Σελ. 2 από 134 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 2009
  1. #16
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Δοκίμασα και σε διαφορετική θύρα του speedport αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή όμως κάποια επικοινωνία προς τα έξω έκανε το speedport καθώς εκτός από το WAN είχε ανάψει σταθερά και το οnline. Παρόλα αυτά σύνδεση στο internet δεν είχα από το pc το οποίο ήταν πάνω στο ASUS.

    Σημειώνω ότι δεν έχω κάποια τεχνική κατάρτιση. Εντελώς εμπειρικά κάνω δοκιμές με βάσει τα όσα έχω διαβάσει σε ανάλογα topics εδώ.

  2. #17
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    εγω νομιζα οτι βρηκες καποια απαντηση που δινει φως να την μεταφρασουμε

    το πρωτο λινκ ειναι για iptv και οχι voip
    τo δευτερο απλα ρωταει αλλα δεν βρηκαν καποια λυση γιατι δεν απαντησε κανενας

    Εριξα μια ματια στα φορουμ τους γενικα γιατι πανω κατω ολα τα μοντελα τους εχουν ιδιες ρυθμισεις, βρηκα αρκετα τοπικς (και αλλο ενα που ρωταει αλλος φιλος με το ιδιο μοντελο σαν το δικο σου εδω στο δικο μας φορουμ) αλλα δυστυχως δεν βρηκα καποιο που να το εχουν σεταρει εστω και σαν σκετο ραουτερ
    δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα ... περιμενω απαντηση απο την Ασος

    Αν μαθω κατι η βρω καποια πληροφορια τριγυρω να ανανεωσω

  3. #18
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.119
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασα και σε διαφορετική θύρα του speedport αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Κάποια στιγμή όμως κάποια επικοινωνία προς τα έξω έκανε το speedport καθώς εκτός από το WAN είχε ανάψει σταθερά και το οnline. Παρόλα αυτά σύνδεση στο internet δεν είχα από το pc το οποίο ήταν πάνω στο ASUS.

    Σημειώνω ότι δεν έχω κάποια τεχνική κατάρτιση. Εντελώς εμπειρικά κάνω δοκιμές με βάσει τα όσα έχω διαβάσει σε ανάλογα topics εδώ.
    Στην θύρα wan συνδέουμε modem που βρίσκονται σε λειτουργία bridge.
    Δοκίμασε να συνδέσεις το speedport χρησιμοποιώντας άλλη θύρα του.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #19
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

    Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση

    ΔΕΝ είναι απαραίτητο το speedport να συνδεθεί στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου ώστε να έχουν τηλέφωνο όλες οι υπόλοιπες πρίζες.

    Υπάρχει δυνατότητα το speedport να βρίσκεται πίσω από άλλο modem/router και να χρησιμοποιείται μόνο για το VOIP αλλά δεν αναλαμβάνουν τη σχετική διαδικασία και θα πρέπει να απευθυνθώ σε τεχνικό δικτύων για την απαραίτητη συνδεσμολογία και ρυθμίσεις.

  5. #20
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

    Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση
    να ξερεις εχει αναφερθει το παρακατω, πιεσε τους
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...39#post5837539
    η αναγκαστηκα για την ωρα θα αφησεις το μοντεμ του παροχου

  6. #21
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.119
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόλις μίλησα με το 13888. Με ενημέρωσαν για τα ακόλουθα:

    Επιλογή μη μετάπτωσης σε VOIP δεν υπάρχει. Έχει ξεκινήσει η μετάπτωση σταδιακά για όλους τους πελάτες με ευρυζωνική σύνδεση

    ΔΕΝ είναι απαραίτητο το speedport να συνδεθεί στην κεντρική πρίζα τηλεφώνου ώστε να έχουν τηλέφωνο όλες οι υπόλοιπες πρίζες.

    Υπάρχει δυνατότητα το speedport να βρίσκεται πίσω από άλλο modem/router και να χρησιμοποιείται μόνο για το VOIP αλλά δεν αναλαμβάνουν τη σχετική διαδικασία και θα πρέπει να απευθυνθώ σε τεχνικό δικτύων για την απαραίτητη συνδεσμολογία και ρυθμίσεις.
    Χαίρω πολύ...
    Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
    Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #22
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ξερεις εχει αναφερθει το παρακατω, πιεσε τους
    Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
    Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρω πολύ...
    Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
    Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.
    Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρω πολύ...
    Το τι απαιτήσεις θέλει θα μας τις πούνε ή θα πρέπει να τις μαντέψουμε.
    Πόρτες, πρωτόκολλα κλπ.
    Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.119
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
    Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν

    - - - Updated - - -



    Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.

    - - - Updated - - -



    Χλωμό το βλέπω. Μου είπαν ότι ακόμα και αν έρθει τεχνικός τους σπίτι θα κάνει μόνο τη σύνδεση του speedport πάνω στη γραμμή του τηλεφώνου. Για τα υπόλοιπα δε παρέχουν υποστήριξη και θα πρέπει να φέρω τεχνικό δικό μου.
    Θα αρχίσω να το ψάχνω και εγώ το θέμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  9. #24
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostask Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μόνο για λίγες μέρες μπορώ να πάρω παράταση οπότε δεν υπάρχει λόγος να μπω σε αυτή τη διαδικασία.
    Θα το προσπαθήσω μήπως δουλέψει πίσω από το ASUS και στην τελική θα καλέσω κάποιον σχετικό με δίκτυα. Έχω διαβάσει σε κάποιο thread για κάποιους που λένε ότι το κατάφεραν αλλά δεν βρήκα ακριβώς τι ρυθμίσεις έκαναν
    εγω εχω ενημερωσει την ασος αν γινεται να δουλευτει σαν σκετο ραουτερ ... τουλαχιστον το προσπαθησα
    αλλα τα βλεπω δυσκολα γιατι μολις εριξα μια ματια στα φορουμ τους και εχουν μεινει αναπαντητα ερωτηματα με διαφορυς isp παγκοσμια
    επισης καταλαβα οτι καθε παροχος χρησιμοποιει διαφορετικες ρυθμισεις για voip οποτε θα ειναι δυσκολο να προσαρμοστει για ολους
    Ομως αν βρεις οπως λες τις απαραιτητες ρυθμισεις (γιατι εγω δεν εχω ακομα voip για να παιξω και να τεσταρω) ποσταρε τες εδω να τους τις στειλω αν βοηθησουν / εχει την δυνατοτητα το Ασος
    Πιστευω θα βοηθησουν μιας και ο οτε ειναι απο τους μεγαλυτερους παροχους στην Ελλαδα και θα ειναι προς οφελος της εταιριας

    EDIT
    μιλαω για να δουλευτει τουλαχιστον σαν σκετο ραουτερ να μην χασεις το καλο wifi, ρυθμισεις κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-12-15 στις 10:37.

  10. #25
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babis3g Εμφάνιση μηνυμάτων

    EDIT
    μιλαω για να δουλευτει τουλαχιστον σαν σκετο ραουτερ να μην χασεις το καλο wifi, ρυθμισεις κλπ
    Δεν είναι μόνο το καλό WiFi και οι ρυθμίσεις είναι ότι το έχω δοκιμάσει με ταυτόχρονο torrent download+surfing με προβολή video+online gaming φτάνοντας κοντά στο 100% της γραμμής και διαχειρίζεται την κίνηση από τις ταυτόχρονες συνδέσεις άψογα, Usb εξωτερικός δίσκος με samba και το AiCloud.... το βρίσκω αδιανόητο να είμαστε υποχρεωμένοι να δεθούμε με το ζόρι στα modem που δίνει ο ΟΤΕ lλόγω μετάβασης σε VOIP. Mε αυτή τη λογική δεν υφίσταται λόγος καν εισαγωγής οικιακών Modem/router από τα καταστήματα λιανικής.

  11. #26
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    μα για τον ιδιο λογω και εγω γραφω στα τοπικ των voips εδω μεσα τωρα που προσεξα θεματα με το voip ote ... ειναι λιγο ασχημο να παει ο εξοπλισμος αχρηστος για να γυρισουμε σε αυτα των παροχων -οχι πως δεν δουλευουν καλα, τα σεβομαι- αλλα στα τα πιο πανω που λες εχεις δικιο γιατι εχουν πολυ ανωτερα χαρακτηριστηκα οπως μνημες, wifi, δυνατοτητες περιορισμου χρηστων, καλυτερο qos, usb's (αλλα μοντεμ εχουν 2) δυνατοτητα να ανεβασουμε αρχεια στα aicloud servers που εχουμε προσβαση απο παντου, media players, γενικα παραπανω ρυθμισεις & προφανως δουλευουν πιο αποτελεσματικα κλπ

    τωρα μεχρι να βρεθουν παραπανω πληροφοριες
    δεν εχω το σπιντπορτ και ουτε ακομα εχω voip για να τα κανω και να βοηθησω παραπανω οποτε καντε κατι τυφλες προσπαθειες αν δουλεψει τουλαχιστον το ακριβο μηχανημα σαν σκετο ραουτερ με το σπιντπορτ και το ωοιπ να κανουν την γραμμη ... επισης οι οδηγιες ειναι απο ψαξιμο και δικη μου εκτιμηση προς το παρον

    κατ αρχην το σπιντπορτ πρεπει να μπει σε PPPoE passthrough
    βαση του οδηγου απο το σπιντπορτ
    https://www.cosmote.gr/fixed/documen...2-20a430d5a294
    και βαση του φιλου εδω που το εκανε με αλλο ραουτερ (ευχαριστω το jkoukos που το ανεδειξε, εγω απο εκι το ειδα)
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...72#post5802372

    -παμε στην σελιδα 52
    ενεργοποιουμε το pppoe-pass-through
    ολα τα αλλα σε αυτη τη σελιδα λογικα μενουν οπως ειναι αν υπαρχει συγκεκριμενο φτιαγμενο προφιλ ... καλο ειναι ομως στην επιλογη type να δουμε τι αλλες επιλογες υπαρχουν
    Δεν ειμαι σιγουρος αν θελει στο access tyoe > create wan connection , αλλα λογικα οπως ειναι στην φωτο σελ. 52 ειναι οκ

    -σελιδα 57 κλειστε οτι Lan / ssid δεν χρειαζεται και αφηστε μονο το λαν που θα συνδεθει στο ραουτερ
    ο λογος ειναι να μην τραβαει απο το CPU αν ειναι περιτες ρυθμισεις ανοιχτες (οπως λεει ο φιλος στο σπιντπορτ λινκ που χανει mbps)

    -σελιδα 80 ... ενεργοποηστε τα ολα προσωρινα να ειμαστε σιγουροι

    -σελιδα 83/94... κλειστε/απεργοποιηστε ολο το wifi και guest clients
    ο λογος ειναι να μην τραβαει απο το CPU αν ειναι περιτες ρυθμισεις ανοιχτες καθως αυτο θα το κανει το ραουτερ και επισης θα κλεισετε παρακτω το dhcp

    -σελιδα 108 ... κλειστε το dhcp

    -σελιδα 100 ... απενεργοποιησε σε οτι usb υπαρχει για να μην κουραζει την μνημη παραπανω εργασια

    τωρα στο ασος

    -Ενεργοποιηση του dual wan > wan>dual και βαζουμε ενα lan πχ το 4 ειναι καλη ιδεα
    -στην καινουρια σελιδα που θα βγει στο internet connection βαζουμε την συνδεση μεσω PPPoE
    -στο wan>nat pass through καλο ειναι να τα νεργοποιησουμε ολα και εκει (+ το pppoe relay)
    - προαιρετικα στο Ν66 που εχει παραπανω ρυθμιση απο τα αλλα μοντελα ασος, στο dsl settings>share pvc το ενεργοποιουμε
    -τα κλεινουμε ολα ... συνδεουμε το καλωδιο πριζα τηλεφωνο στο dsl πορτ του σπιντπορτ και αλλο καλωδιο απο το lan 1 που αφησαμε ενεργο στο σπιντπορτ με το lan 4 του ασος και ανοιγουμε και τα 2 μηχανηματα, περιμενουμε λιγα λεπτα και ελπιζω να δουλεψουν

    Αυτες δεν ειναι οδηγιες απο την ασος η απο αλλον αλλα δικες μου, αν ξεχασα κατι συμπληρωνω μετα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 14-12-15 στις 18:10.

  12. #27
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπροστά το Speedport και με ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough.
    Μπορεί να μπει κανονικά πρώτο το Asus ώστε να κάνει συγχρονισμό και έλεγχο όλου του δικτύου.

    To καλό με το Speedport είναι ότι μπορεί να παίξει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να παίξει και ως WAN.
    Το δεύτερο καλό είναι ότι το voip του ΟΤΕ βγαίνει από την ίδια σύνδεση (ίδιο VC), άρα παίζει δοκιμασμένα πάντα (όχι σε bridge mode), αρκεί το Speedport να έχει πρόσβαση προς το διαδίκτυο.
    Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα 2, το συνδέουμε πίσω από το Asus, όπως θα κάναμε με οποιαδήποτε άλλη συσκευή (π.χ. Access Point, router κλπ), να συνδεθεί στο Internet και απλά κλείνουμε όποια υπηρεσία δεν μας ενδιαφέρει.
    Το αφήνουμε λοιπόν να δημιουργήσει δικό του ανεξάρτητο υποδίκτυο (ως router), ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία και το παρατάμε στην άκρη.

  13. #28
    Εγγραφή
    18-11-2005
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4998
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ASUS DSL-N66U
    SNR / Attn
    5.9(dB) / 32.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι απαραίτητο να είναι μπροστά το Speedport και με ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough.
    Μπορεί να μπει κανονικά πρώτο το Asus ώστε να κάνει συγχρονισμό και έλεγχο όλου του δικτύου.

    To καλό με το Speedport είναι ότι μπορεί να παίξει ως απλό router, αφού η πρώτη θύρα LAN μπορεί να παίξει και ως WAN.
    Το δεύτερο καλό είναι ότι το voip του ΟΤΕ βγαίνει από την ίδια σύνδεση (ίδιο VC), άρα παίζει δοκιμασμένα αρκεί το Speedport να έχει πρόσβαση προς το διαδίκτυο.
    Εκμεταλλευόμενοι αυτά τα 2, το συνδέουμε πίσω από το Asus, όπως θα κάναμε με οποιαδήποτε άλλη συσκευή (π.χ. Access Point, router κλπ), να συνδεθεί στο Internet και απλά κλείνουμε όποια υπηρεσία δεν μας ενδιαφέρει.
    Το αφήνουμε λοιπόν να δημιουργήσει δικό του ανεξάρτητο υποδίκτυο (ως router), ώστε να δουλεύει η τηλεφωνία και το παρατάμε στην άκρη.
    Αυτό ακριβώς το σενάριο προσπαθώ να υλοποιήσω μέχρι στιγμής αλλά δεν έχω βρει τις κατάλληλες ρυθμίσεις ώστε το Speedport να βγαίνει προς το διαδύκτιο μέσω του ASUS

  14. #29
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
    Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
    Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

    Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
    Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
    Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
    Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.

  15. #30
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.119
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απαραίτητη προϋπόθεση οι διευθύνσεις στο LAN του Speedport να μην είναι ίδιες με το LAN του Asus.
    Αν π.χ. το Asus έχει διεύθυνση 192.168.1.1, τότε θα αλλάξεις την διεύθυνση του Speedport σε 192.168.2.1 (σελίδα 104 του pdf).
    Αν το Asus έχει τώρα άλλο υποδίκτυο, τότε αφήνεις όπως έχει την διεύθυνση του Speedport.

    Πρώτα ρυθμίζεις να παίξει η Νο1 LAN θύρα ως WAN (σελίδα 52 του pdf).
    Μετά πρέπει να ρυθμίσεις πως θα συνδεθεί στο Internet μέσω της σύνδεσης του Asus. Αυτό γίνεται στο μενού Internet Connection (σελίδα 52 του pdf).
    Εκεί διαλέγεις το προφίλ Ethernet PTM_connx, με Link Type IP και βάζοντας την διεύθυνση του Asus ως DHCP και DNS server. ΜΤU μπορείς να βάλεις 1500.
    Κάνεις επανεκκίνηση και καλό σερφάρισμα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 2 από 134 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας