Σελ. 151 από 160 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153156 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 2.251-2.265 από 2393
  1. #2251
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ξέρω αν το τέλος της ΕΕ είναι προ των πυλών αλλά πλέον με τον αυταρχισμό και την "cancel culture" και την λογοκρισία να προέρχονται κατά κύριο λόγο από τους - ως τα τώρα - ας πούμε κεντρώους και φιλελεύθερους, το τέλος της ΕΕ έχει έρθει από κάποιες όψεις ήδη.

    Αναφέρομαι βέβαια στην ελεεινή, βρωμερή, κατάπτυστη απαγόρευση της NatCon conference στις Βρυξέλλες που χρειάστηκε δικαστική απόφαση για να ανατραπεί

    Το καλύτερο promotion σε Όρμπαν και Φαράτζ....

    Και όταν πλέον θα έχουμε Λεπέν πρόεδρο Γαλλίας και AfD δεύτερο κόμμα στη Γερμανία - και τα δύο πια αρκετά πιθανά σενάρια - θα δούμε και το τέλος ΕΕ...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος PopManiac : 17-04-24 στις 13:46.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2252
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.261
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το τέλος της ΕΕ είναι προ των πυλών αλλά πλέον με τον αυταρχισμό και την "cancel culture" και την λογοκρισία να προέρχονται κατά κύριο λόγο από τους - ως τα τώρα - ας πούμε κεντρώους και φιλελεύθερους, το τέλος της ΕΕ έχει έρθει από κάποιες όψεις ήδη.

    Αναφέρομαι βέβαια στην ελεεινή, βρωμερή, κατάπτυστη απαγόρευση της NatCon conference στις Βρυξέλλες που χρειάστηκε δικαστική απόφαση για να ανατραπεί

    Το καλύτερο promotion σε Όρμπαν και Φαράτζ....

    Και όταν πλέον θα έχουμε Λεπέν πρόεδρο Γαλλίας και AfD δεύτερο κόμμα στη Γερμανία - και τα δύο πια αρκετά πιθανά σενάρια - θα δούμε και το τέλος ΕΕ...
    Το τέλος της ΕΕ έχει έρθει σε πολλές εκφάνσεις όταν έκανε λογοκρισία σε διάφορα μέσα τύπου RT.com και όχι μόνο (δεν θυμάμαι να έχει ξαναγίνει ποτέ στην ΕΕ) και γενικά η έννοια της διακίνησης των ιδεών όσο δυσάρεστες και αν είναι πήγε στο πηγάδι.
    Τώρα λοιπόν λίγο εντύπωση μου κάνει (αν και προφανώς δυσάρεστη εννοείται) η αυταρχικότατη απόφαση που πάλι καλά ανατράπηκε.

    Δυστυχώς, η ΕΕ όσο πάει βαδίζει όλο και περισσότερο σε μαύρα μονοπάτια. Εχει ξεχάσει το πως ξεκίνησε και καμία σχέση πια δεν έχει.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  3. #2253
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    To RT.com και διάφορα άλλα παρόμοια είναι 100% στοχευμένη παραπληροφόρηση και προπαγάνδα, αυτό είναι εντελώς διαφορετικό και ευδιάκριτο ως προς το στόχο της "λογοκρισίας",

    Κανένα πρόβλημα εδώ.

    Το πρόβλημα είναι όταν πλέον το deplatforming και cancelling γίνεται αποκλειστικά και μόνο για λόγους ιδεολογικούς που ψευδώς "ντύνονται" ως παραπληροφόρηση.

    Εδώ κάτι πολύ ενδιαφέρον ας πούμε όπου πλέον ιδιωτική εταιρεία, και καλά NGO, πιάστηκε με τη γίδα στην πλάτη να κόβει ιδεολογικά δημοσιεύσεις που δεν "αρμόζουν" επειδή... δεν πάνε με το αφήγημα.



    Αυτό βέβαια πάει πολύ μακρύτερα από το "τέλος ΕΕ" αλλά όταν πλέον οι ελίτ ΕΕ ενστερνίζονται αυτή την πρακτική, με τον ένα ή άλλο τρόπο, τότε φαίνεται πού πάει το πράμα.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #2254
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.631
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν το τέλος της ΕΕ είναι προ των πυλών αλλά πλέον με τον αυταρχισμό και την "cancel culture" και την λογοκρισία να προέρχονται κατά κύριο λόγο από τους - ως τα τώρα - ας πούμε κεντρώους και φιλελεύθερους, το τέλος της ΕΕ έχει έρθει από κάποιες όψεις ήδη.

    Αναφέρομαι βέβαια στην ελεεινή, βρωμερή, κατάπτυστη απαγόρευση της NatCon conference στις Βρυξέλλες που χρειάστηκε δικαστική απόφαση για να ανατραπεί

    Το καλύτερο promotion σε Όρμπαν και Φαράτζ....

    Και όταν πλέον θα έχουμε Λεπέν πρόεδρο Γαλλίας και AfD δεύτερο κόμμα στη Γερμανία - και τα δύο πια αρκετά πιθανά σενάρια - θα δούμε και το τέλος ΕΕ...
    Εσύ πάντως έγραφες πριν 3-4 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος για το πως ένα μεγάλο κομμάτι της νεολαίας (ειδικά τα αγόρια) πάει κατά διαόλου και μαθαίνει από μικρή ηλικία να μισεί κάθε τι διαφορετικό (και ειδικά τα αγόρια να μισούν τις γυναίκες που δεν υποτάσσονται στους άντρες).
    Δεν ξέρω αν νομίζεις ότι αυτές οι απόψεις μπήκαν στα μυαλά τους μαγικά πέφτοντας από τον ουρανό, εγώ πάντως δεν το νομίζω. Επομένως είναι δεδομένο ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος του υλικού που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο (βλ. Andrew Tate) και όποιος γράφει ρητορική μίσους να λογοκρίνεται. Χωρίς να πω ονόματα ξέρω κανά δυο μέλη του forum που ήταν νορμάλ άτομα πριν 10+ χρόνια αλλά στην πορεία έγιναν αυτό που έγιναν βλέποντας τέτοια βίντεο στο Internet.


    Από την άλλη ένα συνέδριο στο οποίο μαζεύονται ακροδεξιοί για να ευλογήσουν ο ένας τα γένια του άλλου δεν είναι επικίνδυνο γιατί το κοινό τους δεν έχει το attention span να κάτσει να δει τι είπαν στο συνέδριο. Επομένως κακώς προσπάθησε να το απαγορεύσει ο δήμαρχος και τους έκανε και διαφήμιση.
    Η ΕΕ που κολλάει με αυτό; Μήπως έχεις πληροφόρηση ότι έδωσε την εντολή η φον ντερ Λάιεν στον δήμαρχο να απαγορεύσει το συνέδριο;

  5. #2255
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσύ πάντως έγραφες πριν 3-4 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος για το πως ένα μεγάλο κομμάτι της νεολαίας (ειδικά τα αγόρια) πάει κατά διαόλου και μαθαίνει από μικρή ηλικία να μισεί κάθε τι διαφορετικό (και ειδικά τα αγόρια να μισούν τις γυναίκες που δεν υποτάσσονται στους άντρες).
    Δεν ξέρω αν νομίζεις ότι αυτές οι απόψεις μπήκαν στα μυαλά τους μαγικά πέφτοντας από τον ουρανό, εγώ πάντως δεν το νομίζω. Επομένως είναι δεδομένο ότι πρέπει να υπάρχει έλεγχος του υλικού που κυκλοφορεί στο διαδίκτυο (βλ. Andrew Tate) και όποιος γράφει ρητορική μίσους να λογοκρίνεται. Χωρίς να πω ονόματα ξέρω κανά δυο μέλη του forum που ήταν νορμάλ άτομα πριν 10+ χρόνια αλλά στην πορεία έγιναν αυτό που έγιναν βλέποντας τέτοια βίντεο στο Internet.


    Από την άλλη ένα συνέδριο στο οποίο μαζεύονται ακροδεξιοί για να ευλογήσουν ο ένας τα γένια του άλλου δεν είναι επικίνδυνο γιατί το κοινό τους δεν έχει το attention span να κάτσει να δει τι είπαν στο συνέδριο. Επομένως κακώς προσπάθησε να το απαγορεύσει ο δήμαρχος και τους έκανε και διαφήμιση.
    Η ΕΕ που κολλάει με αυτό; Μήπως έχεις πληροφόρηση ότι έδωσε την εντολή η φον ντερ Λάιεν στον δήμαρχο να απαγορεύσει το συνέδριο;
    Δλδ ίσα κι όμοια ο Tate με τον Φαράτζ (όσο και αν απεχθάνομαι και τους δύο) ή ακόμα και με τη Braverman κλπ.

    Έ, τότε βρε φίλε πέστο ανοικτά, να βουλώνουμε το στόμα σε όποιον/α δεν σου / σας πάει ιδεολογικά - που στην τελική αυτή είναι και η στοχοθεσία νομίζω

    Και έχεις και τα κότσια να λες ότι έτσι προστατεύονται οι νέοι;;;; This takes real guts, εγώ θα έλεγα πως είναι θέμα παιδείας, μόρφωσης, ανάγνωσης αλλά πού καιρός για κάτι τέτοια, ας ρίχνουμε cancel να ξεμπερδεύουμε.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  6. #2256
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.261
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    To RT.com και διάφορα άλλα παρόμοια είναι 100% στοχευμένη παραπληροφόρηση και προπαγάνδα, αυτό είναι εντελώς διαφορετικό και ευδιάκριτο ως προς το στόχο της "λογοκρισίας",
    Και είναι το μόνο; Και πόσα χρόνια είπαμε δρούσε ελεύθερο;

    Μη τρελαθούμε κιόλας. Αυτό που έγινε είναι ενάντια στις αρχές της ΕΕ και δε μπορούμε να τις εφαρμόζουμε όπως θέλουμε και όποτε θέλουμε.
    Και για να προλάβω καλοθελητές κάθε είδους , δε τα λέω γιατί ειμαι "putin"ακι, αλλά γιατι ακριβώς με ενοχλεί το προηγούμενο που τιθεται , και που εσυ βλέπεις κανένα πρόβλημα (έλα όμως που μια χαρά προηγούμενο τίθεται).

    Σορρυ αλλά και τα sites τύπου RT.COM ακριβώς για ιδεολογικούς λόγους που τελικά βαπτίζονται "παραπληροφόρηση" , και αν θες να το χοντρύνω, μα τον Τουτάτη, δλδ. τι κάνει πχ το CNN ή το BBC, όλα όσα λέει δεν είναι προπαγάνδα ; Πόσες φορές έχουν πιαστεί pants down να λένε ανακρίβειες. Να τους κάνουμε ban; Αυτό προτίνεις ;

    Προσωπικά η άποψη μου είναι ότι μια δημοκρατία αν δεν εμπιστευεται τους πολίτες της , εχει ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ πάψει να είναι δημοκρατία.
    Οταν δε, αρχίζει να κόβει πράγματα, να ράβει πράγματα και να παίρνει επιλογές στα πλαίσια "προστασίας" , δεν είναι και πολύ μακριά από απολυταρχία.

    Το είδες και με το τι έγινε στο post σου. Απλά τώρα έγινε revert. Next time ? Who knows.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  7. #2257
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aroutis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και είναι το μόνο; Και πόσα χρόνια είπαμε δρούσε ελεύθερο;

    Μη τρελαθούμε κιόλας. Αυτό που έγινε είναι ενάντια στις αρχές της ΕΕ και δε μπορούμε να τις εφαρμόζουμε όπως θέλουμε και όποτε θέλουμε.
    Και για να προλάβω καλοθελητές κάθε είδους , δε τα λέω γιατί ειμαι "putin"ακι, αλλά γιατι ακριβώς με ενοχλεί το προηγούμενο που τιθεται , και που εσυ βλέπεις κανένα πρόβλημα (έλα όμως που μια χαρά προηγούμενο τίθεται).

    Σορρυ αλλά και τα sites τύπου RT.COM ακριβώς για ιδεολογικούς λόγους που τελικά βαπτίζονται "παραπληροφόρηση" , και αν θες να το χοντρύνω, μα τον Τουτάτη, δλδ. τι κάνει πχ το CNN ή το BBC, όλα όσα λέει δεν είναι προπαγάνδα ; Πόσες φορές έχουν πιαστεί pants down να λένε ανακρίβειες. Να τους κάνουμε ban; Αυτό προτίνεις ;

    Προσωπικά η άποψη μου είναι ότι μια δημοκρατία αν δεν εμπιστευεται τους πολίτες της , εχει ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ πάψει να είναι δημοκρατία.
    Οταν δε, αρχίζει να κόβει πράγματα, να ράβει πράγματα και να παίρνει επιλογές στα πλαίσια "προστασίας" , δεν είναι και πολύ μακριά από απολυταρχία.

    Το είδες και με το τι έγινε στο post σου. Απλά τώρα έγινε revert. Next time ? Who knows.
    Δύο λάθη δεν κάνουν ένα σωστό, το RT έπρεπε να είχε κοπεί χρόνια τώρα, καιρός ήταν...

    Είναι το ίδιο λάθος να επικαλείσαι τη "λογοκρισία" στο RT όσο να αναφέρει κανείς τον Andrew Tate ως καλό κίνητρο για λογοκρισία
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  8. #2258
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.631
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δλδ ίσα κι όμοια ο Tate με τον Φαράτζ (όσο και αν απεχθάνομαι και τους δύο) ή ακόμα και με τη Braverman κλπ.

    Έ, τότε βρε φίλε πέστο ανοικτά, να βουλώνουμε το στόμα σε όποιον/α δεν σου / σας πάει ιδεολογικά - που στην τελική αυτή είναι και η στοχοθεσία νομίζω

    Και έχεις και τα κότσια να λες ότι έτσι προστατεύονται οι νέοι;;;; This takes real guts, εγώ θα έλεγα πως είναι θέμα παιδείας, μόρφωσης, ανάγνωσης αλλά πού καιρός για κάτι τέτοια, ας ρίχνουμε cancel να ξεμπερδεύουμε.
    Διάβασα πάλι το post μου και δεν βλέπω να τους έβαλα ίσα και όμοια επομένως δεν καταλαβαίνω που το πας.
    Ο Farage με αηδιάζει αλλά μπορώ να κάνω διάλογο με τις απόψεις του (άλλο αν δεν το θέλω) και θεωρώ ότι αν τον λογοκρίνουμε κάνουμε το θέμα ακόμα χειρότερο.
    Ο Tate απλά εκτοξεύει δηλητήριο και θα έπρεπε να έχει διαγραφεί από όλες τις πλατφόρμες πριν δηλητηριάσει εκατομμύρια αγόρια. Τώρα που τον αφήσαμε να τα δηλητηριάσει δεν υπάρχει καν επιστροφή για τα περισσότερα από αυτά τα παιδιά και τα περισσότερα από αυτά θα περάσουν τη ζωή τους στο περιθώριο της κοινωνίας ενώ οι συμμαθήτριές τους θα παίρνουν όλες τις καλοπληρωμένες θέσεις της γενιάς τους.

    Απλά δεν κατάλαβα γιατί η λάθος απόφαση (κατάπτυστη αν θέλεις) ενός δημάρχου είναι θέμα ΕΕ ξαφνικά. Η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα να επιβάλει στους δημάρχους να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν μαζώξεις.

    - - - Updated - - -

    ΥΓ. Αν δεν είναι ξεκάθαρο γιατί έφερα στη συζήτηση το παράδειγμα του Tate, είναι γιατί έκανες γενική επίθεση στο "cancel culture" και προσωπικά είμαι υπέρ του να γίνονται canceled κάποιοι "creators" όπως ο Tate (που τον έφερα ως παράδειγμα). Επομένως ήθελα να γράψω ότι το cancel δεν είναι κακό by default, αντίθετα πρέπει να γίνεται και σε πολλές περιπτώσεις έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα.
    Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνει canceled o Farage.

  9. #2259
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.488
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά δεν κατάλαβα γιατί η λάθος απόφαση (κατάπτυστη αν θέλεις) ενός δημάρχου είναι θέμα ΕΕ ξαφνικά. Η ΕΕ δεν έχει αρμοδιότητα να επιβάλει στους δημάρχους να επιτρέπουν ή να απαγορεύουν μαζώξεις.
    Είναι η πρακτική που διαχέεται πλέον και από πρακτική γίνεται επίσημη πολιτική. Προχθές είχαμε την απαγόρευση Βαρουφάκη στο Βερολίνο, εχθές αυτό στις Βρυξέλλες, παράλληλα υπάρχει μια διαδεδομένη πρακτική από NGOs να λογοκρίνουν αντίθετες ιδεολογικά απόψεις στο όνομα ψευδών ειδήσεων (αξίζει να δεις και να δείτε το σχετικό από το Unherd που ανάρτησα) κλπ.

    Και σε ένα τέτοιο κλίμα βέβαια όπου υπάρχει μια cancel πόλωση είναι και πολύ ευκολότερο για τον κάθε Orban ή Κούλη να έχει δικά του τα ΜΜΕ και σε ένα τέτοιο κλίμα είναι πολύ εύκολο ακόμα και ανεξάρτητες αναφορές για ελευθερία του τύπου και των ΜΜΕ να "ιδεολογικοποιούνται" ως και καλά ότι είναι στρατευμένες κατά του κάθε Πατερούλη (δες αντίδραση ελληνικής κυβέρνησης και διαφόρων ΑΡΔ για το 108).

    Και αντί η ΕΕ ως θεσμοί όντως να προωθεί και να προάγει μια πλήρη ελευθερία έκφρασης, ακολουθεί και εκείνη αυτήν την "ιδεολογικοποίηση" απόψεων.

    Τελικοί νικητές βέβαια είναι οι "αυθεντικοί" ψεύτες και γκεμπελίσκοι όπως φαίνεται και όπως πάντοτε έχει αποδειχτεί ιστορικά

    Αν αυτό όλο δεν καλλιεργεί ένα τέλος της ΕΕ, δεν ξέρω τι άλλο. Εκτός και αν ως ΕΕ αναφερόμαστε μόνο σε ΚΑΠ και κονδύλια

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Αν δεν είναι ξεκάθαρο γιατί έφερα στη συζήτηση το παράδειγμα του Tate, είναι γιατί έκανες γενική επίθεση στο "cancel culture" και προσωπικά είμαι υπέρ του να γίνονται canceled κάποιοι "creators" όπως ο Tate (που τον έφερα ως παράδειγμα). Επομένως ήθελα να γράψω ότι το cancel δεν είναι κακό by default, αντίθετα πρέπει να γίνεται και σε πολλές περιπτώσεις έπρεπε να είχε γίνει νωρίτερα.
    Αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να γίνει canceled o Farage.
    (Είδα τώρα και το ΥΓ και απαντώ) Αν και ως ιδέα καλή είναι και στην τελική όντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο cancel του συγκεκριμένου, το προφανές πρόβλημα είναι το slippery slope που βλέπουμε εδώ ξεκάθαρα και που από μια πολύ συγκεκριμένη πρακτική για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις (που στην τελική και νομοθετικά πλαίσια δεκαετιών πίσω πριν καν υπάρξει το Ίντερνετ καλύπτουν), έχει πια γίνει μια ιδεολογικοποιημένη λογοκρισία στο όνομα και καλά καταπολέμησης ψευδών ειδήσεων.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  10. #2260
    Εγγραφή
    10-11-2006
    Περιοχή
    Π. Φαληρο
    Μηνύματα
    2.801
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    11/110
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    ZTE ZXHN H288Α
    SNR / Attn
    9.1(dB) / 7.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι η πρακτική που διαχέεται πλέον και από πρακτική γίνεται επίσημη πολιτική. Προχθές είχαμε την απαγόρευση Βαρουφάκη στο Βερολίνο, εχθές αυτό στις Βρυξέλλες, παράλληλα υπάρχει μια διαδεδομένη πρακτική από NGOs να λογοκρίνουν αντίθετες ιδεολογικά απόψεις στο όνομα ψευδών ειδήσεων (αξίζει να δεις και να δείτε το σχετικό από το Unherd που ανάρτησα) κλπ.

    Και σε ένα τέτοιο κλίμα βέβαια όπου υπάρχει μια cancel πόλωση είναι και πολύ ευκολότερο για τον κάθε Orban ή Κούλη να έχει δικά του τα ΜΜΕ και σε ένα τέτοιο κλίμα είναι πολύ εύκολο ακόμα και ανεξάρτητες αναφορές για ελευθερία του τύπου και των ΜΜΕ να "ιδεολογικοποιούνται" ως και καλά ότι είναι στρατευμένες κατά του κάθε Πατερούλη (δες αντίδραση ελληνικής κυβέρνησης και διαφόρων ΑΡΔ για το 108).

    Και αντί η ΕΕ ως θεσμοί όντως να προωθεί και να προάγει μια πλήρη ελευθερία έκφρασης, ακολουθεί και εκείνη αυτήν την "ιδεολογικοποίηση" απόψεων.

    Τελικοί νικητές βέβαια είναι οι "αυθεντικοί" ψεύτες και γκεμπελίσκοι όπως φαίνεται και όπως πάντοτε έχει αποδειχτεί ιστορικά

    Αν αυτό όλο δεν καλλιεργεί ένα τέλος της ΕΕ, δεν ξέρω τι άλλο. Εκτός και αν ως ΕΕ αναφερόμαστε μόνο σε ΚΑΠ και κονδύλια

    - - - Updated - - -



    (Είδα τώρα και το ΥΓ και απαντώ) Αν και ως ιδέα καλή είναι και στην τελική όντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με το συγκεκριμένο cancel του συγκεκριμένου, το προφανές πρόβλημα είναι το slippery slope που βλέπουμε εδώ ξεκάθαρα και που από μια πολύ συγκεκριμένη πρακτική για πολύ συγκεκριμένες καταστάσεις (που στην τελική και νομοθετικά πλαίσια δεκαετιών πίσω πριν καν υπάρξει το Ίντερνετ καλύπτουν), έχει πια γίνει μια ιδεολογικοποιημένη λογοκρισία στο όνομα και καλά καταπολέμησης ψευδών ειδήσεων.
    Πολύ απλά, αν το κάνεις για καλό λόγο (βλ. Tate), αργά ή γρήγορα θα το κάνεις (ή κάποιος άλλος) για κακό.

    Ειδικά από τη στιγμή που οι αποφάσεις αυτές δεν παίρνονται με κοινώς αποδεκτά κριτήρια.

    The road to hell?
    Knowledge=Power=Energy=Matter=Mass; a good bookshop is just a genteel Black Hole that knows how to read... T. Pratchett-Discworld
    Πως φτάσαμε ως εδώ


  11. #2261
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να πω ονόματα ξέρω κανά δυο μέλη του forum που ήταν νορμάλ άτομα πριν 10+ χρόνια αλλά στην πορεία έγιναν αυτό που έγιναν βλέποντας τέτοια βίντεο στο Internet.
    Χωρις να πω ονοματα ξερω δεκαδες μελη που πριν 10-15 χρονια κραζαμε ολοι μαζι τους κινεζους, τους τουρκους, τους ιρανους, κτλ κτλ, επειδη ειχαν λογοκρισιες, απαγορευσεις σε πλατφορμες, κτλ κτλ, και τωρα θεωρουν οτι οι κινεζοι, οι μουλαδες, ο ερντογαν κτλ ειναι προτυπο προς αντιγραφη για την ΕΕ και τις ΗΠΑ οσον αφορα απαγορευσεις, λογοκρισιες, κυβερνητικες αποφασεις και δικαστικες αδικιες με πολιτικη στοχευση κτλ

  12. #2262
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.631
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρις να πω ονοματα ξερω δεκαδες μελη που πριν 10-15 χρονια κραζαμε ολοι μαζι τους κινεζους, τους τουρκους, τους ιρανους, κτλ κτλ, επειδη ειχαν λογοκρισιες, απαγορευσεις σε πλατφορμες, κτλ κτλ, και τωρα θεωρουν οτι οι κινεζοι, οι μουλαδες, ο ερντογαν κτλ ειναι προτυπο προς αντιγραφη για την ΕΕ και τις ΗΠΑ οσον αφορα απαγορευσεις, λογοκρισιες, κυβερνητικες αποφασεις και δικαστικες αδικιες με πολιτικη στοχευση κτλ
    Ναι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην Κίνα δεν μπορείς να βάλεις σε μηχανή αναζήτησης την 4η Ιουνίου και δεν μπορείς να ψάξεις την φωτογραφία του άντρα μπροστά στο τανκ, και στην Ευρώπη συζητάμε για το αν πρέπει να επιτρέπεται να δηλητηριάζουν τα μυαλά των νέων αγοριών τύποι σαν τον Tate.
    Στην Κίνα η κυβέρνηση έχει ΑΙ που επιβλέπει live τι κάνουν και που πηγαίνουν οι πολίτες και αν έχουν αρκετά καλό κοινωνικό σκορ για να τους επιτραπεί να πάρουν το τρένο, και στην Ευρώπη μας κράζουν ότι είμαστε τεχνοφοβικοί επειδή βάζουμε όρια στο τι μπορούν να κάνουν με τα δεδομένα των πολιτών οι εταιρίες στο ΑΙ.
    Ένα και το αυτό.

  13. #2263
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    15.869
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    .
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι μιλάμε για το ίδιο πράγμα. Στην Κίνα δεν μπορείς να βάλεις σε μηχανή αναζήτησης την 4η Ιουνίου και δεν μπορείς να ψάξεις την φωτογραφία του άντρα μπροστά στο τανκ, και στην Ευρώπη συζητάμε για το αν πρέπει να επιτρέπεται να δηλητηριάζουν τα μυαλά των νέων αγοριών τύποι σαν τον Tate.
    Τι εννοεις το συζηταμε? Ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει οτι θελει - αυτο ΔΕΝ παιρνει συζητηση, ειναι θεμελιωδες δικαιωμα στο δυτικο κοσμο (ελευθερια εκφρασης). Αν αρχισουμε να το συζηταμε τοτε βαδιζουμε σε τακτικες Κινας.

    Οποιος εχει κατι καλυτερο να πει απ'τον Tate ας τον αντικρουσει ετσι ωστε το αντεπιχειρημα να υιοθετηθει ως ανωτερο αντι του δικου του επιχειρηματος. Ετσι δουλευει ο ελευθερος διαλογος.

  14. #2264
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.631
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MNP-10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι εννοεις το συζηταμε? Ο καθενας εχει το δικαιωμα να λεει οτι θελει - αυτο ΔΕΝ παιρνει συζητηση, ειναι θεμελιωδες δικαιωμα στο δυτικο κοσμο (ελευθερια εκφρασης). Αν αρχισουμε να το συζηταμε τοτε βαδιζουμε σε τακτικες Κινας.
    ΟΚ, επειδή 1. είναι off-topic και επειδή 2. δεν έχει νόημα να το συζητάω μαζί σου, το κλείνω εδώ από την πλευρά μου.

  15. #2265
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.792
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, επειδή 1. είναι off-topic και επειδή 2. δεν έχει νόημα να το συζητάω μαζί σου, το κλείνω εδώ από την πλευρά μου.
    Και πολύ καλά κάνεις.\
    Κι εγώ το ίδιο θα έκανα
    Αν κουβάλαγα κάθε μέρα το μυαλό σου.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 151 από 160 ΠρώτηΠρώτη ... 131141146149150151152153156 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-15, 11:21
  2. Μηνύματα: 127
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 14:07
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 18:08
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 00:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας