Σελ. 125 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.861-1.875 από 2009
  1. #1861
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά χρειάζεται το IP Wan ή το παίρνει αυτόματα αφού κάνει κλήση ppoee? Μπερδεύτηκα...
    Δεν χρειάζεται. Η WAN θύρα σε ένα απλό Router*, είτε θα έχει ΙΡ από το υποδίκτυο του μπροστινού Router είτε θα λαμβάνει κάποια δημόσια μέσω της κλήσης ΡΡΡοΕ. Ποτέ και τα 2 ταυτόχρονα.
    Στην πρώτη περίπτωση παίζουμε με 2πλό ΝΑΤ ενώ στην δεύτερη μέσω PPPoE Passtrhough.

    * Σε κανονικά Router (ή υλοποιήσεις μέσω λογισμικού), είναι δυνατόν. Τέτοια δεν είναι ωστόσο αυτά που έχουν αναφερθεί και χρησιμοποιούνται ευρέως από την πλειοψηφία των χρηστών.

  2. #1862
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Mάλλον θα πρέπει να αλλάξουν οι οδηγίες και να διαχωρίζουν τις συσκευές που είναι modem-router/μόνο router, κ.λ.π.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #1863
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δημήτρη εδώ αναφερόμαστε στα συνήθη εμπορικά οικιακά Router (ή/και DSL Router). Αυτά δεν έχουν δυνατότητα ορισμού στο ίδιο Interface 2 ή παραπάνω διευθύνσεις, παρά μόνον μία.
    Στις οδηγίες που έδωσες παραπίσω, καθώς αρχικά αναφέρεις για PPPoE Passtrhrough, θα γίνει το Νο2, με το Νο1 να είναι αχρείαστο.
    Ενέργειες στο άλλο router
    1:IP στο WAN στην ίδια υποομάδα με του Speedport. Aν π.χ. το Speedport έχει 192.168.1.1 στο άλλο βάζουμε 192.168.1.250.
    2:Στα στοιχεία σύνδεσης βάζουμε τα ατομικά μας στοιχεία που μας έχει δώσει ο πάροχος.

  4. #1864
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.652
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Speedport πως θα συνδεθεί για να κάνει την κλήση??
    1) Συνδέεις την WAN του άλλου router με μια LAN του Speedport
    2) Συνδέεις τον υπολογιστή σου με μια LAN του άλλου router και μπαίνεις στο μενού του
    3) Φτιάχνεις την σύνδεση PPPoE με τα credentials σου. Αν είναι modem/router που έχει επιλογή να δουλέψει και ως σκέτο router, το βάζεις να δουλέψει ως σκέτο router και να κάνει κλήση PPPoE

  5. #1865
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τα είχα βάλει όλα μαζί για να καλύπτει όλες τις περιπτώσεις, θα πρέπει να τα ξεχωρίσω ανά περίπτωση.

    Παλιότερες οδηγίες
    https://www.adslgr.com/forum/threads...72#post6441172
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #1866
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το Speedport πως θα συνδεθεί για να κάνει την κλήση??
    Kαμία σχέση δεν έχει η IP τοπικού δικτύου με την σύνδεση/κλήση PPP που θα κάνει το router. Με άλλα λόγια δεν χρειάζεται ποτέ το step του να σετάρεις IP του LAN subnet του Speedport, στην WAN του router σου (σαν ανέκδοτο ακούγεται).

    Στην advanced περίπτωση μάλιστα που θες να κάνεις "κόλπο" να βλέπεις το Web UI του Speedport από το LAN του router, δεν χρειάζεται να ορίσεις άλλο subnet στο Speedport και άλλο στο Router σου και να μπλέξεις με routing. Απλά ορίζεις την IP του Speedport σε κάτι (εκτός DHCP range) και την κάνεις visit από τον browser σου, εφόσον το super advanced router σου μπορεί να συμπεριλάβει την ETH της WAN στο LAN switch interface του, ταυτόχρονα (κάτι πολύ advanced). Αλλιώς, ορίζεις διαφορετικό subnet και κάνεις routing. Τρίχες κατσαρές, χωρίς λόγο. Εγώ απλά ανοιγοκλείνω το WiFi του Speedport και μπαίνω αν θέλω να ελέγξω στατιστικά DSL.
    OK boomer

  7. #1867
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.744
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαμία σχέση δεν έχει η IP τοπικού δικτύου με την σύνδεση/κλήση PPP που θα κάνει το router. Με άλλα λόγια δεν χρειάζεται ποτέ το step του να σετάρεις IP του LAN subnet του Speedport, στην WAN του router σου (σαν ανέκδοτο ακούγεται).

    Στην advanced περίπτωση μάλιστα που θες να κάνεις "κόλπο" να βλέπεις το Web UI του Speedport από το LAN του router, δεν χρειάζεται να ορίσεις άλλο subnet στο Speedport και άλλο στο Router σου και να μπλέξεις με routing. Απλά ορίζεις την IP του Speedport σε κάτι (εκτός DHCP range) και την κάνεις visit από τον browser σου, εφόσον το super advanced router σου μπορεί να συμπεριλάβει την ETH της WAN στο LAN switch interface του, ταυτόχρονα (κάτι πολύ advanced). Αλλιώς, ορίζεις διαφορετικό subnet και κάνεις routing. Τρίχες κατσαρές, χωρίς λόγο. Εγώ απλά ανοιγοκλείνω το WiFi του Speedport και μπαίνω αν θέλω να ελέγξω στατιστικά DSL.
    Στο τελευταίο έχω σπάσει το κεφάλι μου γενικά, η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπες. Άνοιγμα για λίγο το wifi , έλεγχος στατιστικά dsl, και ξανά κλεισμο του wifi! Σωστός!

  8. #1868
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο τελευταίο έχω σπάσει το κεφάλι μου γενικά, η καλύτερη λύση είναι αυτή που είπες. Άνοιγμα για λίγο το wifi , έλεγχος στατιστικά dsl, και ξανά κλεισμο του wifi! Σωστός!
    η βαζεις 2η καρτα δικτυου/wifi και εχεις και τις 2 ταυτοχρονα συνδεδεμενες ειτε παιζοντας οριζοντας με το metric των windows πια θες πρωτη ειτε απλα απενεργοποισεις dns ή/και gateway οπό οποια δε θες να βγαινει στο ιντερνετ.


  9. #1869
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεύτερο καλώδιο δικτύου μεταξύ των Router (ή σε switch) και ρύθμιση στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή να έχει 2 διευθύνσεις, από μία σε κάθε υποδίκτυο.

  10. #1870
    Εγγραφή
    03-04-2005
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    6.217
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998/4999
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερο καλώδιο δικτύου μεταξύ των Router (ή σε switch) και ρύθμιση στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή να έχει 2 διευθύνσεις, από μία σε κάθε υποδίκτυο.
    σωστο και αυτο


  11. #1871
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεύτερο καλώδιο δικτύου μεταξύ των Router (ή σε switch) και ρύθμιση στην κάρτα δικτύου του υπολογιστή να έχει 2 διευθύνσεις, από μία σε κάθε υποδίκτυο.
    Αν παίξεις με 2ο Ethernet στις LAN του Speedport γιατί να μπλέξεις βάζοντας διαφορετικό υποδίκτυο / ορίσεις 2η διεύθυνση στην κάρτα δικτύου;

    Με DHCP κλειστό στο Speedport δεν βρίσκω κάτι να πάει στραβά έχοντας το στο ίδιο υποδίκτυο με του Router, απλά πρέπει να ορίσεις IP στο Speedport που να μην έχει confict (in other words μην την αφήσεις .1, βάλτην .10 ξέρω γω)
    OK boomer

  12. #1872
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ένας π.χ. λόγος είναι διότι θέλεις μόνο ένας υπολογιστής να έχει δυνατότητα σύνδεσης στον πρώτο Router και καμία άλλη συσκευή και ούτε να είναι εμφανής στο δίκτυο.
    Τρόποι υπάρχουν πολλοί και απλά τους αναφέρουμε.

  13. #1873
    Εγγραφή
    08-05-2019
    Μηνύματα
    12
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μόλις αγόρασα και εγώ ένα Ubiquiti Edgerouter ER-X για να αναλάβει τον φόρτο του routing στο οικιακό μου δίκτυο.
    Αρχικά να πως έχει η τοπολογία μου. Έχω το Speedport Plus της cosmote με VDSL 50. Πάνω σε αυτό είναι 2 switch, το ένα πάει στο γραφείο μου και το άλλο στο σαλόνι. Χρησιμοποιώ 2 access points της Ruckus σε διαφορετικούς χώρους που είναι πάνω στο PoE switch για το Wi-Fi του σπιτιού.

    Τώρα, επειδή γνωρίζω πως το routing που κάνει το Speedport είναι για τα σκουπίδια, αποφάσισα να το αποδεσμεύσω από αυτή την εργασία και να αναλάβει ένα πιο ικανό μηχανάκι, το οποίο θα προσφέρει και δυνατότητες firewall. Αρχικά ήθελα να βάλω κάτι που να τρέχει pfsense όμως η κατανάλωση δεν θα άξιζε και ο χώρος που θα καταλαμβάνει, οπότε κοίταξα προς τα κουτάκια της netgate, τα οποία όμως είχαν απαγορευτικό κόστος. Επομένως, στράφηκα προς Ubiquiti ή Mikrotik και τελικά κατέληξα προς το ER-X της Ubiquiti επειδή ασχολούμαι με gaming και το συγκεκριμένο έχει κάποια features όπως smart queue και QoS.

    Στο σπίτι η γραμμή έχει VOIP τηλεφωνία, επομένως θα χρειαστεί να είναι λειτουργική. Βλέπω πολλές αντικρουόμενες απόψεις σε διάφορα φορουμ για το αν το passthrough ή bridge κόβουν την voip τηλεφωνία παρόλα αυτά.
    Πριν όμως το πάρω να το στήσω στο σπίτι, έστησα το συγκεκριμένο ρουτεράκι σε μία εφεδρική γραμμή ADSL 24 στην δουλειά και η αλήθεια ειναι πως είτε κάτι δεν έχω κάνει σωστά ή τα αποτελέσματα δεν είναι τα αναμενόμενα.
    Αρχικά, απλά έβαλα το μόντεμ του ΟΤΕ στο υποδίκτυο 192.168.1.1, έκλεισα DHCP και δεν πήραξα κάτι άλλο. Στο νέο ρούτερ έτρεξα το basic setup, δήλωσα το ρούτερ στο δίκτυο 192.168.2.1 με τα default crednetials του ΟΤΕ, όχι της γραμμής, διότι δεν τα γνωρίζω. Τα αποτελέσματα δυστυχώς πολύ απογοητευτικά. Κατακόρυφη πτώση της ταχύτητας με το διαδίκτυο και γενικά το bloat φαίνεται να αυξήθηκε. Επισυνάπτω παρακάτω τα screenshots με πριν και μετά. Αν το Basic setup με έριξε τόσο πολύ με ελάχιστη παραμετροποίηση, υπάρχει νόημα να μπω σε βαθύτερες λειτουργίες;

    Μήπως απλά δεν έχω υλοποιήσει σωστά τις ρυθμίσεις του speedport;

  14. #1874
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από heartl3ss21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

    Μόλις αγόρασα και εγώ ένα Ubiquiti Edgerouter ER-X για να αναλάβει τον φόρτο του routing στο οικιακό μου δίκτυο.
    Αρχικά να πως έχει η τοπολογία μου. Έχω το Speedport Plus της cosmote με VDSL 50. Πάνω σε αυτό είναι 2 switch, το ένα πάει στο γραφείο μου και το άλλο στο σαλόνι. Χρησιμοποιώ 2 access points της Ruckus σε διαφορετικούς χώρους που είναι πάνω στο PoE switch για το Wi-Fi του σπιτιού.

    Τώρα, επειδή γνωρίζω πως το routing που κάνει το Speedport είναι για τα σκουπίδια, αποφάσισα να το αποδεσμεύσω από αυτή την εργασία και να αναλάβει ένα πιο ικανό μηχανάκι, το οποίο θα προσφέρει και δυνατότητες firewall. Αρχικά ήθελα να βάλω κάτι που να τρέχει pfsense όμως η κατανάλωση δεν θα άξιζε και ο χώρος που θα καταλαμβάνει, οπότε κοίταξα προς τα κουτάκια της netgate, τα οποία όμως είχαν απαγορευτικό κόστος. Επομένως, στράφηκα προς Ubiquiti ή Mikrotik και τελικά κατέληξα προς το ER-X της Ubiquiti επειδή ασχολούμαι με gaming και το συγκεκριμένο έχει κάποια features όπως smart queue και QoS.

    Στο σπίτι η γραμμή έχει VOIP τηλεφωνία, επομένως θα χρειαστεί να είναι λειτουργική. Βλέπω πολλές αντικρουόμενες απόψεις σε διάφορα φορουμ για το αν το passthrough ή bridge κόβουν την voip τηλεφωνία παρόλα αυτά.
    Πριν όμως το πάρω να το στήσω στο σπίτι, έστησα το συγκεκριμένο ρουτεράκι σε μία εφεδρική γραμμή ADSL 24 στην δουλειά και η αλήθεια ειναι πως είτε κάτι δεν έχω κάνει σωστά ή τα αποτελέσματα δεν είναι τα αναμενόμενα.
    Αρχικά, απλά έβαλα το μόντεμ του ΟΤΕ στο υποδίκτυο 192.168.1.1, έκλεισα DHCP και δεν πήραξα κάτι άλλο. Στο νέο ρούτερ έτρεξα το basic setup, δήλωσα το ρούτερ στο δίκτυο 192.168.2.1 με τα default crednetials του ΟΤΕ, όχι της γραμμής, διότι δεν τα γνωρίζω. Τα αποτελέσματα δυστυχώς πολύ απογοητευτικά. Κατακόρυφη πτώση της ταχύτητας με το διαδίκτυο και γενικά το bloat φαίνεται να αυξήθηκε. Επισυνάπτω παρακάτω τα screenshots με πριν και μετά. Αν το Basic setup με έριξε τόσο πολύ με ελάχιστη παραμετροποίηση, υπάρχει νόημα να μπω σε βαθύτερες λειτουργίες;

    Μήπως απλά δεν έχω υλοποιήσει σωστά τις ρυθμίσεις του speedport;
    Δεν έχει screenshots το post σου.

    Το Passthrough δεν κόβει τη τηλεφωνία, το Bridge τη κόβει.

    Για αρχή απενεργοποίησε το Smart Queue/QoS και δες αν υπάρχει διαφορά στη ταχύτητα.
    Έχε στο νου σου ότι το Smart Queue αφαιρεί ένα 5% από το Bandwidth που δηλώνεις.

    Δοκίμασες με DHCP/Static IP στη WAN θύρα αντί για PPPoE να δεις διαφορές στη ταχύτητα; Κανονικά δεν πρέπει να έχει διαφορά.
    Μη ξεχνάς ότι θέλει και TCP MSS Clamp στα 1452 Bytes (Wizards > TCP MSS clamping).

    Στο Speedport δεν χρειάζεται να πειράξεις κάτι. Μια επανεκκίνηση κάνε μόνο αν συνεχίζει να μη σου δίνει ολόκληρη τη ταχύτητα και έχει μεγάλη διαφορά από το συγχρονισμό που βλέπεις.

  15. #1875
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.744
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panoc Εμφάνιση μηνυμάτων
    εννοεις οτι ενω συγχρονιζει το speedport στα πχ 80000 οταν κανεις speedtest/κατετβαζεις αρχειο απο το asus μεσω passthrough παιρνεις πχ 60000 ?

    αλλη μια φορα το εχω συναντησει αυτο σε κατοχο γραμμης 200/20 ο οποιος εχει το speedport smart και το AC68U (νομιζω), το speedport 200/20 κλειδωμενο, μονο του τερματιζε τη γραμμη στο download, το asus με passthrough ppoe επιανε 160/20 ενω παλι το asus με double nat επιανε κανονικα 200/20.
    Και εγώ κάτοχος asus ax92u, το σύνδεσα με το smart το οποίο είναι κλειδωμένο 220/20, με pppoe σε speedtest δεν πηγαίνει πάνω από 150 το download. Αντίθετα χωρίς pppoe, με double nat, τερματίζει το download.
    Αντίθετα το asus με pppoe και speedport plus, τερμάτιζε το download.

Σελ. 125 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 105115120123124125126127130 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα μετά από Firmware Upgrade Asus Router
    Από johnys1 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-16, 14:03
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-15, 21:35
  3. Μηνύματα: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-10-15, 22:40
  4. OTE Speedport W 724V Type Ci σε bridge mode με Asus RT-AC68U και FTP server
    Από mike1819 στο φόρουμ Asus XDSL modems και routers
    Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 22:34

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας