Σελ. 96 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 2010
  1. #1426
    Εγγραφή
    24-05-2019
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Hello,
    my greek skills are bad so im asking in english.
    I got a Speedport Plus and i want to use the speedport plus only for VoIP.
    The Internet connection is running through a AVM Fritzbox 7490.
    Does anyone got this setup and can tell me how to configurate it ?
    Thank you.

  2. #1427
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Have a look here.

  3. #1428
    Εγγραφή
    24-05-2019
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Thank you.
    I set up the Speedport Plus like it is shown in the pictures. The guide says that you need to configurate the other router too (with an individual IP).
    But i have done nothing on my Fritzbox. Just connect the Fritzbox with the Speedport Plus with LAN1 and the telephone is working fine on the Speedport.
    So everything is working.

  4. #1429
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    You don't have to do anything. It would only be needed if the Fritz had the same IP as the router (eg 192.168.1.1), that is true with Asus router on the guide.

    But I have a question. Since you have 7490 why you are not using it for telephony as well;
    Version 7 has Cosmote profile and so VoIP telephony works automatically on it. Ιf it does not happen automatically, just contact with a technician by phone and they 'll do it remotely.

  5. #1430
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote Double Play Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport 2i
    Καλησπέρα σε όλους σας! Εχω φάει πολλές ώρες να προσπαθώ να το κάνω να δουλέψει αλλά δεν τα καταφέρνω οπότε παρακαλώ για τα φώτα σας!
    Εχω Cosmote Speedport 2i οπότε και voip τηλεφωνία... Μόλις αγόρασα το TP-Link AC1600 (Archer VR600) το οποίο είναι modem/router αλλά δεν έχει voip management, και ενώ μόνο του με καρφωμένο το καλώδιο του τοίχου δουλεύει καταπληκτικά, δεν μπορώ να το συνδέσω με το Speedport για να δουλέψει και το τηλέφωνο...
    Διάβασα πολλά σκόρπια σχόλια και άρθρα περί bridge connection κλπ, αλλαξα τα ip addresses/dhcp (μπορεί και λάθος γιατί δεν είμαι γνώστης) και δεν βρήκα πουθενά πλήρεις οδηγίες που να το καταφέρω...
    Ερ.1η: Πάει 1ο το Speedport και μετά το TPLINK? (με μεταξύ τους σύνδεση Ethernet WAN ports) ή το ανάποδο??
    Ερ.2η: Πως ρυθμίζω το Speedport και το TP-Link ώστε να περάσει το internet απ'το ένα στο άλλο?
    Μήπως υπάρχει κάποιο link με οδηγίες παιδιά? Μόνο σκόρπια posts διαβάζω που τα κάνω και τίποτα δεν γίνεται...
    Παρακαλώ κάποιος?

  6. #1431
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περιοχή
    Καματερό Αττικής
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχω ακριβώς τον ίδιο εξοπλισμό, και δεν κατάφερα να τα σετάρω, αν και στο τέλος που βρήκα έναν καλύτερο οδηγό για το tplink, είχα κουραστεί και δεν το δοκίμασα..
    Δες αυτό https://www.insomnia.gr/forums/topic...mment-55388170

    ίσως η μόνη λύση για να δουλέψει το tplink σαν ρούτερ πρώτο στη γραμμή και το speedport από πίσω για τηλεφωνία μόνο.
    Εγώ είχα το speedport για τηλεφωνία και ρούτερ και πίσω του είχα βάλει το tplink για ρούτερ και wifi

    - - - Updated - - -

    επίσης, αν μπορείς, στέλνεις πίσω το archer600 και αγοράζεις το archer600v που έχει και voip.

  7. #1432
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Καταρχήν βάζεις μόνο το Speedport στη γραμμή και επιβεβαιώνεις ότι λειτουργεί η τηλεφωνία.
    Μετά βάζεις στην γραμμή μόνο το TP-Link και επιβεβαιώνεις ότι όλα λειτουργούν σωστά.
    Κατόπιν ακολουθείς τον σχετικό οδηγό, ώστε να δουλέψει το Speedport πίσω από το TP-Link, ως απλό router και η τηλεφωνία.

  8. #1433
    Εγγραφή
    12-11-2007
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Cosmote Double Play Fiber
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speedport 2i
    Παιδιά σας ευχαριστώ!
    Μετά από πολλές ώρες προσπάθεια, που δεν κατάφερνα να τα κάνω να συνδεθούν μεταξύ τους, πήρα cosmote, μου πέρασαν ένα διαφορετικό profil στο speedport (ως 1ο μηχάνημα στην γραμμή - phone και dsl καλώδια πάνω στο speedport), με κωδικούς να διαχειρίζεται ΜΟΝΟ την τηλεφωνία - (WiFi κλειστό).

    και μέσω LAN1 του speedport έδωσα internet στο TPLINK μου, το οποίο σέταρα ως wireless router, του δημιούργησα WAN σύνδεση (στο LAN4) να παίρνει ιντερνετ μέσω ethernet από το speedport και εκεί πέρασα τα login/passwords της σύνδεσης μου.

    Αρχικά άλλαξα την ip adress του TPLINK σε 192.168.1.100 για να μπορώ να βλέπω και τα 2 interface. Βέβαια για να ξαναδω το interface του Speedport ανοίγω το WiFi πάλι.

    Ολες τις συσκκευές μου τις κάρφωσα στο TpLINK και από αυτό δουλεύω και WiFi.

    Ελπίζω να έχω έτσι μεγαλύτερη εμβέλεια και ισχυρότερο σήμα.

  9. #1434
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totalet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά σας ευχαριστώ!
    Μετά από πολλές ώρες προσπάθεια, που δεν κατάφερνα να τα κάνω να συνδεθούν μεταξύ τους, πήρα cosmote, μου πέρασαν ένα διαφορετικό profil στο speedport (ως 1ο μηχάνημα στην γραμμή - phone και dsl καλώδια πάνω στο speedport), με κωδικούς να διαχειρίζεται ΜΟΝΟ την τηλεφωνία - (WiFi κλειστό).

    και μέσω LAN1 του speedport έδωσα internet στο TPLINK μου, το οποίο σέταρα ως wireless router, του δημιούργησα WAN σύνδεση (στο LAN4) να παίρνει ιντερνετ μέσω ethernet από το speedport και εκεί πέρασα τα login/passwords της σύνδεσης μου.

    Αρχικά άλλαξα την ip adress του TPLINK σε 192.168.1.100 για να μπορώ να βλέπω και τα 2 interface. Βέβαια για να ξαναδω το interface του Speedport ανοίγω το WiFi πάλι.

    Ολες τις συσκκευές μου τις κάρφωσα στο TpLINK και από αυτό δουλεύω και WiFi.

    Ελπίζω να έχω έτσι μεγαλύτερη εμβέλεια και ισχυρότερο σήμα.
    Παιρνει public IP to TPLINK ?
    Αν οχι τοτε εχεις κανει 2πλο ΝΑΤ που δεν ειναι η καλυτερη λυση. Δουλευει και ετσι απλα δεν ειναι και οτι καλυτερο.

    Αν ακολουθησεις τα βηματα που εβαλε ο JKOUKOS που ειναι δοκιμασμενα απο ολους μας... το TPLINK γινεται MODEM και εχει ολο το ιντερνετ . Και το speedport MONO την τηλεφωνια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από totalet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να έχω έτσι μεγαλύτερη εμβέλεια και ισχυρότερο σήμα.
    Αν το προβλημα ειναι μονο το wifi.... τοτε το TPLINK επρεπε να το ρυθμισεις σαν ΑΡ. γινεται πανευκολα απο το μενου του.
    The gr81 .

  10. #1435
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πιθανότατα παίρνει δημόσια ΙΡ αφού εξαρχής είναι ενεργή η επιλογή PPPoE Passthrough στο Speedport και λογικά του ρύθμισαν διαφορετικά credentials (μάλλον απενεργοποίησαν το ΖΤΡ) σε αυτό ώστε να έχει τα δικά του στο TP-Link.

  11. #1436
    Εγγραφή
    29-06-2012
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    23459/2998
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2i
    Γεια χαρά.Δοκίμασα ολα αυτα που γράφετε για αλλο ρουτερ μπροστά και το speedport πισω μονο για τηλεφωνία και δούλεψε με την πρώτη.Και με PP και με IP ρυθμίσεις.Δούλεψε πίσω απο
    585v7 ενα απλο turbo-x και τώρα με ενα ΖΧΗΝ Η108ΝS(ΖΤΕ).To θέμα μου με ολα τα ρούτερ ειναι οτι οταν κάνουν reboot στο speedport ενώ ανάβουν τα λαμπάκια online και telephony το τηλέφωνο δεν εχει τόνο.Νεκρό.Με μια απλή αναπάντητη απο το κινιτό μου ομως δουλεύει πάλι ρολόι.Το κάνει με ολα τα ρούτερ και με κάθε reboot η διακοπή ρεύματος.Κάνοντας reboot και στο speedport δεν αλλάζει κάτι.Μόνο με κληση ζωντανεύει αμέσως.Τα φώτα σας ρε παιδιά.Μου ξέφυγε κάτι;;;

    Υ.Γ:Τα παραπάνω διαδραματίζονται σε σύνδεση ADSL2+ εως 24 σε χώρο εργασίας
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος URSUS : 02-07-19 στις 14:14.

  12. #1437
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από URSUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια χαρά.Δοκίμασα ολα αυτα που γράφετε για αλλο ρουτερ μπροστά και το speedport πισω μονο για τηλεφωνία και δούλεψε με την πρώτη.Και με PP και με IP ρυθμίσεις.Δούλεψε πίσω απο
    585v7 ενα απλο turbo-x και τώρα με ενα ΖΧΗΝ Η108ΝS(ΖΤΕ).To θέμα μου με ολα τα ρούτερ ειναι οτι οταν κάνουν reboot στο speedport ενώ ανάβουν τα λαμπάκια online και telephony το τηλέφωνο δεν εχει τόνο.Νεκρό.Με μια απλή αναπάντητη απο το κινιτό μου ομως δουλεύει πάλι ρολόι.Το κάνει με ολα τα ρούτερ και με κάθε reboot η διακοπή ρεύματος.Κάνοντας reboot και το speedport δεν αλλάζει κάτι.Μόνο με κληση ζωντανεύει αμέσως.Τα φώτα σας ρε παιδιά.Μου ξέφυγε κάτι;;;

    Υ.Γ:Τα παραπάνω διαδραματίζονται σε σύνδεση ADSL2+ εως 24 σε χώρο εργασίας
    Να γινει επανεκινηση το μπροστα ρουτερ και οχι το speedport ... ναι συμβαινει να κολλησει. Οποτε απλα κανουμε reboot και το speedport.
    Αυτο που λες με αναπαντητες "ζωντανευει" κλπ κλπ .... καπου αλλου ειναι το προβλημα.
    The gr81 .

  13. #1438
    Εγγραφή
    29-06-2012
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    23459/2998
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2i
    Ακριβώς αυτό.Το καλώ απο το κινιτό και απο νεκρό ζωντανεύει αμέσως και εισερχόμενες εξερχόμενες δουλεύουν αψογα.Θα με τρελάνει.

  14. #1439
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από URSUS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό.Το καλώ απο το κινιτό και απο νεκρό ζωντανεύει αμέσως και εισερχόμενες εξερχόμενες δουλεύουν αψογα.Θα με τρελάνει.
    Διευκρινησε λιγο το "νεκρο" που λες. δεν καταλαβαινω.
    The gr81 .

  15. #1440
    Εγγραφή
    29-06-2012
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    23459/2998
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport entry 2i
    Εννοω οτι ενω στο speedport τα λαμπάκια online και telephony ειναι αναμμένα και μπαίνοντας στο μενού του βλέπω οτι το νούμερο εχει γίνει registered το τηλέφωνο ΔΕΝ δουλεύει.Σηκώνω το ακουστικο και ουτε το λαμπάκι του αναβει,dial tone δεν εχει και δεν μπορώ να καλέσω κανέναν.Ολα φτιάχνουν με μια απλή αναπάντητη που του κάνω απο το κινητό.Πιο σαφής δεν μπορώ να γίνω.Πρέπει να το κάνω κάθε φορά που το ρουτερ κάνει επανεκίνηση δηλαδη καθε πρωι επειδή για λόγους ασφαλείας ο χώρος δεν εχει ρεύμα το βράδυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος URSUS : 02-07-19 στις 22:36.

Σελ. 96 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας