονος,το βλεπει και αυτη,το επιβεβαιωνει και μου λεει οτι εχουν κανει λαθος ΟΙ ΙΔΙΟΙ. Υποψιασμενος απο τα fake στοιχεια του κουτιου,που προανεφερα,την ρωταω αν ευθυνεται το γεγονος αυτο. Δηλαδη,οτι τους ξεμειναν καποια προιοντα,εξω στην αγορα,τα οποια διατεθηκαν εξαρχης ως 384 και καποια στιγμη "βαπτιστηκαν" 1024. Και συνεχιζω,οτι ειναι λογικο να δημιουργειται συγχυση,καθως τα εν λογω προιοντα "στην ουγια τους",δηλαδη στο barcode,περιγραφονται ως 384 και οχι ως 1024. Μαλιστα τους συνεστησα να αποσυρουν τα υπολοιπα απο την αγορα,προς αποφυγη παρεξηγησεων και εκνευρισμου.....Δεν ξερω τι εκαναν τελικα,εμενα παντως μου ειπαν οτι θα διακοψουνε τη παροχη μου και θα κανουν εκ νεου αιτηση στον ΟΤΕ,για 1024 kbps πλεον. Υπομονη,λιγες μερες ακομη,και ολα θα στρωσουν,σκεφτηκα. Ρωταω,μηπως να πιεζανε τον ΟΤΕ να επιταχυνει τις διαδικασιες,αφου δεν ειναι ακριβως "νεα" συνδεση. Φυσικα,οτι περναει απο το χερι μας,μου ειπανε.

    Σε αλλες δεκα ημερολογιακες ημερες,δηλαδη στις 26 Οκτωβριου,επιτελους συνδεομαι με 1024 kbps(o θεος να τα κανει,τελος παντων). Εκει αρχιζει ο γνωστος Γολγοθας,με τις πικρες ταχυτητες της dsl γραμμης μου. Στην αρχη το παιρνω σοβαρα. Δεν γινεται να με κοροιδευουνε και τα γνωστα...Δωσ'του τηλεφωνα...Τρια-τεσσερα την ημερα για κα'να μηνα. Βεβαια,διαβαζα εδω μεσα για την κατασταση που επικρατει,αλλα ηλπιζα να βγαλω ακρη.....ε,καποια στιγμη απογοητευτηκα. Συμβιβαστηκα με το μπαχαλο που επαιρνα μερος και επαψα να τηλεφωνω. Το πηρα αποφαση,ρε,αδερφε. Τελος.
    φίλε 1600
    μόλις διάβασα την ιστορία σου βρήκα πολλά κοινά στοιχεία
    νόμιζα ότι εγώ έπεσα στην περίπτωση,αλλά μάλλον ή περίπτωση είναι η ίδια η αλτεκ, που χρησιμοποιεί αρπακολατζίδες τακτικές και ψάχνει για κορόιδα-θύματα..
    καρμπόν η δική μου, μέχρι το σημείο της αποσύνδεσης, που σκέφτομαι να ζητήσω εντός των ημερών για να προλάβω το δίμηνο, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι

    Δηλ. διαβεβαίωση ότι το πακέτο παρά τα αντίθετα αναγραφόμενα στη σύμβαση (384) είναι 1024, ενεργοποίηση στα 768 (όπου πάντως κατέβαζα 24χ7 με 70), μετά απο τηλεφ/ασυνεννοησίες/αναμονές και άλλα ωραία διορθώνεται η ταχύτητα συγχρονισμού, αλλά πεφτει κατακόρυφα η ταχύτητα κατεβάσματος στο..1/10 της ονομαστικής
    Και πάλι τηλέφωνα/αναμονές/βλάβη στον οτε (αμέτρητες φορές έχω χάσει το λογαριασμό) για κανα δίμηνο, ωσπου βαρέθηκα κ εγώ τα τηλέφωνα και έπιασα τα ι-μειλ..! μετά από 2-3 "ηλεκτρονικές" δηλώσεις βλάβης, μάλλον ο οτε αναβάθμισε λιγάκι το bandwidth του dslam, ή κάποιοι αγανακτισμένοι χρήστες έκοψαν τη γραμμή τους και τώρα είμαι τα downloads είναι συνήθως 30-70 kb/s
    Το πακέτο πρέπει να λήξει αρχές ιουλίου, θα στείλω το φαξ και θα ζητήσω επιβεβαίωση για σιγουριά γιατί δν λέει 30Ε το μήνα για dsl..

  3. #18
    Εγγραφή
    17-05-2005
    Περιοχή
    Ηλιούπολη
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    162
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Unifi Dream Machine Pro
    Το ίδιο συνέβη και με μένα. Κουτί 384 έγραφε, τους πήρα τηλέφωνο και ομοίως με διαβεβαίωσαν ότι είναι 1024... Παραδόξως έπαιξε από την αρχή 1024... άσχετο του οτί είμαι στα 30-50 συνέχεια...

  4. #19
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    ΙΩΛΚΟΣ
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    35
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    6144/1024
    Ξανανοιγω το thread,διοτι επηλθε αποκατασταση.

    Αγορασα το νεο τους πακετο,Jetpack Megabit, και μετα απο διαπραγματευσεις,απεσπασα παραταση στην περιοδο ισχυος της συδεσης μου κατα 13 ημερες. Οσο ηταν το διαστημα της προωρης διακοπης,εως την προγραμματισμενη ληξη του.

    Εχω συνδεθει εδω και λιγες ωρες και εκρεμει ενα email που ζητησα απο την εταιρεια,ωστε να κατοχυρωθω γραπτως για τυχον παρομοια προβληματα στο μελλον. Δηλαδη εγγραφως να επιβεβαιωνουν οτι η συνδεση ληγει "τοτε" συν 13 μερες,λογω του γνωστου προβληματος...

    Αυτο θα γινει Δευτερα,πλεον, και μπορω να πω οτι αισθανομαι δικαιωμενος ηδη. Ελπιζω να τηρηθουν τα υπεσχημενα...

    Τελος,θελω να αναφερθω σε ενα στελεχος της Altec,που απο οτι φαινεται...ενδιαφερεται πραγματικα να λυνει προβληματα,τουλαχιστον ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ! Θα μου επιτρεψει να δημοσιοποιησω το ονομα του,αφου ουσιαστικα ηταν ο ΜΟΝΟΣ που δεν μιλουσε με υπεκφυγες και οπως προανεφερα ηταν και αποτελεσματικος...

    Κυριε Edit: [ χωρίς την άδεια του δεν γίνεται δυστυχώς ].....ελπιζω να σε χρειαζομαστε ελαχιστα στο μελλον.....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nnn : 18-05-07 στις 23:16.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Συγχρονισμος
    Από ok_computer στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 18:33
  2. Εικονικος συγχρονισμος
    Από c_access στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-08, 18:24
  3. Συγχρονισμος
    Από Τσιαπος στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-07, 16:03
  4. Λάθος Συγχρονισμός
    Από No-Name στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-06, 21:35
  5. Συγχρονισμός
    Από secjournalist στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-12-05, 22:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας