Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 166
  1. #1
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    OK, μόλις επέστρεψα και πραγματικά έμεινα έκπληκτος - από τις λίγες φορές που πραγματικά μια ταινία ξεπέρασε τις προσδοκίες μου παρόλο το hype.

    Kαι σε πείσμα διαφόρων ο JJ, yes he nailed it very hard και μπράβο του!

    Σίγουρα θα το ξαναδώ Ελλάδα.

    Παρακάτω βάζω σε spoiler κάποια παραπάνω σχόλια - δεν δίνω τίποτα από ταινία / πλοκή / χαρακτήρες μεν αλλά για να μην το χαλάσω σε κάποιον που δεν θέλει να έχει καν μια αίσθηση επιρροής από τη δική μου άποψη:

    Spoiler:

    Η αλήθεια είναι ότι η ταινία είναι ένα μίγμα που είναι στις ακριβώς πολύ σωστές αναλογίες.

    Δίνει όλα που θα ανέμενε κανείς από ένα SW που συνεχίζει από το 6, ενώ παράλληλα όμως έχει και αρκετές εκπλήξεις και παραλλαγές έτσι ώστε κανείς να μην πει ότι ήταν μία από τα ίδια.

    Φαίνεται ότι πάει να χτίσει ένα καινούργιο έπος αλλά το κάνει με τον απόλυτο σεβασμό και προσοχή - κάτι που μερικοί ίσως το κρίνουν υπερβολικά συντηρητικό και θα περίμεναν κάτι λίγο πιο ρηξικέλευθο.

    Ταυτόχρονα όμως συμβαδίζει και με το πνεύμα της εποχής μας με ολίγον παραπάνω ρεαλισμό και κυνισμό, ιδιαίτερα σε ένα σημείο της ταινίας.



    Μια πραγματικά εξαιρετική αρχή και ελπίζω μόνο σε κάτι ακόμα καλύτερο!

    Έχω μερικά (αρκετά!!!) σχόλια και σημεία συζήτησης στην ουσία της ταινίας αλλά θα περιμένω κάμποσες εβδομάδες πριν μπω σε αυτά.

    Να προτείνω προς το παρόν όλοι, ακόμα και σε spoilers να αποφύγουν να δώσουν έστω και το παραμικρό από την ταινία - είναι κρίμα να βάλουμε οποιονδήποτε σε πειρασμό και να διαβάσει κάτι που θα το μετανοιώσει μετά. Η ταινία βλέπεται άφοβα και σίγουρα αξίζει τον κόπο....

    Η ΞΕΦΤΙΛΑ των Ελλήνων διανομέων βέβαια σε όλο της το μεγαλείο
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  2. #2
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Ωραίος pop. Άντε και στην επόμενη.

    Θα σκάσω ρεεεεε!!

    Πάω να βρίσω λίγο τη feelgood να εκτονωθώ.


  3. #3
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχουν και χειρότερα πάντως από το να είσαι Ελλάδα και να έχεις διανομέα ξεφτίλα.

    Σκεφτείτε να είστε Γερμανία, να έχει πέσει τρελό hype και διαφήμιση αλλά να μην το σκέφτεστε καν να πλησιάσετε κινηματογράφο αφού παντού είναι μόνο στα γερμανικά

    Έτσι την έχει πατήσει ο αδερφός μου που αναγκαστικά κι εκείνος θα περιμένει τις 24 στην Ελλάδα
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  4. #4
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.744
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καθήστε να μαζέψουν κάνα φράγκο από προπωλήσεις και την νέα Παπακαλιατιάδα για να μπορέσουν να έρθουν οι κόπιες και να πληρωθεί ο υποτιτλιστής

    Διαβάζω διθυράμβους από έξω πάντως.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  5. #5
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    i can confirm για πρωτη φορα πιστευω πως το 90% των reviews αν και ειναι κοντα στο 100 αδικει την ταινια

    Spoiler:
    το μονο πραγμα που με χαλασε(μαλλον διοτι επρεπε να κρατησουν σε λογικα χρονικα ορια την τανια)ειναι οτι το Universe εμοιαζε "μικρο" δηλαδη μπηκε στο hyperspace και εκανε σχεδον οση ωρα επερνε απο την γη στο atlantis Μεσω stargate... και ισως το καλυτερο κατ εμε η τηλεκινηση

  6. #6
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Ooooh, look at me, I live abroad, I already saw the new Star Wars



  7. #7
    Εγγραφή
    01-11-2011
    Μηνύματα
    3.596
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzelen Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ooooh, look at me, I live abroad, I already saw the new Star Wars


    εγω το ειδα στο αθηναιον εδινε τσαμπα προσκλησεις

  8. #8
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από konig Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω το ειδα στο αθηναιον εδινε τσαμπα προσκλησεις
    To φιάσκο της Feelgood-είμαστε-καραγκιόζηδες που αρχικά έβαλε την προβολή για τις 24, έφαγε κράξιμο, και πέταξε το ξεροκόμματο των 600 θέσεων στην Αθήνα και καλά ειδική προβολή
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  9. #9
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχουν και χειρότερα πάντως από το να είσαι Ελλάδα και να έχεις διανομέα ξεφτίλα.

    Σκεφτείτε να είστε Γερμανία, να έχει πέσει τρελό hype και διαφήμιση αλλά να μην το σκέφτεστε καν να πλησιάσετε κινηματογράφο αφού παντού είναι μόνο στα γερμανικά

    Έτσι την έχει πατήσει ο αδερφός μου που αναγκαστικά κι εκείνος θα περιμένει τις 24 στην Ελλάδα
    Αρκετοί γερμανικοί κινηματογράφοι, τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις, σε κάποιες παραστάσεις είχαν την ταινία χωρίς dubbing. Εξυπηρετούσαν πολύ τους Αμερικανούς που υπηρετούν στις στρατιωτικές βάσεις. Μάλιστα στην Κολωνία που έμενα πριν (πολλά...) χρόνια, υπήρχε κινηματογράφος, εκτός κέντρου, που είχε ταινίες αποκλειστικά χωρίς dubbing.

    Έχει αλλάξει αυτό τώρα;
    Ανυπόγραφος

  10. #10
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκετοί γερμανικοί κινηματογράφοι, τουλάχιστον στις μεγάλες πόλεις, σε κάποιες παραστάσεις είχαν την ταινία χωρίς dubbing. Εξυπηρετούσαν πολύ τους Αμερικανούς που υπηρετούν στις στρατιωτικές βάσεις. Μάλιστα στην Κολωνία που έμενα πριν (πολλά...) χρόνια, υπήρχε κινηματογράφος, εκτός κέντρου, που είχε ταινίες αποκλειστικά χωρίς dubbing.

    Έχει αλλάξει αυτό τώρα;
    Όχι αλλά, πρώτον, στην Κολωνία τουλάχιστον δεν το έχουν φέρει στα αγγλικά (ακόμα) και, δεύτερον, και να το έφερναν η αίθουσα δεν έχει τις απαραίτητες υποδομές για ένα γερό viewing του SW και δεν μιλώ ούτε καν για 3D
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  11. #11
    Εγγραφή
    04-04-2006
    Περιοχή
    Άστεγος στο Παρίσι
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    2.184
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    ISP
    Κάποιος άλλος
    Πολύ καλό, αξιζει σιγουρα να το παρακολουθησει καποιος, αλλά έχω και μερικες (δυνατες) ενστάσεις...

    Το επόμενο θεωρώ ότι θα είναι πολύ δυνατο.

  12. #12
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Σουπερ... ακόμα και στα μέτρια του σημεία ήταν καταπληκτικά μέτριο. Την πετυχαν τη συνταγή στη Disney 100%.

  13. #13
    Εγγραφή
    18-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    4.558
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    107.4 Mbps/10.7 Mbps
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    θα περιμένουμε δηλαδή μια εβδομάδα τώρα για να μιλήσετε για την ταινία ε;

    Άντε ας το πάμε γύρω γύρω....ακούω παράπονα αρκετά για το score της ταινίας. Και με τον Williams στα 83 και με πρόσφατα θέματα υγείαςδεν μπορώ να πω ότι εκπλήσομαι.
    Αντίθετα στο The Phantom Menace ήταν από τα highlights η μουσική.


  14. #14
    Εγγραφή
    30-05-2003
    Περιοχή
    Dublin, Ireland
    Μηνύματα
    16.450
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Άρθρα
    6
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    WTF is in Ireland
    Router
    Draytek Vigor 2820vn
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα περιμένουμε δηλαδή μια εβδομάδα τώρα για να μιλήσετε για την ταινία ε;

    Άντε ας το πάμε γύρω γύρω....ακούω παράπονα αρκετά για το score της ταινίας. Και με τον Williams στα 83 και με πρόσφατα θέματα υγείαςδεν μπορώ να πω ότι εκπλήσομαι.
    Αντίθετα στο The Phantom Menace ήταν από τα highlights η μουσική.
    ΟΚ, όπως έχω γράψει παραπάνω έχω αρκετές παρατηρήσεις επί της ουσίας

    Τις απαγορεύω αυστηρά (στον εαυτό μου και σε όλους) αλλά εδώ ας το πω:

    Ναι, μία από τις παραητρήσεις μου είναι το music score. Εκεί που στο Episode IV είχες το κλασσικό theme, στα V / VI ήταν το Darth Vader theme (με ολίγον αλλά πανέμορφον το Han & Leia theme που κάλυπτε ουσιαστικά όλο το light side of the Force), στα Ι-ΙΙΙ είχες εκείνο το θέμα (πώς το λένε) του Darth Maul που μετά έγινε γενικό για το Dark Side, ναι, γενικά είχες κάτι να ακούσεις και να σου θυμίζει σκηνές. Ακόμα και στις πιο ελεεινές σκηνές του Ep I είχες εκείνο το μαμημένο το Darth Maul theme (που το λέω εγώ)....

    Στο 7 ΔΕΝ έχεις τίποτα - δυστυχώς δεν έχει κανένα κομμάτι που να μένει, ενώ και από τα παραπάνω δεν ακούγεται τίποτα με ελάχιστες (απειροελάχιστες) εξαιρέσεις.

    Έχω όμως άποψη για το όλον αλλά δεν το συνεχίζω, όπως είπα περιμένω να το δείτε κι εσείς (οι κατά την Feelgood μούλοι που πρέπει να συνεπενδύσετε καθώς φράγκς δεν έχουν για το 7 οι αγύρτες) και να γράψω παραπάνω. Γενικά, νομίζω ότι τον έχω διαβάσει καλά τον JJ και την Disney και αν ισχύει το διάβασμά μου έχουμε να δούμε πράγμα πολύ. Αλλά, ακόμα είναι πολύ νωρίς να πω κάτι άλλο.

    Δέστε το 7 όταν και μόλις μπορέσετε, είναι πραγματικά ένα αυθεντικότατο comeback και ταυτόχρονα sequel - κάτι σπάνιο κινηματογραφικά, μην πω μοναδικό.

    Τα υπόλοιπα, τα συζητάμε σε 2 εβδομάδες
    The Road to Hell is Paved with Good Intentions

    Cause we made a promise we swore we'd always remember, no retreat, baby, no surrender

  15. #15
    Εγγραφή
    06-03-2005
    Περιοχή
    @ Copenhagen, DK
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    15.569
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    ISP
    Οtenet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rebel Scum Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα περιμένουμε δηλαδή μια εβδομάδα τώρα για να μιλήσετε για την ταινία ε;

    Άντε ας το πάμε γύρω γύρω....ακούω παράπονα αρκετά για το score της ταινίας. Και με τον Williams στα 83 και με πρόσφατα θέματα υγείαςδεν μπορώ να πω ότι εκπλήσομαι.
    Αντίθετα στο The Phantom Menace ήταν από τα highlights η μουσική.
    Πέρασε απαρατήρητη η μουσική (ομως νομιζω οτι εγινε as intended - αλλα σε συνδυασμό με το σχόλιο μου για τα καταπληκτικά μέτρια σημεία νομίζω οτι ήδη εγραψα πολλά). Βεβαια ο κόσμος απεδωσε τον "δεοντα σεβασμό" στο κλασσικό θέμα και στους τίτλους τέλους δεν κουνιόταν κανείς για κανα τρίλεπτο, και φυσικά στην αρχή το χειροκρότημα, τα σφυρίγματα (και μερικά φωτόσπαθα).

    * κατα τα αλλα δεν θα σας κάνουμε τη χάρη ουτε για μισό spoiler, ειδικα εσυ ρεμπελε που εχεις διαβάσει όλο το σεναριο πεθαίνεις για να το σποϊλεριάσουμε εμείς πρωτοι...

Σελ. 1 από 12 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας