Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 63
  1. #31
    Εγγραφή
    09-01-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Pending..
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάντως με background Java, PHP, Javascript (weak) και πολύ καλή C, τα βρίσκω λίγο σκούρα. Δηλαδή σίγουρα όχι 2-3 μέρες αλλά δεν το βλέπω και για 2-3 εβδομάδες. Ίσως αν ήμουνα πιο δυνατός στη Javascript να ήτανε πιο εύκολο.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο πιο στο θέμα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πρακτικά τι σημαίνει για μένα που μαθαίνω τώρα Swift; Εννοώ το να έχει άδεια Apache 2.0.
    Έχουμε ελπίδες να έρθει η swift σε windows ή Linux που είναι επίσης unix? Τα virtual machines ζορίζονται σε κάποιο σημείο. Δεν είναι λογικό να πρέπει να αγοράσεις Macintosh για να προγραμματίσεις σε Swift όταν είναι τόσο ακριβά. Και μην μου πείτε για Mac mini γιατί αν είναι να δώσω όσα χρήματα έχει το i7 desktop μου για να πάρω το πιο αργό Mac....

  2. #32
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HGC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως με background Java, PHP, Javascript (weak) και πολύ καλή C, τα βρίσκω λίγο σκούρα. Δηλαδή σίγουρα όχι 2-3 μέρες αλλά δεν το βλέπω και για 2-3 εβδομάδες. Ίσως αν ήμουνα πιο δυνατός στη Javascript να ήτανε πιο εύκολο.

    - - - Updated - - -

    Και κάτι άλλο πιο στο θέμα. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος πρακτικά τι σημαίνει για μένα που μαθαίνω τώρα Swift; Εννοώ το να έχει άδεια Apache 2.0.
    Έχουμε ελπίδες να έρθει η swift σε windows ή Linux που είναι επίσης unix? Τα virtual machines ζορίζονται σε κάποιο σημείο. Δεν είναι λογικό να πρέπει να αγοράσεις Macintosh για να προγραμματίσεις σε Swift όταν είναι τόσο ακριβά. Και μην μου πείτε για Mac mini γιατί αν είναι να δώσω όσα χρήματα έχει το i7 desktop μου για να πάρω το πιο αργό Mac....
    Φιλε αν θες να φτιαχνεις εφαρμογες για iΟS που εκει οι πελατες πληρωνουν και τον αερα που αναπνεουν, θα αγορασεις mac...απλα τα πραγματα. Τι προβλημα ειχες με την objective C?

    Τελος, χωρις να ξερεις C++ δεν πας πουθενα, συγγνωμη που στο λεω.

  3. #33
    Το avatar του μέλους ditsikts
    ditsikts Guest
    Δε σημαίνει ότι δε θα χρειάζεσαι mac για να προγραμματίζεις για ios. Προϋποθέτει πέρα από τη γλώσσα και κάποια εργαλεία, libraries κτλ.

  4. #34
    Εγγραφή
    09-01-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Pending..
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φιλε αν θες να φτιαχνεις εφαρμογες για iΟS που εκει οι πελατες πληρωνουν και τον αερα που αναπνεουν, θα αγορασεις mac...απλα τα πραγματα. Τι προβλημα ειχες με την objective C?

    Τελος, χωρις να ξερεις C++ δεν πας πουθενα, συγγνωμη που στο λεω.
    Δεν έχω πρόβλημα. Αλλά σίγουρα δεν την μαθαίνω σε 2-3 μέρες. Δεν είμαι και από τα πιο λαμπρά μυαλά αλλά η Java μου φαίνεται παιχνιδάκι σε σχέση με αυτή.
    C++ είναι πιο εύκολο να μάθω. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να μάθω όλες τις γλώσσες που υπάρχουν. Έχω περιορισμένο χρόνο και πρέπει να επιλέξω. Και επειδή το κάνω από χόμπι έχω την πολυτέλεια να μην τραβιέμαι από την αγορά αλλά από το τι μου αρέσει εμένα να φτιάχνω. Για τον ίδιο λόγο και δεν πρόκειται να αγοράσω mac.

  5. #35
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HGC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα. Αλλά σίγουρα δεν την μαθαίνω σε 2-3 μέρες. Δεν είμαι και από τα πιο λαμπρά μυαλά αλλά η Java μου φαίνεται παιχνιδάκι σε σχέση με αυτή.
    C++ είναι πιο εύκολο να μάθω. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να μάθω όλες τις γλώσσες που υπάρχουν. Έχω περιορισμένο χρόνο και πρέπει να επιλέξω. Και επειδή το κάνω από χόμπι έχω την πολυτέλεια να μην τραβιέμαι από την αγορά αλλά από το τι μου αρέσει εμένα να φτιάχνω. Για τον ίδιο λόγο και δεν πρόκειται να αγοράσω mac.

    iOS Programming != hobby φίλε. Εκεί πληρώνεις και πληρώνεσαι. Κανένας δεν δίνει $99 το χρόνο στην apple από χόμπυ. Αν όμως όντως το κάνεις για χόμπυ δικαίωμά σου να λές ότι θες. Εγώ μιλάω για αυτούς που θέλουν να βγάλουν λεφτά από αυτήν την ιστορία. Και η apple επειδή θέλει και εκείνη να βγάλει λεφτά, δεν πρόκειται που να χτυπιούνται όλοι κάτω να βγάλει βιβλιοθήκες για κάτι άλλο εκτός OSX.

  6. #36
    Εγγραφή
    28-10-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    262
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό θα σήμαινε το τέλος του OSX.
    Υπερβολές

  7. #37
    Εγγραφή
    31-01-2003
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    420
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind adsl
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    3com Officeconnect
    SNR / Attn
    9(dB) / 23(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δε χρειάζεται οπωσδήποτε μηχάνημα mac ή virtual machine, υπάρχει και για linux. https://swift.org/download/#linux

  8. #38
    Εγγραφή
    09-01-2011
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    Pending..
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kinq1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε χρειάζεται οπωσδήποτε μηχάνημα mac ή virtual machine, υπάρχει και για linux. https://swift.org/download/#linux
    Αυτό είναι μόνο η Swift. Όλη η μαγκιά είναι στο Xcode. Πως θα φτιάξεις interface? Στο linux σκέτη η swift είναι σε command prompt όπως python στην βασική κονσόλα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    iOS Programming != hobby φίλε. Εκεί πληρώνεις και πληρώνεσαι. Κανένας δεν δίνει $99 το χρόνο στην apple από χόμπυ. Αν όμως όντως το κάνεις για χόμπυ δικαίωμά σου να λές ότι θες. Εγώ μιλάω για αυτούς που θέλουν να βγάλουν λεφτά από αυτήν την ιστορία. Και η apple επειδή θέλει και εκείνη να βγάλει λεφτά, δεν πρόκειται που να χτυπιούνται όλοι κάτω να βγάλει βιβλιοθήκες για κάτι άλλο εκτός OSX.
    Μια χαρά hobby είναι. Αν εσύ έχεις συνδέσει τον προγραμματισμό με το χρήμα λυπάμαι. Στα περισσότερα hobby δίνεις πολλά περισσότερα από 99 το χρόνο....Ένα μοτερ σε 1/8 θερμικό τηλεκατευθυνόμενο έχει πάνω από 300 και σου κρατάει το πολύ 3 αγώνες αν είναι On-road. Γραμματόσημα να συλλέγεις χαλάς πιο πολλά το χρόνο.

  9. #39
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HGC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι μόνο η Swift. Όλη η μαγκιά είναι στο Xcode. Πως θα φτιάξεις interface? Στο linux σκέτη η swift είναι σε command prompt όπως python στην βασική κονσόλα

    - - - Updated - - -



    Μια χαρά hobby είναι. Αν εσύ έχεις συνδέσει τον προγραμματισμό με το χρήμα λυπάμαι. Στα περισσότερα hobby δίνεις πολλά περισσότερα από 99 το χρόνο....Ένα μοτερ σε 1/8 θερμικό τηλεκατευθυνόμενο έχει πάνω από 300 και σου κρατάει το πολύ 3 αγώνες αν είναι On-road. Γραμματόσημα να συλλέγεις χαλάς πιο πολλά το χρόνο.
    ΟΚ κάτσε εσύ που το κάνεις για χόμπυ να το απολαμβάνεις και να είσαι άρχοντας και να λυπάσαι εμάς τους πτωχούς θνητούς που το κάνουμε για δουλειά. Μόνο που με το χόμπυ ή τα λεφτά του μπαμπά δεν πληρώνεται το iPad που πρέπει να αγοράσεις για το ακριβό χόμπυ σου φίλε. Ή να στο πώ αλλιώς, από το δικό σου χόμπυ βγάζω λεφτά εγώ γιατί αγοράζεις iOS - και χαίρομαι πολύ για αυτό.

  10. #40
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HGC Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω πρόβλημα. Αλλά σίγουρα δεν την μαθαίνω σε 2-3 μέρες. Δεν είμαι και από τα πιο λαμπρά μυαλά αλλά η Java μου φαίνεται παιχνιδάκι σε σχέση με αυτή.
    C++ είναι πιο εύκολο να μάθω. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα κάτσω να μάθω όλες τις γλώσσες που υπάρχουν. Έχω περιορισμένο χρόνο και πρέπει να επιλέξω. Και επειδή το κάνω από χόμπι έχω την πολυτέλεια να μην τραβιέμαι από την αγορά αλλά από το τι μου αρέσει εμένα να φτιάχνω. Για τον ίδιο λόγο και δεν πρόκειται να αγοράσω mac.

    Επειδή εγώ είπα ότι μαθαίνετε σε 2-3 μέρες ..... ότι είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής που γράφει πραγματικά πολλές γλώσσες...όπως και άλλοι σαν και μένα
    Οκ μπορεί να μην χρειαστεί 2-3 μέρες αλλά οι προγραμματιστές έχουν μάθει να περνάνε από την μια γλώσσα στην άλλη σε μικρό χρονικό διάστημα ...Δεν ξέρω πόσο ποτέ αλλά μπας περιπτώσει είναι ανάλογο του επιπέδου του κάθε προγραμματιστή !

    Να πως επίσης ότι αυτός που το κάνει για χόμπι δεν είναι προγραμματιστής οπότε σε ότι λέω και σκέφτομαι δεν τον λαμβάνω υπόψιν μου !

  11. #41
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να πως επίσης ότι αυτός που το κάνει για χόμπι δεν είναι προγραμματιστής οπότε σε ότι λέω και σκέφτομαι δεν τον λαμβάνω υπόψιν μου !
    Γιατί δεν είναι αυτός που το κάνει για χόμπι;;; Με την ίδια λογική δεν είναι αυτός που δεν έχει βγάλει πανεπιστήμιο-τει-ιεκ- κάποια σχολή...
    Ξέρω καλύτερους προγραμματιστές-χομπίστες από προγραμματιστές-επαγγελματίες...

  12. #42
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί δεν είναι αυτός που το κάνει για χόμπι;;; Με την ίδια λογική δεν είναι αυτός που δεν έχει βγάλει πανεπιστήμιο-τει-ιεκ- κάποια σχολή...
    Ξέρω καλύτερους προγραμματιστές-χομπίστες από προγραμματιστές-επαγγελματίες...
    Φυσικά και δεν είναι. Είναι επιστήμη όπως όλες οι άλλες. Με την ίδια λογική κάποιος που έχει χόμπυ να βγάζει δόντια θα τον λέγαμε οδοντιατρο.
    Και επιπλέον, σε όλες τις επιστήμες που έχουν ζήτηση υπάρχουν και οι χομπίστες / ερασιτέχνες. Δεν είναι πρωτότυπο αυτό. Απλά όλα είναι ζήτηση και προσφορά - και επειδή τώρα σε αυτό η ζήτηση είναι τεράστια, εμφανίζονται και ερασιτέχνες που ενδεχομένως να κάνουν την δουλειά καλύτερα - δεν παύει όμως να είναι ερασιτέχνες.

    +1 DVader

  13. #43
    Εγγραφή
    27-08-2004
    Περιοχή
    internet
    Μηνύματα
    23.371
    Downloads
    58
    Uploads
    17
    Άρθρα
    9
    Ταχύτητα
    49999 / 4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΥΝΟΥΠΙΔΙΑΝΩΝ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή εγώ είπα ότι μαθαίνετε σε 2-3 μέρες ..... ότι είμαι επαγγελματίας προγραμματιστής που γράφει πραγματικά πολλές γλώσσες...όπως και άλλοι σαν και μένα
    Οκ μπορεί να μην χρειαστεί 2-3 μέρες αλλά οι προγραμματιστές έχουν μάθει να περνάνε από την μια γλώσσα στην άλλη σε μικρό χρονικό διάστημα ...Δεν ξέρω πόσο ποτέ αλλά μπας περιπτώσει είναι ανάλογο του επιπέδου του κάθε προγραμματιστή !

    Να πως επίσης ότι αυτός που το κάνει για χόμπι δεν είναι προγραμματιστής οπότε σε ότι λέω και σκέφτομαι δεν τον λαμβάνω υπόψιν μου !
    Απλώς όχι. Όταν λέμε μαθαίνω μια γλώσσα δεν εννοούμε μαθαίνω την σύνταξη και μπορώ να πάρω ένα boiler plate και να γράψω μια απλή εφαρμογή.
    Μαθαίνω μια γλώσσα σημαίνει πως ξέρω να την χρησιμοποιώ πραγματικά, με όλα εκείνα τα σημεία της που της δίνουν πλεονεκτήματα. Σημαίνει πως γνωρίζω την θεωρία πίσω από τους τύπους της, τα statements της, τις ενσωματωμένες functions, τις standard βιβλιοθήκες κοκ.

    Χρειάζονται μήνες και σκληρή δουλειά (πολλές γραμμές κώδικα) για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις μια γλώσσα.
    Gentoo Linux: mess with the best and you might learn something
    δικτυακή παράσταση | twitter | within specifications
    Αν φτάσω τα 100 και με ρωτήσουν το μυστικό της μακροζωίας θα πω: Πάντα είχα 3 ποτήρια μπροστά μου· ένα με νερό, ένα με καφέ & ένα με αλκοόλ.

  14. #44
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    κάνουν την δουλειά καλύτερα - δεν παύει όμως να είναι ερασιτέχνες
    Με την ίδια λογική μην ξαναφωνάξεις ηλεκτρολόγο στο σπίτι, φώναξε ΗΜΜΥ που είναι επιστήμονας!

    Για αυτό χαίρομαι όταν βλέπω "επιστήμονες" πληροφορικάριους να χάνουν την δουλειά τους από "ερασιτέχνες" που πληρώνονται και καλύτερα!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζονται μήνες και σκληρή δουλειά (πολλές γραμμές κώδικα) για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις μια γλώσσα.
    Για να συμπληρώσω λίγο και σε αυτά που αναφέραμε πιο πριν, θέλει χρόνια και "άπειρες" ώρες για να γίνεις προγραμματιστής και όχι απλά ένας "σπουδαγμένος-επιστήμονας" πληροφορικάριος...

  15. #45
    Εγγραφή
    16-10-2008
    Μηνύματα
    3.278
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Έχετε μπει σε ένα περιέργο τρυπάκι.

    Δεν έχει νόημα αυτή η συζήτηση. Υπάρχουν όλα τα cases που περιγράφετε στον πραγματικό κόσμο.
    Με πτυχίο δεν είσαι απαραίτητα καλός προγραμματιστής, χωρίς πτυχίο δεν είσαι απαραίτητα κακός προγραμματιστής.

    Σήμερα έχεις broadband internet με άπειρη online πληροφορία για τον τομέα.
    Εάν έχεις πραγματικά όρεξη και έχεις και βασικό μυαλό δε θες πολλά παραπάνω για να μάθεις.
    Προφανώς η σχολή είναι added bonus αλλά σε καμία περίπτωση requirement.

Σελ. 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 12345 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά 2.0 η 2.01
    Από maarinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 15:08
  2. Metal μουσική. 2.0 ή 2.1; onboard κάρτα ήχου;
    Από hammered στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 02:04
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 16:59
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 15:05
  5. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 16:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας