Σελ. 63 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 931-945 από 2010
  1. #931
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.805
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ όμως υπάρχει μια προϊστορία, έχει αλλάξει μια φορά πολιτική, μάλιστα ήταν κάθετοι στην επικοινωνία μεσώ email, πως πλέον κωδικοί γιοκ.
    Κάποιοι μάλιστα που είχανε κωδικούς πριν και κάνανε τον προγραμματισμό τους με αυτό το σκεπτικό ξαφνικά βρεθήκανε χωρίς υπηρεσία.
    Υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις? Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι όσοι είχαν πάρει τους κράτησαν σε ισχύ, απλά δεν έδιναν νέους.

  2. #932
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπήρξαν τέτοιες περιπτώσεις? Είχα σχηματίσει την εντύπωση ότι όσοι είχαν πάρει τους κράτησαν σε ισχύ, απλά δεν έδιναν νέους.
    Ναι, συγκεκριμένα θυμάμαι τον Jkoukos, που για κάποιο λόγο σταμάτησε να δουλεύει ο κωδικός.

  3. #933
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτά γιατί δεν τα έλεγες πριν μερικές ημέρες που είχανε ξεκινήσει άλλοι χρήστες εδώ σε διαφορετικά κέντρα που λέγανε πως κωδικοί γιοκ;
    όταν οι χρήστες λαμβάνανε επίσημα email απο το customer care;

    Μόνο τώρα που βγήκε κάποιος και είπε πως δίνουν και πάλι κωδικούς;

    δεν νομίζω πως θα συμφωνήσουμε σε κάτι που δεν θέλεις να συμφωνήσεις απο την αρχή αλλά δεν είχες κάποιο τρόπο να το αποδείξεις όποτε απλά επέλεξες να μην απαντήσεις.
    Αν θυμάσαι την συζήτηση... εγώ επέμενα ότι δεν υπάρχει κάποια οδηγία για μη-έκδοση κωδικών.
    Πίστευα ότι ήταν κάτι το τοπικό.
    Και σε ανάλογο μήνυμα είχα πει ότι έκανα δοκιμή και ζήτησα κωδικούς και μου είπαν ότι ναι τους δίνουν κανονικά.
    Ο συμφορήτης επέμενε ότι επειδή δεν τους είχε πάρει δεν τους έδιναν σε όλους.
    Η συζήτηση είχε παρεκτραπεί αν θυμάσαι και δεν είχε νόημα να συνεχιστεί.
    Από την μια ήμουν εγώ που έλεγα ότι παίρνω κωδικούς κανονικά και από την άλλη οι 2-3 που είπαν ότι δεν μπόρεσαν να τους πάρουν ή ότι τους κατάργησαν.

    Αυτό που έλεγα και τότε αλλά και τώρα ήταν/είναι ότι ΔΕΝ υπήρχε κάποια γενική οδηγία υπό τύπου "αλλαγής πολιτικής".
    Αν υπήρχε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να εφαρμοστεί σε όλους ανεξαιρέτως.
    Ακόμα και σε αυτόν που σταμάτησαν να λειτουργούν οι κωδικοί, έδειχνε ότι είναι κάτι το τοπικό και όχι γενικό.
    Σε εμένα και σε όλους τους άλλους γιατί δεν συνέβη κάτι ανάλογο;
    Όλα έδειχναν ότι είναι κάποια παρεξήγηση από μεριάς προϊσταμένων.

    Επίσης να σου θυμίσω ότι πολλοί έπαιρναν τηλ. (πριν το όλο θέμα) και τους λένε ότι δεν δίνουν κωδικούς;
    Και μετά όταν ζητούσαν να ρωτήσουν κάποιον προϊστάμενο τους έδιναν κανονικά;
    Και αν δεν μπορούσαν να τους πάρουν ούτε από εκεί το έκαναν με αίτημα σε email και όλα οκ;
    Τι συμπέρασμα να βγάζαμε τότε;
    Ότι δεν έδινε ο ΟΤΕ τους κωδικούς ή ότι οι υπάλληλοι δεν ήξεραν;

    Πιστεύεις πραγματικά σαν διαχειριστής ότι είχε κάποιο νόημα να συνεχίζω να γράφω για το τι πιστεύω;
    Πιστεύεις ότι μια τέτοια επιμονή μου θα πρόσφερε κάτι σημαντικό στο φόρουμ;
    Δεν είμαι από αυτούς που γράφουν απλά γιατί δεν έχουν κάτι να κάνουν ή για να σπάσω πλάκα με κάποιους κοντράροντάς τους.
    Έγραψα και γράφω ότι πιστεύω με αποδείξεις.
    Από εκεί και πέρα... μπορεί οποιοσδήποτε να ελέγξει και να δει αν εγώ ή ο άλλος έχουμε δίκαιο.
    Πολλές φορές χρειάζεται χρόνο για να δικαιωθεί κάποιος.
    Άλλες φορές... αρκούν μόνο λίγα λεπτά/δευτερόλεπτα κοινής λογικής.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  4. #934
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    εγω ζητησα 5 φορες τους κωδικους, δεν μου τους εδωσαν, και εστειλα 3 email sto support του ΟΤΕ.
    τωρα, πριν λιγα λεπτα, μιλουσα με 13888, ο εκπροσωπος ειπε, οτι ο Ιδιος δεν μπορει να στειλει, ζητησε ΑΦΜ, και εκανε ενα αιτημα (δικο μου), και θα ενημερωθω στο κινητο, αν απορριφθει, αν εγκριθει κλπ.
    παλι καλα που δεν το συνδεσα καθολου, δεν θα ειχα σταθερο τηλεφωνο.
    ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ.

  5. #935
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    @deniSun, η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές που ζητούσες κωδικό άκουγες αρχικά το γνωστό ποίημα αλλά τελικά με επιμονή τους έπαιρνες. Αυτό έγραφα κι εγώ πολλές φορές.
    Κάπου στο 2ο 10ήμερο του Ιούνη, το έγραψαν 2 μέλη για την αλλαγή της πολιτικής με τον έναν μάλιστα να αναφέρει ότι βρέθηκε κάποιο θέμα ασφάλειας (χωρίς να είναι κάτι επίσημο) και ότι μέχρι να βρεθεί λύση, κωδικός δεν δίδεται.
    Περί τα τέλη Ιούνη είχα θέμα κι έγραψα σχετικά εδώ κι εδώ. Ότι και να έκανα, όσα τηλέφωνα κι αν πήρα ή email να έστειλα (αναπάντητα όλα), μέχρι και μέσον έβαλα, κωδικό δεν πήρα. Επίσης όλο αυτόν τον καιρό δεν είδα κάποιο μέλος να αναφέρει ότι πήρε των κωδικό, τουναντίον διάβασα πολλές αναφορές για αρνητική κατάληξη.
    Μακάρι να λύθηκε το θέμα διαπαντός και να τον δίνουν πάλι. Προσωπικά, όπως ανέφερα πριν, θα περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση γιατί απλά βαριέμαι όλη αυτή την διαδικασία με τις ρυθμίσεις των συσκευών.

  6. #936
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    @deniSun, η αλήθεια είναι ότι πολλές φορές που ζητούσες κωδικό άκουγες αρχικά το γνωστό ποίημα αλλά τελικά με επιμονή τους έπαιρνες. Αυτό έγραφα κι εγώ πολλές φορές.
    Κάπου στο 2ο 10ήμερο του Ιούνη, το έγραψαν 2 μέλη για την αλλαγή της πολιτικής με τον έναν μάλιστα να αναφέρει ότι βρέθηκε κάποιο θέμα ασφάλειας (χωρίς να είναι κάτι επίσημο) και ότι μέχρι να βρεθεί λύση, κωδικός δεν δίδεται.
    Περί τα τέλη Ιούνη είχα θέμα κι έγραψα σχετικά εδώ κι εδώ. Ότι και να έκανα, όσα τηλέφωνα κι αν πήρα ή email να έστειλα (αναπάντητα όλα), μέχρι και μέσον έβαλα, κωδικό δεν πήρα. Επίσης όλο αυτόν τον καιρό δεν είδα κάποιο μέλος να αναφέρει ότι πήρε των κωδικό, τουναντίον διάβασα πολλές αναφορές για αρνητική κατάληξη.
    Μακάρι να λύθηκε το θέμα διαπαντός και να τον δίνουν πάλι. Προσωπικά, όπως ανέφερα πριν, θα περιμένω να σταθεροποιηθεί η κατάσταση γιατί απλά βαριέμαι όλη αυτή την διαδικασία με τις ρυθμίσεις των συσκευών.
    Τα δέχομαι όλα αυτά ότι συνέβησαν.
    Και τότε τα δεχόμουν και τώρα.
    Αυτό που υποστήριξα ήταν ότι δεν ήταν κάτι γενικό.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #937
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Στο μεσοδιάστημα που ακούστηκε οτι άλλαξε η πολιτική και δεν δίνουν κωδικούς πάντως, όσοι είχαν κωδικούς ήδη δεν τους άλλαξε ο ΟΤΕ εκτός από περιπτώσεις σαν του @jkoukos όπου έγινε reset το modem οπότε έγιναν reset οι κωδικοί από το σύστημα (καμία σχέση με την πολιτική του ΟΤΕ να δίνει ή όχι τους κωδικούς). Σε δικές μου εγκαταστάσεις (πάνω από 10) δεν άλλαξε κανένας κωδικός από μόνος του...

  8. #938
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μου έστειλαν ένα password, πχ ΣΣΣΣΣΣΣ. , στο τέλος έχει τελεια (.), Νομίζω βάζω και την τέλεια?
    Είχα το beta firmware, έβαλα το στοκ, και δεν μπορώ να συνδεθώ, κόλλησε το fritz, έκανα factory reset, τίποτα.
    Πρέπει να έχει το beta firmware??

    - - - Updated - - -

    To username βάζω του ΟΤΕ, πχ !!
    gmpu@otenet.gr ?????

  9. #939
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν λέω, καλό νέο, αλλά τους εμπιστεύεσαι ότι δεν θα αλλάξουν πάλι πολιτική αργότερα;
    Με το κράξιμο που έπεσε δύσκολα, έγιναν χοντρά περιστατικά κυρίως σε εταιρικούς και μεγάλους πελάτες.

    Τα έγραψα στο άλλο post ο deniSun εκεί επιμένει δεν καταλαβαίνει όταν πήρε στην Ερμού ήταν στην αρχή της κατάργησης ενημέρωσης vobb και δεν είχαν ενημερωθεί όλοι στην αρχή . Μετά όμως καπουτ κωδικός. Υπήρχε απόφαση να μην δίνονται κωδικοί, δεν γίνεται να ξέρει ο τυπάς καλύτερα από μένα πως να το κάνουμε. Κάτι τέτοιοι χαλάνε το κλίμα και αποτρέπουν να ενημερώνει ο καθένας για ότι γνωρίζει με σκοπό να βοηθήσει και τους υπόλοιπους.

    Από Δευτέρα επίσημα θα δίνουν και φυσικά μπορεί να υπάρχει κάποιος να μην έχει ενημερωθεί (να επιμείνετε, για να μην βγει πάλι ο γνωστός κράχτης).

    Ο κωδικός που σας δίνουν αν δεν χρησιμοποιηθεί σύντομα χάνετε και πρέπει να σας δίνουν νέο, οπότε πρέπει να ζητάτε τον κωδικό την ώρα που θα τον περάσετε στον εξοπλισμό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ela002 : 20-07-18 στις 12:03.

  10. #940
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ δεν καταλαβαίνω αυτές τις μεταβολές της πολιτικής. Η μητρική DT με παρόμοιο εξοπλισμό τον δίνει κανονικά και μάλιστα με οδηγίες (παρόμοιες έχει και ο ΟΤΕ στην ιστοσελίδα).
    Εξαρχής δεν το έδινε. ΟΚ το καταλαβαίνω, ισχύει και αλλού αν και δυσφορώ.
    Αργότερα και για αρκετούς μήνες το έδινε, έστω και με το σταγονόμετρο σε όσους είχαν την επιμονή.
    Κατόπιν επανήλθε στην αρχική της πολιτική και μόλις σε λίγες βδομάδες την άλλαξε πάλι.
    Ειπώθηκε ότι πιθανόν παρουσιάσθηκε κάποιο θέμα ασφάλειας. Και ρωτώ. Δοκιμές-έλεγχοι δεν είχαν γίνει τόσο καιρό, όταν από πολύ πριν είχε χρήστες στο πιλοτικό;

    @ela002, μιλάς για κράξιμο από μεγάλους και εταιρικούς πελάτες. Εδώ αναφερόμαστε σε οικιακές συνδέσεις. Σε αυτούς λογικά παίζουν και άλλα προγράμματα, με SIP Trunk κλπ. Θα καταλάβαινα έως ένα βαθμό να έχει διαφορετικές πολιτικές ανά περίπτωση (το κάνουν σχεδόν όλοι), γνωρίζοντας ότι δεν δίνει κωδικό στις οικιακές ώστε να κάνει κανείς τα κουμάντα του. Με τα ήξεις-αφήξεις χάνεται η εμπιστοσύνη.

  11. #941
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    @jkoukos έχεις δίκιο για το θέμα της εμπιστοσύνης.

  12. #942
    Εγγραφή
    06-02-2011
    Μηνύματα
    217
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    προσπαθω να ρυθμισω την τηλεφωνια σε voip,, fritz 7490. βαζω username: +302######4@ims.otenet.gr , Password:***** αυτο που μου εδωσε ο ΟΤΕ με SMS χθες βραδυ,, και registrar : ims.otenet.gr, και δεν γινεται η συνδεση. Βγαζει κοκκινη μπαρα.
    που κανω λαθος?

  13. #943
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gmpu94 Εμφάνιση μηνυμάτων
    προσπαθω να ρυθμισω την τηλεφωνια σε voip,, fritz 7490. βαζω username: +302######4@ims.otenet.gr , Password:***** αυτο που μου εδωσε ο ΟΤΕ με SMS χθες βραδυ,, και registrar : ims.otenet.gr, και δεν γινεται η συνδεση. Βγαζει κοκκινη μπαρα.
    που κανω λαθος?
    Μπορείς να βάλεις στο username σκέτο +302######4 ? Έχεις και κάποιο πεδίο Auth. Name: ? Αν ναι βάλε εκεί το +302######4@ims.otenet.gr ? Αν πήρες κωδικό χθες και δεν έγινε register στον ims μέσα σε μισή ώρα παύει να ισχύει ο κωδικός. Πάρε να σου στείλουν άλλο και βάλτον αμέσως στον εξοπλισμό.

  14. #944
    Εγγραφή
    28-08-2003
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Tellas Full
    Ταχύτητα
    12000/999
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Tellas - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Oxygen
    Εναλλακτικά δοκίμασε να γράψεις το internet number ως +302XXXXXXXXX@ims.otenet.gr και τίκαρε την επιλογή "Use Internet number for registration"

  15. #945
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Οπως λεει και ο @ela002 κατα 99% εληξε το token του κωδικου.

    Ξαναζητα και βαλτο κατευθειαν.
    The gr81 .

Σελ. 63 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4353586162636465687383 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας