Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 183
  1. #61
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Η τηλεφωνία νομίζω πως δεν παίζει στο Internet έτσι και αλλιώς, πρέπει να έχει δικό του εσωτερικό δίκτυο που να μην πατάει στο Internet. Δεν έχει νόημα δηλαδή να τα μαρκάρεις ως "VOIP" διότι δεν ακολουθά τη διαδρομή που ακολουθά το παιχνίδι, έχει άλλο Destination.

    Η έξυπνη κίνηση για τον ΟΤΕ είναι να μαρκάρει τα πακέτα για το VOIP στα δύο άκρα της μπουκάλας (που φαντάζομαι το κάνει).
    1) Στο Upstream του χρήστη σε περίπτωση που πατώνει το Up και... (το μάντεψες)
    2) Στο Downstream του χρήστη σε περίπτωση που πατώνει το Down.
    Έτσι η φωνή περνάει πρώτη και στο Up αλλά και στο Down (με χαμηλό latency αλλά και εγγυημένο bandwidth).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος NinjaMiltos : 06-12-16 στις 02:12.

  2. #62
    Εγγραφή
    15-12-2014
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Γεια σας παιδιά, είπα να γράψω και γω την εμπειρία μου με τον συγκεκριμένο οδηγό και να κάνω και μία ερώτηση. Ακολούθησα πιστά τον οδηγό αλλα έγινε αυτό που αναφέρθηκε, όλα πήγαιναν στην 8.Να σημειώσω ότι έχω μόνο ασύρματες συσκευές στο σπίτι.Αυτό που έκανα εγώ και μου δουλεύει αλλα με ένα πρόβλημα είναι το εξής: Κατέγραψα το MAC address κάθε συσκευής στο δίκτυο.Πήγα QoS/Classification και έκανα ένα item για κάθε συσκευή. Εκεί έδωσα ένα όνομα για τη συσκευή, επέλεξα all interface (On), έδωσα τη MAC στο πεδίο Source MAC address και όρισα traffic class στο τέλος για κάθε αντικείμενο. Μετά απλά ενεργοποίησα το item.Πήγα congestion management, ενεργοποιήσα τα queues 2-4 και την 8 και εβαλα τα traffic classes στα 2,3,4. Στην 8 δεν έβαλα class και την αφησα default όπως είχε αναφέρει ο zardoz. Είδα στατιστικά και υπάρχει κανονικά traffic σε όλα τα queues που εφτιαξα. Το πρόβλημα εντοπίζεται στον Strict priority αλγοριθμο που έχει απο default η κάθε ουρά. Αυτό που παρατήρησα είναι ότι όταν π.χ το λάπτοπ που είναι στην 2 παίζει βίντεο στο youtube, όσο κατεβάζει όλες οι αλλες συσκευές που είναι σε πιο κάτω priority δε λαμβάνουν πακέτα. Οπότε σκέφτομαι να το γυρίσω σε WFQ με βάρη που έχει απλά δεν έχω ξανακάνει τη ρύθμιση. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτόν τον αλγόριθμο και πως πρέπει να ρυθμιστουν τα βάρη?

  3. #63
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Πολυ ωραιος οδηγος.Οποτε απ οτι καταλαβαινω για να εχει προτεραιοτητα το gaming pc στην λαν 1, εναντι ολων των υπολοιπων (wifi) το μονο που χρειαζεται να γινει ειναι στο qos>classification οπως στην εικονα μου, σωστα?

    καθως στο congestion to QOS.Queue.2 ειναι ηδη σεταρισμενο στις class 1.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot (60).png  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 04-01-17 στις 18:37.

  4. #64
    Εγγραφή
    01-06-2015
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μια αδαής ερώτηση παρακαλώ. σε πιο ακριβώς υποmenu είναι το QoS? πρέπει να το ενεργοποήσω από shell γιατι στο GUI δεν το βλέπω.
    έχω χαθει στα ...menu μαλλον. Ευχαριστώ και σθγγνώμη που σπαταλώ τον χρόνο σας

  5. #65
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Internet >>> QoS.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #66
    Εγγραφή
    24-01-2016
    Περιοχή
    Ζακυνθος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    95
    Downloads
    14
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    45(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπερα και συγνωμη αν γραψω κατι ασχετο αλλα δεν θα ηταν πιο ευκολο αν το παλικαρι που εστησε το QoS να κανει ενα αντιγραφο rom και να το ποσταρει εδω ετσι ωστε ολοι μας να επωφεληθουμε? Εγω προσωπικα θα με βολευε αν γινοταν κατι τετοιο ευχαριστω εκ των προταιρων
    Arvanitis Garage



  7. #67
    Εγγραφή
    24-03-2005
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    56
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    7.6(dB) / 7.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παρέλαβα κι εγώ το 2i και είμαι σε αναμονή ενεργοποίησης από cosmote.
    Διαβάζω αυτό το νήμα και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον και κρίμα που αποχώρησε ο ts.

    Μου δημιουργήθηκε η απορία όμως, αν το χρειάζομαι το QoS ή όχι;
    Έχω γενικά απλό δίκτυο, ένα RaspBerry Pi 3b με osmc σε ethernet που παίζει ρόλο media center για την τηλεόραση, το κεντρικό πισί, ασύρματα συνδεδεμένο, που συνήθως στρημάρει υλικό στο Pi και κινητά που δεν μας ενδιαφέρουν.
    Το στρημάρισμα από το πισί στο Pi πάει σε γενικές γραμμές καλά, αλλά μερικές φορές, λαγκάρει λίγο και δεν έχει σχέση αν στέλνω βαρβάτο αρχείο ή μικρό.
    Υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί με χρήση του Qos ;

  8. #68
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Αν θέλω να δώσω max priority σε μόνο μια ip/συσκευή είναι εύκολο?
    Αναφέρετε κάπου τρόπος?

  9. #69
    Εγγραφή
    29-01-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Γεια χαρα σε ολους κι απο μενα αν και λιγο αργοτερα απο οτι εγινε το μεγαλυτερο μερος της συζητησης απο οτι ειδα.
    Αρχικα συγχαρητηρια στον zardoz ο οδηγος ηταν πραγματικα πολυ βοηθητικος και κατατοπιστικος και ενα μικρο disclaimer, δεν ειμαι ουτε καποιου ειδους τεχνικος δικτυου η κατι τετοιο ουτε ξερω και τιποτα απο το χωρο...γενικα οτι ξερω ειναι οτι εψαξα αυτες τις λιγες μερες που προσπαθω να λυσω ενα προβλημα.
    Το προβλημα μου λοιπον ειναι οτι προσπαθω να ορισω σε μια συγκεκριμενη διευθυνση mac(ή στατικη ip αφου ακολουθησα τα βηματα που αναφερονται στην αρχη του post κι εχω δωσει στατικες ip σε ολες τις συσκευες). Στο post αναφερεται απο οτι καταλαβα αυτο που θελω συγκεκριμενα στο βημα 8ο, αλλα δε μπορω να καταλαβω πως λειτουργουν οι ταχυτητες.....νιωθω πραγματικα οτι ειναι αρκετα ηλιθια η ερωτηση μου αλλα εγω θελω να δωσω σε αυτη τη συσκευη max bandwidth 2Μbps δηλαδη να μη παιρνει παραπανω ταχυτητα απο 2Mbps. Στον οδηγο του ο zardoz αναφερει να φτανει μεχρι 4096mbit αλλα δε μπορω να καταλαβω τι ειναι το mbit. Αν ηταν Megabit τοτε λεει να περιορισουμε μια συσκευη στα 512 MegaΒyte που μου φαινεται παραλογο(ειδικα για ταχυτητες Ελλαδας). Να ειναι παλι milibit αποκλειεται αφου δεν υπαρχει καν αυτη η μοναδα μετρησης. Δεν ξερω τι δεν εχω καταλαβει αλλα νομιζω ειμαι πολυ κοντα στο να βρω αυτο που θελω αλλα δε μπορω να το βρω. Αν μπορει κανει να με βοηθησει θα του ημουν ευγωμων.

  10. #70
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το Megabit (Mbit) είναι πολλαπλάσια μονάδα μέτρησης του bit.
    Το Mbps (Mbit/s ή Mb/s) αναφέρεται σε πόσα Megabit πληροφορίας διακινούνται στη μονάδα του χρόνου (Mega bits per second).

  11. #71
    Εγγραφή
    29-01-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Αυτο το εχω καταλαβει. Αυτο που θελω να κανω ειναι να δωσω ενα οριο στη ταχυτητα που μπορει να χρησιμοποιει το λαπτοπ. Για να ειμαι ακριβης εχω 24γραμμη(που απο οτι εχω καταλαβει σημαινει 24Mbps) και πιανω περιπου 6-8Mbps. Το λαπτοπ θελω να μπορει να παρει μεχρι 2Mbps το πολυ. Απο οτι εχω καταλαβει για να το κανω αυτο πρεπει να φτιαξω ενα traffic policy item και στο classification αντι να βαλω στο traffic class καποιον αριθμο απλα το αφηνω κενο και στο απο πανω πεδιο επιλεγω το item που μολις εφτιαξα. Εχω δωσει στατικες ip και τετοια και κολλαω στο 8ο βημα...δε ξερω τι νουμερο να βαλω στα πεδια committed rate και committed burst rate.

  12. #72
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Χωρίς να έχω το Speedport, λογικά πρέπει να βάλεις 2048kbit (ή 20480000 bits) και στο Burst Size την αντίστοιχη τιμή σε byte, δηλαδή 256KB (ή 256000 bytes).
    Πληροφοριακά συνήθως ο κανόνας για το Burst είναι busrt = (1.5sec x rate)/8. Οπότε για 2048kbit βγαίνει 384kB.

  13. #73
    Εγγραφή
    29-01-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Προσπαθησα να το κανω, το τεσταρα με το κινητο μου συνεχιζω να πιανω κανονικη ταχυτητα ομως παρ' ολο που ακολουθησα πιστα τις οδηγιες. Εβαλα ενα ονομα, 20480000 στο committed rate και 256000 στο burst(δοκιμασα και 384000 επειδη με μπερδεψες λιγο στο τι πρεπει να βαλω για να πω την αληθεια αλλα δεν ειχε διαφορα) ελεγξα να ειναι στο on, μετα πηγα στο classification εβγαλα το traffic class και εβαλα το traffic policing rule index το οποιο μολις δημιουργησα...πραγματικα δεν ξερω τι κανω λαθος....και η cosmote φυσικα θελει ενα 10αρικο για να το φτιαξει...δεν ειναι οτι δε τα χω αλλα με εκνευριζει που θελουν 10ευρω για μια πολυ απλη ρυθμιση η οποια δε θα χρειαζοταν καν αν επιανα εστω και τη μιση ταχυτητα απο οτι επρεπε.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0b540b26-b1e0-434d-a277-9fdf6e77d51f.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  18,2 KB 
ID: 190908Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  609b01f9-b14b-43f9-95a7-f44426a2fbf5.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  31,0 KB 
ID: 190909

  14. #74
    Εγγραφή
    27-01-2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    54
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orfeac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθησα να το κανω, το τεσταρα με το κινητο μου συνεχιζω να πιανω κανονικη ταχυτητα ομως παρ' ολο που ακολουθησα πιστα τις οδηγιες. Εβαλα ενα ονομα, 20480000 στο committed rate και 256000 στο burst(δοκιμασα και 384000 επειδη με μπερδεψες λιγο στο τι πρεπει να βαλω για να πω την αληθεια αλλα δεν ειχε διαφορα) ελεγξα να ειναι στο on, μετα πηγα στο classification εβγαλα το traffic class και εβαλα το traffic policing rule index το οποιο μολις δημιουργησα...πραγματικα δεν ξερω τι κανω λαθος....και η cosmote φυσικα θελει ενα 10αρικο για να το φτιαξει...δεν ειναι οτι δε τα χω αλλα με εκνευριζει που θελουν 10ευρω για μια πολυ απλη ρυθμιση η οποια δε θα χρειαζοταν καν αν επιανα εστω και τη μιση ταχυτητα απο οτι επρεπε.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  0b540b26-b1e0-434d-a277-9fdf6e77d51f.png 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  18,2 KB 
ID: 190908Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  609b01f9-b14b-43f9-95a7-f44426a2fbf5.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  31,0 KB 
ID: 190909
    Επειδή είχα αντίστοιχο θέμα όταν προσπάθησα να το σεταρω και δεν μου δούλευε τίποτα, έβαλα την ip της συσκευής στο source ip και όχι στο destination ip και τότε έπαιξε.
    Δοκίμασε μήπως φταίει αυτό.

  15. #75
    Εγγραφή
    29-01-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Οχι..παλι τιποτα. Εχω απελπιστει πραγματικα...

Σελ. 5 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 3456710 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. [Other] Apache server με Speedport Entry 2i
    Από vatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 21:00
  3. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:58
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 03:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας