Σελ. 105 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.561-1.575 από 2010
  1. #1561
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Livagoth Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς όπως είπα και πιο πάνω, ακολούθησα κατά γράμμα τον οδηγό και δεν δούλεψε. Σήμερα το πρωί όμως απενεργοποίησα από το TP-Link το SIP ALG (κάπως έτσι) και δούλεψαν όλα!
    Ίσως βοηθηθεί κάποιος.

    - - - Updated - - -



    Απλά ο οδηγός έλεγε διαφορετικές IP. Εν τέλει δούλεψε και με διαφορετικές, τώρα θα δείξει πόσο θα κρατήσει!
    Αν ξαναέχω πρόβλημα, θα το βάλω στο ίδιο subnet όπως το λες. Σε ευχαρισ΄τω πολύ για τον χρόνο σου.
    To sip alg έχει διαφορετική υλοποίηση σε κάθε ρούτερ.
    Δεν δουλεύει σωστά σε όλα τα ρούτερ με άλλα pbx.
    πχ η υλοποίηση της ΜΤ είναι δοκιμασμένη και δουλεύει.
    Αν δεν έχεις sip alg θα πρέπει να ανοίξεις εσύ τις πόρτες στο ρούτερ ή να έχεις ενεργοποιημένο το upnp.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  2. #1562
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    Speedport Entry 2i
    Καλημέρα.

    Ξεκινάμε απ'τα βασικά. Απενεργοποιώ το wifi του laptop και συνδέω το καλώδιο δικτύου στο speedport plus. βάζω 192.168.1.1.
    Δεν το βλέπει.
    Αυτά.

    (Με την ασύρματη σύνδεση το βλέπει μια χαρά, φαίνεται συγχρονισμένο στα 52233, ανοίγει σελίδες στο ιντερνετ επιλεκτικά, το νετφλιξ ούτε για πλάκα. Γίνεται και με ασύρματη σύνδεση να κάνω τα βήματα του οδηγού?)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος conio72 : 25-03-20 στις 11:57.
    Waiting for the miracle....

  3. #1563
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Bάζεις static IP στο Laptop και δοκιμάζεις πάλι.

    https://www.pcsteps.gr/17431-%CF%83%...p-lan-windows/
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #1564
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Είχα παλαιότερα το Entry 2i και τώρα πλέον το Plus (μετά την μετάβασή μου από ADSL 24MB με 10ΜB ταχύτητα σε VDSL 100Μ με ταχύτητα 100ΜΒ καθώς η καμπίνα είναι απέναντι διαγώνια από το σπίτι μου ούτε 20 μέτρα από το καφάο). Οπότε πλέον από ταχύτητα είμαι σούπερ ικανοποιημένος. Και με τα δύο δυστυχώς ρούτερ αντιμετώπιζα (και αντιμετωπίζω) το εξής πρόβλημα. Όταν είναι ανοιχτές κάποιες συσκευές lan (media PC ή/και TV box) σε κάποια φάση και σε άσχετο χρόνο το Wi-Fi μου μπουκώνει άσχημα σε βαθμό να μην ανοίγουν καν σελίδες. Στην αρχή όταν είχα το Entry 2i νόμιζα ότι είχαν πρόβλημα οι θύρες lan αλλά αφού το άλλαξα και είδα ότι και το καινούργιο έκανε ακριβώς το ίδιο δοκίμασα να τα περάσω όλα μέσω switch 1000MB και να συνδέσω αυτό στο router αλλά πάλι μου έκανε τα ίδια και συνεχίζει να το κάνει και με το Plus. Αν κλείσω τις δύο αυτές συσκευές το Wi-Fi αρχίζει να δουλεύει πάλι κανονικά.
    Το πρόβλημα ακόμη και με τις συσκευές ανοιχτές φαίνεται να διορθώνεται προσωρινά με επανεκκίνηση του Speedport αλλά αυτό δεν είναι λύση γιατί μπορεί να επανέρθει σε άσχετο χρονικό διάστημα.
    Οπότε έχω μπει στο τριπάκι να πάρω ένα άλλο router πριν το Speedport Plus και έπεσα στο παρόν νήμα το οποίο και διάβασα από την αρχή. Αν έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και έχει βρει άλλη λύση παρακαλώ ας με ενημερώσει πως και τι αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση ποια είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για αγορά; Κοιτούσα το dsl-n66u της ASUS που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ το οποίο πλέον μπορώ να το βρω πολύ οικονομικά μεταχειρισμένο αλλά διάβασα για πολύ καλή λειτουργία σε ADSL αλλά κάποια θέματα με VDSL σε κάποια reviews κάτι που φυσικά θα ήθελα να αποφύγω!
    Η χρήση είναι οικιακή με 2-4 κινητά σε wi-fi, 4 tablet, 1 PC (Wi-Fi), 2 λαπτοπ (το ένα ενσύρματο το άλλο Wi-Fi). Φυσικά δεν δουλεύουν όλα ταυτόχρονα αλλά 4 από αυτές τις συσκευές (συνήθως τα Wi-Fi).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

  5. #1565
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.308
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Δεν ξέρω αν σου λύσει το πρόβλημα το νέο ρούτερ.
    Αρχικά θα σου πρότεινα να δεις αν υπάρχει κίνηση από αυτές τις συσκευές την συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
    Και μάλιστα αν αυτή η κίνηση γίνεται χωρίς λόγο.
    Επίσης... ρίξε μια ματιά στις ρυθμίσεις του δικτύου στις συσκευές αυτές.
    Μήπως υπάρχει κάποια λάθος δήλωση στις ΙΡ και αναγκάζει τα πακέτα να γυρνάνε συνέχεια μέσα στο ρούτερ.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  6. #1566
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FoRMat MaSTer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και Χριστός Ανέστη. Είχα παλαιότερα το Entry 2i και τώρα πλέον το Plus (μετά την μετάβασή μου από ADSL 24MB με 10ΜB ταχύτητα σε VDSL 100Μ με ταχύτητα 100ΜΒ καθώς η καμπίνα είναι απέναντι διαγώνια από το σπίτι μου ούτε 20 μέτρα από το καφάο). Οπότε πλέον από ταχύτητα είμαι σούπερ ικανοποιημένος. Και με τα δύο δυστυχώς ρούτερ αντιμετώπιζα (και αντιμετωπίζω) το εξής πρόβλημα. Όταν είναι ανοιχτές κάποιες συσκευές lan (media PC ή/και TV box) σε κάποια φάση και σε άσχετο χρόνο το Wi-Fi μου μπουκώνει άσχημα σε βαθμό να μην ανοίγουν καν σελίδες. Στην αρχή όταν είχα το Entry 2i νόμιζα ότι είχαν πρόβλημα οι θύρες lan αλλά αφού το άλλαξα και είδα ότι και το καινούργιο έκανε ακριβώς το ίδιο δοκίμασα να τα περάσω όλα μέσω switch 1000MB και να συνδέσω αυτό στο router αλλά πάλι μου έκανε τα ίδια και συνεχίζει να το κάνει και με το Plus. Αν κλείσω τις δύο αυτές συσκευές το Wi-Fi αρχίζει να δουλεύει πάλι κανονικά.
    Το πρόβλημα ακόμη και με τις συσκευές ανοιχτές φαίνεται να διορθώνεται προσωρινά με επανεκκίνηση του Speedport αλλά αυτό δεν είναι λύση γιατί μπορεί να επανέρθει σε άσχετο χρονικό διάστημα.
    Οπότε έχω μπει στο τριπάκι να πάρω ένα άλλο router πριν το Speedport Plus και έπεσα στο παρόν νήμα το οποίο και διάβασα από την αρχή. Αν έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και έχει βρει άλλη λύση παρακαλώ ας με ενημερώσει πως και τι αλλά αν δεν υπάρχει άλλη λύση ποια είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή για αγορά; Κοιτούσα το dsl-n66u της ASUS που αναφέρθηκε στο πρώτο ποστ το οποίο πλέον μπορώ να το βρω πολύ οικονομικά μεταχειρισμένο αλλά διάβασα για πολύ καλή λειτουργία σε ADSL αλλά κάποια θέματα με VDSL σε κάποια reviews κάτι που φυσικά θα ήθελα να αποφύγω!
    Η χρήση είναι οικιακή με 2-4 κινητά σε wi-fi, 4 tablet, 1 PC (Wi-Fi), 2 λαπτοπ (το ένα ενσύρματο το άλλο Wi-Fi). Φυσικά δεν δουλεύουν όλα ταυτόχρονα αλλά 4 από αυτές τις συσκευές (συνήθως τα Wi-Fi).
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε απάντηση.

    Και αλλο ρουτερ να αγορασεις , μου φαινεται οτι εχει προβλημα με καποια συσκευη σου . η και περισσοτερες. Δεν γινεται και το entry και το plus να παρουσιαζουν το ιδιο προβλημα.

    Θα πρεπει να το ερευνησεις λιγο.

    Ανοιξε ενα νεο νημα δικο σου και θα το αναλυσουμε εκει , γιατι εδω ειναι τελειως διαφορετικο το θεμα και ειμαστε 100% offtopic.
    The gr81 .

  7. #1567
    Εγγραφή
    20-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Έχοντας φάει δύο μέρες για ρυθμίσω το DSL ac68u που έχω απενεργοποιημένο από τότε που απέκτησα voip από cosmote με ρούτερ τον Speedport 2i, όπου με βάση τις οδηγίες και έχοντας βρει και κάποιες τελευταίες πάλι από τον jkoukos στο insomnia έχω καταφέρει μόνο να είναι:

    online το speedport αλλά η γραμμή όχι. Αυτό δούλεψε όταν έβαλα στο speedport static ip 192.169.2.200. Βέβαια ο Asus δεν το βλέπει παρά μόνο σαν offline στη mac που δήλωσα και ip 192.168.1.2

    το speedport είναι 192.168.2.1
    το Asus είναι 192.168.1.1

    Στο hard reset του speedport η γραμμή παίζει, αλλά μετά τις ρυθμίσεις δεν επιστρέφει.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε ευχαριστώ. Πείτε αν είναι να βάλω φωτό τις ρυθμίσεις

  8. #1568
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mmarkakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην ομάδα!

    Έχοντας φάει δύο μέρες για ρυθμίσω το DSL ac68u που έχω απενεργοποιημένο από τότε που απέκτησα voip από cosmote με ρούτερ τον Speedport 2i, όπου με βάση τις οδηγίες και έχοντας βρει και κάποιες τελευταίες πάλι από τον jkoukos στο insomnia έχω καταφέρει μόνο να είναι:

    online το speedport αλλά η γραμμή όχι. Αυτό δούλεψε όταν έβαλα στο speedport static ip 192.169.2.200. Βέβαια ο Asus δεν το βλέπει παρά μόνο σαν offline στη mac που δήλωσα και ip 192.168.1.2

    το speedport είναι 192.168.2.1
    το Asus είναι 192.168.1.1

    Στο hard reset του speedport η γραμμή παίζει, αλλά μετά τις ρυθμίσεις δεν επιστρέφει.

    Αν μπορείτε να με βοηθήσετε ευχαριστώ. Πείτε αν είναι να βάλω φωτό τις ρυθμίσεις
    δεν ακολουθάς τις οδηγίες κάτι κάνεις λάθος

    είναι δοκιμασμένη η λύση που αναφέρετε εδώ (το έχουν δοκιμάσει φίλοι που έχουν βάλει άλλα routers)

  9. #1569
    Εγγραφή
    20-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αυτό έγραψα εδώ. Τα έχω επαναλάβει πολλές φορές. Μετά είδα και άλλες μικρό ρυθμίσεις όπως

    Disable το ppp passthrough και το sip passthrough

    Μόνο με static ip στο speedport παίζει το online. Όταν την έβγαλα πάλι τίποτα. Τι επιλογή έχω;

  10. #1570
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Την Περασμένη εβδομάδα αναβάθμισα το VDSL50 σε 100, έπαιζε μια χαρά με το ac68u--192.168.1.1 και πίσω το Speedport enntry2i--192.168.2.1 για την τηλεφωνία. Μου έστειλαν όμως και το speedport plus και καθώς πρέπει να επιστρέψω το entry2i, το σ/κ έβαλα το plus. Του άλλαξα παλι την lanip σε 192.168.2.1, enable LAN1-->WAN και τις σχετικές αλλαγές στο Ethernet profile, η τηλεφωνία έπαιξε αμέσως μόλις το σύνδεσα στο asus.
    Συμβαίνει το εξής παράξενο που με τρελαίνει, η mac του plus ειναι ΧΧ..-BD-20, όταν συνδέθηκε, στο internet->status η mac έγινε ΧΧ..-DB-21 ! Επίσης στο asus στην λίστα με τις wired συνδεμένες συσκευές άλλες φορές το εμφανίζει και άλλες όχι και δεν μπορώ να του ορίσω static ip, τι κουφά είναι με το plus??!
    ..::When the gods want to punish you they answer your prayers::..




  11. #1571
    Εγγραφή
    20-05-2020
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Βρήκα τελικά έλειπε μια ρύθμιση ακόμα. Εις το επανειδήν! ????

  12. #1572
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.966
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HuskerDu Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την Περασμένη εβδομάδα αναβάθμισα το VDSL50 σε 100, έπαιζε μια χαρά με το ac68u--192.168.1.1 και πίσω το Speedport enntry2i--192.168.2.1 για την τηλεφωνία. Μου έστειλαν όμως και το speedport plus και καθώς πρέπει να επιστρέψω το entry2i, το σ/κ έβαλα το plus. Του άλλαξα παλι την lanip σε 192.168.2.1, enable LAN1-->WAN και τις σχετικές αλλαγές στο Ethernet profile, η τηλεφωνία έπαιξε αμέσως μόλις το σύνδεσα στο asus.
    Συμβαίνει το εξής παράξενο που με τρελαίνει, η mac του plus ειναι ΧΧ..-BD-20, όταν συνδέθηκε, στο internet->status η mac έγινε ΧΧ..-DB-21 ! Επίσης στο asus στην λίστα με τις wired συνδεμένες συσκευές άλλες φορές το εμφανίζει και άλλες όχι και δεν μπορώ να του ορίσω static ip, τι κουφά είναι με το plus??!
    δηλαδή είχε άλλη mac πριν συνδεθει και μετά την σύνδεση άλλαξε mac!??


  13. #1573
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    340
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Cosmote
    Router
    ASUS DSL-AC68U
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mormnak Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλαδή είχε άλλη mac πριν συνδεθει και μετά την σύνδεση άλλαξε mac!??

    η mac είναι αυτή που φαίνεται στη βάση του ρουτερ και επίσης στο μενού Home Network->dhcp server xxx-DB-20. Στο Ιnternet->Status όμως, που εμφανίζει την κατάσταση της σύνδεσης, έχει την xxx-DB-21 και αυτή βλεπω στο asus, όχι συνέχεια, εξαφανίζεται από την λίστα.
    ..::When the gods want to punish you they answer your prayers::..




  14. #1574
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HuskerDu Εμφάνιση μηνυμάτων
    η mac είναι αυτή που φαίνεται στη βάση του ρουτερ και επίσης στο μενού Home Network->dhcp server xxx-DB-20. Στο Ιnternet->Status όμως, που εμφανίζει την κατάσταση της σύνδεσης, έχει την xxx-DB-21 και αυτή βλεπω στο asus, όχι συνέχεια, εξαφανίζεται από την λίστα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HuskerDu Εμφάνιση μηνυμάτων
    η mac είναι αυτή που φαίνεται στη βάση του ρουτερ και επίσης στο μενού Home Network->dhcp server xxx-DB-20. Στο Ιnternet->Status όμως, που εμφανίζει την κατάσταση της σύνδεσης, έχει την xxx-DB-21 και αυτή βλεπω στο asus, όχι συνέχεια, εξαφανίζεται από την λίστα.
    Δεν ειναι κατι του PLUS. το ιδιο προβλημα ειχαμε σε ενα φιλο που θελαμε να κανουμε ΙΡ reserve στον DHCP . το asus εμφανιζε 2 ( δυο ) interface .

    Βαλαμε tplink και ως δια μαγειας το προβλημα εξαφανιστηκε.

    Ποτε δεν καταλαβαμε τι ακριβως συνεβαινε. και δεν μπηκαμε στην διαδικασια να το ψαξουμε. Επρεπε να παιξει αμμεσα οποτε ( ποναει χερι , κοψει χερι ) .

    Ισως βεβαια και το tplink να μην εχει τετοιες δυνατοτητες σαν του asus . οπως και να εχει... την καναμε την δουλιτσα μας.


    ------------------------------------

    Τωρα για την περιπτωση σου ...

    Εφοσον εισαι στο ιδιο υποδικτυο μαζι με το plus με την τηλεφωνια... με ενα προγραμμα σκαναρισματος ΙΡ πχ Advanced IP Scanner θα βρεις ποια mac εχει το plus .

    Με αυτη την mac φτιαξε τον κανονα που θελεις . παρακολουθησε το 2-3 μερες να δεις πως συμπεριφερεται.
    The gr81 .

  15. #1575
    Εγγραφή
    01-02-2016
    Περιοχή
    ΚΟΛΩΝΟΣ
    Μηνύματα
    1.966
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200 D/20 Up
    ISP
    NOVA (ex Wind)
    Router
    ZTE H288A
    Πάντως με το N17 που είμαι αυτές τις μέρες και με το Plus δίπλα για το voip δεν έχω δει κάτι παρόμοιο όπως τα λες...μήπως θέλει αναβάθμιση το Firmware του Asus ή εχεις το τελευταίο? Δοκίμασε και αυτό που λεει ο griniaris με IP σκαναρισμα να δεις τι γίνεται.Καλή τύχη πάντως.


Σελ. 105 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 8595100103104105106107110115125 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας