Χθες μαζευτήκαμε σε ένα σπίτι για ταινία. Συνδέω το λάπτοπ που είχαμε σε 40" τηλεόραση.
Με το που ρυθμίζω την ανάλυση του λάπτοπ σε 1920x1080 παρατηρώ ότι τα διάφορα μενού των windows (start menu, taskbar, οι τίτλοι των ανοιχτών παραθύρων κλπ) άλλαξαν μέγεθος αυτόματα. Δεν ήταν ενοχλητικό αυτό, ήταν ιδανικά να τα βλέπεις από απόσταση. Αλλά αυτό μόνο στην full hd ανάλυση. Το έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος;

Στην συνέχεια άνοιξα το kodi και αντιμετώπισα το εξής πρόβλημα: Το παράθυρο ήταν αρκετά μεγάλο. Δηλαδή στην τηλεόραση έβλεπα το 1/4 περίπου της οθόνης, το κομμάτι πάνω αριστερά. Όταν επανέφερα την ανάλυση σε 1366x768 και ξανάνοιξα το kodi αυτό φαινόταν κανονικά. Επίσης τα μενού των windows επανήλθαν σε φυσιολογικές αναλογίες.
Δεν ξέρω αν αυτά τα δύο σχετίζονται αλλά μου φάνηκε περίεργο που τα παρατήρησα μαζί. Έχετε κάποια ιδέα για το πως διορθώνεται αυτό;
Το λάπτοπ δεν είναι δικό μου για να σας πω μοντέλο, ξέρω όμως ότι είναι ένα lenovo του έτους, χαμηλής τιμής με amd e1 επεξεργαστή και προφανώς on board γραφικά.



Σαν σχόλιο πάντως, μου φάνηκε πολύ θετικό που τα windows αναγνώρισαν μια μεγάλη οθόνη και προσάρμοσαν το μέγεθος αναλόγως. Θυμάμαι στις αρχές διάβαζα κριτικές που αρκετοί σχολίαζαν ως "πρόβλημα" των windows 10 πως σε οθόνες με μεγάλες αναλύσεις και μικρές σε μέγεθος τα πάντα φαινόντουσαν ενοχλητικά μικρά.