Σελ. 71 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.051-1.065 από 2010
  1. #1051
    Εγγραφή
    01-01-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Γεια σας, γνωρίζει κανείς γιατί δεν συγχρονίζει η τηλεφωνία στο oxygen (over isdn) πίσω από Vigor130 annex B με passthrouth?
    Έχω κάνει την αντίστοιχη σύνδεση με Speedport 2i και πρώτο vigor130 annexA και δουλεύει.

    Αναλυτικά:
    Στο vigor (192.168.1.1) έβαλα το username και password της otenet σύνδεσής μου, ενεργοποίησα το passthrouth, ενεργοποίησα το DHCP και συνδέθηκε κανονικά στο internet.

    Στο oxygen (192.168.1.254), απενεργοποίησα το DHCP, ενεργοποίησα την lan2 ως wan-ethernet, έφτιαξα μια καινούργια σύνδεση με τους test κωδικούς της otenet (username:otenet@otenet.gr password:otenet) έσβησα όλες τις άλλες συνδέσεις. δεν κατάφερα να συντονίσω την τηλεφωνία (1 κεφαλικό νούμερο και ένα msn).

    Ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dioan : 30-09-18 στις 01:01.

  2. #1052
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.340
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας, γνωρίζει κανείς γιατί δεν συγχρονίζει η τηλεφωνία στο oxygen (over isdn) πίσω από Vigor130 annex B με passthrouth?
    Έχω κάνει την αντίστοιχη σύνδεση με Speedport 2i και πρώτο vigor130 annexA και δουλεύει.

    Αναλυτικά:
    Στο vigor (192.168.1.1) έβαλα το username και password της otenet σύνδεσής μου, ενεργοποίησα το passthrouth, ενεργοποίησα το DHCP και συνδέθηκε κανονικά στο internet.

    Στο oxygen (192.168.1.254), απενεργοποίησα το DHCP, ενεργοποίησα την lan2 ως wan-ethernet, έφτιαξα μια καινούργια σύνδεση με τους test κωδικούς της otenet (username:otenet@otenet.gr password:otenet) έσβησα όλες τις άλλες συνδέσεις. δεν κατάφερα να συντονίσω την τηλεφωνία (1 κεφαλικό νούμερο και ένα msn).

    Ευχαριστώ!
    Οι κωδικοί demo παίζουν μόνο για internet Και όχι για τηλεφωνία.
    Θα πρέπει να τους ζητήσεις τους κωδικούς ή να αφήσεις το TR να περάσει από το asus για να πάρει το oxy αυτόματα τους κωδικούς.
    Μπορείς επίσης να αφήσεις το oxy Πάνω στην γραμμή για να πάρει τις ρυθμίσεις της τηλεφωνίας και μετά το βάζεις πίσω από το vigor.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1053
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Όπως και στα Speedport, έτσι και στο Oxygen, το βάζουμε πρώτα στην γραμμή να τραβήξει τα στοιχεία και να σιγουρέψουμε ότι λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Κατόπιν το βάζουμε πίσω από την δικιά μας συσκευή και η τηλεφωνία θα δουλέψει κανονικά με τα γενικά στοιχεία σύνδεσης. Έτσι μου δουλεύει στο Oxygen.
    Αλλά γιατί να κάνει κλήση ΡΡΡ και όχι απλά να συνδέεται μέσω του πρώτου router;

  4. #1054
    Εγγραφή
    01-01-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Έχω κάνει ακριβώς τα παρακάτω:

    1.Συντόνισα το oxygen κανονικά με τους κωδικούς μου (internet+τηλεφωνία), αντικατέστησα το ip σε 192.168.1.141 απενεργοποίησα το DHCP, έκανα την θύρα 2 wan.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Image 1.jpg 
Εμφανίσεις:  31 
Μέγεθος:  135,8 KB 
ID: 197482
    2.Αποσύνδεσα το καλώδιο Dsl και το κούμπωσα στο Vigor (192.168.1.1), όπου είχα ρυθμίσει τους κωδικούς μου και συνδέθηκε κανονικά.
    3.Συνδέθηκα στο oxygen έσβησα όλες τις συνδέσεις και δημιούργησα μία με τους demo κωδικούς. Όπως ακριβώς παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Image 2.jpg 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  132,0 KB 
ID: 197480
    4. Σύνδεσα ένα καλώδιο ethernet απο το vigor στην 2 θύρα wan.
    5. Την τηλεφωνία δεν την πείραξα.
    6. Δεν συντονίζει την τηλεφωνία, αναβοσβήνει κόκκινομε αργούς παλμούς το @.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Image 3.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  102,9 KB 
ID: 197483

    Ευχαριστώ

    - - - Updated - - -

    Τους κωδικούς τους πήρα, τους έχω βάλει στο Vigor.
    Εσύ εννοείς να συντονίσει κανονικά το oxygen, με τους δικούς μου κωδικούς, να βγάλω το καλώδιο dsl, να το κουμπώσω στο vigor, και έπειτα να αλλάξω την υπάρχουσα σύνδεση το wan port:adsl --> wan port:ethernet
    και να αφήσω τα δικά μου στοιχεία σύνδεσης?

    ευχαριστώ!

  5. #1055
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εγώ το έχω να παίρνει σύνδεση μέσω του κύριου router και όχι να κάνει κλήση ΡΡΡ.
    Αρχικά το έβαλα στην γραμμή για να λειτουργήσει κανονικά τραβώντας αυτόματα τον κωδικό και να λειτουργήσει η τηλεφωνία. Κατόπιν:

    1. Όρισα την LAN2 να παίξει ως WAN.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen3.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 197489

    2. Άλλαξα την σύνδεση ADSL_PPPoE, σε Routed. Δεν άλλαξα το όνομα (το ξέχασα, είναι άσχετο αυτό) και δεν έσβησα τις άλλες συνδέσεις.
    Του έδωσα WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο (192.169.10.0/24) με το κύριο router. Φυσικά το δικό του υποδίκτυο είναι άλλο (192.168.1.0/24)
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen2.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  48,3 KB 
ID: 197488 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen1.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  44,6 KB 
ID: 197487

    3. Τέλος σύνδεσα τις 2 συσκευές μεταξύ τους και όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Το firewall το έχω κλείσει για δικούς μου λόφους, αλλά ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται αφού η σύνδεση ελέγχεται από τον κύριο router.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen4.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 197490


    Σε σενα βλέπω ότι δεν έχει καν σύνδεση με το διαδίκτυο, άρα είναι λογικό να μην δουλεύει η τηλεφωνία. Μήπως δεν δουλεύει σωστά το PPPoE Passthrough του Vigor;

  6. #1056
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    @ Dioan

    αλλαξε το c-class του oxygen για να ειναι διαφορετικο απο το vigor.

    και βαλε την σύνδεση ADSL_PPPoE σε Routed οπως λεει και ο Jkoukos
    The gr81 .

  7. #1057
    Εγγραφή
    01-01-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ το έχω να παίρνει σύνδεση μέσω του κύριου router και όχι να κάνει κλήση ΡΡΡ.
    Αρχικά το έβαλα στην γραμμή για να λειτουργήσει κανονικά τραβώντας αυτόματα τον κωδικό και να λειτουργήσει η τηλεφωνία. Κατόπιν:

    1. Όρισα την LAN2 να παίξει ως WAN.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen3.png 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  21,8 KB 
ID: 197489

    2. Άλλαξα την σύνδεση ADSL_PPPoE, σε Routed. Δεν άλλαξα το όνομα (το ξέχασα, είναι άσχετο αυτό) και δεν έσβησα τις άλλες συνδέσεις.
    Του έδωσα WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο (192.169.10.0/24) με το κύριο router. Φυσικά το δικό του υποδίκτυο είναι άλλο (192.168.1.0/24)
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen2.png 
Εμφανίσεις:  85 
Μέγεθος:  48,3 KB 
ID: 197488 Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen1.png 
Εμφανίσεις:  49 
Μέγεθος:  44,6 KB 
ID: 197487

    3. Τέλος σύνδεσα τις 2 συσκευές μεταξύ τους και όλα λειτουργούν όπως πρέπει. Το firewall το έχω κλείσει για δικούς μου λόφους, αλλά ούτως ή άλλως δεν χρειάζεται αφού η σύνδεση ελέγχεται από τον κύριο router.
    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Oxygen4.png 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  72,6 KB 
ID: 197490


    Σε σενα βλέπω ότι δεν έχει καν σύνδεση με το διαδίκτυο, άρα είναι λογικό να μην δουλεύει η τηλεφωνία. Μήπως δεν δουλεύει σωστά το PPPoE Passthrough του Vigor;
    Το ppoe passthrough το δοκιμασα με το pc και περνάει κανονικά, αυτό που αναφέρεις πιο πάνω δεν το δοκίμασα, δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος απλά να δουλέψει, αύριο θα το δοκιμάσω, τι εννοείς όμως "του έδωσα WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο (192.169.10.0/24) με το κύριο router" μπορείς να βοηθήσεις λίγο? Nα βάλω στο vigor 192.168.10.1? και στο oxygen 192.168.10.5?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    @ Dioan

    αλλαξε το c-class του oxygen για να ειναι διαφορετικο απο το vigor.

    και βαλε την σύνδεση ADSL_PPPoE σε Routed οπως λεει και ο Jkoukos

    τι εννοείς να αλάξω το c-class του oxygen δεν το ξέρω αυτό?

    ευχαριστώ!

    - - - Updated - - -

    jkoukos

    Το ppoe passthrough το δοκιμασα με το pc και περνάει κανονικά, αυτό που αναφέρεις πιο πάνω δεν το δοκίμασα, δεν με ενδιαφέρει ο τρόπος απλά να δουλέψει, αύριο θα το δοκιμάσω, τι εννοείς όμως "του έδωσα WAN IP στο ίδιο υποδίκτυο (192.169.10.0/24) με το κύριο router" μπορείς να βοηθήσεις λίγο? Nα βάλω στο vigor 192.168.10.1? και στο oxygen 192.168.10.5?

    ευχαριστώ!

  8. #1058
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Κάθε router έχει 2 διευθύνσεις. Μία για την WAN θύρα με την οποία επικοινωνεί με τον έξω κόσμο και η άλλη στο LAN με την οποία επικοινωνεί στο εσωτερικό δίκτυο.
    Αν μιλάμε για modem/router (DSL router) όπως το Vigor που έχεις στην γραμμή, η WAN IP ορίζεται από τον πάροχο και είναι η δημόσια που σου δίνει όταν γίνει η σύνδεση.
    Αν μιλάμε για απλό router όπως το Oxygen που παίζει πίσω από το Vigor, η WAN IP ορίζεται από εμάς (ή αυτόματα από τον DHCP του Vigor). Αυτή διεύθυνση υποχρεωτικά θα είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του Vigor για να γίνει η επικοινωνία.
    Σε κάθε περίπτωση η LAN διεύθυνση δεν πρέπει να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με την WAN.

    Οπότε οι διευθύνσεις των 2 συσκευών μπορεί να είναι:
    α. Vigor WAN IP = δημόσια διεύθυνση από τον πάροχο. H LAN θα είναι π.χ. 192.168.1.1.
    β. Ορίζεις στον DHCP του Vigor να δίνει σε συγκεκριμένη περιοχή (π.χ. 192.168.1.2 - .200). Έτσι όλες οι διευθύνσεις από την 201 και πάνω, μπορείς να τις δίνεις χειροκίνητα σε διάφορες συσκευές (αν θέλεις).
    γ. Oxygen WAN IP = π.χ. 192.168.1.201. Είναι έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP του Vigor. Αυτό το θέλουμε ώστε το Oxygen να έχει πάντα την ίδια WAN IP.
    δ. Oxygen LAN IP = π.χ. 192.168.2.1. To εσωτερικό δίκτυο του Oxygen θα έχει διαφορετικό υποδίκτυο από του Vigor.

    Τέλος επειδή εδώ έχουμε 2πλό ΝΑΤ, για να δουλέψει σωστά η επικοινωνία των RTP πακέτων της τηλεφωνίας, πιθανόν να χρειαστεί port forwarding κάποιες UDP πόρτες (π.χ. 4000-4100) στο Vigor προς την WAN IP του Oxygen.

  9. #1059
    Εγγραφή
    01-01-2014
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάθε router έχει 2 διευθύνσεις. Μία για την WAN θύρα με την οποία επικοινωνεί με τον έξω κόσμο και η άλλη στο LAN με την οποία επικοινωνεί στο εσωτερικό δίκτυο.
    Αν μιλάμε για modem/router (DSL router) όπως το Vigor που έχεις στην γραμμή, η WAN IP ορίζεται από τον πάροχο και είναι η δημόσια που σου δίνει όταν γίνει η σύνδεση.
    Αν μιλάμε για απλό router όπως το Oxygen που παίζει πίσω από το Vigor, η WAN IP ορίζεται από εμάς (ή αυτόματα από τον DHCP του Vigor). Αυτή διεύθυνση υποχρεωτικά θα είναι στο ίδιο υποδίκτυο με του Vigor για να γίνει η επικοινωνία.
    Σε κάθε περίπτωση η LAN διεύθυνση δεν πρέπει να είναι στο ίδιο υποδίκτυο με την WAN.

    Οπότε οι διευθύνσεις των 2 συσκευών μπορεί να είναι:
    α. Vigor WAN IP = δημόσια διεύθυνση από τον πάροχο. H LAN θα είναι π.χ. 192.168.1.1.
    β. Ορίζεις στον DHCP του Vigor να δίνει σε συγκεκριμένη περιοχή (π.χ. 192.168.1.2 - .200). Έτσι όλες οι διευθύνσεις από την 201 και πάνω, μπορείς να τις δίνεις χειροκίνητα σε διάφορες συσκευές (αν θέλεις).
    γ. Oxygen WAN IP = π.χ. 192.168.1.201. Είναι έξω από την περιοχή που δίνει ο DHCP του Vigor. Αυτό το θέλουμε ώστε το Oxygen να έχει πάντα την ίδια WAN IP.
    δ. Oxygen LAN IP = π.χ. 192.168.2.1. To εσωτερικό δίκτυο του Oxygen θα έχει διαφορετικό υποδίκτυο από του Vigor.

    Τέλος επειδή εδώ έχουμε 2πλό ΝΑΤ, για να δουλέψει σωστά η επικοινωνία των RTP πακέτων της τηλεφωνίας, πιθανόν να χρειαστεί port forwarding κάποιες UDP πόρτες (π.χ. 4000-4100) στο Vigor προς την WAN IP του Oxygen.
    Σε ευχαριστώ πολύ για την αναλυτική ενημέρωση, σήμερα το δοκίμασα σε routed αλλά πάλι δεν δούλεψε, δυστηχώς τα καινούργια ρούτερ oxygen plus δεν υποστηρίζουν κλήσεις ppp και αν δεν έκανα κανένα λάθος στην παραμετροποίηση αμφιβάλω να δουλεύει και ως routed. Μπορεί στο μενού να σου παρέχει την δυνατότητα αλλά δεν συνδέετε με τίποτα. Σήμερα το έμαθα απο έγκυρο άτομο. Τελικά βρήκα ένα παλιό oxygen και έκανα την δουλειά μου με ppp κλήση, δούλεψε κανονικά. Αν πάλι γνωρίζεις οτι δουλεύει το καινούργιο oxygen plus με ppp ή routed δεκτή κάθε ένσταση.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και στα Speedport, έτσι και στο Oxygen, το βάζουμε πρώτα στην γραμμή να τραβήξει τα στοιχεία και να σιγουρέψουμε ότι λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Κατόπιν το βάζουμε πίσω από την δικιά μας συσκευή και η τηλεφωνία θα δουλέψει κανονικά με τα γενικά στοιχεία σύνδεσης. Έτσι μου δουλεύει στο Oxygen.
    Αλλά γιατί να κάνει κλήση ΡΡΡ και όχι απλά να συνδέεται μέσω του πρώτου router;
    Πιστεύω πως η κλήση μέσω ppp ειναι πιο άμεση, απο το να κάνει routed με πιθανά προβλήματα στην φωνή!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως και στα Speedport, έτσι και στο Oxygen, το βάζουμε πρώτα στην γραμμή να τραβήξει τα στοιχεία και να σιγουρέψουμε ότι λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Κατόπιν το βάζουμε πίσω από την δικιά μας συσκευή και η τηλεφωνία θα δουλέψει κανονικά με τα γενικά στοιχεία σύνδεσης. Έτσι μου δουλεύει στο Oxygen.
    Αλλά γιατί να κάνει κλήση ΡΡΡ και όχι απλά να συνδέεται μέσω του πρώτου router;
    Πιστεύω πως η κλήση μέσω ppp ειναι πιο άμεση, απο το να κάνει routed με πιθανά προβλήματα στην φωνή!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dioan : 01-10-18 στις 21:38.

  10. #1060
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ποιο Oxygen Plus αναφέρεις; Έχω το καινούργιο, αυτό που είναι όρθιο. Ποιο μοντέλο αναφέρει το ταμπελάκι;
    Μια χαρά κάνει σύνδεση και λειτουργεί η τηλεφωνία, όπως θα είδες στις εικόνες που έδωσα παραπάνω. Και όχι μόνο εγώ, αλλά πολλοί χρήστες. Άσε τι λένε από τον ΟΤΕ.

  11. #1061
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    TP LINK TDW8970/ASUSAC88U
    SNR / Attn
    (dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα κάνεις αυτό που αναφέρει ο sweet dreams. Αφήνεις όπως είναι τώρα στην γραμμή το Speedport και:
    α. Επιβεβαιώνεις ότι είναι ενεργή η επιλογή PPPoE Passthrough.
    β. Στα στοιχεία σύνδεσης του Speedport αντί των δικών σου, βάζεις τα γενικά (otenet@otenet.gr και otenet).
    γ. Ρυθμίζεις τον δικό σου router να κάνει κλήση ΡΡΡοΕ με τα δικά σου ατομικά στοιχεία.
    δ. Συνδέεις οποιαδήποτε LAN θύρα του Speedport (εκτός την Νο4) με την WAN του δικού σου router.
    Όσο αφορά το το β, κάθε φορά που βάζω τα γενικά, αυτόματα ξαναπαίρνει τα ατομικά μου. Καμία βοήθεια;

    - - - Updated - - -

    Μόλις τώρα διάβασα για το zero touch provisioning. Πρέπει να ζητήσουμε να απενεργοποιηθει απ τον οτε ή δε χρειάζεται;
    Επίσης με qos, dhcp, upnp τι κάνουμε; ανοιχτά στο router κ κλειστά στο speedport;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος TheViper : 02-10-18 στις 22:51. Αιτία: Προαιρετικά
    There is no spoon!

  12. #1062
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ζήτα να σου απ[ενεργοποιήσουν το ΖΤΡ.
    Αφού θα κάνει άλλη κλήση ΡΡΡ από τον δικό σου router, δεν σ' ενδιαφέρει και μάλιστα θέλεις το QoS για την τηλεφωνία.
    Αν δεν συνδέσεις πάνω στο Speedport άλλη συσκευή, μπορείς να κλείσεις DHCP, UPnP, WiFi.

  13. #1063
    Εγγραφή
    02-01-2011
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    92
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΓΑΡΑ
    Router
    TP LINK TDW8970/ASUSAC88U
    SNR / Attn
    (dB) / 19.5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζήτα να σου απ[ενεργοποιήσουν το ΖΤΡ.
    Αφού θα κάνει άλλη κλήση ΡΡΡ από τον δικό σου router, δεν σ' ενδιαφέρει και μάλιστα θέλεις το QoS για την τηλεφωνία.
    Αν δεν συνδέσεις πάνω στο Speedport άλλη συσκευή, μπορείς να κλείσεις DHCP, UPnP, WiFi.
    Μιας κ περασα σημερα σε voip, πηρα τον οτε και ζητησα απενεργοποιηση του ztp. Απαντηση απο τον οτε : εμεις δεν μπορουμε να απενεργοποιησουμε το ztp. Ισχυει αυτο; κ αν ναι θα παιρνουν και το μοντεμ κ το ρουτερ pppoe;
    There is no spoon!

  14. #1064
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε άλλο μέλος του το έκαναν και μάλιστα ήταν προτροπή τεχνικού του ΟΤΕ. Προσωπικά έχω την συσκευή του πίσω από το router, οπότε δεν έχω τέτοιο θέμα.

  15. #1065
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Νικαια
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    1.196
    Downloads
    83
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    TP-LINK ARCHER VR200
    Ρε παιδες καλησπερα....μια βοηθεια.Εχω το tp link vr200 και θελω να το εχω μονο για ιντερνετ πισω απο το Speedport και το τελευταιο να το εχω μονο για VOIP.Ακολουθησα τις οδηγιες που υπαρχουν στην αρχη του νηματος αλλα αποτελεσμα μηδεν.

    Μπηκα speedport και επελεξα να δουλευει μονο ως ethernet και ταυτογχρονα εκανα νεα συνδεση eth και περασα τους κωδικους της συνδεσης μου.Ενωσα τα 2 ρουτερ με καλωδιο στις lan 1 και συνδεσα το pc μου στη lan2 του tp link....αποτελεσμα μηδεν ουτε ιντερνετ ουτε τηλεφωνια.Τι λαθος κανω;

Σελ. 71 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 5161666970717273768191 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας