Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 52
  1. #31
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    γμτ και δεχνει πραγματικα πολυ ωραιο! κριμα.....
    αυτα παιζουν ακομα βλεπω : https://www.mozilla.org/el/firefox/os/2.0/
    https://marketplace.firefox.com/
    https://www.mozilla.org/el/firefox/os/devices/
    https://webmaker.org/en-US/appmaker
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 09-12-15 στις 23:14.

  2. #32
    Εγγραφή
    17-10-2006
    Περιοχή
    Trapped inside a physical form..
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    8.712
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΙΩΛΚΟΣ
    Router
    NetFasteR -IAD
    SNR / Attn
    11(dB) / 26(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotos65 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α μάλιστα, δεν το γνώριζα. Ευχαριστώ.

  3. #33
    Εγγραφή
    31-05-2008
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    526
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    κρίμα,
    και υπενθυμίζω, ότι όσο λιγότροι οι παίκτες , τόσο χειρότερο για εμάς, τους καταναλωτές.
    Φαντάζεστε πχ να υπήρχε μόνο iοs ή μόνο andrοid;

    και επίσης υπάρχουν και μερικοί που είναι διατιθέμενοι να ζήσουν με λιγότερες εφαρμογές, αν αυτό σημαίνει και λιγότερο "νταβατζηλίκι".

    Προσωπικά θα είχα πάρει ήδη ένα αν υπήρχε κάποια καλύτερη συσκευή (πέρα από τις low end που μπορούσε να βρει κάποιος)

  4. #34
    Εγγραφή
    05-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    91
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    43000/4996
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΕΑΣ ΚΗΦΙΣΙΑΣ
    Router
    TL-WR1043ND / OpenWRT
    SNR / Attn
    14.6(dB) / 14.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Κρίμα, μια πραγματικά ανοιχτή εναλλακτική χρειάζεται στα κινητά. Αν και το σκεφτόμουν σοβαρά, ποτέ δεν πήρα τελικά FirefoxOS κινητό γιατί:

    - Πάντα είχα κάτι καλύτερο να κάνω με τα χρήματα που είχα για χάλασμα από το να πάρω ένα κινητό για να το δω πως είναι
    - Χάλια hardware σε σχέση με τα android κινητά
    - Χάλια hardware για μια πλατφόρμα που βασίζονταν σε HTML/CSS/Javascript που από τη φύση τους θέλουν πολλά resources για να έχουν στοιχειωδώς καλή απόδοση

  5. #35
    Το avatar του μέλους Gordito
    Gordito Guest
    Και εγώ θα έπαιρνα ένα, αν είχε έστω και ένα καλό

    Ο ανταγωνισμός φυσικά και είναι καλός, αλλά φαίνεται ποιος είναι ικανός και ποιος όχι.

    Και στον ορίζοντα φυσικά δεν υπάρχει τίποτα σοβαρό περάν των δύο μεγάλων.

  6. #36
    Εγγραφή
    30-09-2005
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.974
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Gordito Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας βγει καμια σοβαρη συσκευη με καποιο 'heretic' και βλεπουμε.
    Ναι σωστά, μόλις το ... πασιγνωστο Sailfish βγεί σε συσκευή επιπέδου S6 θα τρελαθεί στις πωλήσεις.

  7. #37
    Εγγραφή
    06-04-2009
    Περιοχή
    Σαλόνικα
    Μηνύματα
    992
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    Router
    Thomson TG585
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πάντως ούτε αυτούς που έχουν εμπάθεια αλλά ούτε αυτούς που έχουν συμπάθεια και πάντα θεωρητικά γιατί κανένας εδώ δεν είπε έπιασα τη συσκευή ή είχα πρόσβαση ή αγόρασα μια ή πέρασα το os στο κινητό μου και έγινε ντόρος τώρα εξαιτίας τις ταφόπλακας. Αν πραγματικά σας ενδιέφερε θα βρίσκατε τρόπο να το στηρίξετε. Το μόνο που διάβασα είναι κάτι για emulator.

    Τα λεφτά θα βγουν από την τσέπη κάποιου για να αγοράσει μια συσκευή εκτός άμα κάποιοι από εδώ ή η mozilla ήθελαν να χαρίσουν σε μας τις συσκευές. Τα κινητά που έβγαζε δεν ήταν ανταγωνιστικά από όποια πλευρά και να το δεις. Δεν με συγκίνησε να την κουβαλάω στην τσέπη μου μια τέτοια συσκευή αλλά ούτε και την "ρομ".

    Ακούω λέτε για τέρατα hardware υπάρχουν δυνατότητες να το περάσετε στο δικό σας αλλά να ξεβολευτείτε χάνοντας το android σας. Και ναι ξακάθαρα θα μπορώ να ζήσω και χωρίς το firefox os. Επειδή ήταν ανοιχτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να το στηρίξουμε για να σοβαρευτούμε λίγο. Δεν θα μου χαρίσει κάποιος τα λεφτά και δεν είναι donate για την δουλειά τους. Υπάρχουν και άλλες εναλλακτικές πολύ πιο αξιόλογες αν θέλει κάποιος να στηρίξει το open source. Και θα προτιμούσα να έχω στην τσέπη μου ένα n900 του 2009 παρά συσκευή με firefox os.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cutthroat : 10-12-15 στις 11:31.

  8. #38
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.687
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παίδες εδώ ο κολοσσός Samsung και κολώνει να βγάλει Tizen smartphone -που θα φτιαχτεί in house-, τι πιθανότητες είχε η Mozilla ?

    Μόλις τελείωσαν τα $$$$$$ της Google, τέλος.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  9. #39
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cutthroat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω πάντως ούτε αυτούς που έχουν εμπάθεια αλλά ούτε αυτούς που έχουν συμπάθεια και πάντα θεωρητικά γιατί κανένας εδώ δεν είπε έπιασα τη συσκευή ή είχα πρόσβαση ή αγόρασα μια ή πέρασα το os στο κινητό μου και όλα αυτά εξαιτίας τις ταφόπλακας. Αν πραγματικά σας ενδιέφερε θα βρίσκατε τρόπο να το στηρίξετε. Το μόνο που διάβασα είναι κάτι για emulator.
    εγώ δούλευα με emulator για να δοκιμάζω εφαρμογές και να δω τι νεο βγαίνει για να δω ΑΝ θα αγοραζα συσκευη.
    Επισης αμα εχεις σε android firefox browser αμα πας tools εχει marketplace και βαζεις κανονικα εφαρμογες, ετσι εχεις και εικονιδια και τρεχουν, δυστυχως το αναποδο δεν γινεται ομως.
    Περιττο να πω πως ηταν απογοητευση για εμενα οι εφαρμογες, πολυ μεγαλες ελλειψεις και σε βασικες ακομα εφαρμογες πχ δεν ειχα βρει instagram, qnap apps και πολλα αλλα, που αν ειχα αγορασει ενα κινητο με αυτο το λειτουργικο θα μου ηταν κουτσο απλα, δεν με πειραζε τοσο δλδ το H/W των κινητων αυτων, οσο οτι δεν ειχε τις εφαρμογες που ηθελα! και αυτες ειναι παρα παρα πολλες που μου ειναι αναγκαιες.
    Οποιος θελει να βοηθησει στο ανοιχτο λογισμικο μπορει να συμβαλει και στο android, να κατασκευασει δικες του roms, προγραμματα κτλ.
    Ομορφο εδειχνε αλλα δεν προχωρησε δυστυχως.
    Και το Sailfish OS της Jolla επισης το δοκιμαζω σε emulator οπως και διαφορες εκδοσεις του android, με το android studio, ή android SDK + Eclipse.
    To firefox OS δεν μπορουσε απ οσο γνωριζω να μπει σε αλλη συσκευη, επρεπε να την παρεις ετοιμη, εγω παντως οπως ειπα το εβαλα πριν λιγες μερες σε raspberry pi model B 256 ετσι : https://wiki.mozilla.org/Hacking_b2g_on_Raspberry_Pi
    https://www.youtube.com/watch?v=U467HSjuFOs
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 10-12-15 στις 11:33.

  10. #40
    Εγγραφή
    06-02-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    6.151
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16280/920
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Asus DSL-N66U
    SNR / Attn
    9(dB) / 13.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ πάλι επειδή είχα πιάσει συσκευές (που έτρεχαν μέχρι την έκδοση 1.4 του OS αν θυμάμαι καλά), μπορώ να σου πω ότι είχαν μειονεκτήματα σε βασικά features για smartphone. Καταρχήν δεν μπορούσες να κάνεις sync contacts σε οτιδήποτε άλλο εκτός από Facebook, κοινώς αν δεν είχες τις επαφές στη SIM, you were screwed. Αργότερα προσέθεσαν (ευτυχώς) ένα Import feature που δούλευε (πχ από Google Account) αλλά και πάλι οποιεσδήποτε αλλαγές δεν γινόντουσαν sync και αν θυμάμαι καλά δεν έπαιζε ούτε καν export. Κατά δεύτερον, το scrolling σε οθόνες επιλογών δεν είχε το smoothness ή το responsiveness που έχει το Android. Και αυτό το βελτίωσαν αργότερα. Τρίτον, το πληκτρολόγιο είχε τα απολύτως βασικά και μόνο, δηλαδή ούτε gestures ούτε καν autocorrection (και αυτό προστέθηκε). Φυσικά ούτε λόγος για φωνητική πληκτρολόγηση, πόσο μάλλον στα ελληνικά. Όταν έχεις δουλέψει με Swift, Swype ακόμα και Google, είναι φυσιολογικό να θεωρείς οτιδήποτε υποδεέστερο ως πισωγύρισμα. Για την έλλειψη εφαρμογών τι να πω, έχει ήδη αναφερθεί (αν και ως ένα βαθμό αναμενόμενο). Το πιο σημαντικό μειονέκτημα απ' όλα όμως ήταν το inconsistency στο UI ανάμεσα στα διάφορα apps. Αλλού τα μενού και τα κουμπιά στο ένα, ελαφρώς διαφορετικό view στο άλλο κτλ. To OS έμοιαζε περισσότερο σαν ένα σύνολο από modules που τα είχαν φτιάξει διαφορετικοί άνθρωποι/ομάδες με διαφορετικές φιλοσοφίες, παρά κάτι που έστεκε σαν ενιαία οντότητα. Και υπήρχαν και άλλα θέματα φυσικά, περισσότερο ή λιγότερο ενοχλητικά.

    Όπως ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα, δεν είναι θέμα εμπάθειας ή ότι μπορώ να κάνω τη δουλειά μου με λίγο διαφορετικό τρόπο. Αυτό είναι κάτι που συνηθίζεται. Εδώ μιλάμε για πισωγύρισμα σε καταστάσεις τα προβλήματα των οποίων έχουν λυθεί εδώ και χρόνια. Δεν έχει νόημα να ανακαλύπτουμε εκ νέου τον τροχό (εκτός και αν αυτός ο τροχός έχει κάτι το ξεχωριστό σε σχέση με τον κλασσικό) και ο κόσμος δεν περιμένει πλέον ένα OS να "ωριμάσει" πετώντας τάπες στα βαρέλια, τη στιγμή που υπάρχουν ρεαλιστικές εναλλακτικές. Sad but true, nonetheless.
    CPU: i7-6700k || MB: Asus Maximus VIII Hero || RAM: Kingston HyperX Fury 16GB 2400mhz cl15 || GPU: Asus GTX 970 Strix || CPU cooler: Noctua NH-D15 || HDD: Samsung 850 EVO 250GB, WD 1TB Caviar Black || PSU: Seasonic 700W || Monitor: LG M2762D/1080p || Speakers: Harman Kardon SoundSticks III || Case: Silverstone Temjin TJ07

  11. #41
    Εγγραφή
    03-03-2012
    Μηνύματα
    672
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ενδιαφέρον και εύκολο ήταν το dev για το FirefoxOS. Καθαρό html + javascript. Πολύ ωραίος και ο emulator μέσα απο τον Firefox browser.

    Τέλος πάντων, δεν τραβάει η Mozilla, τα είπαμε και στο thread για το thunderbird. Σίγουρα έχουν οικονομικό πρόβλημα.

    Τα χρήματα της google που κολλάνε; Ήταν project χρηματοδοτούμενο απο τη google;

  12. #42
    Εγγραφή
    01-09-2005
    Μηνύματα
    445
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box Fon
    SNR / Attn
    13(dB) / 36(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δε μπορώ να καταλάβω τη χαιρεκακία όσων ειρωνεύονται τη Mozilla βάζοντας τη το foundation σε εισαγωγικά κλπ.
    Εξηγείται πολύ εύκολα. Βασίζεται στην άποψη «οτιδήποτε είναι ελεύθερο είναι απεχθές και πρέπει να πεθάνει».
    Με βάση αυτή την άποψη, όλα πρέπει να είναι επί πληρωμή.
    Spoiler:
    Και όλες οι ιστοσελίδες αν γίνεται. Τι θα πει μπαίνω τζάμπα και διαβάζω ότι γουστάρω; Κάποιος δεν κουράστηκε να γράψει αυτά που διαβάζω; Και το adslgr.com, με την ίδια λογική, θα πρέπει να πεθάνει. Τι θα πει «community», όπως έγραψε κάποιος νωρίτερα; Λεφτά πλήρωσες φίλε; πως μπαίνεις εδώ μέσα και μας γράφεις την αποψάρα σου; Πως μπαίνεις και διαβάζεις τσάμπα τη δική μου;

    Φυσικά διαφωνώ με την άποψη αυτή, διότι απλά είναι αδιέξοδη. Το ίδιο το ίντερνετ είναι η απόδειξη. Σπάνε τα κεφάλια τους οι κολοσσοί των media για το πώς θα καταστήσουν βιώσιμη την παρουσία τους στο ίντερνετ και μέχρι να το βρουν γνωρίζουν ότι δεν έχουν άλλη επιλογή παρά να προσφέρουν δωρεάν τις υπηρεσίες τους σ’ αυτό. Αν δεν το κάνουν (να προσφέρουν δωρεάν) απλά πεθαίνουν!


    Όσο για το επίμαχο θέμα του νήματος, δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για τους λόγους που απέτυχε το FirefoxOS.

    Παραμένει όμως η ανάγκη για ένα ανοιχτό λειτουργικό στις φορητές συσκευές. Αν θα είναι fork του android ή οτιδήποτε άλλο επίσης δεν το γνωρίζω.
    Απλά ξέρω ότι πολλοί αν είχαν τη δυνατότητα επιλογής, θα προτιμούσαν μία συσκευή android απαλλαγμένη από το νταβατζιλίκι και το χαφιεδιλίκι της google. Και όσο υπάρχουν άνθρωποι με αυτή την προτίμηση, θα υπάρχει τουλάχιστο μία mozilla (ή έστω μία παρέα) που θα αναζητά λύση. Τόσο απλά

  13. #43
    Εγγραφή
    25-01-2008
    Περιοχή
    #skg
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    18.720
    Downloads
    0
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    220/22 Mbps
    ISP
    Fiber 200
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΖΑΝΤΙΟ
    Router
    Nokia/Speedport Plus
    δυστυχως δε το στηριξε με μια καλη και premium συσκευη...αναλωθηκε σε παμφθηνα ΖΤΕ του κιλου..
    VAMOS ARIS

  14. #44
    Εγγραφή
    06-02-2003
    Περιοχή
    Airstrip One
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    9.217
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Άρθρα
    5
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16000/1900
    ISP
    Ο2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blade_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως δε το στηριξε με μια καλη και premium συσκευη...αναλωθηκε σε παμφθηνα ΖΤΕ του κιλου..
    Όταν έλέγα ότι δεν θα περπατήσει γιατί δεν έχει premium συσκευές, μου έλεγαν ότι δεν ξέρω τι λέω.... όχι εσύ, δεν θυμάμαι, αλλά να που είχα δίκιο.
    Να ακούτε ύμνους, και το SNR radio!
    Ντοκιμαντέρ και άλλα που βοηθάνε την σκέψη ;)

  15. #45
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.103
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sonic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν έλέγα ότι δεν θα περπατήσει γιατί δεν έχει premium συσκευές, μου έλεγαν ότι δεν ξέρω τι λέω.... όχι εσύ, δεν θυμάμαι, αλλά να που είχα δίκιο.
    Σωστο αυτο που λετε με τις συσκευες, αλλα ρε παιδια και απο apps υπεφερε! σημαντικες εφαρμογες δεν υπηρχαν, ειδατε τις εφαρμογες στο marketplace?
    μια καλη συσκευη εχει και καποιο κοστος δεν θα κανει 50-80 ευρω!
    ποιος θα "επενδυσει" σε μια συσκευη πχ το λιγοτερο των 150-200 ευρω οταν δεν εχει υποστηριξη απο καλα apps σε σχεση με τον ανταγωνισμο?
    εγω γιαυτο δεν επαιρνα κινητο και κοιτουσα μεσω του emulator για να δω τι apps βγαζουν!
    και υποψην το ΖΤΕ αυτο το φτηνο που λετε στην Ελλαδα ηρθε αυτο μονο, στο εξωτερικο ειχε και καλυτερες λιγο συσκευες, αλλα οχι τρελα πραγματα.

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-15, 22:10
  2. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-15, 08:44
  3. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-15, 12:26
  4. Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-15, 05:25
  5. Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-15, 18:10

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας