Σελ. 133 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.981-1.995 από 2010
  1. #1981
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ενα how to και για το μαύρο speedport 2 παρακαλώ που έχει εντελώς διαφορετικά μενου απο το παλιο. Θέλω το speedport2 πίσω απο το asus για τηλεφωνία και αν γινεται να χρησιμοποιώ και το wifi του.

  2. #1982
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Καλημέρα, μου φέρανε το speedport plus 2 (το μαύρο) σε μία νέα VDSL 200άρα. Μπορώ να το βάλω πίσω από ένα ASUS DSL-AC55U, ώστε το asus να εκτελεί χρέη modem-router και το speedport plus 2 να είναι μόνο για το voip και τίποτα άλλο?

  3. #1983
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.242
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    δε νομιζω οτι γινεται jaguar13. ειναι καρακλειδωμενο και δε σ αφηνουν να κανεις τιποτα

  4. #1984
    Εγγραφή
    08-05-2007
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    105
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Εφαγά άλλη ήττα ούτως η άλλως, η γραμμή είναι supervectoring 35b και το asus υποστηρίζει μέχρι 30a, οπότε γκρεμίστηκαν τα σχέδια μου, άλλο modem που να υποστηρίζει προφιλ 35b δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω γιατί θα πάει στραφι με τη μετάβαση σε οπτική ίνα σε λίγους μήνες και είναι και πανάκριβα, οπότε μένει να το χρησιμοποιήσω σαν router μετά το speedport. Σωστά δεν το σκέφτομαι?

  5. #1985
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους!
    Μια βοήθεια παρακαλώ από όποιον έχει διάθεση και γνωρίζει.
    Έβαλα μπροστά το speedport plus και πίσω το Asus το οποίο παίρνει ίντερνετ μεσω ethernet και απο εκεί γίνεται ο διαμοιρασμός σε όλες τις συσκευές.
    Όλα καλά μέχρι εδώ, όμως το πρόβλημα στο οποίο δεν έχω βρει άκρη είναι το εξής: Στο Asus έχω συνδεδεμένο ένα NAS αλλά δεν έχω καταφέρει ακόμη
    να κάνω port forwarding αφότου έκανα την αλλαγή. Το πρόβλημα είναι μάλλον σε λάθος ή ελειπή ρύθμιση του speedport. Στο Asus έχω ανοιχτή πόρτα όπως ήταν πάντα και δούλευε, αλλά κάπου σκαλώνει μετά την αλλαγή.

  6. #1986
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Άνοιξε μια πόρτα στο PLUS στην IP του ASUS.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #1987
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άνοιξε μια πόρτα στο PLUS στην IP του ASUS.
    Το δοκίμασα αλλά δεν κάνει κάτι. Έδωσα συγκεκριμένη πόρτα στην IP του asus απο το speedport, και μέσα απο το asus έδωσα πόρτα στο NAS. όταν κάνω έλεγχο μου δείχνει οτι είναι closed ή unknown.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jaguar13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εφαγά άλλη ήττα ούτως η άλλως, η γραμμή είναι supervectoring 35b και το asus υποστηρίζει μέχρι 30a, οπότε γκρεμίστηκαν τα σχέδια μου, άλλο modem που να υποστηρίζει προφιλ 35b δεν υπάρχει περίπτωση να αγοράσω γιατί θα πάει στραφι με τη μετάβαση σε οπτική ίνα σε λίγους μήνες και είναι και πανάκριβα, οπότε μένει να το χρησιμοποιήσω σαν router μετά το speedport. Σωστά δεν το σκέφτομαι?
    Νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις με τον εξοπλισμό που έχεις. Άλλωστε, το speedport κάνει μια χαρά τη δουλειά του μόντεμ, οπότε μένει το routing μόνο και το wifi για το asus!!!

  8. #1988
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Την πόρτα που θέλεις την βάζεις στο πρώτο router, σαν να πρόκειται για το συγκεκριμένο η πόρτα, μετά την ίδια πόρτα την ανοίγεις στην WAN IP του δεύτερου router και μετά ανοίγεις στο δεύτερο router την πόρτα στην IP της συσκευής.

    Αν γίνουν σωστά όλα θα πρέπει και να είναι ανοικτό το NAS για να δεις και την πόρτα ανοικτή σε κάποιο port checker.

    Aν τα έχεις κάνει όλα σωστά και έχεις πάλι πρόβλημα κοίταξε μήπως είσαι πίσω από CGNAT.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #1989
    Εγγραφή
    29-12-2007
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Asus ac68u
    SNR / Attn
    8.6(dB) / 12.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aν τα έχεις κάνει όλα σωστά και έχεις πάλι πρόβλημα κοίταξε μήπως είσαι πίσω από CGNAT.
    Αυτό δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το δω.

  10. #1990
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim1900dz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό δεν έχω ιδέα πως μπορώ να το δω.
    Μπες στο μενού του router και δες τι IP σου δείχνει ως public.

    Μετά μπες στο www.whatismyip.com και δες αν η IP που βλέπεις είναι η ίδια με αυτή που δείχνει το router.

  11. #1991
    Εγγραφή
    13-06-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [ΔΕΝ ΕΧΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ SPEEDPORT ΚΑΙ ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΑΠΟ ΜΝΗΜΗΣ]

    η λύση με τις πολλαπλές κλήσεις ppp δεν ειναι καλη .. ασε που υπάρχει περίπτωση να φας χωρις λογο και μια public ipv4 ..

    αυτο που κανω εγω ειναι το εξης :

    - reset του εξοπλησμου , συνδεση με τη DSL/gpon γραμμη για να γινει provisioning απο τον tr069 server του OTE.
    - κλεινω τον DHCP server και τη IP του SpeedPort τη κανω κατι ΕΞΩ απο το subnet του δυκτιου μου (10.10.10.1 πχ) προς αποφυγή conflicts
    - στο μενου internet Εχει μια επιλογή set LAN1 as WAN το tickαρεις
    - στο μενου internet->config διαγραφεις ολες τις υπάρχουσες συνδέσεις ppp . Εχει αν θυμαμαι καλα επιλογή φταίξεις μια καινούρια σύνδεση . τη κάνεις με τις παρακάτω ρυθμίσεις
    *type : ROUTE
    *Link type : IP
    *IP version IPv4 ( πάθαινε κοκομπλοκο αν επερνε v6 ..)
    *IP type : Dynamic ( Καλο ειναι να του βαλεις σε static lease απο το UDM-pro)
    - κανεις save . βαζεις ενα ethernet στη LAN1 και στο δυκτιο σου .

    εδώ θα πρέπει να εχει ανάψει το online στο SP καθως και θα πρεπει να εχει κανει register η τηλεφωνια. \


    (και ενα μικρο hint , αν παρετε ποτε στο suppot με θεμα internet καλο θα ηταν να σβηστε το speedport γιατι το βλεπουν στο TR069 τα τζιμανια μας και μια φορα ειχα τον θεϊκο διαλογο:
    ηδη σε 2nd lvl με θεμα αν θυμαμαι καλα στο απερχόμενο (ξαφνικα πολλα CRC , packet loss )

    plot twist δε ηταν το sp το Modem μου , αλλα το TG789
    Καταλαβαίνω έχεις το tg789 ως modem. Θα ήθελα μια βοήθεια αν έχεις λίγο χρόνο.

    Εχω και γω το tg789 με ansuel ως modem και το Xiaomi AX3600 με Openwrt ως router. Το tg789 το εχω σε full bridge mode αλλα το voip δεν παιζει (σε vodafone + wind με ακριβως το ιδιο setup επαιζε). Προφανως δεν κανει SIP register διοτι δεν εχει internet access lογω bridge αλλα για καποιο λογο επαιζε (επαιξε ρολο το SIP Proxy). Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα ιδανικά να κρατήσω το tg789 ως modem και θα ηθελα να ειναι σε bridge mode και να εχει μονο το VOIP και όλα αυτά χωρίς πολλές "χακιές". Αν εχεις εσύ η κάποιος άλλος καμια ιδεα ειναι πανω απο ευπρόσδεκτη.

  12. #1992
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    894
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω έχεις το tg789 ως modem. Θα ήθελα μια βοήθεια αν έχεις λίγο χρόνο.

    Εχω και γω το tg789 με ansuel ως modem και το Xiaomi AX3600 με Openwrt ως router. Το tg789 το εχω σε full bridge mode αλλα το voip δεν παιζει (σε vodafone + wind με ακριβως το ιδιο setup επαιζε). Προφανως δεν κανει SIP register διοτι δεν εχει internet access lογω bridge αλλα για καποιο λογο επαιζε (επαιξε ρολο το SIP Proxy). Σε κάθε περίπτωση, θα ήθελα ιδανικά να κρατήσω το tg789 ως modem και θα ηθελα να ειναι σε bridge mode και να εχει μονο το VOIP και όλα αυτά χωρίς πολλές "χακιές". Αν εχεις εσύ η κάποιος άλλος καμια ιδεα ειναι πανω απο ευπρόσδεκτη.
    παροχος; εαν εχεις vodafon , τεχνικως, γινεται .

  13. #1993
    Εγγραφή
    13-06-2021
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από finos Εμφάνιση μηνυμάτων
    παροχος; εαν εχεις vodafon , τεχνικως, γινεται .
    Ειχα vodafone, τωρα πηγα σε cosmote. To setup που περιγραφω με vodafone επαιζε μια χαρα. Ουσιστικά θελω το ιδιο με cosmote

  14. #1994
    Εγγραφή
    01-08-2023
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα σε όλους τους συμμετέχοντες! Τα φώτα σας αν είναι εύκολο καθώς έχω διαβάσει πολύ και αυτό το thread και άλλα ακόμα είμαι μπερδεμένος!

    Κάτοχος Speedport Plus σε δικτυο το οποίο χρειάζεται να χρησιμοποιήσω OpenVPN φορεμένο σε router κάτι το οποίο προφανως και δε μπορω να κανω μεσω Speedport.
    Το setup θα είναι μπροστά το Speedport να παίρνει συνδεση ως modem και απο πίσω το Asus RT-AX53U να κάνει όλα τα υπόλοιπα και να δινει συνδεση στις συσκευες - και να φορά vpn profile.

    Έχω καταλάβει πως υπάρχουν 2 τρόποι, ένας με ppoe passthrough και ένας μεσω lan, που περιγράφει και ο οδηγός στο #1161.

    Υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός, ίσως πιο καινούργιος, σχετικά με το πως μπορώ να το κάνω βέλτιστα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο; Έχω διαβάσει τον οδηγό του 2018 (#1161) αλλά αναρωτιέμαι μηπως έχουν αλλάξει τα μενου απο τότε.

    Και γενικά ίσως μου είναι πιο εύκολο το ppoe passthrough μιας και το έχω κανει για άλλη σύνδεση, οπότε αν έχει κάποιος οδηγίες θα το εκτιμούσα!
    Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας καθώς το χρειάζομαι το δίκτυο για επαγγελματικό λόγο και σχετικά άμεσα.
    Ειλικρινά σας ευχαριστώ!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος castorsia : 01-08-23 στις 03:08.

  15. #1995
    Εγγραφή
    23-01-2008
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    412
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30000/3000
    ISP
    Cosmote Booster
    Router
    Openwrt σε EdgerouterX
    SNR / Attn
    8(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από castorsia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους τους συμμετέχοντες! Τα φώτα σας αν είναι εύκολο καθώς έχω διαβάσει πολύ και αυτό το thread και άλλα ακόμα είμαι μπερδεμένος!

    Κάτοχος Speedport Plus σε δικτυο το οποίο χρειάζεται να χρησιμοποιήσω OpenVPN φορεμένο σε router κάτι το οποίο προφανως και δε μπορω να κανω μεσω Speedport.
    Το setup θα είναι μπροστά το Speedport να παίρνει συνδεση ως modem και απο πίσω το Asus RT-AX53U να κάνει όλα τα υπόλοιπα και να δινει συνδεση στις συσκευες - και να φορά vpn profile.

    Έχω καταλάβει πως υπάρχουν 2 τρόποι, ένας με ppoe passthrough και ένας μεσω lan, που περιγράφει και ο οδηγός στο #1161.

    Υπάρχει κάποιος άλλος οδηγός, ίσως πιο καινούργιος, σχετικά με το πως μπορώ να το κάνω βέλτιστα είτε με τον έναν είτε με τον άλλον τρόπο; Έχω διαβάσει τον οδηγό του 2018 (#1161) αλλά αναρωτιέμαι μηπως έχουν αλλάξει τα μενου απο τότε.

    Και γενικά ίσως μου είναι πιο εύκολο το ppoe passthrough μιας και το έχω κανει για άλλη σύνδεση, οπότε αν έχει κάποιος οδηγίες θα το εκτιμούσα!
    Θα εκτιμούσα πολύ την βοήθεια σας καθώς το χρειάζομαι το δίκτυο για επαγγελματικό λόγο και σχετικά άμεσα.
    Ειλικρινά σας ευχαριστώ!
    Γίνεται πολύ εύκολα αυτό που θες με pppoe passthrough, to openwrt θα κάνει την κλήση μόνο του θα πάρει δική του ip ξεχωριστή από το speedport και το καθένα θα λειτουργεί ανεξάρτητα

    Κώδικας:
    config interface 'wan2'
        option ifname 'eth1'
        option _orig_ifname 'eth1'
        option _orig_bridge 'false'
        option proto 'pppoe'
        option username 'yourusername@otenet.gr'
        option password 'yourpassword'
        option ipv6 'auto'
        option mtu '1492'
        option peerdns '0'
        option dns '208.67.222.123 208.67.220.123'
    Αυτός είναι το απόσπασμα από το δικό μου αρχείο /etc/config/network
    Φυσικά μπορείς να κάνεις την ρύθμιση πολύ ευκολα μέσω web interface

    ΥΓ. Επειδή το παραπάνω το είχα σε openwrt 21, μετά πήγα σε booster και πλέον δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω PPPoE δεν το έχω ελέγξει με την τελευταία έκδοση αλλά πιστέυω θα δουλέψει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος citakis : 07-08-23 στις 17:40.

Σελ. 133 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 113123128131132133134 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας