Σελ. 45 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 2010
  1. #661
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού τα έχεις και τα 3, πρέπει να γνωρίζεις τις δυνατότητες και τα χαρακτηριστικά που έχουν ως router (διότι αυτό σ' ενδιαφέρει) και αν καλύπτουν τις δικές σου απαιτήσεις.
    Κάνεις λοιπόν χρήση αυτό που εσύ το θεωρείς καλύτερο για τα δικά σου δεδομένα.
    Ή αλήθεια είναι ότι το Asus δεν το γνωρίζω καθόλου. Το πήρα από WIND και δεν το έχω χρησιμοποιήσει ούτε μία ημέρα , γιατί η γραμμή μου δεν είναι πολύ σταθερή. Είναι ολοκαίνουργιο. Γι'αυτό ρώτησα μήπως κάποιος είχε προσωπική εμπειρια.
    Λοιπόν στο θέμα μας. Ξεκίνησα με τις δοκιμές έχω και photos. Το mtu που αναφέρατε δεν μπορώ να το πειράξω στο Asus , το ανώτερο γράφει 1492. Δεν ξέρω πώς να κοιτάξω αυτό που είπατε. Σε λίγο θα τα ανεβάσω.

  2. #662
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.346
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά τη γνώμη σας παρακαλώ, γιατί σίγουρα κάποιοι εδώ μέσα γνωρίζετε περισσότερα από εμενα.
    Έχω τα εξης:
    1. Speedport Entry 2i
    2. Tp link w8980 http://www.tp-link.gr/products/detai..._TD-W8980.html
    3.Asus n14u https://www.asus.com/Networking/DSLN14U/

    Το entry 2i κλειδώνει καλύτερα και κρατάει πιο σταθερή τη γραμμή από τα άλλα δύο. Οποτε λειτουργει σαν μοντεμ.
    1.Ποιο θεωρείτε καλύτερο router από τα άλλα δύο, για να το βάλω πίσω από το speedport?
    2. Tι είναι καλύτερο, να παίρνει δικιά του ip κάνοντας κλήση ppoe ή καλύτερα μέσω lan?
    Για κάποιο λόγο όταν σύνδεσα το tp link με ppoe passthrough , δεν επιανε τη μέγιστη ταχύτητα.
    Ή τελικά να μείνω με το entry 2i?
    Ή σύνδεση μου είναι 13-14.
    1. Και τα δύο είναι εξίσου καλά.
    Προσωπικά βολεύομαι τώρα τελευταία περισσότερο με το μενού των asus.
    2. Αν κάνεις κλήση ΡΡΡ και από το ρούτερ (διπλή κλήση) είναι φυσικό να έχεις μείωση στην ταχύτητα.
    Όπως επίσης και στην περίπτωση που παίρνεις ΙΡ από το speedport (modem/router) και παίζεις με διπλό nat.
    3. Εφόσον δεν έχεις σοβαρές απαιτήσεις, δεν βρίσκω τον λόγο να πας σε επιπλέον συσκευή πέραν του speedport.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #663
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Και τα δύο είναι εξίσου καλά.
    Προσωπικά βολεύομαι τώρα τελευταία περισσότερο με το μενού των asus.
    2. Αν κάνεις κλήση ΡΡΡ και από το ρούτερ (διπλή κλήση) είναι φυσικό να έχεις μείωση στην ταχύτητα.
    Όπως επίσης και στην περίπτωση που παίρνεις ΙΡ από το speedport (modem/router) και παίζεις με διπλό nat.
    3. Εφόσον δεν έχεις σοβαρές απαιτήσεις, δεν βρίσκω τον λόγο να πας σε επιπλέον συσκευή πέραν του speedport.
    Όντως έχεις απόλυτο δίκιο. Από τις δοκιμές που έκανα διαπίστωσα για την απλή χρήση που έχει ένα απλό οικιακό δίκτυο, το speedport είναι καλό , εκτός του Wifi.
    Ή ταχύτητα είναι ελάχιστα πιο χαμηλή με 2 ρούτερ.

    - - - Updated - - -

    Λοιπον:
    1.Σύνδεση του Tp Link W8980 στη γραμμη:



    2.Συνδεση Asus


    3.Συνδεση speedport entry 2i


    Οι ανωτέρω συνδέσεις έγιναν η μια μετά την άλλη, την ίδια χρονική στιγμή με διαφορά 1 λεπτού περίπου μέχρι τον συγχρονισμό.

    - - - Updated - - -

    Και συνεχίζουμε speedport παίρνει DSL και από πίσω το Asus:
    1. Speedtest Entry 2i



    2. Speedtest Asus με wan

    3.Speedtest Asus με ppoe


    Απλώς είναι σχετικά τα speedtest γιατί με 2-3 δοκιμές όλα παίζουν λίγο πάνω λίγο κάτω. Εδώ ένα ακόμα που έκανα με λειτουργία ppoe που έβγαλε αυτο:

  4. #664
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Οι διαφορές είναι μηδαμινές, στα όρια του στατιστικού λάθους και δε νομίζω ότι προκαλούν θέμα πέραν του ψυχολογικού.
    Οι περισσότερες αναφορές για ουσιαστική μείωση στην ταχύτητα από την 2η κλήση ΡΡΡ, υπάρχουν από διάφορους χρήστες σε συνδέσεις 50Mbps, αλλά ταυτόχρονα άλλοι χρήστες δεν έχουν αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα. Φαντάζομαι έχει να κάνει με τον εξοπλισμό και την υλοποίηση του εσωτερικού δικτύου και λιγότερο ως κάτι στάνταρτ.

  5. #665
    Εγγραφή
    10-11-2007
    Μηνύματα
    154
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8000/950
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Router
    Fritz!Box 7140
    SNR / Attn
    11(dB) / 35(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JTB Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αύριο λογικά θα έχω τις κεραίες στα χέρια μ. Έχω μπερδευτεί λίγο με τις ρυθμίσεις που πρέπει να κάνω στα 2 modem. Αυτό που σκέφτομαι είναι:
    Entry2i (A): 192.168.1.1 πάνω στην γραμμή vdsl μόνο για ίντερνετ στον χώρο Α.

    Litebeam (A): 192.168.1.100 συνδέεται σε μια LAN του Entry2i (A).

    Litebeam (B): 192.168.1.200 συνδέεται ασύρματα με το Litebeam (A).

    Entry2i (B): 192.168.2.1 στο οποίο έχω ενεργοποιήσει την LAN 1 ως WAN. Οπότε Litebeam (B) συνδέεται στην LAN 1.

    Με αυτή την σύνδεση το Entry2i (B) θα έχει ίντερνετ και τηλεφωνία? Ή πρέπει να το βάλω μόνο του στην γραμμή για να πάρει τους κωδικούς πρώτα? Τι ρύθμιση πρέπει να γίνει για να μη ενεργοποιηθεί η τηλεφωνία στο Entry2i (A)?

    Ευχαριστώ.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια σας. Το παραπάνω link έγινε με επιτυχία. Δούλεψε και η τηλεφωνία. Επισυνάπτω και τα screenshot από τα litebeam. Είναι πρώτη φορά που ασχολούμαι με τα ασύρματα link όποτε έχω αρκετά κενά. Χρειάζεται να κάνω κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις? Κάποια στιγμή είχα περίπου 30Mb/s μεσώ wifi στο speedtest από το κινητό. Μέτα κούνησα λίγο την κεραία, τα db βελτιώθηκαν λίγο αλλά τώρα πιάνω στα speedtest 15-20Μb/s (δεν έχω δοκιμάσει με καλώδιο ακομα).

    Τώρα για να έχω πρόσβαση και στα 2 ρουτερ (192.168.1.1 & 192.168.2.1) πρέπει να φτιάξω static routing.
    Οπότε φαντάζομαι είναι κάλο να βάλω στατική IP στην WAN θύρα.
    Αυτό γίνεται έτσι?
    Κώδικας:
    Στο Entry2i (A) --> Local Network --> LAN --> DHCP Binding και βαζω την MAC του Entry2i (B) και την IP που θελω για την WAN θυρα (πχ 192.168.1.252)?
    Το static routing γινεται ετσι?

    Κώδικας:
    Entry2i (A) --> Local Network--> Routing --> Static Routing
    Connection: LAN
    Network Address: 192.168.2.0
    Subnet Mask: 255.255.255.0
    Gateway 192.168.1.252 (IP που εχει η WAN θυρα)
    
    χρειαζεται να γινει και καποια ρυθμιση στο Entry2i (B)... τωρα ειδα οτι χωρις να καμιά ρύθμιση στο Β βλέπει το δίκτυο 192.168.1.0
    Και τελος αλλη μια ερωτηση. Η LAΝ/STB του Entry2i (B) δουλευει σαν να ειναι η STB του Entry2i (Α)? Δηλαδή αν συνδέσω IPTV δεκτη στην STB του Β θα παξει?

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  station.JPG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  149,5 KB 
ID: 182535Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  access point.JPG 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  143,1 KB 
ID: 182534

    - - - Updated - - -

    Αν στο Entry2i (Α) ενεργοποιήσω DDNS τότε για να μπαίνω απομακρυσμενα στο Litebeam (A), Litebeam (Β) και Entry2i (Β) πρέπει να τους αλλάξω την πόρτα 80 σε κάτι άλλο?

  6. #666
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ, γιατί είμαι έτοιμος να τα παρατήσω!
    Έχω το Asus dsl-n14(modem/router) και προσπάθησα επί κανα 3ωρο(κουβάλησα και τον αδερφό μου, μήπως έχει καμιά ιδέα) με τις προτεινόμενες ρυθμίσεις του thread, να το βάλω να δουλέψει σαν modem και το speedport να διαχειρίζεται την τηλεφωνία.Αποτέλεσμα:το asus δουλεύει κανονικά, αλλά δεν μπορώ να κάνω εξερχόμενες κλήσεις.
    Αν και θα γίνω κουραστικός, να σας παραθέσω παρακάτω, τι έκανα να μου πείτε το λάθος, γιατί αγανάκτησα!
    Να πω, ότι επειδή για κάποιο λόγο δεν μπόρεσα να κάνω upload screenshots & files, σας τα έχω εδώ
    Έβαλα το speedport να είναι WAN(LAN1) only access και του άλλαξα τη διεύθυνση σε 192.168.2.1.
    Στη συνέχεια στο asus το έκανα PPPoE Relay -->Enable (στο Wan-NAT Pasthrough)(Capture3.PNG)
    Μετά, σύνδεσα από την κεντρική μπρίζα, το asus στη dsl θύρα, και το speedport στο phone 2.Έβαλα στο asus κωδικούς και το άφησα να πάρει αυτόματα ρυθμίσεις.(Capture.PNG)
    To asus έχει κανονικά internet, αλλά δεν ανάβει η τηλεφωνία στο speedport.
    Πάω λοιπόν πάλι στο speedport, σβήνω την επιλογή "ETH" στο WAN και φτιάχνω μια καινούργια με Link Type IP(Capture5.PNG)
    Εδώ τώρα ανάβει η τηλεφωνία, αλλά έχω πρόβλημα με τις εξερχόμενες.
    Πάω λοιπόν πάλι στο asus και βάζω static ip στο speedport την 192.168.1.250(μιας και είναι αχρησιμοποίητη σίγουρα)(Capture4.PNG) και ανοίγω τις 4000-6000 πόρτες(Capture2.PNG), για να έχω καλύψει κι εκεί τις πιθανότητες.
    ΤΖΙΦΟΣ και πάλι!!!
    Σας έχω βάλει και κάποια logs, από το asus & speedport, μήπως βγάλετε άκρη από εκεί τι παίζει(στου speedport, έχω επεξεργαστεί απλώς τον αριθμό του τηλεφώνου).
    Ps:Όπως ξαναείπα το τηλέφωνο είναι σε επαγγελματικό χώρο(ζαχαροπλαστείο) και λόγω των ημερών, οι ώρες που μπορώ να πειραματιστώ, είναι περιορισμένες, γι' αυτό υπάρχει και ένα σχετικό delay στις απαντήσεις μου
    Δυστυχώς επανέρχομαι, μιας και δεν δούλεψε πάλι η τηλεφωνία σωστά.Στις εξερχόμενες δεν έχω τόνο αναμονής, αλλά μορώ και μιλάω όταν απαντήσει ο άλλος
    Οι αλλαγές που έκανα από τις προηγούμενες ρυθμίσεις είνα:
    1.Σύνδεσα το asus στη γραμμή, και μετά τη lan1 του, στη lan1 του speedport
    2.;;Έδωσα static από το asus στο speedport(192.168.1.50) και άνοιξα τις 4000-4100 πόρτες(udp)
    Τι άλλο μπορώ να κάνω ρε παιδιά(εκτός του να το παρατήσω)?
    Edit:μήπως είναι εύκολο, κάποιος που έχει το συγκεκριμένο Asus(dsl-n14u), να γράψει τι ακριβώς έκανε, μήπως και ανακαλύψω τι δεν έκανα εγώ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 23-04-17 στις 12:32.

  7. #667
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Στις φωτογραφίες σου έχεις βάλει άνοιγμα 4000-6000 σε TCP Μόνο!!(Capture2 φώτο) επίσης για να δουλέψει το Voip χρειάζεται και η θύρα 5060! Και για να διορθώσεις βάζεις BOTH, δηλαδη 4000-6000 Both(TCP-UDP) Και 5060 BOTH (TCP-UDP).

    Εαν δεις στην 2η φωτογραφία σου δεν έχει ανοίξει καμία port σε UDP στο Asus Log.....σωστα...?? στην IP 192.168.1.250....για διορθωσέ τα και μετά πες μας πάλι....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mormnak : 23-04-17 στις 14:35.

  8. #668
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις φωτογραφίες σου έχεις βάλει άνοιγμα 4000-6000 σε TCP Μόνο!!(Capture2 φώτο) επίσης για να δουλέψει το Voip χρειάζεται και η θύρα 5060! Και για να διορθώσεις βάζεις BOTH, δηλαδη 4000-6000 Both(TCP-UDP) Και 5060 BOTH (TCP-UDP).

    Εαν δεις στην 2η φωτογραφία σου δεν έχει ανοίξει καμία port σε UDP στο Asus Log.....σωστα...?? στην IP 192.168.1.250....για διορθωσέ τα και μετά πες μας πάλι....
    Οι φωτο, ήτανε από την πρώτη προσπάθεια. Στο προηγούμενο ποστ, έγραψα ότι άνοιξα "4000-4100 πόρτες(udp)", γιατί έτσι μου είχε πει ο jkoukos(αλλά τις δοκίμασα και tcp-udp). Για την 5060, δεν την έβαλα στην τελευταία προσπάθεια. Λες αυτή να έκανε τη "δουλειά"?
    Θα τη δοκιμάσω κι αυτή κάποια στιγμή, γιατί λόγω του ότι είναι μαγαζί, μετά από κάθε προσπάθεια, πρέπει να ξαναβάλω το speedport για να δουλεύει το τηλέφωνο(που σημαίνει, όλη η διαδικασία από την αρχή)!

  9. #669
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι φωτο, ήτανε από την πρώτη προσπάθεια. Στο προηγούμενο ποστ, έγραψα ότι άνοιξα "4000-4100 πόρτες(udp)", γιατί έτσι μου είχε πει ο jkoukos(αλλά τις δοκίμασα και tcp-udp). Για την 5060, δεν την έβαλα στην τελευταία προσπάθεια. Λες αυτή να έκανε τη "δουλειά"?
    Θα τη δοκιμάσω κι αυτή κάποια στιγμή, γιατί λόγω του ότι είναι μαγαζί, μετά από κάθε προσπάθεια, πρέπει να ξαναβάλω το speedport για να δουλεύει το τηλέφωνο(που σημαίνει, όλη η διαδικασία από την αρχή)!
    Η εικόνα πιστεύω μιλάει από μόνη της..... Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  65376538.jpg 
Εμφανίσεις:  65 
Μέγεθος:  174,8 KB 
ID: 182569 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  55544_3.jpg 
Εμφανίσεις:  40 
Μέγεθος:  158,3 KB 
ID: 182575

    Spoiler:
    Εδώ τα Settings που έβαλα στο Speedport και δούλεψε το Voip με την πρώτη.. Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  55544_1.jpg 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  104,2 KB 
ID: 182570Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  55544_2.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  115,8 KB 
ID: 182571
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mormnak : 23-04-17 στις 16:27.

  10. #670
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ώπα! Για να καταλάβω, έβαλες static την 192.168.1.3 στο speedport(1 photo) και πράγματι χρησιμοποιεί την 5060, σωστά?
    Στην καινούργια ip connection δεν είχα βάλει manual dns, αλλά θα βάλω αυτές που έχεις(αν και δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο?).
    Και στο dhcp binding, γιατί ενώ δίνεις 192.168.2.1 στο speedport, στη συνέχεια δίνεις range για 192.168.1.*?
    Τεσπα, αφού σου δούλεψε όμως, θα τα κάνω κι εγώ.
    Στην τελική, κάνω αυτά στο speedport, και στο Asus PPPoE Relay -->Enable , static στο speedport και άνοιγμα τις πόρτες που είπες?(Αν βάλεις και photos απ' το Asus, με υπερβοηθάς κι άλλο)

  11. #671
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ώπα! Για να καταλάβω, έβαλες static την 192.168.1.3 στο speedport(1 photo) και πράγματι χρησιμοποιεί την 5060, σωστά?
    Στην καινούργια ip connection δεν είχα βάλει manual dns, αλλά θα βάλω αυτές που έχεις(αν και δε νομίζω να παίζει τόσο ρόλο?).
    Και στο dhcp binding, γιατί ενώ δίνεις 192.168.2.1 στο speedport, στη συνέχεια δίνεις range για 192.168.1.*?
    Τεσπα, αφού σου δούλεψε όμως, θα τα κάνω κι εγώ.
    Στην τελική, κάνω αυτά στο speedport, και στο Asus PPPoE Relay -->Enable , static στο speedport και άνοιγμα τις πόρτες που είπες?(Αν βάλεις και photos απ' το Asus, με υπερβοηθάς κι άλλο)
    Την Static την έβαλα στο Asus....LAN-->DHCP Server-->Manually Assigned IP (192.168.1.3==>Speedport2i)... και το PPPoE Relay το έχω Disable.
    Το range στο Speedport δεν πρόλαβα να το διορθωσω...αλλά δούλεψε...βάλε 192.168.2.2 εως 192.168.2.254 και DNS βάλε οτι θέλεις και LAN IP για το SPeedport 192.168.2.1

  12. #672
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Οκ, ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω κι έτσι κι ενημερώνω φυσικά

  13. #673
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hara75gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ, ευχαριστώ πολύ. Θα το δοκιμάσω κι έτσι κι ενημερώνω φυσικά
    Αν και γίνομαι κουραστικός, δοκίμασα ότι μου είπες φίλε Mormnak, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο δυστυχώς
    Για να μην κουράζω κι άλλο, σας δίνω τις ρυθμίσεις που έκανα με εικόνες:
    Speedport
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή.PNG 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  8,6 KB 
ID: 182641
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή1.PNG 
Εμφανίσεις:  34 
Μέγεθος:  20,3 KB 
ID: 182642Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή3.PNG 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  25,9 KB 
ID: 182643
    Asus
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή4.PNG 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  24,3 KB 
ID: 182644Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή5.PNG 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  44,5 KB 
ID: 182645
    Η συνδεσμολογία μου ήταν :γραμμή στο Asus, και από το lan1 αυτού στο lan1 του speedport
    Εδώ και τα στοιχεία σύνδεσης του Asus
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή7.PNG 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  28,9 KB 
ID: 182646Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Καταγραφή8.PNG 
Εμφανίσεις:  24 
Μέγεθος:  50,6 KB 
ID: 182649
    μήπως υπάρχει περίπτωση να πήρε κάτι λάθος στο αυτόματο configuration
    Καταλαβαίνω ότι ήδη έχω γίνει πολύ κουραστικός, αλλά ρε παιδιά διάβασα όλο το νήμα, έφαγα μπόλικες ώρες να το παιδεύω και άκρη δε βρήκα.Κάποια άλλη πρόταση-λύση?
    Edit:Ενναλακτικά, αν δεν μπορέσετε να βρείτε κι εσείς λύση, πως μπορώ να βάλω το asus να διαχειρίζεται, έστω το wifi?(αναλυτικά please!)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 25-04-17 στις 19:41.

  14. #674
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δοκίμασε στο Asus να παίξεις με την επιλογή "SIP Passthrough" στο μενού WAN > NAT Passthrough.
    Θέλει επανεκκίνηση για να παίξει η αλλαγή της επιλογής.

  15. #675
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.970
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    πάντως είναι περίεργο πως ενώ έχουμε τα ίδια ακριβώς Settings...σε εμένα δούλεψε ενω σε εσένα όχι....

    (για να ξέρεις πάντως μέχρι να γράψω και εγώ πριν κάτι μήνες αυτά που έγραψα σαν οδηγό....είχα κάνει αρκετά reset και αρκετούς πειραματισμούς και με το Asus και με το Speedport2i για να στρώσει το VoIP)

Σελ. 45 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας