Σελ. 114 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 94104109112113114115116119124 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.696-1.710 από 2010
  1. #1696
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μου αλλαξανε την προηγουμενη εβδομαδα απο τον ΟΤΕ το Speedport Entry σε Plus και εχω χαλαστει ασχημα γιατι την προηγουμενη φορα μου πηρε 3 ημερες και πολλα καντηλια μεχρι να καταφερω να τα βαλω να παιξουνε μαζι με το Asus που ειχα.Τελοσπαντων για να μην πολυλογω θελω να ρωτησω σχετικα με το Fritz!Box 7950 που ειδα οτι το προτεινει και ο JKoukos αν θα κανω την δουλεια μου σε ολα χωρις θεμα.Δηλαδη ιντερνετ τηλεφωνια και οτεtv.Θελω μια λυση,καλη,χωρις 500 ρυθμισεις,πολλα καλωδια και συνδεσεις,και αξιοπιστα.Πιστευεται οτι θα με καλυψει το συγκεκριμενο; το εχει καποιος;απο εμβελεια πως ειναι για ενα σπιτι 140 τετραγωνικα με το συγκεκριμενο τοποθετημενο περιπου στο κεντρο του σπιτιου;Επισης ελπιζω να μην εχει θεμα με το οτεtv γιατι θα με καθαρισει η μικρη.Αν καποιος μπορει να μου πει 5 πραματα σχετικα με αυτα που ρωταω θα το εκτιμουσα.Ευχαριστω.

  2. #1697
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα σου παίξει σε όλα. Στο θέμα της ασύρματης κάλυψης δεν βάζω το χέρι στη φωτιά, διότι κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
    Ωστόσο μια χαρά πιστεύω θα είναι το WiFi για την θέση λειτουργίας όπως τα αναφέρεις. Χοντρικά ατα 140τ.μ., μιλάμε για περίπου μέγιστη απόσταση 6 μέτρα από το κέντρο του σπιτιού σε οποιοδήποτε απομακρυσμένο σημείο.

  3. #1698
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Επειδη εισαι εγγυηση και με ειχες βοηθησει και παλια,σε εμπιστευομαι απολυτα,πατησα την σκανδαλη.Ερχεται Σαββατο!

    ΥΓ: Αν χρειαστω τιποτα με αυτο μην χαθεις @Jkoukos :P
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ste_pa : 26-02-21 στις 00:59.

  4. #1699
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.243
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    7950 ή 7590?

  5. #1700
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    7590 ναι εκανα λαθος παραπανω

  6. #1701
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Αρχίσαμε..
    Το παρέλαβα
    Το σύνδεσα
    Δεν συγχρονίζει καν
    Μου λέει ότι το καλώδιο δεν είναι σωστά.Όμως το έχω σύνδεσει όπως λένε οι οδηγίες.Έχει ένα καλώδιο - ανταπτορα από rj11 που μπαίνει στην πρίζα του τοίχου σε rj45 που μπαίνει στο dsl πίσω από το ρουτερ.Έτσι το έβαλα,είτε με splitter στην πρίζα και βάζοντας την ακρη του καλωδίου (rj11) στο βύσμα dsl του splitter είτε κατευθείαν χωρίς splitter δεν συγχρονίζει.Καμμία ιδέα κανεις;

    - - - Updated - - -

    Τελικα από ότι φαίνεται γιατί πήρα Εξυπηρετηση ΟΤΕ και έβαλα και το παλιό ρουτερ πάνω και δεν παίζει ούτε αυτό άρα έχει πρόβλημα στο δίκτυο αυτή την ώρα γιατί φτιάχνουν κάποιες εργασίες όπως μου είπανε.
    Δηλαδή ποσο γκαντέμης είμαι ρε παιδιά την ώρα που άλλαζα ρουτερ να πέσω πάνω στις εργασίες και να σπάω το κεφάλι μου 2 ώρες τώρα να βρω τι κάνω λάθος;έλεος!

    - - - Updated - - -

    Τελικα αποκατασταθηκε η βλαβη,το συνδεσα,πηρε ολες τις ρυθμισεις μονο του,ολα παιζουν κανονικα.Δεν εχω πολυ ψαξει το μενου και τις ρυθμισεις ακομα θα το κανω σιγα σιγα.Μια ερωτηση μονο,κλειδωνω στα 41 ενω εχω 50αρα γραμμη και μου λεει το Fritz οτι η γραμμη μου φτανει 60.Υπαρχει τροπος να κερδισω κατι;

  7. #1702
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είσαι σε λάθος θέμα. Για το 7590 υπάρχει σχετικό θέμα.

  8. #1703
    Εγγραφή
    26-06-2005
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    110
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    Fritz!box 7590
    SNR / Attn
    15(dB) / 17(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ναι συγνωμη παρασυρθηκα.Ευχαριστω.

  9. #1704
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τον τελευταίο καιρό αντιμετωπίζω αρκετές αποσυνδέσεις καθημερινά.
    Εννοείται πως είχα μπροστά το asus και απο πίσω το speedport (μόνο για τηλέφωνο).
    Eνώ περιμένω λοιπόν να έρθουν να ελέγξουν τη γραμμή έχω συνδέσει το speedport plus με τις ρυθμίσεις του παρόχου
    ώστε να μπορούν να το βλέπουν απομακρυσμένα (όπως μου ζήτησαν) και έχω βγάλει εκτός
    το asus, στο οποίο έχω κουμπωμένες κάποιες συσκευές. Το αποτέλεσμα είναι όσο περιμένω νέα απο αυτούς να τις έχω όλες offline.
    Σκέφτηκα λοιπόν το εξής: Γιατί να μην έχω μόνιμα μπροστά το speedport (μόνο για συγχρονισμό της γραμμής - μόντεμ - και τηλεφωνία) και να βάλω απο πίσω του το asus στο LAN να παίρνει ίντερνετ και να κάνει τη δουλειά ως ρούτερ και μόνο (που την κάνει μιά χαρά), αλλά και να μην μου κόβει τα χέρια όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση με το πρόβλημα της γραμμής. Να κάνω δλδ το αντίστροφο απο το setup που είχα μέχρι τώρα.
    Άλλωστε φαντάζομαι πως το μόντεμ του speedport plus θα είναι ότι πρέπει (όσον αφορά τη συμβατότητα) με τα καφάο.

  10. #1705
    Εγγραφή
    22-12-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024
    ISP
    ote
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    linksys VAG 200G
    Πήρα κωδικό απο cosmote κατέβασα και την εφαρμογή στον υπολογιστη αλλά και στο κινητό,δούλεψε αλλά κάποια στιγμη διαπίστωσα οτι βγήκε εκτός η τηλεφωνία στο σπιτι.Είχε σβήσει η ένδειξη telephony στο router,δεν μπόρεσα να το επαναφερω,κάλεσα την cosmote και το επανέφεραν,έχω την εντύπωση οτι μάλλον η εφαρμογή Zoiper 5 έκανε την ζημιά.Μπορεί να δουλέψει η εφαρμογή παράλληλα με την τηλεφωνία η χρειαζεται να κάνω κάτι επιπλέον?

  11. #1706
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Είναι λογικό αυτό που έγινε, καθώς δεν μπορεί να γίνει παράλληλη σύνδεση της τηλεφωνίας από πολλές συσκευές.
    Κάθε φορά δουλεύει μόνο στην τελευταία συσκευή που έκανε registration.

    Επίσης αν δεν έβαλες τον νέο κωδικό και στο Speedport ή δεν απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία σε αυτό, ενεργοποιώντας τον μόνο σε άλλη συσκευή, κάποια στιγμή το Speedport θα επικοινωνήσει με τον IMS server της εταιρείας και καθώς θα διαπιστωθεί ότι έχει διαφορετικό κωδικό, αυτόματα το σύστημα τους ακυρώνει όλους και εκδίδει νέο που τον στέλνει στο Speedport.

  12. #1707
    Εγγραφή
    22-12-2006
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    34
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1024
    ISP
    ote
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    linksys VAG 200G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λογικό αυτό που έγινε, καθώς δεν μπορεί να γίνει παράλληλη σύνδεση της τηλεφωνίας από πολλές συσκευές.
    Κάθε φορά δουλεύει μόνο στην τελευταία συσκευή που έκανε registration.

    Επίσης αν δεν έβαλες τον νέο κωδικό και στο Speedport ή δεν απενεργοποιήσεις την τηλεφωνία σε αυτό, ενεργοποιώντας τον μόνο σε άλλη συσκευή, κάποια στιγμή το Speedport θα επικοινωνήσει με τον IMS server της εταιρείας και καθώς θα διαπιστωθεί ότι έχει διαφορετικό κωδικό, αυτόματα το σύστημα τους ακυρώνει όλους και εκδίδει νέο που τον στέλνει στο Speedport.
    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, αν πάρω εναν καινούργιο κωδικό απο την cosmote πρέπει να μπω στο Speedport ενότητα -Voip- Sip Account 2 και να δηλώσω τον κωδικό με το τηλεφωνικό μου νούμερο +30210 9ΧΧΧΧΧΧ που είναι το ίδιο με το Sip Account 1 ,και να απενεργοποιήσω το σταθερό μου μέσω του Sip Account 1,για να μπορώ να κάνω κλήσεις απο το κινητό μου στο οποίο εχω περάσει την κατάλληλη εφαρμογή?Αν χρειασθεί να ξαναδουλέψει το σταθερό μου πρέπει να το κλείσω απο το κινητό μου?Οι κλήσεις μέσω αυτού του τρόπου χρεώνονται είτε είναι προς σταθερά είτε προς κινητά?
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

  13. #1708
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    1. Παίρνοντας νέο κωδικό, τον βάζουμε στην θέση του ήδη υπάρχοντος, δηλαδή στο Νο1 account.
    Μια είναι η γραμμή μας, ένας ο κωδικός τηλεφωνίας και ένας και μοναδικός ο λογαριασμός αυτής.

    2. Αν θέλεις να λειτουργεί η τηλεφωνία στο κινητό, απλά την απενεργοποιείς από τον router και την ενεργοποιείς στην εφαρμογή του κινητού.
    Παρομοίως πράττεις για την αντίστροφη λειτουργία.

    3. Οι κλήσεις χρεώνονται ή όχι, ανάλογα με το πακέτο προπληρωμένου χρόνου ομιλίας που έχει η σταθερή σου τηλεφωνική σύνδεση.

    Υπόψη ότι δεν είναι σίγουρο ότι θα δουλέψει η τηλεφωνία στο κινητό, αν απομακρυνθείς από την περιοχή που είναι η σταθερή σου σύνδεση. Σε άλλους παίζει και σε άλλους όχι (μεταξύ των οποίων κι εγώ).

  14. #1709
    Εγγραφή
    03-11-2007
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    63
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Καλημέρα.

    Πρόσφατα έβαλα FTTH 100/10 και περιμένω ένα Huawei AX3 (σκέτο ρούτερ) για να το προσθέσω στο δίκτυο, αφήνοντας το Speedport Plus μόνο για την τηλεφωνία.

    Απ' όσα διάβασα, συνδέω το ONT με ethernet στη WAN του νέου ρούτερ. Μετά συνδέω παλι με ethernet μία από τις LAN του ρουτερ στη WAN του Speedport. Kαι από το Speedport στον τοίχο με καλώδιο τηλεφώνου.
    Στις ρυθμίσεις του Speedport δίνω Static IP, με διεύθυνση κάποια εκτός του εύρους DHCP του νέου ρουτερ, Gateway αυτή του νέου ρουτερ και DNS αυτές του OTE.

    Ελπίζω να τα λέω σωστά ως εδώ...

    Από κει κ πέρα, αλλάζει κάτι στον οδηγό; Υπάρχουν βήματα που δεν χρειάζονται (ή χρειάζονται) στις συνδέσεις FTTH;

  15. #1710
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ισχύουν ότι έγραψες. Ο οδηγός εφαρμόζεται σε οποιαδήποτε σύνδεση, ανεξάρτητα της υπηρεσίας που έχουμε (ADSL, VDSL, GPON κλπ).

Σελ. 114 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 94104109112113114115116119124 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας