Σελ. 134 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134
Εμφάνιση 1.996-2.009 από 2009
  1. #1996
    Εγγραφή
    08-03-2013
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παιδιά καλησπέρα! Θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθειά σας γιατί είμαι άσχετος. Διαβάζοντας όλο το thread προσπάθησα να βάλλω το Tp Link AX1500 μπροστά από το speedport smart για να διαχειρίζομαι τη σύνδεση και να αφήσω το smart μόνο για τηλεφωνία.

    Η σειρά είναι η εξής: ONT—> WAN ARCHER—> WAN SMART.

    To archer έχει ρυθμιστεί για 192.168.2.xx ενώ το smart 192.168.1.x (δεν ξέρω αν έχει και νόημα)

    Το archer παίρνει κανονικά internet με PPPoe, στο smart ανάβει το online αλλά όχι το telephony.

    Δίνω στο smart την 192.168.2.120 και έχω ανοίξει τις πόρτες που φαίνονται στη photo στο archer.

    Παρακαλώ τα φώτα σας!
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMG_2434.jpg  

    IMG_2433.jpg  

    IMG_2430.jpg  


  2. #1997
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @citakis, με αυτόν τον τρόπο όμως δε θα προκύπτει double NAT; Αν τόσο το speedport της Cosmote θα κάνει σύνδεση αλλά και το ASUS, έτσι θα προκύπτει double NAT, όχι;

    Πήγα να ρωτήσω το ίδιο πράμα κι' εγώ, οπότε είπα πριν γράψω και ρωτήσω, ας δω μήπως ήδη κάποιος έχει το ίδιο ερώτημα.

    Εγώ έχω ένα ASUS RT-AC66U B1 πάνω στο οποίο έχω περάσει Freshtomato και μου έχει λύσει τα χέρια. Αυτή τη στιγμή είμαι σε Vodafone και μίλησα σήμερα ώστε να κάνω μεταφορά της γραμμής μου στην Cosmote. Μου είπαν πως θα μου στείλουν το Speedport Plus 2, ωστόσο, δεν υποστηρίζει bridge mode και ότι ένα παλιό ZTE που έδιναν κάποτε που υποστήριζε bridge mode, πλέον δεν υποστηρίζεται (εν τω μεταξύ υπάρχει περίπτωση να έχω ένα παλιό ZTE της Cosmote που υποστήριζε bridge mode, λέτε να λειτουργεί

    Μου είπαν πως αν θέλω μπορώ να προμηθευτώ κάποιο Fritzbox, είτε το 7430, είτε το 7530 είτε το 7590, είναι συμβατά και θα λειτουργούν out of the box. Δε λέω, στη χειρότερη να το κάνω, βέβαια, αν μπορώ να γλιτώσω τα έξοδα, θα το προτιμούσα.

    Να φανταστώ κάποιο root κωδικό δεν έχουμε για το εν λόγω router ε;

    Ευχαριστώ!

    PS: Με μια πρόχειρη ματιά το ZTE της cosmote δε το βρήκα, βρήκα ένα ZXHN H268N, νομίζω απ' όταν είχα Wind πριν κάμποσα χρόνια, μαζί με κάποια άλλα ρουτεράκια. Θα ψάξω αύριο και στην αποθήκη μήπως έχω πεταμένο κάποιο παλιό router της Cosmote, θα τα δοκιμάσω όλα ένα ένα και βλέπουμε. Που ξέρεις, μπορεί και αυτό που έχω τώρα της Vodafone να κάνει το H268Q, μιας και έχω root κωδικούς γι' αυτό.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος panosru : 01-12-23 στις 00:13.

  3. #1998
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosru Εμφάνιση μηνυμάτων
    @citakis, με αυτόν τον τρόπο όμως δε θα προκύπτει double NAT; Αν τόσο το speedport της Cosmote θα κάνει σύνδεση αλλά και το ASUS, έτσι θα προκύπτει double NAT, όχι;
    Όχι δεν προκύπτει doubleNat, μάλιστα δεν θα μπορείς να συνδεθείς καν από το Asus στο interface του Speedport μιας και πρακτικά το Asus θα χρησιμοποιεί το Speedport σαν modem και θα αγνοεί παντελώς οποιαδήποτε άλλη λειτουργία. Αυτή την λύση την χρησιμοποιούσα για αρκετά χρόνια που είχα μόνο την ADSL

    Τώρα ποια που έχω βάλει το Booster, μιας και η ADSL δεν μας καλυπτε ούτε για πλάκα, αναγκαστικά έχω double NAT, αλλά και αυτό δεν είναι πρόβλημα μιας και μόλις ρυθμιστεί το DMZ δεν ασχολούμαι πάλι με το router της Cosmote. To έχω πρακτικά μόνο για να ρυθμίζει την συνδεσιμότητα και όλες οι υπόλοιπες λειτουργίες είναι απενεργοποιημένες. Το όφελος σε αυτή τη λύση είναι πως μπορείς να μπεις στο interface του router της Cosmote μέσα από το ASUS

  4. #1999
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ ευχαριστώ για τις πληροφοριες! Τα ειχα λίγο λάθος στο μυαλό μου τότε! Ειχα την, απ ότι φαίνεται, λανθασμένη εντύπωση πως το PPPoE Passthrou θα κάνει και αυτό σύνδεση και έτσι θα προκύπτει double Nat. Επομένως, εφόσον δεν ισχύει αυτό σημαίνει πως αν βαλω το ρουτερ που θα μου έρθει από COSMOTE σε Passthrou θα λειτουργεί καθαρά ως modem και θα λειτουργεί και το voip, ενώ την σύνδεση με τους κωδικούς μου στο Ίντερνετ θα την κάνει το Asus μου. Επίσης, απ ότι αντιλαμβάνομαι θα έχω και πρόσβαση στο interface του router που θα μου έρθει από COSMOTE (κάτι που σε bridge mode χωρίς έξτρα καλώδιο δε μπορούσα να έχω).

    Σωστά τα κατάλαβα;

    Θα επηρεάσει κάπως αρνητικά η διαφορα του bridge και του Passthrou;

    Ευχαριστώ!

  5. #2000
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω πλέον αν έχουν αλλάξει τις ρυθμίσεις αλλά για το PPPoE παλαιότερα δεν χρειαζόταν να κάνεις καμία ρυθμιση, το υποστήριζε το Speedport από την αρχή, αλλά δεν θυμάμαι αν το υποστήριζε σε όλες τις θυρες ethernet ή μόνο στην πρώτη. Ήταν πάντως το πιο εύκολο σε στήσιμο και μου άρεσε γιατί ακόμα και να καιγόταν το speedport απλά το άλλαζα και το υπόλοιπο δίκτυο δεν άλλαζε σε τίποτα και δεν χρειαζόταν καμία ρύθμιση, το απόλυτο plug n play.

    Με το DMZ σίγουρα χρειάζεται να ασχοληθείς παραπάνω από 10 λεπτα για να στηθεί αλλά κατα τα άλλα δεν χρειάζεται να αλλάξεις τιποτα ιδιαίτερο
    1) αφήνεις το speedport να δώσει ip στο δικό σου router και μετά ορίζεις αυτή την ip san στατική μέσα από το Speedport. Μπορεί κάποιοι να διαφωνούν αλλά αυτή η μέθοδος μου έδωσε εμένα τα λιγότερα σφάλματα.
    2) ρυθμίζεις αυτή την ip στο DMZ
    προαιρετικά
    3) ρυθμίζεις το DDNS, αν και αυτό μπορεί να γίνει και από τρίτη συσκευή
    4) κλείνεις το wifi μιας και θα συνδέεσαι από το δικό σου δίκτυο

  6. #2001
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    @citakis, κάπως έτσι το έχω τώρα με το router της vodafone, απλά καθώς έχω root κωδικούς, το έβαλα απευθείας σε bridge mode και δε χρειάστηκε ούτε DMZ να ρυθμίσω ούτε τπτ. Απλά έβαλα στατική IP στο router της Vodafone, έκλεισα το DHCP, WiFi κτλ., την κλήση στο δίκτυο την κάνει το ASUS με τους κωδικούς που πήρα από τη Vodafone και το τηλέφωνο λειτουργεί από το router της Vodafone. Το μοναδικό downside είναι ότι για να ξαναμπώ στο interface του router της Vodafone πρέπει να το κάνω reset, γιατί μόλις το βάζεις σε bridge mode παίρνει μόνο self assigned IP, αλλά αυτό δε με πηράζει γιατί δε μου χρειάζεται να ξαναμπώ στο router της Vodafone, τα κάνω όλα από το δικό μου, και όπως είπες, είναι plug-n-play.

    Από το Speedport plus 2 της Cosmote τώρα που το πήρα στα χέρια μου (ακόμα δεν έχει ενεργοποιηθεί η γραμμή μου), βλέπω ότι είναι καρασφραγισμένο και δε βλέπω να έχουν βρεθεί root κωδικοί κάπου. Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσα να κρατήσω το router της Vodafone αλλά λογικά για την τηλεφωνία θα χρειαστώ SIP κωδικούς από Cosmote για να τους βάλω στο router της Vodafone μιας και με root access μπορώ ν' αλλάξω τους κωδικούς, αλλά σιγά μη μου τους δώσουν από την Cosmote.

    Ξέρεις τι αναρωτιέμαι; Είπες πριν ότι δε θα προκύπτει double NAT γιατί το ASUS θα χρησιμοποιεί το Speedport σαν modem, αλλά, δε βλέπω στο Speedport κάπου την επιλογή να μη κάνει κλήση αυτό ώστε την κλήση με τους κωδικούς μου να την κάνει το ASUS και το Speedport να λειτουργεί απλά ως modem, βλέπω όμως ότι έχει by default ενεργοποιημένο το PPPoE Passthrough. Θεωρητικά, εφόσον τόσο το Speedport όσο και το ASUS θα προσπαθούν να κάνουν κλήση με τους ίδιους κωδικούς, και το Passthrough είναι ενεργοποιημένο, υποθέτω ότι θα πάρει το κάθε router διαφορετικές public IP, όχι;

  7. #2002
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ισως δεν το έκανα σαφες αλλά δεν εννοούσα να μην επιτρέψεις στο Speedport να κάνει κλήση, άστο να δουλεύει κανονικά και να κάνει κλήση, άλλωστε μέσα από αυτό θα συνδέεσαι. Επίσης μπορείς να το αφήσεις να αναλάβει και την τηλεφωνία. Έτσι θα είναι πιο εύκολο να βγάλεις άκρη με τη υποστήριξη πελατών σε περίπτωση βλάβης μιας και θα βλέπουν το ρουτερ συνδεδεμένο και θα γκρινιάζουν λιγότερο.

    Από εκεί και έπειτα συνδέεις το Asus σε μια θύρα Lan του Speedport και είτε το αφήνεις να πάρει ip μέσω Dhcp έιτε του δίνεις χειροκίνητα.
    Σε αυτό το στάδιο έχεις Double NAT.

    Aπο εκεί και πέρα ρυθμίζεις το DMZ στο Speedport, και πλέον το Asus πρακτικά είναι σαν να βγαίνει απευθείας στο δίκτυο,μιας και εξαφανίζεται το πρόβλημα του Double NAT.
    Οι μόνες ρυθμίσεις που χρειάζονται δηλαδη στο Speedport είναι να δώσεις στατική ip Asus, και με αυτητην ip να ρυθμίσεις το DMZ. Όσο κλειδωμένο και να είναι αυτά πρέπει να τα έχει

  8. #2003
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ok, ναι, τώρα είναι κατανοητό! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω δοκιμάσει ποτέ αυτή τη συνδεσμολογία, με αυτόν τον τρόπο δε θα έχω κανένα πρόβλημα με τα custom DNS που έχω στο ASUS, portforwarding, τον DHCP server που τρέχει στο ASUS καθώς και άλλα services, σωστά; Επίσης, στο ASUS έχω περάσει το FreshTomato και έχω βρει την υγιά μου.

    Εναλλακτικά σκεφτόμουν κάτι ακόμα. Εφόσον έχω κωδικούς root από το τρέχων router, πρακτικά θα μπορούσα να πάρω τους κωδικούς SIP για την τηλεφωνία από την Cosmote και να λειτουργήσω χωρίς να χρειαστεί να βάλω το router της Cosmote, όχι; Φαντάζομαι DSL link θα βρίσκει και το router της Vodafone, απλά θα συνδεθώ με τους κωδικούς ίντερνετ της Cosmote, το σκέφτομαι λάθος;

    Ευχαριστώ!

  9. #2004
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι λογικά δεν θα έχεις θέμα για να δουλέψει η τηλεφωνία, περισσότερο ειναι να ανοιξουν οι σωστες θύρες στο router.

    Τώρα αν θα μπορείς να πάρεις του κωδικούς voip από τo router, εξαρτάται από το αν το router το επιτρέπει μιας και μπορεί να είναι κωδικοποιημένοι στο config. Σε κάθε περίπτωση η Cosmote τους δίνει αν τους ζητήσεις.

  10. #2005
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σ' ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια! Ναι, ισχύει, μίλησα με την τεχνική υποστήριξη και μου είπαν μόλις ενεργοποιηθώ, να καλέσω να αιτηθώ τους κωδικούς SIP και ίντερνετ και θα μου τους στείλουν.

  11. #2006
    Εγγραφή
    24-04-2002
    Περιοχή
    Νέα Χαλκηδόνα (Αττική)
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    7.854
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport plus 2
    Εγώ πάντως ακόμα περιμένω την Cosmote να μου δώσει τους κωδικούς VoIP.

    Μου είπαν ότι θα στείλουν μια αίτηση να υπογράψω και να τη στείλω με mail και μετά θα μου στείλουν τον κωδικό με SMS...ο οποίος θα ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.

    Τι κοτσάνα μου είπαν δεν μπορώ να καταλάβω. Ακόμα πάντως περιμένω το mail.....

    Pc Specs: Ryzen 5800X3D, 32Gb Trident Z @3600Ghz Ram, RTX 4090

  12. #2007
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ermis333 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως ακόμα περιμένω την Cosmote να μου δώσει τους κωδικούς VoIP.

    Μου είπαν ότι θα στείλουν μια αίτηση να υπογράψω και να τη στείλω με mail και μετά θα μου στείλουν τον κωδικό με SMS...ο οποίος θα ισχύει ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΣΗ ΩΡΑ.

    Τι κοτσάνα μου είπαν δεν μπορώ να καταλάβω. Ακόμα πάντως περιμένω το mail.....
    Αυτό για την υπογεγραμμένη αίτησα πρώτη φορά το ακούω, αλλά έχω κανα χρόνο+ να ζητήσω κωδικούς.
    Πάντως είναι αλήθεια ότι στέλνουν τους νέους κωδικούς με SMS και αν δεν χρησιμοποιηθούν σε μισή ώρα τους κάνουν reset.
    Οπότε αν δεν είσαι ικανός να τους ζρησιμοπιήσεις όταν τους στείλουν πρέπει να κάνεις από την αρχή το άιτημα.
    Όταν τους στείλουν ´βαλε στο Speedport τους νέους κωδικούς για να ενεργοποιηιθούν και να μην χαθούν και μετά κανε τις δοκιμές με την ησυχία σου

  13. #2008
    Εγγραφή
    18-10-2007
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik ax2
    Καλησπερα παιδια,

    Με το speedport plus 2 γινεται να παιξει η τηλεφωνια πισω απο αλλο router τελικα;
    Υπαρχει καποιος οδηγος;

  14. #2009
    Εγγραφή
    10-03-2006
    Περιοχή
    Αχαρνές
    Μηνύματα
    109
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    Up/Down 11255/112637 Kbps
    ISP
    Vodafone
    Router
    H268Q
    SNR / Attn
    6.7(dB) / 9.2(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Θα χρειαστεί να ζητήσεις κωδικούς SIP. Εγώ πάντως εδώ και 2 μήνες που τους έχω ζητήσει δε τους έχω λάβει ακόμα.

Σελ. 134 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 114124129132133134

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας