Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-25 από 25
  1. #16
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Νέα:

    Τελικά πήρα το Innovator DPM1081 http://www.e-shop.gr/tablet-innovato...k-p-PER.903304
    Το προτίμησα απο τα αντίστοιχα Lenovo και Samsung για λόγους κόστους, κάνει σχεδόν τα μισά λεφτά.

    Πρώτες εντυπώσεις:
    1. κάνει για τη δουλειά που το θέλω, δλδ κυρίως για διάβασμα .pdf, δεν θα χρειαστεί να ξανατυπώνω στον inkjet πολλές σελιδες.
    2. κάνει και τα 6 απο τα 7 που ζητούσα στο post #1, το τελευταίο περί καλής κατασκευής ελπίζω να μπορώ να το επιβεβαιώσω 1 μέρα αφού λήξει η εγγύηση...
    3. δεν έχω ψάξει όλα τα format φωτογραφιών, ελπίζω ότι το kitkat θα βρεί τρόπο να τα διαβάζει όλα.
    4. είναι ακριβό κατά τη γνώμη μου.
    5. πολύ πιο εύκολη πληκτρολόγηση σε σχέση με smartphone Lumia το οποίον είναι παντελώς άχρηστο και θα υποβιβστεί σε dumbphone.


    Μειονεκτήματα:
    α. 1 χρόνος εγγύηση, το Lenovo έχει 2.
    β. αν και δεν ξέρω όμως την αγορά των tablet νομίζω ότι ειναι ακριβό
    γ. έχει πράγματα που δεν θέλω, πχ 2 φωτογραφικές μηχανές, FM, GPS, μικρόφωνο+μεγαφωνα, Wi-Fi. Είναι επιθυμητά μεν, ανεβάζουν το κόστος δε. Τα περισσότερα απο αυτά υπάρχουν σε smartphones.
    δ. οι γωνίες θέασης θα μπορούσαν να ήταν λίγο καλύτερες και ο φωτισμός της οθόνης ίσως πιο ομοιόμορφος, (για το τελευταίο δεν είμαι σίγουρος) αλλά τότε θα ήταν Samsung ή Lenovo. Μην τα θέλουμε όλα δικά μας...
    ε. λίγο μέταλλο στο case και ας ήταν βαρύτερο αλλά ισχύει ότι και στο δ.

    γενικά αν το θέλετε για να μην κουβαλάτε βιβλία και να σώσετε δένδρα και οικονομία στα μελάνια τότε είναι ΟΚ, θα ήταν τέλειο αν κόστιζε €25 λιγότερο. Στα υπέρ ότι η μεγάλη διάσταση της οθόνης ξεπερνά λίγο σελίδα Α4.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 28-05-16 στις 15:02. Αιτία: προσθήκη

  2. #17
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νέα:
    Στα υπέρ ότι η μεγάλη διάσταση της οθόνης ξεπερνά λίγο σελίδα Α4.
    Ούτε κατά διάνοια, μόλις το 64% της επιφάνειας μια Α4 κόλλας και αυτό μαζί με τα περιθώρια, η οθόνη αυτή καθ' αυτή δεν πρέπει να έχει ούτε την μισή επιφάνεια μιας Α4

  3. #18
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    OK, εντάξει, εννοώ ότι η μικρή διάσταση της Α4 δλδ 210mm χωράει στην μεγάλη διάασταση της οθόνης του DPM1081.
    Θα ανέβαζα φωτογραφίες αλλά δεν θέλω να νομίζουν ότι κάνω διαφήμιση.
    Αν θες μπορώ να σου στείλω με pm.

    Για μέτρο σύγκρισης το desktop version του adslgr.com είναι άνετο (και απόλαυση) στο landscape, το mobile adslgr το θες όταν θα γυρίσεις την οθόνη portrait, αλλιώς δεν διαβάζεται.

    Χρειάζονται πάνω απο 2.5 tablets για φθάσουν τα 297mm της μεγάλης διάστασης του A4 η οποία στο πλάτος είναι μεγαλύτερη απο την μικρή διάσταση της 15.6" του laptop.
    Μακάρι κάποτε να φτιάξουν τέτοια tablet. Για την ώρα τα laptop είναι καλύτερα και πιο ξεκούραστα απο τα tablet.

  4. #19
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    εγώ που θα ήθελα ένα ταμπλετ για να το βάζω πάνω σε αναλόγιο!!! να βλέπω παρτιτούρες είτε σε pdf, είτε στο guitar pro, τι να έπαιρνα? ζητάω πολλά????
    έχω ενα 8αρι φτηνό με χάλια αναλυση αλλα δεν βολευει καθολου!
    ο σκοπος ειναι να γλιτωνω ενα καρο εκτυπωσεις, αλλα και να εχω ηχο (χρειαζεται στο guitar pro), για να μην ειμαι κολλημενος επανω στην οθονη του υπολογιστη στο γραφειο.

    @eyw αυτο που πηρες εχει πολυ χαμηλη αναλυση, δεν ειναι κουραστικο για τα ματια?
    αυτη την αναλυση την εχω σε ενα 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο και ειναι πολυ κουραστικη.
    Πχ για Ελλαδα παντα μιλωντας θα προτιμουσα αυτο http://www.e-shop.gr/tablet-creev-q1...n-p-PER.903209 και ας εδινα τα παραπανω χρηματα, θεωρω οτι τα αξιζει και με το παραπανω. Αν και καλο θα ηταν με 2GB RAΜ, πλεον οι απαιτησεις ειναι πολλες το 1GB δεν κανει για ολα θα λαγγαρει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 24-06-16 στις 12:37.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-06-2008
    Περιοχή
    Παγκράτι
    Μηνύματα
    853
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΜΟΙΡΕΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ που θα ήθελα ένα ταμπλετ για να το βάζω πάνω σε αναλόγιο!!! να βλέπω παρτιτούρες είτε σε pdf, είτε στο guitar pro, τι να έπαιρνα? ζητάω πολλά????
    έχω ενα 8αρι φτηνό με χάλια αναλυση αλλα δεν βολευει καθολου!
    ο σκοπος ειναι να γλιτωνω ενα καρο εκτυπωσεις, αλλα και να εχω ηχο (χρειαζεται στο guitar pro), για να μην ειμαι κολλημενος επανω στην οθονη του υπολογιστη στο γραφειο.

    @eyw αυτο που πηρες εχει πολυ χαμηλη αναλυση, δεν ειναι κουραστικο για τα ματια?
    αυτη την αναλυση την εχω σε ενα 7αρι ταμπλετοτηλεφωνο και ειναι πολυ κουραστικη.
    Πχ για Ελλαδα παντα μιλωντας θα προτιμουσα αυτο http://www.e-shop.gr/tablet-creev-q1...n-p-PER.903209 και ας εδινα τα παραπανω χρηματα, θεωρω οτι τα αξιζει και με το παραπανω. Αν και καλο θα ηταν με 2GB RAΜ, πλεον οι απαιτησεις ειναι πολλες το 1GB δεν κανει για ολα θα λαγγαρει.
    Δεν σε βολεύει η ανάλυση ή το μέγεθος;
    Αν ψάχνεις κάτι μεγαλύτερο ίσως σε βόλευε περισσότερο κάτι τέτοιο:http://www.gadgettime.gr/index.php?o..._category_id=4
    Δεν προτείνω το συγκεκριμένο αλλά ήθελα να δείξω την οθόνη, η αναλογία της είναι 4:3 και η επιφάνεια της είναι μεγαλύτερη από τάμπλετ 10 ιντσών που είναι όμως μακρύτερα. Γενικά νομίζω ότι η αναλογία 4:3 είναι πολύ βολικότερη στο διάβσαμα αλλά και για τις ιστοσελίδες.

  6. #21
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    οχι το μεγεθος ειναι καλυτερα να ειναι 10.1" αντι 9.7" για την αναλυση μονο αναφερομαι, χαμηλες αναλυσεις ειναι κουραστικες στα ματια, και μαλιστα τα φτηνα ταμπλετς δεν βλεπεις καλα και υπο γωνιες.

  7. #22
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Δεν χρειάζεσαι αναλόγιο για το tablet, η θήκη μεταφοράς τύπου book style το κάνει να στέκεται όπως θες. Στα post #1 και στο #16 γράφω τι ήθελα και τι τελικά πήρα.

    Για να γλυτώσεις εκτυπώσεις ένα φθηνό 10.1" σου κάνει, συμβιβάζεσαι βέβαια διότι tablet με οθόνη Α4 είναι πανάκριβα. Δεν ξέρω αν το guitar pro παίζει σε Android.

    Η ανάλυση είναι τέλεια για διάβασμα, στο landscape είναι σαν να διαβάζεις τυπωμένη σελίδα Α4. Και βέβαια θέλει scrolling το οποίο ευτυχώς γίνεται έυκολα με τον αντίχειρα ή το δέικτη. Παραπάνω ανάλυση νομίζω ότι χρησιμεύει για σύνδεση με κανονική οθόνη, δεν ξέρω όμως απο tablet.

    Αν δίνεις τόσα για tablet τότε δες Lenovo κλπ, υπάρχει λόγος και μάλιστα (IMHO) σοβαρός: 2 χρόνια εγγύηση αντι για 1 στο creev συν τα πολύ καλύτερα χαρακτηριστικά, αν σε ενδιαφέρουν. Το Innovator έχει μεγαφωνάκι και jack για ακουστικά, αλλά τι ακριβώς εννοείς ήχο? Hi-Fi, 5.1 κλπ?

    Εγώ πάντως μέχρι στιγμής νομίζω ότι εκανα πολύ καλή και έξυπνη αγορά. Αν ήξερα πως μπαίνουν τα ελληνικά θα έγραφα στο adslgr απο το tablet και όχι απο το laptop.

    Για να μην θεωρηθεί ότι κάνω διαφήμιση αν θες φωτογραφίες τότε pm.
    Το θέμα με τη φωτογραφία στο desktop σαν background που γράφω αλλού βρήκα workaround, σε λίγο το πως.

  8. #23
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Δεν με καταλαβες μαλλον, το αναλογιο το εχω, απλα θελω αντι να εκτυπωνω παρτιτουρες-tabs να τα εχω σε ηλεκτρονικη μορφη στο tablet!
    θελω να το βαζω στο αναλογιο γιατι μπορω να εχω οτι ρυθμισεις θελω υψους κτλ οταν παιζω κιθαρα!
    οσο για το guitar pro εχει android version και ηδη την εχω βαλει και στο κινητο και στο 8αρι μου!
    τιποτα δεν θεωρειτε διαφημιση σιγα τα ωα....εδω λεμε συνεχεια links απο το eshop και δεν ειπε κανεις τιποτα.
    Και οχι μονο εδω σε πολλα αλλα θεματα!

  9. #24
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Σε πόση απόσταση θα είναι το αναλόγιο?
    Κάνε πείραμα: η οθόνη του tablet έχει διαστάσεις ~220 x ~126mm, τύπωσε κείμενο σε μια Α4, κόψε τα πρώτα 126mm και βάλε το χαρτί στο αναλόγιο.
    ΑΝ ΔΕΝ μπορείς να το διαβάσεις τότε τα tablet ΔΕΝ είναι για σένα και βρες ποιά διαγώνιος οθόνης TFT σε βολεύει.
    Δεν χρειάζεται να διαβάσεις παρακάτω.

    Αν μπορείς να το διαβάσεις τότε ΟΚ, προχωράς στην αγορά tablet 10.1", Innovator ή Lenovo.
    Ενδεικτικά στο 1024x600 tablet ΔΕΝ θα μπορείς να διαβάζεις την αρχική σελίδα του Desktop version (FULL) adslgr όταν θα έχεις το tablet στο portrait.
    Ολοι οι υπόλοιποι συνδυασμοί mobile, full, portait, landscape είναι ΟΚ και σε απόσταση περίπου έως τις παλάμες.

    Οι φωτογραφίες είναι απο απόσταση 30-40cm. Μπορεί να είναι λίγο κουνημένες. Τύπωσέ τες σε χαρτί 220x125 για να πάρεις μια ιδέα.
    Spoiler:




    Spoiler:




    Οταν δεν θα χρειάζεσαι άλλο τις φωτογραφίες πες για να τις σβήσω.
    edit: φωτογραφίες σβήστηκαν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eyw : 26-06-16 στις 15:51.

  10. #25
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλησπέρα! ευχαριστω για τις πληροφοριες, τις πηρα και τις φωτος.
    Μαλλον δεν μου κανει τελικα, νομιζω ειναι ποιο βολικο να παιζω το προγραμμα σε μια τηλεοραση 32αρα συνδεδεμενη με το PC! εδω βλεπω τελεια!
    η οθονη δεξια του PC ειναι 22αρα led.
    το προγραμμα σε android ειναι λιγο αλλιωτικο και δεν καταλαμβανει τοσο χωρο σε υψος, ειναι ετσι : http://3.bp.blogspot.com/cr9wOKBpAFi...06egTfN5k=h900

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 26-06-16 στις 15:21.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Android Tablet μεγάλο για Internet
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ Ζήτηση - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-15, 13:42
  2. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-15, 20:07
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-15, 00:29
  4. αντι για excel?
    Από yiannakos στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-15, 03:48
  5. τηλεοραση αντι για οθονη
    Από princess στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-15, 23:57

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας