Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 183
  1. #76
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Στο Rate έχεις δηλώσει (λάθος δικό μου) ένα παραπάνω μηδενικό. Βάλε 2048000 bps.

  2. #77
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orfeac Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...και η cosmote φυσικα θελει ενα 10αρικο για να το φτιαξει...δεν ειναι οτι δε τα χω αλλα με εκνευριζει που θελουν 10ευρω για μια πολυ απλη ρυθμιση
    Προσφέρει τέτοια υπηρεσία η cosmote??

    Πάντως τόσα χρόνια δεν υπάρχει ένας ολοκληρωμένος οδηγός για κάτι αντίστοιχο.

    Και εγώ θα ήθελα να βάλω έναν κανόνα να δίνω τα 2/3 της γραμμής πχ 8 Mbit σε κάθε ip χωρίς να φτιάχνω ξεχωριστούς κανόνες για κάθε ip.

    Μόνο στο netfaster είχα πετύχει να έχω κανόνες (με λίγη.. προσπάθεια) και να δουλεύουν παραπάνω απο ικανοποιητικά αλλά είχε εντελώς διαφορετικό interface.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kostas2005 : 30-01-18 στις 18:37.

  3. #78
    Εγγραφή
    29-01-2018
    Μηνύματα
    5
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Rate έχεις δηλώσει (λάθος δικό μου) ένα παραπάνω μηδενικό. Βάλε 2048000 bps.
    Και παλι τιποτα. Δεν θελει να δουλεψει με τιποτα, αληθεια...

  4. #79
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από orfeac Εμφάνιση μηνυμάτων
    και η cosmote φυσικα θελει ενα 10αρικο για να το φτιαξει..
    Σου είπε η COSMOTE οτι μπορεί να κάνει κάτι τέτοιο;

    Αρχικά και ακαδημαϊκά στο non conforming action πρέπει να βάλεις drop.

    Κατά δεύτερον το QoS classification τέτοιου είδους και σε αυτό το router γίνεται στο upstream. To έχω ξαναπει στο νήμα, κάποιοι... δεν θέλουν να το καταλάβουν

    Σίγουρα λοιπόν θα βάλεις source IP και όχι destination. Destination IP όταν τα πακέτα έχουν lan ip για destination πάει να πει οτι έχουν περάσει το NAT. Άρα έχει έρθει ήδη το traffic

    Πέρα από αυτό σου προτείνω να πειραματιστείς βάζοντας all interface off, να επιλέξεις ATM ή PTM ανάλογα αν είσαι σε ADSL/VDSL για ingress και να θέσεις destination mac address της συσκευής που θέλεις να throttlάρεις. Αν όλα πάνε καλά και το classification γίνει μετά το NAT, είσαι κομπλέ, πες μας αποτελέσματα.

    Αν αυτό δεν δουλέψει ο μόνος τρόπος για να καταφέρεις παρόμοιο αποτέλεσμα είναι να ορίσεις source ip/mac με ingress από all interface ή whatever και να κάνεις traffic policing στο upload, σε τέτοιο βαθμό που θα κάνει saturate και θα πάρει την μπάλα το download

    Αν δεν δουλεύει το traffic policing σε αυτό, δοκίμασε και με το "rate" στις congestion management ουρές

    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, τα γράφω γρήγορα γιατί όσο προσπάθησα παλιότερα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο ήταν κάποιοι εδώ μέσα που θες λόγω ηλικίας; λόγω νοοτροπίας γέρου μάστορα; δεν έβλεπαν τον ελέφαντα στο δωμάτιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος globalnoise : 31-01-18 στις 20:49.
    OK boomer

  5. #80
    Εγγραφή
    16-07-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    2.049
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    PSTN
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE w300i
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να γίνομαι κατανοητός, τα γράφω γρήγορα γιατί όσο προσπάθησα παλιότερα να αφιερώσω περισσότερο χρόνο ήταν κάποιοι εδώ μέσα που θες λόγω ηλικίας; λόγω νοοτροπίας γέρου μάστορα; δεν έβλεπαν τον ελέφαντα στο δωμάτιο.
    Φίλε μου, τυχαία είδα το post σου... μια και είχα ξεγραφτεί από το thread. Εννοείται ότι ο γέρος μάστορας είμαι εγώ
    που ξεκίνησα να ψάχνω κάτι. Είσαι συνεχώς ΠΟΛΥ ΕΡΙΣΤΙΚΟΣ, "προσβλητικός" με τους άλλους, σε βαθμό (βλέπε άλλα
    thread) που έφτασες το βαθμό του Troll.

    Αν κάποιος moderator/administrator το διαβάσει αυτό, νομίζω ότι κάτι πρέπει τελικά να γίνει με εσένα εδώ μέσα.
    Όλα τα παιχνίδια android που έχω φτιάξει περιγράφονται και κατεβαίνουν
    από εδώ: https://play.google.com/store/apps/d...=Carbon+People

  6. #81
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Ανεξάρτητα από το αν είναι ότι λες, τα λέει καλά η οχι?
    Αυτό ειναι το ερώτημα.

  7. #82
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Πριν γίνει όμως κάτι με μένα εδώ μέσα, ας παραθέσω την λύση για όποιον ενδιαφέρεται.

    Αρχικά το Speedport Entry 2i μπορεί να εφαρμόσει QoS στα εξής interfaces: WAN, LAN1, LAN2, LAN3, LAN4.
    Συνεπώς αν θέλουμε να κάνουμε prioritize/throttling στο downstream για κάποια συσκευή πρέπει η έξοδος προς αυτή να είναι κάποιο από αυτά τα interfaces. Όχι το WLAN. Χωρίς να το έχω δοκιμάσει στην πράξη, τον τρόπο τον περιέγραψα προηγουμένως. Στο classification επιλέγουμε στο destination, το mac/ip address της συσκευής που θέλουμε να εφαρμόσουμε prioritize/throttle. Στη συνέχεια, στο Congestion Management, επιλέγουμε το interface που είναι συνδεδεμένη η συσκεύη (και όχι το WAN) και δημιουργούμε queues για prioritizing/throttling. Θυμηθείτε να δημιουργείστε queue στο τέλος που να είναι η default για τα μη classified πακέτα.

    Για την περίπτωση του bandwidth throttling, αυτό γίνεται μόνο στα queues του Congestion Management ορίζοντας Rate

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-02-02 at 22.25.10.png 
Εμφανίσεις:  59 
Μέγεθος:  78,5 KB 
ID: 191019

    Όταν πρόκειται για συσκευή στο WLAN (WiFi), ο μόνος τρόπος για γενικό prioritize/throttling είναι στο upstream μέσω του WAN interface queuing. Το classification γίνεται με βάση source mac/ip address της συσκευής που θέλουμε και στο Congestion Management σετάρουμε queues στο WAN interface. Ενδεικτικά, ορίζοντας 256000 bps rate στο iPhone μου, κατάφερα να throttλάρω λόγω upload saturation το download στα 7-8 Mbps. Το upload peakαρε στα 256Kbps. Φυσικά, αν κάποιος συνδέσει σε LAN θύρα κάποιο WiFi access point μπορεί να πραγματοποιήσει downstream prioritizing/throttling στις ασύρματες συσκευές με τον τρόπο που περιέγραψα στην προηγούμενη παράγραφο.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screen Shot 2018-02-02 at 22.24.45.png 
Εμφανίσεις:  60 
Μέγεθος:  160,9 KB 
ID: 191021

    Σε αυτό το σημείο, επειδή έχω πει αρκετές φορές για "downstream prioritizing", θα ήθελα να αναφέρω πόσο ηλίθιο είναι αυτό, μιας και όλος ο οδηγός του νήματος είναι γραμμένος πάνω του. Θέτουμε στο router μας κανόνες για prioritize σε πακέτα που έχουν ήδη φτάσει σε αυτό. Βάλτε λίγο το μυαλό σας να σκεφτεί πόσο τελείως άχρηστο είναι να μην θες να γίνουν forward αυτά τα πακέτα asap και να βάζεις extra processing load με το classification και το queuing τους. Κάτι τέτοιο έχει πρακτικό case μόνο σε περιπτώσεις που το upstream bitrate προς το router μας είναι μεγαλύτερο από το upstream bitrate προς τους client μας (και όχι στην περίπτωση μας που είναι VDSL 50Mbps -> Ethernet/WiFi 100Mbps+).

    Από την άλλη, πρακτικό case για prioritization και traffic shaping έχουμε στο upstream. Θέτουμε τα requests κάποιων clients να γίνουν prioritize και να φύγουν πρώτα από το upstream link μας, που είναι bottlenecked (Ethernet/WiFi 100Mbps+ -> VDSL 5Mbps).

    Στο downstream, το μόνο πρακτικό case είναι το throttling.

    Και κάτι τελευταίο:

    Το traffic policing και το Commited rate δεν μας αφορά, καθώς όπως έχω ξαναπεί, περιγράφει guaranteed rate.

    Για όποιον ενδιαφέρεται για extra QoS, έχω εφαρμόσει classification σε ICMP και DNS TCP/UDP πακέτα βάζοντας τα στη πρώτη ουρά. Υποτίθεται οτι αυτό βοηθάει στο browsing σε ώρες που η γραμμή χρησιμοποιείται στο 100% αλλά δεν έχω μετρήσεις για να το αποδείξω
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος globalnoise : 03-02-18 στις 23:26. Αιτία: Corrections & additions
    OK boomer

  8. #83
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.739
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Με αφορμή ένα εξαιρετικό post του NinjaMiltos ένιωσα την ανάγκη να ασχοληθώ και να καθαρογράψω έναν QoS οδηγό για το Speedport μιας και αυτός ήταν ο λόγος που κοιτούσα την λύση 3rd party router πίσω του

    Οδηγός QoS για Speedport Entry 2i - ZTE H268 - και άλλα ZTE modem/routers
    OK boomer

  9. #84
    Εγγραφή
    19-11-2017
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    γεια σας παιδια θα σας πω και εγω των πονο μου μηπως μπορειτε να βοηθειστε.Εχω ενοικιαζομενα δωματια και τα εχω με access point.μπορω να ρυθμισω το banthwind τις καθε ip που βλεπω στο Speedport με Qos ρυθμιση αν ναι πιες ρυθμισεις θα βαλω ακριβως στους πινακες που ειδα παραπανω

  10. #85
    Εγγραφή
    01-11-2005
    Μηνύματα
    3.209
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Μπορεί κάποιος να ξεφύγει απο τις ορολογίες και να δώσει έναν κανόνα έτοιμο για να περιορίσουμε μια mac address όσο είναι δυνατόν η έναν κανόνα να δώσουμε προτεραιότητα έναντι όλων σε μια άλλη mac address?

  11. #86
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Μια λίγο όχι και τόσο σχετική ερώτηση. Μπορώ να δημιουργήσω guest ενσύρματο lan σε μια από τις Lan με διαφορετικό subnet. Ευχαριστώ.

  12. #87
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Zητάς εξωπραγματικά πράγματα από το συγκεκριμένο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #88
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτό συνήθως δεν υπάρχει σε κανονικά router (και χρειάζονται κανόνες στο firewall και ρύθμιση των interfaces), πόσο μάλλον στις απλές συσκευές των παρόχων.

  14. #89
    Εγγραφή
    02-10-2018
    Ηλικία
    27
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπερα παιδια,
    Σας παρακαλω αν καποιος εχει την ορεξη μπορει να ξαναγραψει τον αρχικο οδηγο με πιο απλα βηματα και κατανοητα σαν να τα λεγατε σε καποιον ασχετο ή να μου στειλει προσωπικο μηνυμα? Πηρα τον ΟΤΕ και κατεληξα σε τοιχο και μου ειπαν κι ολας αν θες τοσο εξτριμ υπηρεσιες να πληρωσεις..λες και δε τους φτανουν οσα παιρνουν καθε μηνα..απο τον οδηγο εχωα αρκετα κενα..ΠΡΩΤΟΝ οταν αφηνω την QOS 8 κενη το traffic class μου λεει οτι δε γινεται... ΔΕΥΤΕΡΟΝ Classification priority μου χει το 1 κλειδωμενο αρα πως σκατα θα πηγαινει στο 2 ή 3?? ΤΡΙΤΟΝ .. ποιο ειναι το SOURCE IP και MAC IP και ΤΕΤΑΡΤΟΝ ποιο ειναι το DSCP?
    Εχω κανει τα παντα στον οδηγο κατα γραμμα οσο μπορεσα και εχω απελπιστει..το ρημαδι δεν τα στελνει στο Qos 8 και οι δικοι μου δεν λενε να σταματησουν το κατεβασμα και κολλαω στο οτιδηποτε και τα νευρα μου ειναι τσαταλια..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιος μπορει ας βοηθησει..
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Με εκτιμηση,
    Ενας gamer που του τρωνε το NET

  15. #90
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/11
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Router
    EdgeRouter X
    SNR / Attn
    11(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από christospvl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα παιδια,
    Σας παρακαλω αν καποιος εχει την ορεξη μπορει να ξαναγραψει τον αρχικο οδηγο με πιο απλα βηματα και κατανοητα σαν να τα λεγατε σε καποιον ασχετο ή να μου στειλει προσωπικο μηνυμα? Πηρα τον ΟΤΕ και κατεληξα σε τοιχο και μου ειπαν κι ολας αν θες τοσο εξτριμ υπηρεσιες να πληρωσεις..λες και δε τους φτανουν οσα παιρνουν καθε μηνα..απο τον οδηγο εχωα αρκετα κενα..ΠΡΩΤΟΝ οταν αφηνω την QOS 8 κενη το traffic class μου λεει οτι δε γινεται... ΔΕΥΤΕΡΟΝ Classification priority μου χει το 1 κλειδωμενο αρα πως σκατα θα πηγαινει στο 2 ή 3?? ΤΡΙΤΟΝ .. ποιο ειναι το SOURCE IP και MAC IP και ΤΕΤΑΡΤΟΝ ποιο ειναι το DSCP?
    Εχω κανει τα παντα στον οδηγο κατα γραμμα οσο μπορεσα και εχω απελπιστει..το ρημαδι δεν τα στελνει στο Qos 8 και οι δικοι μου δεν λενε να σταματησουν το κατεβασμα και κολλαω στο οτιδηποτε και τα νευρα μου ειναι τσαταλια..ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ οποιος μπορει ας βοηθησει..
    Ευχαριστω εκ των προτερων
    Με εκτιμηση,
    Ενας gamer που του τρωνε το NET
    Υπάρχει ήδη ξαναγραμμένος αλλά μην περιμένεις θαύματα. Θέλεις κάτι πιο σοβαρό για να λύσεις (εν μέρει) το πρόβλημα σου.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...modem-routers/

    Αν δεν βγάλεις άκρη και δεν θέλεις να βάλεις έξτρα εξοπλισμό για να λύσεις το πρόβλημα σου, έχεις δύο εναλλακτικές.
    - Αναβαθμίζεις σε μεγαλύτερο πακέτο και παρακαλάς να μην τερματίζουν τη γραμμή με τα Downloads/Uploads. Σε VDSL 30, η κατάσταση είναι "OK" αν κάποιος ανοίξει 1 1080p YouTube Video, στα Torrents θα έχεις κάργα Packet Loss + Ping.
    - Κάνεις Hotspot/USB Tether το Smartphone σου και παίζεις από 'κει.

Σελ. 6 από 13 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i
    Από AssVas στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 7762
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-12-23, 21:27
  2. [Other] Apache server με Speedport Entry 2i
    Από vatman στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-17, 21:00
  3. Speedport Entry 2i σε bridged mode
    Από birbilis στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-15, 14:00
  4. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-15, 12:58
  5. Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-03-15, 03:31

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας