Σελ. 80 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.186-1.200 από 2010
  1. #1186
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι το asus είναι μπροστά ,πως θα δω αν κάνει ταυτόχρονα κλήση PPP?

  2. #1187
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Πρώτα πρέπει να ρυθμίσεις το Speedport να κάνει και αυτό κλήση ΡΡΡ και επιβεβαίωση έχεις όταν πάρει διαφορετική δημόσια διεύθυνση από τον πάροχο.

  3. #1188
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ok ευχαριστώ !

  4. #1189
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manosvitacar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι το asus είναι μπροστά ,πως θα δω αν κάνει ταυτόχρονα κλήση PPP?
    Άν έχεις κάνει τα βήματα που είχα γράψει και κατάφερες να δουλέψει το Αsus μπροστά
    και το Speedport μετά, τότε δεν κάνουν και τα δυο κλήση.

  5. #1190
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κανονικά δουλεύουν αλλά κάτι δεν μου αρέσει στην τηλεφωνία ,υπάρχει περίπτωση να χάνω κλήσεις ;

  6. #1191
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το "κάτι δεν μου αρέσει" είναι πολύ γενικό και δεν λέει απολύτως τίποτα αν δεν έχεις διαπιστώσει κάποιο θέμα.
    Το έχουν κάνει τουλάχιστο δεκάδες χρήστες (κι εγώ) και δεν έχει αναφερθεί κάτι σχετικό. Φυσικά προβλήματα πάντα εμφανίζονται σε μερικούς, ασχέτως το είδος της τηλεφωνίας.

  7. #1192
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά στον δεύτερο αριθμό που έχω (msn) προχθές ενώ καλούσαν κανονικά το τηλέφωνο δεν χτυπούσε .

  8. #1193
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό είναι άσχετο με το να είναι το Speedport μόνο του στην γραμμή ή μπροστά ή πίσω από άλλον router. Αλλού να είναι το θέμα, αν υπάρχει.
    Η τηλεφωνία θέλει απλά σύνδεση με το διαδίκτυο, ασχέτως με ποιον τρόπο θα την πάρει το Speedport. Εφόσον λαμβάνει σύνδεση, τότε τα όποια θέματα της τηλεφωνίας έχουν άλλη αιτία.
    Η δε λύση που αναφέρεται στο παρόν θέμα, προτείνεται και από τον ΟΤΕ.

  9. #1194
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σε ευχαριστώ παρά πολύ για την ενημέρωση γιατί το είχα ένα άγχος .

  10. #1195
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα σας.
    Έχοντας παιδευτεί αρκετά κατάφερα να κάνω το asus ac56u να δίνει ίντερνετ και το speedport (ZTE) τηλεφωνία. Στο ασους εχω κανει enable το PPOE relay και ενώ ανάβουν κανονικά τα λαμπακια του speedport και μπορώ να κάνω κλήση, όταν με καλούν βγάζει συνέχεια σήμα κατειλημμενου. Έχω κάνει κάτι στραβά; Αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να δωσω στο asus 192.168.2.1 και enable το PPOE relay ενώ στο speedport to uplink mode wan (lan1) only. Επίσης συμφωνα με τον οδηγό του ΟΤΕ το vlan ειναι off. Προκαταβολικά ζητώ συγγνωμη αν εχει απαντηθεί κατι τέτοιο, αλλα το θέμα είναι τεράστιο και δεν μπόρεσα να βρώ κάτι μέχρι τώρα έχοντας διαβάσει γύρω στις 25 σελίδες

  11. #1196
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mihalakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σας.
    Έχοντας παιδευτεί αρκετά κατάφερα να κάνω το asus ac56u να δίνει ίντερνετ και το speedport (ZTE) τηλεφωνία. Στο ασους εχω κανει enable το PPOE relay και ενώ ανάβουν κανονικά τα λαμπακια του speedport και μπορώ να κάνω κλήση, όταν με καλούν βγάζει συνέχεια σήμα κατειλημμενου. Έχω κάνει κάτι στραβά; Αυτά που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να δωσω στο asus 192.168.2.1 και enable το PPOE relay ενώ στο speedport to uplink mode wan (lan1) only. Επίσης συμφωνα με τον οδηγό του ΟΤΕ το vlan ειναι off. Προκαταβολικά ζητώ συγγνωμη αν εχει απαντηθεί κατι τέτοιο, αλλα το θέμα είναι τεράστιο και δεν μπόρεσα να βρώ κάτι μέχρι τώρα έχοντας διαβάσει γύρω στις 25 σελίδες
    Πρώτα βάλε το speedport πάνω στην γραμμή και δες αν εκεί σου δουλεύει, δεν χρειάζεται να κάνεις enable το pppoe relay απο την στιγμή που θα επιλέξεις wan1 uplink θα το αφήσεις dhcp

  12. #1197
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πριν λιγο μπηκα στο σπιτι και ελαβα μια κληση απο Δανια! Δοκιμαστικα μετα απο αυτο καλεσα το σταθερο απο αλλο σταθερο και ξαναχτυπησε! Αναθαρρησα λοιπον και καλω απο το κινητο μου και μου εβγαλε σημα κατειλημμενου. Καλω και απο δευτερο κινητο και παλι τα ιδια. Συμπερασμα λοιπον οι εισερχομενες δουλευουν επιλεκτικα? Κατα δευτερον αν κανω disable το pppoe relay απο το asus, τοτε δεν εχω καθολου τηλεφωνο

  13. #1198
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Με το PPPoE Relay, επιτρέπει και στο Speedport να κάνει κλήση ΡΡΡ. Αλλά για να δουλέψει πρπει να ρυθμίσεις το Speedport να την κάνει.
    Προφανώς και το έχεις ρυθμίσει σωστά αφού σου δουλεύει η τηλεφωνία και προφανώς ότι κλείνει το PPPoE Relay σταματά και η τηλεφωνία.
    Αυτό που λέει ο sdikr, είναι να μη κάνει το Speedport και αυτό κλήση ΡΡΡ, αλλά να το ρυθμίσεις να παίρνει σύνδεση από το Asus.

    To θέμα που αναφέρεις με τις χαμένες εισερχόμενες κλήσεις, δεν σχετίζεται με τον τρόπο που λειτουργεί το Speedport. Αν το βάλεις μόνο του στην γραμμή χωρίς το Asus, όλα είναι ΟΚ ή απλά δεν το είχες προσέξει;

  14. #1199
    Εγγραφή
    18-10-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Λοιπόν μετά την αποτυχία μου να καλέσω το σταθερό από το κινητό μου, δοκίμασα να με καλέσω πάλι απο το κινητό αλλά με απόκρυψη αυτή τη φορά και ως εκ θαύματος η κλήση πραγμτοποιήθηκε χωρίς σήμα κατειλημμένου! Συμπέρασμα από όλο αυτό είναι ότι μπορώ να καλέσω, μπορούν να με καλέσουν απο σταθερά, εξωτερικό, αποκρύψεις, αλλά όχι κινητά.
    Έτσι αποφάσισα να ακολουθήσω την προτροπή των εμπειρότερων πιο πάνω και δοκίμασα το speedport μόνο του στη γραμμή, οπου και έδωσε αλλά και έλαβε κανονικότατα κλησεις από κινητά. Άρα η γραμμή και το speedport ειναι μια χαρά, απλά κάτι δεν του αρέσει στο asus.
    Μπήκα πάλι στο speedport και απενεργοποίησα τα dhcp όπως ειπώθηκε και παραπάνω και τελικά τα κατάφερα. Πλέον δουλέυει ο asus για να μοιράζει internet και το speedport για τηλεφωνία! Τώρα μένει να το παρατηρήσω για λίγες μέρες να δούμε αν όλα είναι οκ


    Τελικά άκυρος ο ενθουσιασμός. Πήρε αναβάθμιση ο asus (κατι που πάντα δίνει ανείπωτη χαρά όταν το βλέπεις είτε είναι σε κινητά είτε σε ρουτερ ή οπουδήποτε αλλού), και επειδή με έτρωγε το δαχτυλάκι μου την έκανα. Φυσικά λοιπόν μετά από αυτό η κατάσταση επανήλθε στην προηγούμενη κατάσταση, ήτοι έχω τηλέφωνο αλλά δεν μπορώ να δεχθώ κλήσεις από κινητά
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mihalakis : 11-12-18 στις 22:23. Αιτία: συγχίστηκα

  15. #1200
    Εγγραφή
    10-09-2017
    Περιοχή
    Νεάπολη
    Μηνύματα
    575
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    cosmote
    Router
    Fritz box 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 15,7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα μια ερώτηση σήμερα εντελώς τυχαία ενώ το plus είναι πίσω από το asus (όλα δουλεύουν σωστά )είδα το λαμπάκι dsl του plus και άναψε για περίπου δυο δευτερόλεπτα και έσβησε ξανά ,είναι κάποιο πρόβλημα η έτσι το κάνει ?

Σελ. 80 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 60707578798081828590100 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας