Σελ. 91 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.351-1.365 από 2010
  1. #1351
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το DSL σήμα από την πρίζα συνδέεται στο Asus. Από μία LAN του Asus συνδέεται η LAN1 του Speedport, που σύμφωνα με τις οδηγίες θα πρέπει να την γυρίσεις σε WAN. Κατόπιν οι τηλεφωνικές συσκευές συνδέονται στις θύρες PHONE του Speedport. Με αυτή την συνδεσμολογία, πουθενά δεν χρειάζονται splitter ή/και φίλτρα.
    Έχω μπερδευτεί.
    Αν έχεις τηλ. συσκευές και σε άλλα δωμάτια μπορεί να εφαρμοστεί αυτός ο τρόπος?
    "Επιστρέφει" δηλαδή η τηλεφωνία asus-->speedport-->asus-->υπόλοιπες πρίζες σπιτιού?

  2. #1352
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    α. Το Asus γιατί το βάζεις 2 φορές. Αφού αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία.
    β. Μπορείς να κάνεις επιστροφή της τηλεφωνίας από το Speedport προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού, αλλά υποχρεωτικά με χρήση splitter στο Speedport και από ένα φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή (και συναγερμό). Μόνο που αυτή είναι δεν είναι η βέλτιστη συνδεσμολογία κι πιθανότατα θα έχεις απώλεια στον συγχρονισμό.

  3. #1353
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Το Asus γιατί το βάζεις 2 φορές. Αφού αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία.
    β. Μπορείς να κάνεις επιστροφή της τηλεφωνίας από το Speedport προς τις άλλες πρίζες του σπιτιού, αλλά υποχρεωτικά με χρήση splitter στο Speedport και από ένα φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή (και συναγερμό). Μόνο που αυτή είναι δεν είναι η βέλτιστη συνδεσμολογία κι πιθανότατα θα έχεις απώλεια στον συγχρονισμό.
    Χωρίς να έχω βαθιά γνώση, εγώ κατάλαβα τα εξής:
    1)Το asus είναι κουμπωμένο στην κεντρική πρίζα και το speedport παίρνει internet μέσω του asus.
    2)Οι υπόλοιπες τηλεφωνικές πρίζες του σπιτιού παίρνουν μέσω της πρώτης πρίζας στην οποία είναι κουμπωμένο το asus.
    3)Άρα το τηλεφωνικό σήμα για να φτάσει στο υπνοδωμάτιο κάνει διαδρομή asus-->speedport-->asus-->υπνοδωμάτιο.
    Πού μπερδεύομαι?

  4. #1354
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Η πρίζα θα συνδεθεί στη θύρα LINE ενός splitter.
    α. Στην θύρα DSL του splitter θα συνδεθεί το Asus.
    β. Στην θύρα PHONE του splitter θα συνδεθεί η θύρα PHONE2 του Speedport.
    γ. Στις άλλες πρίζες του σπιτιού, θα μπει ένα φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή (και τυχόν συναγερμό).

    Όλες οι παραπάνω συνδέσεις γίνονται με απλό τηλεφωνικό καλώδιο. Η επιστροφή της τηλεφωνίας γίνεται μέσω του Splitter.
    Το Asus συνδέεται με την LAN1 του Speedport, με καλώδιο δικτύου και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία παρά μόνον για το Internet.

  5. #1355
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περιοχή
    Καματερό Αττικής
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    το πάλεψα και έχασα. Εκανα όλες τις συνδέσεις όπως προβλέπεται, και τις ρυθμίσεις, αλλά μάλλον το tplink vr600 που έχω φαίνεται να μην δίνει ίντερνετ στο speedport του ΟΤΕ. Ανάβει το online λαμπάκι, αλλά το τηλέφωνο δεν, και όταν μπαίνω στις ρυθμίσεις το βλέπω unregistered.

  6. #1356
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Internet έχεις από το Speedport;
    Επανεκκίνηση έκανες και στα 2;
    Προφανώς πριν η τηλεφωνία δούλευε στο Speedport. Σωστά;

  7. #1357
    Εγγραφή
    31-07-2008
    Περιοχή
    Καματερό Αττικής
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    COSMOTE VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR600
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 6.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρόβλημα αυτό είναι μάλλον, ότι δεν έχει ιντερνετ το speedport.
    Επανεκίνηση έκανα μόνο στο speedport. Θα δοκιμάσω να κάνω και στο tplink τώρα.
    Πριν είχα master το speedport και δούλευε κανονικά το τηλέφωνο, αλλά με την αλλαγή σε master το tplink και να δουλέψει slave το speedport δεν έπαιξε.

  8. #1358
    Εγγραφή
    21-08-2007
    Περιοχή
    Φάληρο
    Μηνύματα
    1.173
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρίζα θα συνδεθεί στη θύρα LINE ενός splitter.
    α. Στην θύρα DSL του splitter θα συνδεθεί το Asus.
    β. Στην θύρα PHONE του splitter θα συνδεθεί η θύρα PHONE2 του Speedport.
    γ. Στις άλλες πρίζες του σπιτιού, θα μπει ένα φίλτρο πριν από κάθε τηλεφωνική συσκευή (και τυχόν συναγερμό).

    Όλες οι παραπάνω συνδέσεις γίνονται με απλό τηλεφωνικό καλώδιο. Η επιστροφή της τηλεφωνίας γίνεται μέσω του Splitter.
    Το Asus συνδέεται με την LAN1 του Speedport, με καλώδιο δικτύου και αυτό δεν έχει καμία σχέση με την τηλεφωνία παρά μόνον για το Internet.
    Ευχαριστώ, μάλλον το ξεκαθάρισα πλέον!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  asus+speedport.jpg 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  63,4 KB 
ID: 203210

  9. #1359
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vf Power Station Wi-Fi 6
    Path Level
    Interleaved
    Επειδή στο νήμα της Wind δεν βρήκα πολλές πληροφορίες θα ρωτήσω εδώ.
    Οι ρυθμίσεις για να βάλω μπροστά το router μου Asus dsl-ac56u και πίσω του το router του παρόχου μου μόνο για Voip έιναι ίδιες με αυτές του ΟΤΕ;

  10. #1360
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loutrikan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή στο νήμα της Wind δεν βρήκα πολλές πληροφορίες θα ρωτήσω εδώ.
    Οι ρυθμίσεις για να βάλω μπροστά το router μου Asus dsl-ac56u και πίσω του το router του παρόχου μου μόνο για Voip έιναι ίδιες με αυτές του ΟΤΕ;
    Οχι δεν είναι οι ίδιες, δεν μπορείς να κάνεις αυτό που κάνουμε όσοι είμαστε στον ΟΤΕ, παρέχει δυνατότητα στον εξοπλισμό του να κάνει σύνδεση μέσω ethernet, η Wind απο όσο γνωρίζω όχι.

  11. #1361
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vf Power Station Wi-Fi 6
    Path Level
    Interleaved
    Τα μενού είναι παρόμοια και έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις για να παίρνει internet μεσω WAN.
    Το τηλέφωνο όμως δεν μου λειτουργεί.

  12. #1362
    Εγγραφή
    09-10-2014
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα και από εμένα ,

    Σε εταιρεία που εργάζομαι προχώρησε ο ΟΤΕ σε αλλαγή σε “Voip” στην σύνδεση «ΟΤΕ 1».
    Περίμενα με βάση από αυτά που είχα διαβάσει από εδώ ( προετοιμαζόμουν ) να αλλάξω τη συνδεσμολογία στο τρόπο όπως στη φωτό που επισυνάπτω (καθώς όπως μπορείτε να παρατηρήσετε , έχω 2η σύνδεση στην Ethernet (WAN2) όπως και Load Balance στο 2860 και δεν μπορώ να συνδέσω πρώτα το oxygen και μετά το router καθώς θα έπρεπε να ακύρωνα την «ΟΤΕ 2» ).
    Ο τεχνικός του ΟΤΕ το σύνδεσε κανονικά , πήρε internet και τηλεφωνία το oxygen ( HDI34201.N3A2UVJ) και αποχώρησε . Αν και του ανέφερα τη συνδεσμολογία που θα έκανα ανέφερε ότι δεν γίνεται/δεν γνώριζε .
    Έστειλα email στο support business ζητώντας να μου αποστείλουν ώστε να έχω και τους κωδικούς του Voip Account (καθώς το username από όσο βλέπω είναι CLIxxxxxx ) και αναμένω .
    Ακόμη για την σύνδεση «ΟΤΕ 2» δεν έχει γίνει αλλαγή ακόμη ( ναι αυτή τη στιγμή είναι το Vigor 2760 ως απλό modem (έτσι το βρήκα) , αλλά όταν προχωρήσουν σε Voip και σε αυτό θα χρησιμοποιήσω ως πρώτο το oxygen γι αυτή τη σύνδεση και μετά θα το στείλω στο Vigor)

    Τα ερωτήματα μου είναι :
    1) Δεν έχω καταλάβει ακριβώς για το HDI34201.N3A2UVJ αν όντως γίνεται αυτό που θέλω να κάνω γιατί αναφέρονται και άλλα μοντέλα oxygen και δεν έχω διαβάσει γι αυτό αν όντως γίνεται.
    2) Αν θα έχω θέματα καθώς πως από το vigor θα «ξέρει» εφόσον υπάρχουν 2 συνδέσεις από ποια θα στείλε στο Oxygen ( τσεκάροντας στην Wan1 το "PPPoE Pass-through For Wired LAN" ?)
    3) Όταν θα γίνει η αλλαγή και στην OTE2 αν θα υπάρχουν θέματα που θα είναι με 2 διαφορετικούς τρόπους συνδέσεως ( ΟΤΕ1 -> 2860 -> Oxygen και OTE2->Oxygen-> 2860)
    Ευπρόσδεκτες οποιεσδήποτε ιδέες .

    Επίσης σκεπτόμαστε ( λόγο αρκετών συνδέσεων – υπάρχει και μια ακόμη vodafone) να προχωρήσουμε σε αγορά Draytek 3220 ώστε να βάλουμε και τις 3 (ή μπορεί να γίνουν και 4) συνδέσεις με load Balance . Σε αυτή τη περίπτωση από όσο καταλαβαίνω θα αφήσω όλα τα router/modem των παρόχων πρώτα και μετά θα βάλω το 3220 (σωστά?) .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails New Setup.JPG  


  13. #1363
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από loutrikan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μενού είναι παρόμοια και έχω κάνει όλες τις ρυθμίσεις για να παίρνει internet μεσω WAN.
    Το τηλέφωνο όμως δεν μου λειτουργεί.
    Στον ΟΤΕ, τηλεφωνία και Internet βγαίνουν από το ίδιο VC. Σε Wind από ξεχωριστό.
    Ακριβώς γι' αυτόν τον λόγο, το καλό με την Wind είναι ότι μπορεί να δουλέψει το modem/router σε Bridge Mode και να βάλουμε πίσω το δικό μας router. Επίσης Αν θέλεις το δικό σου modem/router στην γραμμή και πίσω της Wind, τότε θα πρέπει στο δικιά σου συσκευή να ρυθμίσεις μία δεύτερη bridged σύνδεση, που θα την περάσεις από μία LAN θύρα προς την συσκευή της Wind.
    Δες εδώ κι εδώ για αντίστοιχα παραδείγματα σε υλοποιήσεις στην Vodafone, όπου η τηλεφωνίας της λειοτυργεί όπως στην Wind.

    - - - Updated - - -

    @Terminalx, δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύον τα 2 Oxygen πίσω από το 28060.
    Μπορείς να δηλώσεις στο Routing > Load-Balance/Route Policy, από ποια σύνδεση θα βγαίνει πάντα το καθένα.
    Αρκεί φυσικά να μπορούν τα συγκεκριμένα Oxygen να παίξουν ως router, όπως γίνεται στο δικό μου HDI24201.

  14. #1364
    Εγγραφή
    09-10-2014
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    - - - Updated - - -

    @Terminalx, δεν βλέπω τον λόγο να μην δουλεύον τα 2 Oxygen πίσω από το 28060.
    Μπορείς να δηλώσεις στο Routing > Load-Balance/Route Policy, από ποια σύνδεση θα βγαίνει πάντα το καθένα.
    Αρκεί φυσικά να μπορούν τα συγκεκριμένα Oxygen να παίξουν ως router, όπως γίνεται στο δικό μου HDI24201.[/QUOTE]

    Μάλλον δεν ήμουν κατανοητός . Στην ΟΤΕ1 το oxygen θα είναι μετά και όταν αλλάξουν την ΟΤΕ2 θα είναι πριν το 2860 . Ειχα διαβάσει ότι ανέφερες στο δικό σου ότι γινόταν... η απορία μου ήταν για το 34201 (κανείς άλλος δεν το έχει τεστάρει μετά το router του και αν χρειάζονται ίσως άλλες ρυθμίσεις?) .

    Επίσης βλέπεις να γλιτώνω όλα τα παραπάνω (χρόνος και κόπος) και να πάω ποιο γρήγορα για το 3220 καθώς ολα τα oxygen ( και για την μελλοντική OTE2 όπως και για τα vodafone που έχω - τα κλασικά της vodafone oxygen - ) θα είναι πριν απο αυτό και θα παίζουν ως πρώτα και μετά με passthrough ή bridge θα τα συνδέω στις WAN που θα έχω?

  15. #1365
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Άρα ρωτάς αν το 1ο Oxygen που είναι πίσω από το 2860, αν μπορεί να παίξει.
    Ρυθμίζοντας στο 2860 να βγαίνει από μία συγκεκριμμένη WAN (την Νο1) θα παίξει σίγουρα.
    Το άλλο Oxygen από την στιγμή που είναι συνδεδεμένο στην δικιά του γραμμή και δίνει στο 2860 (WAN2), πάλι θα παίξει.

    Αν θυμάμαι καλά, κάπου διάβασα ότι με την τελευταία αναβάθμιση του firmware στο HDI34201, λειτουργεί κανονικά η WAN. Θα ψάξω να βρώ που το είχα δει.

    Για το τελευταίο που ρωτάς, καλό είναι εφόσον έχουμε την επιλογή, να κάνουμε χρήση του Bridge Mode και όχι του PPPoE Passthrough. Επειδή όμως αναφέρεις την Vodafone, το ερώτημα είναι αν μπορείς να επιλέξεις στην συσκευή της μία από τις 2 καταστάσεις.

Σελ. 91 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 718186899091929396101111 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας