Σελ. 68 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.006-1.020 από 2010
  1. #1006
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Με την παραπάνω διαδικασία χρειάζεται port forward και στις δυο συσκευες?
    Επίσης, Υπάρχει διαδικασία που στο speed port, εκτός από wifi,θα μπορούσα να κλείσω και το dsl; ( βλακεία είπα)? Και να λειτουργεί μόνο το telephony στο speed port?

  2. #1007
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποια απ' όλες τις διαδικασίες;
    Αν το Speedport είναι πρώτο και συνδεδεμένο στην γραμμή, υποχρεωτικά θα κάνει αυτό τον συγχρονισμό σε DSL.
    Αν είναι πίσω από άλλο Modem/router, τότε δεν κάνει συγχρονισμό και λειτουργεί ως απλό router.

  3. #1008
    Εγγραφή
    31-12-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    124
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Συνδεσα το speedport με το asus ρουτερ στη θύρα wan του asus.
    περιορισα το εύρος του speedport στο dhcp 192.168.1.240.
    Στο menu του asus,πήγα στο WAN και από dynamic ip το έκανα static ip και έδωσα 192.168.1.250
    Και άνοιξα πόρτα και στα δύο ,πχ. για τορρεντ.
    Αξίζει να κάνω την διαδικασία του ποστ 1004?
    Θα εχω πρόσβαση και στα δύο μενού τον συσκευών μετά?

  4. #1009
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα έχεις βάλει το Asus σαν router να παίρνει σύνδεση από το Speedport, οπότε έχεις 2πλό ΝΑΤ εξού και τα 2πλά PF.
    Στην περίπτωση αυτή θα έχεις πρόσβαση στο μενού του Speedport από συσκευές συνδεδεμένες στο Asus.
    Οι οδηγίες του #1004 είναι να κάνει και το Asus κλήση ΡΡΡ, οπότε δημιουργεί την δικιά του σύνδεση ανεξάρτητη του Speedport. Τώρα δεν υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους.

  5. #1010
    Εγγραφή
    02-06-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    21(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Χθες μετά από αρκετές αναβολές αναγκάστηκα να περάσω και εγώ σε voip. Μου δώσανε το speedport entry 2i. εγώ έχω το dsl-ac68u. Λόγω έλλειψης χρόνου να ασχοληθώ, έκανα οτι μπορούσα γρηγορότερα έτσι ώστε να έχω και τηλεφωνία αλλά και να δουλεύω το ίντερνετ από το Asus. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι ενδεδειγμένη η λύση που διάλεξα και αν υπάρχει πρόβλημα γενικά . Παραθέτω τα βήματα.
    1. Αλλαξα την ip του speedport σε 192.168.1.200 και απενεργοποιησα τον dchp .
    2. Στο asus (192.168.1.1) επειδή πλέον o συγχρονισμός και internet γίνεται από το speedport, στο dual wan ενεργοποίησα το wan lan ορίζοντας πχ την Lan 3 ως primary . (σημείωση δεν ενεργοποίησα το dual wan άπλα επέλεξα σαν primary wan lan ενώ ήταν πριν το Dsl εφόσον ήταν κουμπωμένο το καλωδιο του οτε απο τον τοιχο στο μοντεμ κατι που δεν ισχυει πλεον)
    3. Συνεδεσα το Asus (lan3) με ένα καλώδιο στο speedport. Στο speedport δεν έκανα μια αλλη αλλαγη σε ρυθμισεις ή προφιλ
    4.Στο asus δεν αλλαξα τιποτα οσον αφορα nat , port forwarding routing tables κτλ . το αφησα οπως ηταν οταν δουλευα μονο με αυτο
    5. Απεργοποιησα το wifi στο speedport για να μην έχω 2 μόντεμ να εκπέμπουν
    Αποτέλεσμα:
    Έχω ίντερνετ και στα δυο μοντεμ . οι συσκευές μου δουλεύουν κανονικά όπως πριν όταν είχα μονο το asus , το speedport έχει κανονικά ίντερνετ και δίνει τηλεφωνία όπως πρεπει. Απ οτι εχω καταλάβει και τα 2 μοντεμ/ρουτερ κάνουν ξεχωριστή κλήση ppoe γιατι οταν σερφαρω απο συσκευες συνδεδεμένες στο asus έχω εξωτερική ip την Χ ενώ αν κουμπώσω κάποια συσκευή στο speedport βγαίνει με Υ. εννοείται και δεν έχω πρόσβαση στο διαχειριστικο του speedport από συσκευη που ειναι πανω στο asus καθοτι δεν εγω βαλει καθολου static routes , ips κτλ αλλά δεν με ενδιαφερει και πολυ μαλιστα

    Τι λέτε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? θα επηρεαστεί η σύνδεση μου με την έννοια lags high pings κτλ.
    My other Pc is.... Eee PC

  6. #1011
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χθες μετά από αρκετές αναβολές αναγκάστηκα να περάσω και εγώ σε voip. Μου δώσανε το speedport entry 2i. εγώ έχω το dsl-ac68u. Λόγω έλλειψης χρόνου να ασχοληθώ, έκανα οτι μπορούσα γρηγορότερα έτσι ώστε να έχω και τηλεφωνία αλλά και να δουλεύω το ίντερνετ από το Asus. Θα ήθελα να μου πείτε αν είναι ενδεδειγμένη η λύση που διάλεξα και αν υπάρχει πρόβλημα γενικά . Παραθέτω τα βήματα.
    1. Αλλαξα την ip του speedport σε 192.168.1.200 και απενεργοποιησα τον dchp .
    2. Στο asus (192.168.1.1) επειδή πλέον o συγχρονισμός και internet γίνεται από το speedport, στο dual wan ενεργοποίησα το wan lan ορίζοντας πχ την Lan 3 ως primary . (σημείωση δεν ενεργοποίησα το dual wan άπλα επέλεξα σαν primary wan lan ενώ ήταν πριν το Dsl εφόσον ήταν κουμπωμένο το καλωδιο του οτε απο τον τοιχο στο μοντεμ κατι που δεν ισχυει πλεον)
    3. Συνεδεσα το Asus (lan3) με ένα καλώδιο στο speedport. Στο speedport δεν έκανα μια αλλη αλλαγη σε ρυθμισεις ή προφιλ
    4.Στο asus δεν αλλαξα τιποτα οσον αφορα nat , port forwarding routing tables κτλ . το αφησα οπως ηταν οταν δουλευα μονο με αυτο
    5. Απεργοποιησα το wifi στο speedport για να μην έχω 2 μόντεμ να εκπέμπουν
    Αποτέλεσμα:
    Έχω ίντερνετ και στα δυο μοντεμ . οι συσκευές μου δουλεύουν κανονικά όπως πριν όταν είχα μονο το asus , το speedport έχει κανονικά ίντερνετ και δίνει τηλεφωνία όπως πρεπει. Απ οτι εχω καταλάβει και τα 2 μοντεμ/ρουτερ κάνουν ξεχωριστή κλήση ppoe γιατι οταν σερφαρω απο συσκευες συνδεδεμένες στο asus έχω εξωτερική ip την Χ ενώ αν κουμπώσω κάποια συσκευή στο speedport βγαίνει με Υ. εννοείται και δεν έχω πρόσβαση στο διαχειριστικο του speedport από συσκευη που ειναι πανω στο asus καθοτι δεν εγω βαλει καθολου static routes , ips κτλ αλλά δεν με ενδιαφερει και πολυ μαλιστα

    Τι λέτε θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα? θα επηρεαστεί η σύνδεση μου με την έννοια lags high pings κτλ.
    Δεν καταλαβα πως τα εχεις ενωσει πλεον. Αυτο το LAN3 και το που ειναι ενωμενο το τηλεφωνικο του internet δεν εχω καταλαβει. ΑΡΑ ολα περνανε απο το speedport?
    To ASUS απο οτι καταλαβα το εχεις κανει απλο ρουτερ αλλα περνανε ολα απο το speedport. Για μενα δεν ειναι η καλυτερη λυση.

    Ποβλημα εφοσον δουλευουν δεν θα υπαρξει. Το θεμα ειναι εσυ να αποφασισεις ποιος θελεις να κανει το ρουτινγκ. Θα περνανε ολα απο το speedport ή απο το asus?

    Η πιο σωστη λυση (συμφωνα με τους περισσοτερους εδω μεσα) ειναι να κανει το δικο μας μοντεμ ρουτερ τα παντα και ΠΙΣΩ του να ειναι to speedport μονο και μονο για την τηλεφωνια.

    Αυτο γινεται με το να αφησεις το ηδη υπαρχον μοντεμ-ρουτερ σου οπως ηταν .... και να επεμβεις sto speedport οπου θα το γυρισεις να εχει ιντερνετ μεσω της LAN1 του που πλεον γινεται WAN.

    edit : Κοιτα την φωτογραφια. το speedport πλεον παιρνει ιντερνετ απο το δικο μας ρουτερ και απλα συνδεουμε πανω του τα τηλεφωνα μας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ.jpg 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  408,7 KB 
ID: 196752
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος griniaris : 06-09-18 στις 12:00.
    The gr81 .

  7. #1012
    Εγγραφή
    02-06-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    21(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν καταλαβα πως τα εχεις ενωσει πλεον. Αυτο το LAN3 και το που ειναι ενωμενο το τηλεφωνικο του internet δεν εχω καταλαβει. ΑΡΑ ολα περνανε απο το speedport?
    To ASUS απο οτι καταλαβα το εχεις κανει απλο ρουτερ αλλα περνανε ολα απο το speedport. Για μενα δεν ειναι η καλυτερη λυση.

    Ποβλημα εφοσον δουλευουν δεν θα υπαρξει. Το θεμα ειναι εσυ να αποφασισεις ποιος θελεις να κανει το ρουτινγκ. Θα περνανε ολα απο το speedport ή απο το asus?

    Η πιο σωστη λυση (συμφωνα με τους περισσοτερους εδω μεσα) ειναι να κανει το δικο μας μοντεμ ρουτερ τα παντα και ΠΙΣΩ του να ειναι to speedport μονο και μονο για την τηλεφωνια.

    Αυτο γινεται με το να αφησεις το ηδη υπαρχον μοντεμ-ρουτερ σου οπως ηταν .... και να επεμβεις sto speedport οπου θα το γυρισεις να εχει ιντερνετ μεσω της LAN1 του που πλεον γινεται WAN.

    edit : Κοιτα την φωτογραφια. το speedport πλεον παιρνει ιντερνετ απο το δικο μας ρουτερ και απλα συνδεουμε πανω του τα τηλεφωνα μας.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ.jpg 
Εμφανίσεις:  99 
Μέγεθος:  408,7 KB 
ID: 196752
    To LAN3 του Asus που ειναι πλεον wan θυρα ειναι συνδεμενο με μια θυρα lan του speedport. παιρνει ιντερνετ δηλ απο το speedport. η συνδεση ειναι οπως ακριβως στη φωτο . χωρις φυσικα να αλλαξω το uplink mode του speedport σε wan/lan1 ,ειναι κανονικά σε xdsl
    My other Pc is.... Eee PC

  8. #1013
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    αρα το καλωδιο dsl μπαινει στο speedport ?
    The gr81 .

  9. #1014
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Και τα 2 κάνουν κλήση ΡΡΡ, δημιουργώντας ξεχωριστή σύνδεση με το διαδίκτυο, παίρνοντας διαιρετική δημόσια ΙΡ και δημιουργώντας το δικό τους ανεξάρτητο LAN.
    Αυτό γίνεται μέσω της επιλογής PPPoE Passthrough στο Speedport που είναι εξαρχής ενεργοποιημένη.
    Στην περίπτωση αυτή στο Speedport βάζουμε τα generic credentials (optenet@otenet.gr και otenet) και στο Asus τα δικά μας ατομικά στοιχεία σύνδεσης.

  10. #1015
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 κάνουν κλήση ΡΡΡ, δημιουργώντας ξεχωριστή σύνδεση με το διαδίκτυο, παίρνοντας διαιρετική δημόσια ΙΡ και δημιουργώντας το δικό τους ανεξάρτητο LAN.
    Αυτό γίνεται μέσω της επιλογής PPPoE Passthrough στο Speedport που είναι εξαρχής ενεργοποιημένη.
    Στην περίπτωση αυτή στο Speedport βάζουμε τα generic credentials (optenet@otenet.gr και otenet) και στο Asus τα δικά μας ατομικά στοιχεία σύνδεσης.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos_79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    1. Αλλαξα την ip του speedport σε 192.168.1.200 και απενεργοποιησα τον dchp .

    3. Συνεδεσα το Asus (lan3) με ένα καλώδιο στο speedport. Στο speedport δεν έκανα μια αλλη αλλαγη σε ρυθμισεις ή προφιλ
    Αυτο ειναι σιγουρο οτι κανουν και τα δυο κληση. Απλα το θεμα ειναι να δουμε πως τα εχει συνδεσει και ποιο ειναι μπροστα και κανει το PPoE passthru.

    Αν ειναι μπροστα το asus θα επρεπε να εχει γυρισει το speedport σε LAN1= WAN αλλα απο οτι καταλαβα το asus ειναι πισω απο το speedport οποτε θα μπορουσε να το καταργησει.
    The gr81 .

  11. #1016
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το αναφέρει ότι στη γραμμή είναι συνδεδεμένο το Speedport και πίσω του το Asus.
    2. Στο asus (192.168.1.1) επειδή πλέον o συγχρονισμός και internet γίνεται από το speedport, στο dual wan ενεργοποίησα το wan lan ορίζοντας πχ την Lan 3 ως primary . (σημείωση δεν ενεργοποίησα το dual wan άπλα επέλεξα σαν primary wan lan ενώ ήταν πριν το Dsl εφόσον ήταν κουμπωμένο το καλωδιο του οτε απο τον τοιχο στο μοντεμ κατι που δεν ισχυει πλεον)

  12. #1017
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Αρα ειναι μπροστα το speedport και κανει τα παντα ... και μετα ειναι το asus που απλα δουλευει σαν 2ο ρουτερ? Σωστα?
    The gr81 .

  13. #1018
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ναι, τo Speedport μπροστά ως modem/router και το Asus πίσω του ως Router.
    Το Asus δεν παίρνει σύνδεση από το Speedport, αλλά δημιουργεί την δική του. Απλά χρησιμοποιεί το modem του Speedport.

  14. #1019
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    καλα τα καταλαβα.

    Απλα επειδη ποσταρε σε αυτο το νημα Χρήση Speedport μόνο για VoIP Cosmote πίσω από άλλο router (ASUS) ειπα μπας και καταλαβα λαθος.

    Μηπως θα επρεπε να μεταφερθουν τα ποστ απο το #1010 και μετα γιατι μπορει να μπερδεψουν και καποιον αλλον χρηστη μιας και δεν εχουν σχεση με το παρον?
    The gr81 .

  15. #1020
    Εγγραφή
    02-06-2008
    Μηνύματα
    212
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    SNR / Attn
    21(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο ειναι σιγουρο οτι κανουν και τα δυο κληση. Απλα το θεμα ειναι να δουμε πως τα εχει συνδεσει και ποιο ειναι μπροστα και κανει το PPoE passthru.

    Αν ειναι μπροστα το asus θα επρεπε να εχει γυρισει το speedport σε LAN1= WAN αλλα απο οτι καταλαβα το asus ειναι πισω απο το speedport οποτε θα μπορουσε να το καταργησει.
    το asus ειναι πισω απο το speedport
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αναφέρει ότι στη γραμμή είναι συνδεδεμένο το Speedport και πίσω του το Asus.
    ναι

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρα ειναι μπροστα το speedport και κανει τα παντα ... και μετα ειναι το asus που απλα δουλευει σαν 2ο ρουτερ? Σωστα?
    σωστα

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, τo Speedport μπροστά ως modem/router και το Asus πίσω του ως Router.
    Το Asus δεν παίρνει σύνδεση από το Speedport, αλλά δημιουργεί την δική του. Απλά χρησιμοποιεί το modem του Speedport.
    σωστα καθοτι οπως ειπα παιρνει αλλη εξωτερικη ip σε σχεση με το speedport. Στατιστικά συγχρονισμού πχ transfer rate up/down δεν βλέπω πουθενά στο asus
    My other Pc is.... Eee PC

Σελ. 68 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 4858636667686970737888 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας