Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 183
  1. #31
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό βγήκε 25/7 δηλαδή παραπροχθές , χμμ
    Είναι άσχετο με το αν το Wireless QoS επιδρά στο 802n, έχω πολλαπλά SSID στη
    δουλειά σε SSID QoS mode (μήνες τώρα, πρίν αναβαθμίσει) και όλοι οι
    client σε όλα τα SSID ήταν σε 802n
    όταν μπορούσαν (με extra channel: lower).
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  2. #32
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι άσχετο με το αν το Wireless QoS επιδρά στο 802n, έχω πολλαπλά SSID στη
    δουλειά σε SSID QoS mode (μήνες τώρα, πρίν αναβαθμίσει) και όλοι οι
    client σε όλα τα SSID ήταν σε 802n
    όταν μπορούσαν (με extra channel: lower).
    Αυτό το firmware βγήκε προχθές , και δεν γίνεται ακόμα αυτόματα αναβάθμιση σε αυτό μέσω TR-069. Πριν από αυτό υπήρχε επιλογή disabled , την οποία και πρότεινες. Συνεπώς το 99.90% που θα διαβάσει το thread μέχρι στιγμής έχει ακόμα firmware που του επιτρέπει να κάνει disable το Wireless QoS. 802.11n χωρίς QoS δεν παίζει. To SSID QoS είναι ... και αυτό QoS άρα προφανώς παίζει. Μιλάμε για το disabled. Please κάνε edit την συμβουλή που δίνεις διευκρινίζοντας οτι δεν εννοείς το QoS να είναι disabled , αλλά SSID based. Όχι οτι αυτό τεκμηριώνεται πως θα προσφέρει κάτι έναντι του WMM.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω παρατηρήσει ότι (ίσως) υπάρχει ένα ΚΟΥΦΟ bug στο firmware:

    Αν βάλεις κανόνα με All Interface: ON περιμένεις να λειτουργήσει, ενώ τελικά ΔΕΝ
    στέλνει πακέτα σε ουρές πάνω από την 3 (!!!).
    Βάζονται All Interface: OFF και Ingress: πχ SSID1 (πχ για wifi κανόνα) λειτουργεί.
    Δεν υπάρχει bug , απλά δεν σετάρετε σωστά τα classification rules. Έχοντας το radio button του All Interface σε ON πρέπει να ορίσετε σωστά το source MAC ή IP address, πράγμα που δεν κάνετε. Ξαναλέω οτι QoS υφίσταται στο upstream (ανάλογα βέβαια το Ingress setting & το Interface που μετά θα γίνει το Congestion Management, στη προκειμένη κάνετε Congestion Management στο WAN) χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν επηρεάζει το downstream. Τα packet requests ξεκινάνε από μας

    Προφανώς γενικά στο πλανήτη υπάρχει και QoS στο downstream, όχι όμως στο οικιακό CPE που μας δίνει ο ΟΤΕ και όχι με τον τρόπο που φαντάζεστε οτι δουλεύει. Υπάρχουν εταιρίες που προσφέρουν τέτοιου είδους περίπου downstream QoS σε οικιακούς χρήστες (βλ. Netgear)

    Για παράδειγμα, το Τraffic Shaping που υπάρχει σε tab σαν setting δεν είναι εφικτό να αφορά το downstream και είναι κάτι που βέλτιστα πρέπει να ορίσουμε (με το upload bandwidth) για να δουλέψει σωστά το QoS

    Είναι εμφανές ακόμη και από τα statistical information που αναφέρουν καθαρά , μόνο Send Packets/Bytes

    Επίσης υπάρχουν classification rules και ρυθμίσεις που δεν φαίνονται με το user login που κάνουμε (π.χ. VoIP - QOS.Queue.1)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zardoz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βήμα 8ο

    Αν θέλετε κάποια συσκευή να έχει bandwidth throttling, δηλαδη να φτάνει στο WAN πχ μέχρι 4096mbit για να μη σας πρήζει
    φτιάξτε ένα traffic policing:

    Internet -> QoS -> Traffic Policing

    Create New Item

    New Item: ON
    Name: BLAHBLAH
    Committed Rate: 40960000
    Committed Burst Size: 2048 (πχ για 2Κ bursts)


    και στο Classification του συσκεκριμένου Ip, αντί να θέσετε Traffic class το αφήνετε κενό και αντί για αυτού
    βάζετε Traffic Policing Rule Index τον δικό σας, ώστε να έχετε εγγυημένο throttling
    .
    Το παραπάνω είναι επίσης ότι να είναι

    Το Commited Rate αφορά guaranteed rate , όχι peak

    Καταλαβαίνω την όρεξη από κάποιον για σύνταξη οδηγού που θα βοηθήσει κλπ , αλλά είναι λάθος να γίνεται χωρίς τεκμηρίωση και ακόμη πιο λάθος να γίνεται έχοντας ως βάση ένα προϊόν ημιμάθιας. Τουλάχιστον όταν πρόκειται για κάτι που παρουσιάζεται ως τεκμηριωμένο

    Εν κατακλείδι το QoS feature του συγκεκριμένου CPE δεν είναι οτι καλύτερο για παραμετροποίηση από τον συνδρομητή. Έχετε δει άλλωστε πως χρήστες στο παρόν thread, πειράζοντας το είχαν αλλόκωτη και μη προβλέψιμη συμπεριφορά

    Συνιστώ προσοχή στους χρήστες που θέλουν να πειραματιστούν

    Καλό θα ήταν όσοι το έχετε πειράξει να προχωρήσετε σε hardware reset, με την ευκαιρία και του νέου firmware

    €0.02
    OK boomer

  3. #33
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταλαβαίνω την όρεξη από κάποιον για σύνταξη οδηγού που θα βοηθήσει κλπ , αλλά είναι λάθος να γίνεται χωρίς
    τεκμηρίωση και ακόμη πιο λάθος να γίνεται έχοντας ως βάση ένα προϊόν ημιμάθιας. Τουλάχιστον όταν πρόκειται για
    κάτι που παρουσιάζεται ως τεκμηριωμένο
    Δεκτές οι παρατηρήσεις σου +1 (αν και στο τελευταίο σημείο guaranteed rate vs peak δεν θα συμφωνήσω, ούτε θα το αναλύσω παραπάνω)

    Αυτό που με στενοχωρεί είναι ότι διαβάζεις επιλεκτικά
    Στην αρχή αυτού του thread έγραψα κατά λέξη:

    Φυσικά προσπαθώντας να στήσω QoS στο δίκτυο μου, βγήκαν όλα τα κουσούρια του στη φόρα, οπότε είπα να
    φτιάξω έναν "οδηγό", χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτε
    - οι ρυθμίσεις παρακάτω απλά δοκιμάστηκαν από εμένα
    και βελτίωσαν την απόδοση.
    Το είπα ΠΡΩΤΟ ΠΡΩΤΟ, δεν αποτελεί οδηγό, δεν είναι manual, δεν έχει πλήρη τεκμηρίωση και έτσι κι αλλιώς έχει
    τόσα classification bugs που μπορεί να το στήσεις σωστά και να μη παίξει.

    Αν είναι "καλογραμμένο" και το πέρασες ΕΣΥ για manual, σίγουρα θα βρείς λάθη οπότε συγνώμη για την
    ημιμάθεια μου, ίσως συγκρίνουμε γνώσεις και πτυχία σε μια άλλη ζωή. Εγώ απλά αποχωρώ από το thread αυτό.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  4. #34
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά έχω μία ερώτηση

    Εγώ παίζω μόνο με wireless.

    Έχω σβήσει όλα τα congestion management rules και έχω αφήσει το QoS global configuration switch on και στο Wlan έχω βάλει QoS WMM.

    Είμαι οκ; Μπορώ να κλείσω εντελώς το QoS switch ή για να παίξει το QoS WMM το θέλει on?

    Εάν τα congestion management rules που εσβησα τα χρειάζομαι πάλι επειδή δε θέλω να κάνω restore σε factory defaults θα μπορούσε κάποιος να μου κάνει print screen τις ρυθμίσεις να τις περάσω;

    Ευχαριστώ


  5. #35
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν τα congestion management rules που εσβησα τα χρειάζομαι πάλι επειδή δε θέλω να κάνω restore σε factory defaults θα μπορούσε κάποιος να μου κάνει print screen τις ρυθμίσεις να τις περάσω;

    Ευχαριστώ
    Έκανες χαζομάρα με το να σβήσεις τα rules , χωρίς λόγο. Κάνε factory reset και μην αλλάξεις τίποτα άλλο πέρα από Wireless QoS σε WMM
    OK boomer

  6. #36
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημερα αλλαξα ρουτερ απο zte σε speedport entry 2i ενω με το zte δεν ειχα κανενα προβλημα με το WLAN βλεπω οτι το WLAN του speedport αργη παρα πολυ να φορτωσει σελιδες να δω βιντεο στο youtube κτλπ ενω με καλώδιο παει μια χαρα ξερετε τι μπορει να φταιει??

  7. #37
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έκανες χαζομάρα με το να σβήσεις τα rules , χωρίς λόγο. Κάνε factory reset και μην αλλάξεις τίποτα άλλο πέρα από Wireless QoS σε WMM

    οκ το γυρισα παλι πισω. οπως βλεπω στα στατιστικα τελικα χρησιμοποιουνται οι ουρες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantius Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα αλλαξα ρουτερ απο zte σε speedport entry 2i ενω με το zte δεν ειχα κανενα προβλημα με το WLAN βλεπω οτι το WLAN του speedport αργη παρα πολυ να φορτωσει σελιδες να δω βιντεο στο youtube κτλπ ενω με καλώδιο παει μια χαρα ξερετε τι μπορει να φταιει??

    εγω που εκανα τεστ δεν ειδα διαφορα. μαλιστα ειδα καλυτερη αποκριση σε αποσταση επειδη εχει δυο κεραιες σε αντιθεση με το 931 που εχει 1. το speedport ειναι ΜΙΜΟ 2χ2

    πως ειναι οι ρυθμισεις σου? τι εχεις πειραξει? εχεις κανει το κολπο με το DNS στο DHCP? στο wlan τι ρυθμισεις εχεις βαλει?


  8. #38
    Εγγραφή
    14-08-2016
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από farcry Εμφάνιση μηνυμάτων
    οκ το γυρισα παλι πισω. οπως βλεπω στα στατιστικα τελικα χρησιμοποιουνται οι ουρες.

    - - - Updated - - -




    εγω που εκανα τεστ δεν ειδα διαφορα. μαλιστα ειδα καλυτερη αποκριση σε αποσταση επειδη εχει δυο κεραιες σε αντιθεση με το 931 που εχει 1. το speedport ειναι ΜΙΜΟ 2χ2

    πως ειναι οι ρυθμισεις σου? τι εχεις πειραξει? εχεις κανει το κολπο με το DNS στο DHCP? στο wlan τι ρυθμισεις εχεις βαλει?
    δεν εχω πειράξει τιποτε οπως με το δωσανε ετσι ειναι

  9. #39
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantius Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν εχω πειράξει τιποτε οπως με το δωσανε ετσι ειναι
    κανε αυτα και πες μου αν ειδες διαφορα

    http://oi66.tinypic.com/2ytp9ar.jpg

    http://oi66.tinypic.com/hteihs.jpg


  10. #40
    Εγγραφή
    24-10-2015
    Μηνύματα
    228
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530 AX
    SNR / Attn
    8(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παιδιά απο το router είστε γενικά ευχαριστημένοι; Ένα μειονέκτημα απ' ό,τι είδα είναι οτι δεν εχει ισχύ WiFi 5GHz

  11. #41
    Εγγραφή
    03-05-2007
    Περιοχή
    ::1
    Μηνύματα
    3.269
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    12.7(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά απο το router είστε γενικά ευχαριστημένοι; Ένα μειονέκτημα απ' ό,τι είδα είναι οτι δεν εχει ισχύ WiFi 5GHz
    ναι αλλα και με το ZTE 931 που ειχα ουτε και εκεινο ειχε. γενικα μπορω να πω πως ειναι καλυτερο απο το ZTE επειδη εχει διπλη κεραια. κατα τα αλλα ισως πιανει χαμηλοτερο συγχρονισμο κατα 1Mbps σε σχεση με το ZTE. τα αλλα τα βλεπω ιδια


  12. #42
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ευχαριστώ τον Zardoz για το χρόνο που αφιέρωσε στη δημιουργία αυτού του γόνιμου thread ασχέτως ελλείψεων - ότι πληρώνουμε παίρνουμε με αυτά τα μαραφέτια

    μιας και εδώ μοιάζουν να μαζεύτηκαν κάποιοι που κατέχουν το σπορ,
    να κάνω μια κοντινή ερώτηξη:

    έχω εσωτερικό δίκτυο με 10 διαπλεκόμενες συσκευές εκ των οποίων μία είναι αποκωδικοποιητής OTETV δορυφορικός Hybrid -
    δύο adsl modem τροφοδοτούν το δίκτυο με γενικό μοίρασμα δραστηριοτήτων των δύο χρηστών στις δύο γραμμές μέσω καρφωτών IP και gateway στις συσκευές - μέχρι να έρθει ο Hybrid είχα DHCP να μοιράζει αυτομάτως από καθαρό pool σε ασύρματες που πηγαινοέρχονται - με το που ήρθε ο Hybrid είδα ότι παίρνει μόνο DHCP (δε υπάρχει manual ρύθμιση για κάρφωμα IP & gateway) οπότε πάει να βγει από τον .2 gateway που μοιράζει το DHCP ενώ εγώ θέλω να βγαίνει από το .1 gateway.

    Προς το παρόν έβαλα παντού χειροκίνητα IPs & .2 gateway και άφησα στο DHCP pool μια και μόνο διεύθυνση να την παίρνει ο π@π@ρ@ς o Hybrid συν το .1 gateway μόνο γι'αυτόν οπότε όποτε έχω κάποιον να βολτάρει πρέπει και να του δίνω SSID password και να του καρφώνω IP & gateway κάθε φορά ... γκρρ

    μπορεί το Speedport Entry 2i να κάνει κάτι να μοιράζει άλλο gateway μόνο στον Hybrid? γιατί το binding μόνο MAC με IP βλέπω να κάνει και όχι gateway

  13. #43
    Εγγραφή
    30-04-2011
    Περιοχή
    Εις τα βουνά εκεί ψηλά
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Μπούστερ18mbit+4G
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    2xHA35
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    το αποπάνω αγνοείστε το - το κοπιάρω στο σωστό θέμα

  14. #44
    Εγγραφή
    19-09-2008
    Περιοχή
    Salonica
    Μηνύματα
    114
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/30000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    OpenWrt on x86 hardware
    Question
    Πολύ ωραίο, μπράβο στον ΟΡ.

    Ερώτηση, θέλω να φτιάξω Classification για τα smartphone/tablets του σπιτιού.
    π.χ είναι τα εξής ip που εχω ορίσει στο DHCP Binding 192.168.1.10/11/12/13/14
    πρέπει να φτιάξω Classification για κάθε ένα ξεχώρισα ή μπορώ να τα βάλλω όλα σε ένα νοικοκυρεμένα ?

  15. #45
    Εγγραφή
    05-11-2016
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα.

    Ακολούθησα κατά βήμα τις οδηγίες και σχεδόν όλα πάνε καλά εκτός ενα πράγμα.

    Έχω δώσει στο QOS.Queue.3 (Traffic Classes 2) και όταν βάζω σε κάποιες συσκευές να έχουν Traffic class 2 αυτές δεν το παίρνουν.

    Μόνο στο QOS.Queue.2 και στο QOS.Queue.8 βλέπω να υπάρχει κίνηση.

    Επίσης προταιρεότητα πως βάζω σε κάποιες συσκευές;

Σελ. 3 από 13 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. [Other] Apache server με Speedport Entry 2i
    Από vatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 21:00
  3. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:58
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 03:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας