Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 25
  1. #1
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Σκέπτομαι να πάρω tablet.
    * Η κύρια χρήση θα είναι να διαβάζω αρχεία .pdf όταν θα ταξιδεύω με (πχ) λεωφορείο και τρένο, δλδ να υποκαταστήσει χαρτιά και βιβλία που πιάνουν χώρο και έχουν βάρος.
    * να μπορεί να δείχνει φωτογραφίες σε ΟΛΑ τα format και να επιτρέπει μεγέθυνση.
    * Δεν βλέπω καλά και για να διαβάσω φοράω γυαλιά, οπότε ότι έχει οθόνη 1",2",3",4",5",6" αποκλείεται.
    * Θα πρέπει να έχει πολύ μνήμη, αν ΔΕΝ έχει τότε να μπορώ να την αυξήσω, με (πχ) κάρτες.
    * Πρέπει με 1 φόρτιση να μπορεί να παίζει τουλάχιστον 4h σαν βιβλίο.
    * USB ή άλλος τρόπος για να μεταφέρω τα .pdf και φωτογραφίες στις μνήμες του.
    * να έχει καλή κατασκευή και να μην διαλύεται απο την συνήθη χρήση, θα στοιβάζεται ανάμεσα σε φακέλλους και ντοσιέ.

    Eπιπλέον χαρακτηριστικά και πολυτέλειες, όχι απαραίτητα διότι νομίζω ότι ανεβάζουν το κόστος:
    * να μπορεί να λειτουργήσει σαν notepad για απλό κείμενο.
    * 1 SIM για να είναι και κινητό για ωρα ανάγκης και όπου η WIND δεν έχει σήμα ή δεν τους έχω πληρώσει.
    * Wi-Fi για το σπίτι για γρήγορη μεταφορά,
    * να μπορεί να δείχνει e-mail απο yahoo! και άλλα web-based.
    * έξοδο ακουστικών για μουσικές.
    * να μην είναι apple.
    * δεκτά και Μάϊκροσοφτ.
    * luxury: να διαβάζει .odf και .doc . Δεν είναι απαραίτητο να κάνει διορθώσεις και save.

    τι προτείνετε?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 05-12-15 στις 18:55.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    και τι ποσό είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις;

  3. #3
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    .
    €50, ίσως και λιγότερα, το παζαρεύουμε.
    Δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, εγώ θέλω να μην κουβαλάω βιβλία και χαρτιά στις τσάντες.
    Αυτό:
    * Πρέπει με 1 φόρτιση να μπορεί να παίζει τουλάχιστον 4h σαν βιβλίο.
    δεν πειράζει πολύ, ας είναι και 2h ή και λιγότερο, θα έχω εγώ μπαταρία μαζί μου.
    Θέλω όμως μεγάλη οθόνη, 10" ή όσο γίνεται, μόνον για διάβασμα και όχι για βίντεο και παιχνιδια.
    Αν δεν έχει πολλή μνήμη τότε να μπορεί να διαβάζει απο στικάκια.
    Δεκτά και (παλιά) apple.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που ζητάω, και τα tablet-phablet τα μικραίνουν και είναι ακριβά.

  4. #4
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Εγώ ήμουν έτοιμος να προτείνω κάποιο lenovo yoga που έχουν εξαιρετική μπαταρία αλλά μιλάμε για τιμές από 200-250 ευρώ.
    Άποψη μου είναι ότι ένα φτηνό tablet ακόμα και για απλά πράγματα ακόμα και αν στην αρχή δουλεύει απροβλημάτιστα στην πορεία θα έχει προβλήματα που θα κάνουν την χρήση του κουραστική. Προσωπικά δεν μπορώ να σου προτείνω κάποιο tablet με τόσο λίγα χρήματα.

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την απάντηση.
    .
    €50, ίσως και λιγότερα, το παζαρεύουμε.
    Δεν με πειράζει αν είναι παλιό μοντέλο, εγώ θέλω να μην κουβαλάω βιβλία και χαρτιά στις τσάντες.
    Αυτό:

    δεν πειράζει πολύ, ας είναι και 2h ή και λιγότερο, θα έχω εγώ μπαταρία μαζί μου.
    Θέλω όμως μεγάλη οθόνη, 10" ή όσο γίνεται, μόνον για διάβασμα και όχι για βίντεο και παιχνιδια.
    Αν δεν έχει πολλή μνήμη τότε να μπορεί να διαβάζει απο στικάκια.
    Δεκτά και (παλιά) apple.
    Δεν ξέρω αν υπάρχει αυτό που ζητάω, και τα tablet-phablet τα μικραίνουν και είναι ακριβά.
    Με 50 ευρώ και 10αρί δύσκολα πολύ
    Για 100 μιλάμε για αγορά απο κίνα, για Ελλάδα μιλάμε για 150
    Για κινητό (sim) θα πρέπει να βάλεις άλλα 30 με 80 εξτρά στην τιμή

  6. #6
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    anonymos1982
    τι εννοείς με το 'φθηνά'? κάτω απο €250?
    .
    ΟΚ, συμβιβάζομαι και:
    ανεβαίνω στα €100+
    ας μην παίζει φωτογραφίες αν αυτό κατεβάζει το κόστος.
    .
    Τα Innovator (e-shop) και CREEV αρχίζουν από €81.90 για 10.1", το επώνυμο Lenovo από €158.50 (ouch) και όλα έχουν απο 2 κάμερες, GPS, Wi-Fi και άλλα πολλά καλούδια τα οποία είναι μεν επιθυμητά αλλά εκτοξεύουν το κόστος δε.
    Επίσης υποθέτω-ελπίζω ότι στο Android θα υπάρχει .pdf reader, σωστά?
    .
    Δεν υπάρχει κάποια απλή και stripped down version των tablet? τα smartphones κάνουν τα ίδια και είναι και φθηνότερα.
    τα tablet διετίας δεν θα είναι πιο φθηνά απο τα φετεινά?

  7. #7
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    anonymos1982
    τι εννοείς με το 'φθηνά'? κάτω απο €250?
    .
    ΟΚ, συμβιβάζομαι και:
    ανεβαίνω στα €100+
    ας μην παίζει φωτογραφίες αν αυτό κατεβάζει το κόστος.
    .
    Τα Innovator (e-shop) και CREEV αρχίζουν από €81.90 για 10.1", το επώνυμο Lenovo από €158.50 (ouch) και όλα έχουν απο 2 κάμερες, GPS, Wi-Fi και άλλα πολλά καλούδια τα οποία είναι μεν επιθυμητά αλλά εκτοξεύουν το κόστος δε.
    Επίσης υποθέτω-ελπίζω ότι στο Android θα υπάρχει .pdf reader, σωστά?
    .
    Δεν υπάρχει κάποια απλή και stripped down version των tablet? τα smartphones κάνουν τα ίδια και είναι και φθηνότερα.
    τα tablet διετίας δεν θα είναι πιο φθηνά απο τα φετεινά?
    Με όλα τα tablet μπορείς να κατεβάζεις ότι εφαρμογές θέλεις και να τα χρησιμοποιείς όπως θέλεις. Και με αυτό που κάνει 60 και με αυτό που θα κάνει 600 θα μπορείς να διαβάζεις pdf, να βλέπεις φωτογραφίες κλπ. Το ζήτημα είναι η εμπειρία χρήσης, θα το κάνει χωρίς lag,(καθυστέρηση), θα τρώει κολλήματα, η μπαταρία θα τελειώνει γρήγορα, η οθόνη θα είναι καλή; Για το Innovator δεν έχω άποψη, το yoga στο πρότεινα επειδή ήθελες κάτι που να αντέχει για ώρα και γιατί και εγώ θεωρώ την μπαταρία σημαντική.

  8. #8
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Και εγώ θεωρώ την μπαταρία σημαντική, αλλά η αυτονομία θα ανεβάζε το κόστος. Ενας συμβιβασμός θα ήταν powerbank αργότερα.
    .
    Lenovo Yoga 3 850F ποιοτικό*, ακριβό(€179) αλλά μόνον 8".
    Lenovo TAB2 A10-30 10.1" IPS €158.50 είναι δελεάστικo παρά τις άχρηστες πολυτέλειες(γνώμη μου) που περιέχει.
    Τα πιο προσιτά φαίνεται ότι είναι τα innovator (DPM1081 10.1" 81.90 €) και Turbo-X (Rubik II Άσπρο Ζουζούνια 89,90 €).
    To innovator έχει οθόνη 10.1" TN αντί για IPS, αυτό ίσως να δικαιολογεί την χαμηλή τιμή, πάει έως 32GB με 1 microSD.
    Οι 10.1" υπερκαλύπτουν την διάσταση σελίδας Α5, θα είναι εύκολο στην ανάγνωση.
    .
    Απο ποιότητες κατασκευής και τι γίνεται μετά τον 1 χρόνο (Innovator, Turbo-X) εγγύηση, ποιός ξέρει...
    Το Lenovo TAB2 A10-30 10.1" €158.50 δίνει 2 χρόνια.

    * έχουν την φήμη

  9. #9
    Εγγραφή
    30-09-2014
    Περιοχή
    Κόρινθος
    Μηνύματα
    198
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΙΝΘΟΣ
    Router
    AVM FritzBox 7490
    Σκέφτεσαι το ενδεχόμενο αγοράς e-reader;
    Έχω αγοράσει παλαιότερα το cybook odyssey και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας, ξεχνάς πότε ήταν η τελευταία φορά που το φόρτισες.
    Απ' ότι βλέπω στο skroutz ξεκινάνε από περίπου 100 euros

  10. #10
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elio_1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σκέφτεσαι το ενδεχόμενο αγοράς e-reader;
    Έχω αγοράσει παλαιότερα το cybook odyssey και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.
    Πολύ μικρή κατανάλωση ενέργειας, ξεχνάς πότε ήταν η τελευταία φορά που το φόρτισες.
    Απ' ότι βλέπω στο skroutz ξεκινάνε από περίπου 100 euros
    Θα του το είχα προτείνει κι εγώ καθ' ότι δεν συγκρίνεται στο διάβασμα βιβλίων το ένα με το άλλο, αλλά βλέπω ότι το θέλει και για άλλες χρήσεις ενώ ψάχνει και μεγάλες οθόνες όπου οι τιμές είναι στα e-reader πάνω από 200 ευρώ.

    Πάντως επειδή βλέπω eyw επικεντρώνεσαι στο μέγεθος της οθόνης και εγώ είχα ξεκινήσει με 9,7 ίντσες (αν και με πολύ καλή όραση) τάμπλετ το οποίο χρησιμοποιούσα κυρίως για διάβασμα, αλλά τελικά το αυξημένο μέγεθος είναι λίγο κουραστικό τελικά όταν θέλεις να το κρατάς για ώρα, κατέληξα ότι (για μένα) το ιδανικό μέγεθος που συμβιβάζει άνεση στο διάβασμα και ξεκούραση στην χρήση είναι τα 8άρια τάμπλετ.
    Τελικά πλέον έχω ένα 8άρι τάμπλετ το οποίο χρησιμοποιώ καμιά φορά όταν θέλω να διαβάσω κανά έγχρωμο Pdf και για διάβασμα βιβλίων έχω ένα 8άρι e-book reader το οποίο πραγματικά με έχει σώσει και έχει σώσει και αρκετό χώρο στην βιβλιοθήκη μου!

  11. #11
    Εγγραφή
    12-04-2007
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    121
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΜΑΤΕΡΟ
    Router
    NetGear DGN2000
    SNR / Attn
    9(dB) / 33(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μια μικρή συμβουλή. Ανεξαρτήτως του μεγέθους καλό θα ήταν να δεις ο ίδιος την οθόνη της συσκευής πριν αγοράσεις.
    Τα περισσότερα φθηνά tablet που πέρασαν από τα χέρια μου δεν ήταν για πολλή χρήση. Αυτό όχι λόγω του lag ή της περιορισμένης μπαταρίας, αλλά επειδή η οθόνη τους ήταν επιεικώς απαίσια (σκέψου οθόνη κινητού 5ετίας μεγαλωμένη στις 7-10 ίντσες).

    Συμφωνώ ότι σε αυτά τα λεφτά βρίσκεις καλύτερα μοντέλα στα κινεζομάγαζα του εξωτερικού.

  12. #12
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Τα e-books τα είχα ξεχάσει, παλιά είχα δει σε συνάδελφο ένα kindle, δεν ήταν ευχαριστημένος.
    Δεν είναι φθηνά, συναγωνίζονται τα tablet σε τιμές, θα τα έχω όμως στα υπ'όψιν στις συγκρίσεις.
    .
    anonymos1982
    δεν το θέλω για άλλες χρήσεις, ανεβάζουν το κόστος.
    ... * Η κύρια χρήση θα είναι να διαβάζω αρχεία .pdf όταν θα ταξιδεύω με (πχ) λεωφορείο και τρένο, δλδ να υποκαταστήσει χαρτιά και βιβλία που πιάνουν χώρο και έχουν βάρος. ...
    Συμβιβάζομαι και: ανεβαίνω στα €100+, λιγότερη αυτονομία, δεκτό και ασπρόμαυρο, δεκτό και μονοπύρηνο.
    Σελίδα Α5 αντιστοιχεί σε διαγώνιο 8.2", απο 9" θα είναι ευανάγνωστο, 9.7" μπορεί και B5, προτιμητέο απο μένα.
    .
    RiDeLub
    ευχαριστώ για την επισήμανση, υποψιάζομαι σε τι αναφέρεσαι.

    Τελικά η επιλογές είναι innovator και Lenovo, κοστος 1 προς 2. Θα πάω να τα δω.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Δες και αυτό τον οδηγό, έχει συγκεκριμένα καταστήματα αλλά μπορεί να σου δώσει μια κατεύθυνση:
    http://www.pcsteps.gr/1324-%CE%B1%CE...ablet-android/

  14. #14
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anonymos1982 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως επειδή βλέπω eyw επικεντρώνεσαι στο μέγεθος της οθόνης και εγώ είχα ξεκινήσει με 9,7 ίντσες (αν και με πολύ καλή όραση) τάμπλετ το οποίο χρησιμοποιούσα κυρίως για διάβασμα, αλλά τελικά το αυξημένο μέγεθος είναι λίγο κουραστικό τελικά όταν θέλεις να το κρατάς για ώρα, κατέληξα ότι (για μένα) το ιδανικό μέγεθος που συμβιβάζει άνεση στο διάβασμα και ξεκούραση στην χρήση είναι τα 8άρια τάμπλετ.
    Θα συμφωνήσω απόλυτα!!
    Έχω το samsung tab e στις 9,6" (αν και εξαιρετικό κατά τα άλλα) για ανάγνωση pdf και με βολεύουν και μένα καλύτερα τα 8άρια..
    Οπτικά βολεύει, αλλά στο πολύωρο κράτημα είναι το πρόβλημα και επίσης όταν θες να το "στριμώξεις" πάνω στο γραφείο ανάμεσα σε διάφορα χαρτιά.
    Προσωπικά, έχω θετική εμπειρία από το Huawei Mediatab Τ1 8.0" 3g (16gb), αλλά πρέπει να έχει εξαντληθεί στα ελληνικά καταστήματα (κατά καιρούς υπήρξε και σε πολύ φιλική τιμή).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 07-03-16 στις 17:36.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  15. #15
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    anonymos1982
    ευχαριστώ για το link, είσαι ενημερωμένος και market aware, το άρθρο βοήθησε.
    Πήγα και είδα Samsung Galaxy TAB E, (~9.7") κοντά στα €150 και έμεινα κατενθουσιασμένος, είναι καλύτερο και απο laptop, ευανάγνωστο, ίσως χρειαζεται μια ρύθμιση στο scrolling όταν δείχνει .pdf, πεντακάθαρη και ξεκούραστη σελίδα σαν να εχεις μπροστά σου χαρτί λίγο μεγαλύτερο απο A5.
    Εχει και 2 χρόνια εγγύση, (όπως και το Lenovo) αυτό και μόνον είναι αρκετό να με κρατάει ακόμα σε δίλημμα.
    .
    Το innovator έπεσε στα €80, φαίνεται ευκαιρία, το e-shop όμως δεν έχει έκθεση για να το πασπατέψεις.
    Φαντάζομαι ότι ένα άλλο tablet με ανάλυση 1024 x 600 σε πάνελ 10.1" ΤΝ θα είναι σχεδόν το ίδιο.
    Αυτό που με προβληματίζει και δεν το εχω παραγγείλει ακόμα είναι ότι:
    * 1 χρόνος εγγύση (και ότι πουθενά δεν γράφουν για κολλημένα pixels)
    * δεν έχω δεί .pdf σε οθόνη αντίστοιχη (1024x600) με του innovator.
    .
    Εχει σημασία για μένα να έχει μεγάλη οθόνη διότι δεν βλέπω καλά.
    Εχω smartphone 5", ας πούμε ότι είναι χρησιμοποιήσιμο για internet περιστασιακά.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Android Tablet μεγάλο για Internet
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 13:42
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 20:07
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-15, 00:29
  4. αντι για excel?
    Από yiannakos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 03:48
  5. τηλεοραση αντι για οθονη
    Από princess στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας