Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση 61-63 από 63
  1. #61
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΤΟ ίδιο είνια αυτός που κάνει το άθλημα αυτό για χόμπυ και τον επαγγλεματία ...?

    1. Τραβάει την ίδια πίεση ..?
    2. Έχει το ίδιο άγχος να βγάλει την έκδοση σε συγκεκριμένες ημερομηνίες...?
    3. Να γράφει καλό κώδικα σύμφωνα με τα cοmpany code guidelines.... ?
    4. Να μαθαίνει την γλώσσα που η εταιρεία επιβάλλει άσχετα αν του αρέσει ή όχι .....και να είναι αποδοτικός όσο ποιο σύντομα γίνετε..?
    5. Ειδικά σε εφαρμογές εμπορικού τύπου η ευθύνη είναι πολύ μεγάλη....
    6. Να υλοποιεί την κάθε βλακεία που να σκεφτεί και να ζητάει ο καθένας επειδή το αφεντικό προσπαθεί να το παίξει καλός ....


    Σε εταιρίες σοβαρές του είδους δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα... Εγώ π.χ πρέπει μέχρι 20 Dec να εχω τελειώσει όλες τις εκδόσεις για φέτος με όσο γίνετε περισσότερα bugs φτιαγμένα ... Μετά η εταιρεία μας βάζει σε κατάσταση απογραφών και τέλους έτους για τους πελάτες ώστε να είμαστε διαθέσιμοι !

    Ο χομπίστας ...δεν τρέχει κάστανο για όλα αυτά !

    Μην τα βάζουμε όλα στο ίδιο σακί ! Αλλιώς θα ήμουν υδραυλικός σιδεράς....ότι δηλώσω είμαι στην ελλάδα...βέβαια οπότε ..ολα καλά !
    Και οι δύο είναι προγραμματιστές, απλά ο ένας είναι επαγγελματίας και τραβάει αυτά που λες γιατί τον υποχρεώνουν, ενώ ο άλλος είναι χομπίστας και παιδεύεται μόνος του γιατί γουστάρει!

    Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν μου επέβαλαν να μάθω κάποια γλώσσα ή δεν πήγα στο πανεπιστήμιο για να με "μάθουν", δεν είμαι και προγραμματιστής! Όλοι όσοι ασχολούνται ξέρουν ότι προγραμματιστής δεν γίνεσαι μέσα από τα βιβλία, αλλά με άπειρες ώρες δουλειά. Επειδή η δουλειά αυτή δεν είναι υποχρεωτική αλλά εθελοντική δεν σημαίνει ότι δεν αποκτάς γνώσεις ή δεν μπορείς να το κάνεις εξίσου καλά με κάποιον "επαγγελματία"!

    Συμφωνώ με τον @turboirc ότι δεν είσαι επιστήμονας αν δεν σπουδάσεις (για να βγάζεις βέλτιστους αλγορίθμους, τεχνιτή νοημοσύνη κτλ) αλλά παρόλα αυτά μπορείς να είσαι προγραμματιστής

  2. #62
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.449
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mrsaccess Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς όχι. Όταν λέμε μαθαίνω μια γλώσσα δεν εννοούμε μαθαίνω την σύνταξη και μπορώ να πάρω ένα boiler plate και να γράψω μια απλή εφαρμογή.
    Μαθαίνω μια γλώσσα σημαίνει πως ξέρω να την χρησιμοποιώ πραγματικά, με όλα εκείνα τα σημεία της που της δίνουν πλεονεκτήματα. Σημαίνει πως γνωρίζω την θεωρία πίσω από τους τύπους της, τα statements της, τις ενσωματωμένες functions, τις standard βιβλιοθήκες κοκ.

    Χρειάζονται μήνες και σκληρή δουλειά (πολλές γραμμές κώδικα) για να αρχίσεις να καταλαβαίνεις μια γλώσσα.
    Δεν θα διαφωνήσω καθόλου....με αυτά που λές... Απλά αυτά για μένα της απόκτησης εμπειρίας με την γλώσσα...
    Η έννοια μαθαίνω σημαίνει ότι απλά ξέρω την γλώσσα στα βασικά που ανέφερες....

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και οι δύο είναι προγραμματιστές, απλά ο ένας είναι επαγγελματίας και τραβάει αυτά που λες γιατί τον υποχρεώνουν, ενώ ο άλλος είναι χομπίστας και παιδεύεται μόνος του γιατί γουστάρει!

    Δεν σημαίνει ότι επειδή δεν μου επέβαλαν να μάθω κάποια γλώσσα ή δεν πήγα στο πανεπιστήμιο για να με "μάθουν", δεν είμαι και προγραμματιστής! Όλοι όσοι ασχολούνται ξέρουν ότι προγραμματιστής δεν γίνεσαι μέσα από τα βιβλία, αλλά με άπειρες ώρες δουλειά. Επειδή η δουλειά αυτή δεν είναι υποχρεωτική αλλά εθελοντική δεν σημαίνει ότι δεν αποκτάς γνώσεις ή δεν μπορείς να το κάνεις εξίσου καλά με κάποιον "επαγγελματία"!

    Συμφωνώ με τον @turboirc ότι δεν είσαι επιστήμονας αν δεν σπουδάσεις (για να βγάζεις βέλτιστους αλγορίθμους, τεχνιτή νοημοσύνη κτλ) αλλά παρόλα αυτά μπορείς να είσαι προγραμματιστής
    Με την λογική του ότι δηλώσεις είσαι και εγώ είμαι οικονομολόγος επειδή έχω διαβάσει 2 βιβλία οικονομικών !

    Δεν θα το προχωρήσω άλλο γιατί είναι off-topic

  3. #63
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Οικονομολόγος είναι διαφορετικό φίλε. Όσο πιο λίγα έχεις διαβάσει τόσο πιο σωστός οικονομολόγος είσαι.

Σελ. 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά 2.0 η 2.01
    Από maarinos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 15:08
  2. Metal μουσική. 2.0 ή 2.1; onboard κάρτα ήχου;
    Από hammered στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-15, 02:04
  3. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-15, 16:59
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-15, 15:05
  5. Μηνύματα: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-14, 16:26

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας