Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    O.T.E.
    Router
    ZTE H108NS
    Καλημερα.

    Εχω στην κατοχη μου 2 μοντεμς (ΖΤΕ Η108NS & Thomson Tg585 v7) οπως επισης κι ενα range extender (TL-WA750RE http://www.tp-link.com/en/products/d...specifications). Θελω να μεταφερω δικτυο σε υπολογιστη που βρισκεται σε κοντινο δωματιο αλλα δεν φτανει απευθειας το σημα του μοντεμ, οποτε χρησιμοποιησα το extender στη μεση της αποστασης και το συνδεσα απο κει και μετα μεσω ethernet με τον υπολογιστη. Ομως δυστυχως με οποιο μοντεμ απ τα 2 κι αν συνδεσω το extender αργα η γρηγορα εχω καποια disconnects-latencies κλπ, εστω για καποια λιγα δευτερολεπτα, τα οποια ομως ειναι αρκετα να σε πεταξουν απο παιχνιδια ή εφαρμογες και να σε εκνευρισουν.

    Με βαση λοιπον τα παραπανω και με την προυποθεση πως η συνδεση μεταξυ μοντεμ & extender κλπ θα ειναι μονο ασυρματη, θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:
    1. Μηπως με καλυτερο μοντεμ ή με ενα καλυτερο range extender θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα ή ειναι κανονας πως οσο ειναι ασυρματη η συνδεση θα εχω τετοια θεματα?
    2. Mηπως αντι για extender να χρησιμοποιουσα κατι αλλο πιο αποδοτικο (ΑP, Bridge κλπ) το οποιο ομως κι αυτο να συνδεεται ασυρματα με το μοντεμ?
    3. Μια συνδεση μεταξυ μοντεμ & extender μεσω WDS θα ηταν καλυτερη κι αν ναι πως γινεται?
    4. Ειναι εφικτη και πιο αποδοτικη μια συνδεση των 2 μοντεμ, αντι για extender, και πως γινεται?
    5. Τι θα χρησιμοποιουσατε εσεις απ τα παραπανω για να στησετε καλυτερα το ασυρματο δικτυο?
    6. Μηπως ειναι καλυτερα απλα να παρω powerline adapters?

    Ευχαριστω πολυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolios : 06-12-15 στις 13:52.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το range extender ειναι συνδεμενο στο πρωτο μοντεμ που κανει την γραμμη με καλωδιο? πχ ζτε> καλωδιο η wifi > ασυρματο> καλωδιο pc?

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    O.T.E.
    Router
    ZTE H108NS
    modem zte (ή thompson)->wifi->tp link extender->καλωδιο->pc

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ok ..νομιζω το προβλημα ειναι το εξης γιατι το εχω παθει με αλλο extender

    αν το ζτε δινει χαμηλο wifi σημα εχει που ειναι τοποθετημενο το εξτεντερ ... η το εξεντερ ειναι σε σημειο που παιρνει μεσαιο προς χαμηλο σημα ... σημαινει οτι το σημα ηδη εναι μετριο και στο πρωτο πεσιμο σηματος (γιατι δεν ειναι οι μοναδες σηματος σταθερες 100% πχ αν ερχονται 3 μοναδες στο εχτεντερ να ανεβαινουν κατα διαστηματα στις 4 μοναδεσ η μπορει να πεφτει κοντα στο 0
    οταν παεφτει κοντα στο 0 τοτε μαλλον σου κανει τα lags
    η θα παρεις το εξεντερ πιο κοντα να παιρνει φουλ σημα ... η θα το συνδεσεις με καλωδιο

    Δεν παιζει ρολο ποσα λεφτα θα χαλασεις να παρεις αλλο ... αν με wifi δεν ερχεται σημα απο μεση και επανω αυτο θα ειναι

    βεβαια μπορει να φταιει και η ποιοτητα του εξεντερ πχ λογισμικο ... αλλα αν δεν σου εκανε θεμα πιο πριν δεν θα φταιει αυτο

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2015
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    O.T.E.
    Router
    ZTE H108NS
    οκ κατανοητο οσον αφορα το extender.

    Διαφορετικο μοντεμ με πιο δυνατο σημα τοτε? Η' κι αυτα πανω κατω τα ιδια ειναι?

    Οσο για τη λυση των powerline adaptors στην περιπτωση που δεν μπορω να αυξησω το σημα? Τη θεωρεις καλη λυση?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος manolios : 06-12-15 στις 14:27.

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εαν παρεις αλλο μοντεμ με καλο ασυρματο μπορει να φτιαξει, μπορει και οχι γιατι παντα το σημα στο ασυμρματο μπορει να εχει ανεβοκατεβασματα, το πιο σιγουρο ειναι καλωδιο
    Εγω ειχα και draytek και ασος μοντεμ που εχουν αρκετα καλο wifi και εδινε σε extender στα 15 μετρα ... αλλα υπηρχαν διαστηματα που το σημα επεφτε εστω για λιγα δευτερολεπτα και ειχα ιδιο θεμα .. με το που εβαλα καλωδιο δεν μου ξανα εκανε προβλημα

    εχω ακουσει οτι power lines ειναι καλη λυση αλλα ποτε δεν ειχα οποτε περιμενεις τους ειδικους

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manolios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα.

    Εχω στην κατοχη μου 2 μοντεμς (ΖΤΕ Η108NS & Thomson Tg585 v7) οπως επισης κι ενα range extender (TL-WA750RE http://www.tp-link.com/en/products/d...specifications). Θελω να μεταφερω δικτυο σε υπολογιστη που βρισκεται σε κοντινο δωματιο αλλα δεν φτανει απευθειας το σημα του μοντεμ, οποτε χρησιμοποιησα το extender στη μεση της αποστασης και το συνδεσα απο κει και μετα μεσω ethernet με τον υπολογιστη. Ομως δυστυχως με οποιο μοντεμ απ τα 2 κι αν συνδεσω το extender αργα η γρηγορα εχω καποια disconnects-latencies κλπ, εστω για καποια λιγα δευτερολεπτα, τα οποια ομως ειναι αρκετα να σε πεταξουν απο παιχνιδια ή εφαρμογες και να σε εκνευρισουν.

    Με βαση λοιπον τα παραπανω και με την προυποθεση πως η συνδεση μεταξυ μοντεμ & extender κλπ θα ειναι μονο ασυρματη, θα ηθελα να ρωτησω καποια πραγματα:
    1. Μηπως με καλυτερο μοντεμ ή με ενα καλυτερο range extender θα ειχα καλυτερα αποτελεσματα ή ειναι κανονας πως οσο ειναι ασυρματη η συνδεση θα εχω τετοια θεματα?
    2. Mηπως αντι για extender να χρησιμοποιουσα κατι αλλο πιο αποδοτικο (ΑP, Bridge κλπ) το οποιο ομως κι αυτο να συνδεεται ασυρματα με το μοντεμ?
    3. Μια συνδεση μεταξυ μοντεμ & extender μεσω WDS θα ηταν καλυτερη κι αν ναι πως γινεται?
    4. Ειναι εφικτη και πιο αποδοτικη μια συνδεση των 2 μοντεμ, αντι για extender, και πως γινεται?
    5. Τι θα χρησιμοποιουσατε εσεις απ τα παραπανω για να στησετε καλυτερα το ασυρματο δικτυο?
    6. Μηπως ειναι καλυτερα απλα να παρω powerline adapters?

    Ευχαριστω πολυ.
    Στο ασύρματο δίκτυο μόνο με δοκιμές στον δικό σου χώρο μπορείς να είσαι σίγουρος για το αποτέλεσμα. Ο κάθε χώρος έχει τις δικές του κατασκευαστικές ιδιαιτερότητες, παρεμβολές, κ.λ.π.
    Το ίδιο ισχύει και για την σύνδεση με powerlines, η ποιότητα της σύνδεσης εξαρτάται από την κατάσταση της ηλεκτρικής εγκατάστασης του κάθε χώρου.
    Τα συγκεκριμένα ρούτερ που έχεις δεν φημίζονται για το WI-FI που έχουν, με χειρότερο το Thomson. Το WDS το ξεχνάς (δεν υποστηρίζεται, δεν έχει συμβατότητα, δεν έχει σωστή ασφάλεια). Τα δύο modem δεν συνδέονται μεταξύ τους ασύρματα.
    Αφού έχεις βρεί τρόπο και έχεις πάει καλώδιο μέχρι το Extender, βρες και ένα τρόπο να το πας και από το modem μέχρι εκεί, ώστε να ξενοιάσεις μια και καλή. Αν είναι αδύνατον να γίνει κάτι τέτοιο, κοίταξε μήπως βρεις κάποιο ζευγάρι powerlines για να κάνεις δοκιμή.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Παρόμοια Θέματα

  1. Η367Ν : Αποσυνδέσεις και προβλήματα με wifi
    Από iparout στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-16, 16:43
  2. NetFaster IAD2 και αδυναμία σύνδεσης στο ίντερνετ μέσω wifi
    Από miyake στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-15, 19:03
  3. βοήθεια επιλογής μητρικής και μνήμης.
    Από atlandis στο φόρουμ Motherboards, CPU και memory
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-15, 10:49
  4. [Other] Ψάχνω για ένα "τούμπανο" (πολύ καλό) router για video streaming και με δυνατό WiFi σήμα.
    Από lupus_Hegemonia στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-15, 15:18
  5. Βοήθεια με Routing και NAT
    Από userbeta7 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-02-15, 12:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας