Σελ. 90 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.336-1.350 από 2272
  1. #1336
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τραγούδα.
    Κατάφερες πάντως να γράψεις ότι τα ίδια που γίνονται στη Γερμανία γίνονται και στην Ελλάδα, οπότε δεν ξέρω αν έχεις ιδεά σε ποιο thread είσαι αλλά μόλις συμφώνησες με αυτό που γράφω από την περασμένη σελίδα, δηλαδή ότι η Γερμανία δεν έχει ειδική μεταχείριση στην ΕΕ.
    Εν τέλει έγραψες δηλαδή και ένα σωστό.

    Οι προσωπικές επιθέσεις (MNP, reddit) δείχνουν το ποιόν σου.
    Η αδυναμία σου να εξηγήσεις τι κέρδισε η Lufthansa από το δάνεια στην Air Berlin δείχνει το επίπεδο των γνώσεών σου.
    Ευχαριστώ για το σχόλιο για το ποιόν μου, είμαι περήφανος που δεν είμαι σφουγγοκωλάριος καμίας χώρας/πολιτικού
    Όσον αφορά το τι κέρδισε η Lufthansa, το έγραψα και πριν αλλά ας το ξαναγράψω. Κέρδισε τα crown jewels της AB χωρίς να κληρονομήσει τα χρέη της. Διαφωνείς?
    Υπογραφή

  2. #1337
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για το σχόλιο για το ποιόν μου, είμαι περήφανος που δεν είμαι σφουγγοκωλάριος καμίας χώρας/πολιτικού
    Όσον αφορά το τι κέρδισε η Lufthansa, το έγραψα και πριν αλλά ας το ξαναγράψω. Κέρδισε τα crown jewels της AB χωρίς να κληρονομήσει τα χρέη της. Διαφωνείς?
    Ας πούμε ότι συμφωνώ. Θα απαντήσω σε επόμενο post, αν πρώτα απαντήσεις στην ερώτηση που δεν απάντησες.
    Τα crown jewels της Air Berlin θα είχαν χαμηλότερη αξία αν δεν είχε δοθεί το δάνειο; Ή με άλλα λόγια, τα αεροπλάνα και τα slots που απέκτησε η Lufthansa (τα οποία είναι τα crown jewels) τα απέκτησε η Lufthansa χάρη στο δάνειο που έδωσε η κυβέρνηση στην Air Berlin;

  3. #1338
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.454
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κάθε φορά πάει να βγει η Λεπέν στη Γαλλία αμέσως χαίρεστε γιατί θα καταρρεύσει η ΕΕ, τώρα που πάει να βγει κεντροαριστερός στη Γερμανία εγώ να μη χαρώ δηλαδή;
    Μονά-ζυγά δικά σας.
    Nα χαρείς που θα βγει, εμείς στην υπόλοιπη Ευρώπη που θα δούμε άλλον έναν συνεχιστή των beggar-thy-neighbour οικονομικών πολιτικών της Γερμανίας των μηδενικών ελλειμμάτων δεν θα χαρούμε καθόλου.
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #1339
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Διαβάζω στο capital.gr: Σε σταυροδρόμι η ευρωπαϊκή οικονομία - Οι προσδοκίες για την Ελλάδα
    Η αντίδραση των Βορείων

    Οι αναφορές αυτές είχαν άμεση αντίδραση από τους λεγόμενους "φειδωλούς”. Οι χώρες του ευρωπαϊκού Βορρά οι οποίες τάσσονται υπέρ της αυστηρής δημοσιονομικής πειθαρχίας, φρόντισαν πριν τη σύνοδο να στείλουν κοινό μήνυμα για τη μεταρρύθμιση του Συμφώνου Σταθερότητας. Πρόκειται για ένα έγγραφο που κυκλοφόρησε τα ξημερώματα της Παρασκευής και συνυπογράφουν οι υπουργοί Οικονομικών Αυστρίας, Δανίας, Λετονίας, Σλοβακίας, Τσεχίας, Φινλανδίας, Ολλανδίας και Σουηδίας. Στο κείμενο τόνιζαν ότι είναι ανοικτές "στη συζήτηση για τη βελτίωση της οικονομικής και δημοσιονομικής διακυβέρνησης, αλλά μόνο για απλοποιήσεις και προσαρμογές που ευνοούν τη συνεπή, διαφανή και καλύτερη εφαρμογή καθώς και την επιβολή των κανόνων". Ωστόσο δήλωναν απρόθυμοι να μπουν σε αυτή τη διαπραγμάτευση, μόνο εάν "οι νέες προτάσεις δεν θέσουν σε κίνδυνο τη δημοσιονομική βιωσιμότητα των κρατών μελών της ευρωζώνης ή της Ένωσης συνολικά".
    Πολλοί εδώ μέσα το διαβάζετε αυτό και αυτό που διαβάζετε είναι ότι η Γερμανία (για να μην πω ο Σόιμπλε ) έβαλε τους δορυφόρους της να τα πουν αυτά για να κάνουν ζημιά στην Ελλάδα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα χαρείς που θα βγει, εμείς στην υπόλοιπη Ευρώπη που θα δούμε άλλον έναν συνεχιστή των beggar-thy-neighbour οικονομικών πολιτικών της Γερμανίας των μηδενικών ελλειμμάτων δεν θα χαρούμε καθόλου.
    Να μου πεις και τα νούμερα του Τζόκερ σε παρακαλώ, όχι μόνο τι θα κάνει η κεντροαριστερή κυβέρνηση στη Γερμανία (αν βγει, 2 εβδομάδες έμειναν αλλά για την ώρα πάει καλά).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε ότι συμφωνώ. Θα απαντήσω σε επόμενο post, αν πρώτα απαντήσεις στην ερώτηση που δεν απάντησες.
    Τα crown jewels της Air Berlin θα είχαν χαμηλότερη αξία αν δεν είχε δοθεί το δάνειο; Ή με άλλα λόγια, τα αεροπλάνα και τα slots που απέκτησε η Lufthansa (τα οποία είναι τα crown jewels) τα απέκτησε η Lufthansa χάρη στο δάνειο που έδωσε η κυβέρνηση στην Air Berlin;
    Επειδή δε βλέπω απάντηση, συμπεραίνω ότι έχω δίκιο.
    Με άλλα λόγια απλά πετάς ένα πυροτέχνημα για «τα δάνεια της Air Berlin», εκτοξεύεις προσβολές και προσωπικές επιθέσεις, και όταν σου ζητάμε να εξηγήσεις πως αυτά τα δάνεια ωφέλησαν την Lufthansa εξαφανίζεσαι.

  5. #1340
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.634
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    να πρεπει να ανανεωσει και η ιου(eu ) την βιτρινας της , χωρις το uk .
    εχει και το uk να δειξει ενωμενο δυνατο .

    θα ελεγα υπο αυτο το πρισμα , ο κοβιντ μοιαζει με ευλογια που ριχνει τον πηχη σε επιπεδο ζωγραφιστης γραμμης στο εδαφος .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  6. #1341
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διαβάζω στο capital.gr: Σε σταυροδρόμι η ευρωπαϊκή οικονομία - Οι προσδοκίες για την Ελλάδα

    Επειδή δε βλέπω απάντηση, συμπεραίνω ότι έχω δίκιο.
    Με άλλα λόγια απλά πετάς ένα πυροτέχνημα για «τα δάνεια της Air Berlin», εκτοξεύεις προσβολές και προσωπικές επιθέσεις, και όταν σου ζητάμε να εξηγήσεις πως αυτά τα δάνεια ωφέλησαν την Lufthansa εξαφανίζεσαι.
    Σόρι, αλλά έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω το πσκ από το να ασχολούμαι με έναν άγνωστο στο ίντερνετ. Στο διατάυτα τώρα:

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πούμε ότι συμφωνώ. Θα απαντήσω σε επόμενο post, αν πρώτα απαντήσεις στην ερώτηση που δεν απάντησες.
    Τα crown jewels της Air Berlin θα είχαν χαμηλότερη αξία αν δεν είχε δοθεί το δάνειο; Ή με άλλα λόγια, τα αεροπλάνα και τα slots που απέκτησε η Lufthansa (τα οποία είναι τα crown jewels) τα απέκτησε η Lufthansa χάρη στο δάνειο που έδωσε η κυβέρνηση στην Air Berlin;
    Τα crown jewels της Air Berlin ήταν τα leased αεροπλάνα?
    Συνηθίζεται πάντως η αξία να είναι υψηλότερη όταν υπάρχει bidding war. Τώρα γιατί αποφάσισαν να καλέσουν στο τραπέζι μόνο τo δίδυμο Lufthansa/EasyJet, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε
    --EDIT-- Για να διευκρινίσω. Ο σκοπός του δανείου ήταν να μεταφέρει την πτώχευση το επόμενο τρίμηνο η ΑΒ ώστε να προλάβει να δώσει εκέι που ήθελε.
    Όλα καλά πάντως. Ουσιαστικά μονοπώλειο η Lufthansa εντός της χώρας και τα χρέη στον πολίτη. Μόνο ο Σάλας λείπει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Crosswind : 13-09-21 στις 12:31.
    Υπογραφή

  7. #1342
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρι, αλλά έχω σοβαρότερα πράγματα να κάνω το πσκ από το να ασχολούμαι με έναν άγνωστο στο ίντερνετ. Στο διατάυτα τώρα:



    Τα crown jewels της Air Berlin ήταν τα leased αεροπλάνα?
    Συνηθίζεται πάντως η αξία να είναι υψηλότερη όταν υπάρχει bidding war. Τώρα γιατί αποφάσισαν να καλέσουν στο τραπέζι μόνο τo δίδυμο Lufthansa/EasyJet, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε
    --EDIT-- Για να διευκρινίσω. Ο σκοπός του δανείου ήταν να μεταφέρει την πτώχευση το επόμενο τρίμηνο η ΑΒ ώστε να προλάβει να δώσει εκέι που ήθελε.
    Όλα καλά πάντως. Ουσιαστικά μονοπώλειο η Lufthansa εντός της χώρας και τα χρέη στον πολίτη. Μόνο ο Σάλας λείπει.
    Είπα τα αεροπλάνα και τα slots.
    Μη μου λες ότι είπα μόνο τα αεροπλάνα .

    Το δάνειο δόθηκε για να μην καταρρεύσει η αεροπορική μέσα σε μια νύχτα και μείνουν όλοι οι πελάτες αποκλεισμένοι σε όλον τον κόσμο, το οποίο θα είχε συνδυαστικά μεγαλύτερο κόστος για όλους.
    Τα λεφτά από το δάνειο τα πήρε πίσω ακατέβατα το γερμανικό δημόσιο.
    Ακόμα δεν έχεις εξηγήσει τι κέρδισε η Lufthansa από αυτό το δάνειο. Γράφεις τώρα ότι "σκοπός του δανείου ήταν να μεταφέρει την πτώχευση το επόμενο τρίμηνο η ΑΒ ώστε να προλάβει να δώσει εκέι που ήθελε". Δηλαδή τι την εμπόδιζε να την δώσει στην Lufthansa ατάκα και επιτόπου αν αυτός ήταν ο σκοπός τους;
    Όσο περισσότερο περίμεναν, τόσο περισσότερο αυξανόταν η πιθανότητα να βρεθούν και άλλοι υποψήφιοι.

  8. #1343
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Επειδή ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα που μισείτε την ΕΕ και τη Γερμανία λατρεύετε την Αγγλία και το Brexit, είπα να μοιραστώ το άρθρο γνωστού αντιευρωπαϊστή και οπαδού του Brexit από την Telegraph.
    Επειδή δυστυχώς είναι πίσω από paywall, σας βάζω την πρώτη παράγραφο.
    If opinion polls hold for another two weeks, a Corbynista party will be the largest force in the German parliament and the central pillar of the next government. Not much ever changes the character of Europe’s permanent regime. The neo-liberal corporatist structure is mostly locked into EU treaty law and the immutable Acquis. But this could be one of those rare shocks that seriously upsets the known order.
    Με άλλα λόγια έρχεται ο Κομμουνισμός στο Βερολίνο.

  9. #1344
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ξέρω ότι πολλοί εδώ μέσα που μισείτε την ΕΕ και τη Γερμανία λατρεύετε την Αγγλία και το Brexit, είπα να μοιραστώ το άρθρο γνωστού αντιευρωπαϊστή και οπαδού του Brexit από την Telegraph.
    Επειδή δυστυχώς είναι πίσω από paywall, σας βάζω την πρώτη παράγραφο.

    Με άλλα λόγια έρχεται ο Κομμουνισμός στο Βερολίνο.
    Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.
    Δεν μισώ κανένα και δεν λατρεύω κανένα, ούτε καν τους Ελληνες

    Μην ασχολείσαι με τον κομμουνισμό και ξεκίνα να πληρώνεις τους Ρώσους.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1345
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα τα αεροπλάνα και τα slots.
    Μη μου λες ότι είπα μόνο τα αεροπλάνα .

    Το δάνειο δόθηκε για να μην καταρρεύσει η αεροπορική μέσα σε μια νύχτα και μείνουν όλοι οι πελάτες αποκλεισμένοι σε όλον τον κόσμο, το οποίο θα είχε συνδυαστικά μεγαλύτερο κόστος για όλους.
    Τα λεφτά από το δάνειο τα πήρε πίσω ακατέβατα το γερμανικό δημόσιο.
    Ακόμα δεν έχεις εξηγήσει τι κέρδισε η Lufthansa από αυτό το δάνειο. Γράφεις τώρα ότι "σκοπός του δανείου ήταν να μεταφέρει την πτώχευση το επόμενο τρίμηνο η ΑΒ ώστε να προλάβει να δώσει εκέι που ήθελε". Δηλαδή τι την εμπόδιζε να την δώσει στην Lufthansa ατάκα και επιτόπου αν αυτός ήταν ο σκοπός τους;
    Όσο περισσότερο περίμεναν, τόσο περισσότερο αυξανόταν η πιθανότητα να βρεθούν και άλλοι υποψήφιοι.
    Όταν μια επιχείρηση πτωχεύει δεν έχει κανένα λόγο στο ποιος θα πάρει τα κομμάτια της. Το δάνειο τη βοήθησε να κερδίσει χρόνο ώστε να δώσει ό,τι ήθελε στη Lufthansa και το κυριότερο (εκεί που χώθηκε η κυβέρνηση για τα καλά αφού αυτή το ενέκρινε) χωρίς τα 700+ μύρια που χρωστούσε. Είθισται όταν αγοράζεις μία εταιρεία που λειτουργεί κανονικά να αγοράζεις και τα χρέη της, σωστά?
    Για το (ουσιαστικό) μονοπώλιο που δημιουργήθηκε εντός Γερμανίας, δεν το συζητάω καν. Οι συνήθως λαλίστατες επιτροπές της ΕΕ περί μονοπωλίων, γαργάρες με αλατόνερο έκαναν.
    Όσον αφορά άλλους αγοραστές, φυσικά και υπήρχαν, ειδικά αφού τα χρέη δε μεταφέρονταν. Το ότι στο τραπέζι όμως κάλεσαν μόνο το δίδυμο Lufhansa/EasyJet δε σε προβλημάτισε καθόλου?
    Υπογραφή

  11. #1346
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν μια επιχείρηση πτωχεύει δεν έχει κανένα λόγο στο ποιος θα πάρει τα κομμάτια της. Το δάνειο τη βοήθησε να κερδίσει χρόνο ώστε να δώσει ό,τι ήθελε στη Lufthansa και το κυριότερο (εκεί που χώθηκε η κυβέρνηση για τα καλά αφού αυτή το ενέκρινε) χωρίς τα 700+ μύρια που χρωστούσε. Είθισται όταν αγοράζεις μία εταιρεία που λειτουργεί κανονικά να αγοράζεις και τα χρέη της, σωστά?
    Όταν αγοράζεις μια ολόκληρη εταιρία φυσικά αποκτάς και τα χρέη της.
    Όταν σε μια χρεοκοπημένη εταιρία έχει μπει διαχειριστής, εξ ορισμού (δεν ξέρω πως να το πω πιο απλά) πουλάει κομμάτια της για να εξοφλήσει όσο μεγαλύτερο μέρος των χρεών μπορεί. Δηλαδή όταν πήγαν η Lufthansa και η Easyjet και έδωσαν Χ ευρώ για να αποκτήσουν ότι τις ενδιέφερε, τα λεφτά αυτά πάνε ακριβώς για την πληρωμή των χρεών της Air Berlin. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε δυσκολεύει τόσο πολύ. Βασικό πτωχευτικό δίκαιο.
    Εξ ορισμού δεν μπορεί να πληρωθούν όλα τα χρέη της πτωχευμένης εταιρίας (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις). Αν για παράδειγμα τα κομμάτια της Air Berlin αντικειμενικά άξιζαν περισσότερο από τα χρέη της, τότε το management ως τελική λύση θα είχε βρει κάποιον να πάρει όλη την εταιρία και να την πουλάει κομμάτι-κομμάτι για να βγάλει κέρδος στο τέλος. Από τη στιγμή που τα θετικά στοιχεία της εταιρίας δεν αξίζουν όσο τα χρέη της, έχουμε χρεωκοπία, μπαίνει διαχειριστής, και μετά όποιος θέλει κάνει προσφορές για να απακτήσει τα κομμάτια που τον ενδιαφέρουν.
    Ειλικρινά είναι σαν να μιλάω με τον MNP. Έχεις πλήρης άγνοια του αντικειμένου αλλά η αυτοπεποίθησή σου στον ουρανό.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το (ουσιαστικό) μονοπώλιο που δημιουργήθηκε εντός Γερμανίας, δεν το συζητάω καν. Οι συνήθως λαλίστατες επιτροπές της ΕΕ περί μονοπωλίων, γαργάρες με αλατόνερο έκαναν.
    Οι ίδιες επιτροπές δεν επέτρεψαν στην Aegean να αγοράσει την Olympic;
    Όταν το κάνουν στην Ελλάδα είναι καλά, όταν το κάνουν στη Γερμανία είναι συνωμοσία.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όσον αφορά άλλους αγοραστές, φυσικά και υπήρχαν, ειδικά αφού τα χρέη δε μεταφέρονταν. Το ότι στο τραπέζι όμως κάλεσαν μόνο το δίδυμο Lufhansa/EasyJet δε σε προβλημάτισε καθόλου?
    Ποιος άλλος ήθελε να πάρει μέρος και τον απέκλεισαν; Ονόματα, όχι συνωμοσίες.

  12. #1347
    Εγγραφή
    16-01-2008
    Περιοχή
    Dublin
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    948
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Cable
    ISP
    UPC
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν αγοράζεις μια ολόκληρη εταιρία φυσικά αποκτάς και τα χρέη της.
    Όταν σε μια χρεοκοπημένη εταιρία έχει μπει διαχειριστής, εξ ορισμού (δεν ξέρω πως να το πω πιο απλά) πουλάει κομμάτια της για να εξοφλήσει όσο μεγαλύτερο μέρος των χρεών μπορεί. Δηλαδή όταν πήγαν η Lufthansa και η Easyjet και έδωσαν Χ ευρώ για να αποκτήσουν ότι τις ενδιέφερε, τα λεφτά αυτά πάνε ακριβώς για την πληρωμή των χρεών της Air Berlin. Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε δυσκολεύει τόσο πολύ. Βασικό πτωχευτικό δίκαιο.
    Εξ ορισμού δεν μπορεί να πληρωθούν όλα τα χρέη της πτωχευμένης εταιρίας (εκτός από σπάνιες περιπτώσεις). Αν για παράδειγμα τα κομμάτια της Air Berlin αντικειμενικά άξιζαν περισσότερο από τα χρέη της, τότε το management ως τελική λύση θα είχε βρει κάποιον να πάρει όλη την εταιρία και να την πουλάει κομμάτι-κομμάτι για να βγάλει κέρδος στο τέλος. Από τη στιγμή που τα θετικά στοιχεία της εταιρίας δεν αξίζουν όσο τα χρέη της, έχουμε χρεωκοπία, μπαίνει διαχειριστής, και μετά όποιος θέλει κάνει προσφορές για να απακτήσει τα κομμάτια που τον ενδιαφέρουν.
    Ειλικρινά είναι σαν να μιλάω με τον MNP. Έχεις πλήρης άγνοια του αντικειμένου αλλά η αυτοπεποίθησή σου στον ουρανό.
    Δυστυχώς για σένα αγαπητέ, είχα εταιρεία την οποία την πούλησα σε εκτός Ιρλανδίας consortium, οπότε μια χαρά ξέρω πως πάει το πράγμα
    Εκεί που καρφώθηκες και φάνηκε ότι δεν ξέρεις για τι μιλάς ήταν το θεϊκό: Δηλαδή όταν πήγαν η Lufthansa και η Easyjet και έδωσαν Χ ευρώ για να αποκτήσουν ότι τις ενδιέφερε, τα λεφτά αυτά πάνε ακριβώς για την πληρωμή των χρεών της Air Berlin
    I got news for you. Τα λεφτά δώθηκαν για τη μεταφορά των lease licenses. Για τα χρέη ακόμα περιμένουν τα βρετανικά δικαστήρια.
    https://www.pinsentmasons.com/out-la...-berlin-ethiad
    Αλήθεια ή ψέμματα τα παραπάνω?

    Οι ίδιες επιτροπές δεν επέτρεψαν στην Aegean να αγοράσει την Olympic;
    Όταν το κάνουν στην Ελλάδα είναι καλά, όταν το κάνουν στη Γερμανία είναι συνωμοσία.
    Να μου δείξεις που έγραψα ότι αλλού είναι καλά. Νομίζω πρώτος έκανα την παρομοίωση με την περίπτωση της Πειραιώς, οπότε αυτά αλλού.

    Ποιος άλλος ήθελε να πάρει μέρος και τον απέκλεισαν; Ονόματα, όχι συνωμοσίες.
    Ryanair
    Υπογραφή

  13. #1348
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.587
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Crosswind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να μου δείξεις που έγραψα ότι αλλού είναι καλά. Νομίζω πρώτος έκανα την παρομοίωση με την περίπτωση της Πειραιώς, οπότε αυτά αλλού.
    Σε αυτό έχεις δίκιο.
    Όντως έχεις γράψει ότι η ίδια Επιτροπή που ενέκρινε το deal για την Lufthansa ενέκρινε και για την περίπτωση της Πειραιώς, και όντως το σημείωσα και εγώ αυτό όταν το έγραψες. Επίσης τώρα δεν βλέπω να αμφισβητείς ότι το ίδιο έκανε και όταν η Aegean συμφώνησε να αγοράσει την Olympic με τις ευλογίες της ελληνικής κυβέρνησης.
    Επομένως δεν έχουμε λόγο να τσακωνόμαστε εφόσον συμφωνούμε σε αυτό.

    Στο συγκεκριμένο thread δε γράφω για να συζητήσω ούτε αεροπορικές ούτε το κατά πόσο στον καπιταλισμό όλα δουλεύουν ρολόι. Είχαμε μια συζήτηση για το αν η Γερμανία έχει ειδική μεταχείριση εντός της ΕΕ, και μου έδωσες την εντύπωση ότι πιστεύεις ότι έχει λόγω των «δανείων της Lufthansa». Εν τέλει συμφωνούμε ότι δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση, επομένως για εμένα το θέμα είναι λήξαν.

  14. #1349
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.717
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Να συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση στην Γερμανία.
    Ισα-ίσα έχει κακοποιηθεί από την ΕΕ

    Γιατί δεν φεύγει απ' την ΕΕ ?
    Γουστάρουν κακοποίηση ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #1350
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.914
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν υπάρχει ειδική μεταχείριση στην Γερμανία.
    Ισα-ίσα έχει κακοποιηθεί από την ΕΕ

    Γιατί δεν φεύγει απ' την ΕΕ ?
    Γουστάρουν κακοποίηση ?
    Φιλευσπλαχνία. Όπως τότε που "χάρισαν" λεφτά στους άτακτους Έλληνες.

Σελ. 90 από 152 ΠρώτηΠρώτη ... 708085888990919295100110 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-08-15, 11:21
  2. Μηνύματα: 127
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 14:07
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-15, 18:08
  4. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-14, 00:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας