Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 57
  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα. Σε desktop με windows 10 ram 8gb και επεξεργαστή intel πρόκειται να εγκαταστήσω ubuntu. Επειδή είναι μια πρωτόγνωρη διαδικασία για εμένα πείτε μου αρχικά ποια έκδοση του ubuntu με συνιστάτε να βάλω. Την 14 που έχει υποστήριξη μακράς διάρκειας ή την την 15.10 που είναι και νεότερη? Το άλλο που πρέπει να γνωρίζω είναι αν στα w10 απαιτείται η απενεργοποίηση της γρήγορης εκκίνησης για την εγκατάσταση του ubuntu όπως στα 8. Για να φτιάξω τα partitions είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή της microsoft ή κάποια άλλη; Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι ένα partition μεγέθους 20 με 25gb είναι υπεραρκετό για έναν αρχάριο στο ubuntu.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2008
    Μηνύματα
    2.855
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    ISP
    Not for public
    Προτεινω ειτε Ubuntu/Xubuntu 14.04.3 LTS ή καλυτερα Linux Mint 17.3 Cinamon/Mate LTS

    Και τα δυο ειναι LTS και εχουν εξαιρετικη σταθεροτητα. Για τους αρχαριους χρηστες θα προτεινα το Linux Mint 17.3 Cinamon.

  3. #3
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ προτείνω Mint. Επίσης και το Ubuntu και το Mint σου δίνουν την δυνατότητα να φτιάξεις partition κατά την διαδικασία της εγκατάστασης, οπότε το φτιάχνεις εκείνη την ώρα, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι πριν. Για το fast boot δεν ξέρω να σου πω, αλλά αν θες να είσαι σίγουρος καλύτερα να το απενεργοποιήσεις.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  4. #4
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Οπωσδήποτε απενεργοποιείς fast boot, secure boot

    Με το fast boot ενεργοποιημένο τα win δεν κλείνουν εντελώς και έτσι ξαναφορτώνουν πιό γρήγορα. Αποτέλεσμα κανένα άλλο λειτουργικό δεν δουλεύει γιατί τα win δεν έχουν κλείσει κανονικά.

    Mint / ubuntu όποιο θέλεις LTS καλύτερα, έχουν λιγότερα bugs. Εξάλλου τον Μάιο που μας έρχεται (2016) θα βγεί καινούργιο LTS

    Partition φτιάχνεις κατά την εγκατάσταση, προσοχή μην διαλέξεις ολόκληρο το δίσκο και σβύσεις τα 10άρια.

  5. #5
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπωσδήποτε απενεργοποιείς fast boot, secure boot

    Με το fast boot ενεργοποιημένο τα win δεν κλείνουν εντελώς και έτσι ξαναφορτώνουν πιό γρήγορα. Αποτέλεσμα κανένα άλλο λειτουργικό δεν δουλεύει γιατί τα win δεν έχουν κλείσει κανονικά.

    Mint / ubuntu όποιο θέλεις LTS καλύτερα, έχουν λιγότερα bugs. Εξάλλου τον Μάιο που μας έρχεται (2016) θα βγεί καινούργιο LTS

    Partition φτιάχνεις κατά την εγκατάσταση, προσοχή μην διαλέξεις ολόκληρο το δίσκο και σβύσεις τα 10άρια.
    Δημήτρη εκτός από το fast boot πρέπει να απενεργοποιήσω και το secure boot; Πως γίνεται αυτό:

    Λειτουργικό θα βάλω αυτό που προτείνανε όλοι δηλαδή μια lts έκδοση αλλά όχι mint.

    Σχετικά με τα partitions, η χρήση της εφαρμογής της microsoft είναι επικίνδυνη; Δηλαδή αν χρειαστώ αργότερα να φτιάξω νέα partitions ποια εφαρμογή θα μου προτείνατε;
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  6. #6
    Εγγραφή
    13-01-2012
    Μηνύματα
    295
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λειτουργικό θα βάλω αυτό που προτείνανε όλοι δηλαδή μια lts έκδοση αλλά όχι mint.
    Τα παιδιά σου πρότειναν mint γιατί ειναι lts βασισμένη στο ubuntu και είναι πιο σταθερή και δουλέυει άψογα .Και γω αυτή σου προτείνω . Linuxmint 17.3 είναι βασισμένη σε Ubuntu 14.04,3 LTS

  7. #7
    Εγγραφή
    13-11-2011
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    1.451
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    24000 / 4500
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημήτρη εκτός από το fast boot πρέπει να απενεργοποιήσω και το secure boot; Πως γίνεται αυτό:

    Λειτουργικό θα βάλω αυτό που προτείνανε όλοι δηλαδή μια lts έκδοση αλλά όχι mint.

    Σχετικά με τα partitions, η χρήση της εφαρμογής της microsoft είναι επικίνδυνη; Δηλαδή αν χρειαστώ αργότερα να φτιάξω νέα partitions ποια εφαρμογή θα μου προτείνατε;
    Το Disk Management μια χαρά είναι. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα... Μάλλον είναι και καλύτερο γιατί αλλιώς τα windows (ειδικά τα 10) βλέπουν τα νέα partition σαν προβληματικά και ζητάνε scan!

    Μπορείς να βάλεις το GParted για να κάνεις resize. Είναι πολύ εύκολο στη χρήση και υπάρχει και σε Live cd αν θέλεις.

  8. #8
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsakosGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Disk Management μια χαρά είναι. Εγώ το έχω χρησιμοποιήσει χωρίς πρόβλημα... Μάλλον είναι και καλύτερο γιατί αλλιώς τα windows (ειδικά τα 10) βλέπουν τα νέα partition σαν προβληματικά και ζητάνε scan!

    Μπορείς να βάλεις το GParted για να κάνεις resize. Είναι πολύ εύκολο στη χρήση και υπάρχει και σε Live cd αν θέλεις.
    Έχω λόγους που θέλω να αποφύγω φανατικά την εφαρμογή της ms γιατί την έχω πατήσει στο παρελθόν. Άρα μένει ή το gparted, το οποίο όπως διαπίστωσα κατεβάζοντας το είναι σε μορφή iso που σημαίνει ότι θα το τρέχω ως live cd-usb, ή κάποια άλλη από τις διαθέσιμες εφαρμογές για partitions(με ή χωρίς πληρωμή δεν με πειράζει).
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  9. #9
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα. Σε desktop με windows 10 ram 8gb και επεξεργαστή intel πρόκειται να εγκαταστήσω ubuntu. Επειδή είναι μια πρωτόγνωρη διαδικασία για εμένα πείτε μου αρχικά ποια έκδοση του ubuntu με συνιστάτε να βάλω. Την 14 που έχει υποστήριξη μακράς διάρκειας ή την την 15.10 που είναι και νεότερη? Το άλλο που πρέπει να γνωρίζω είναι αν στα w10 απαιτείται η απενεργοποίηση της γρήγορης εκκίνησης για την εγκατάσταση του ubuntu όπως στα 8. Για να φτιάξω τα partitions είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω την εφαρμογή της microsoft ή κάποια άλλη; Μετά από αρκετό ψάξιμο κατέληξα ότι ένα partition μεγέθους 20 με 25gb είναι υπεραρκετό για έναν αρχάριο στο ubuntu.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά
    Για έκδοση προτείνω κι' εγώ το Mint, για την εγκατάσταση κάνεις τα εξής για ποιο εύκολα. Αφού έχεις περάσει τα Windows κάνεις ένα partition "μη εκχωρημένο" μέσα από την διαχείριση δίσκων των Windows και που να έχει μέγεθος όσο θέλεις για το Linux και την εικονική μνήμη που θα έχεις.
    Κατεβάζεις την έκδοση που θέλεις και την περνάς σε ένα USB Stick με το UNetbootin.
    Κάνεις boot από το USB Stick και επιλέγεις την εγκατάσταση από το εικονίδιο της επιφάνειας εργασίας του Linux. Ακολουθείς την διαδικασία που σου έχω ποιο κάτω (τα μεγέθη των partitions είναι παράδειγμα) και όταν τελειώσει η εγκατάσταση μπαίνεις στα Windows. Αν θέλεις κατεβάζεις στα Windows και εγκαθιστάς το EasyBCD, για να φτιάχνεις και να τροποποιείς το Boot menu όπως θέλεις εσύ. Eίναι εύκολο στην ρύθμιση αλλά αν κολλήσεις σου ανεβάζω οδηγίες.

    Εγκατάσταση Windows 10+Linux

    Spoiler:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1.jpg 
Εμφανίσεις:  15 
Μέγεθος:  179,8 KB 
ID: 164908Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2.jpeg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  154,3 KB 
ID: 164909Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  3.jpeg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  122,6 KB 
ID: 164910Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  4.jpeg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  142,9 KB 
ID: 164911

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5.jpeg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  142,3 KB 
ID: 164912Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6.jpeg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  147,7 KB 
ID: 164913Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  7.jpeg 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  132,2 KB 
ID: 164914Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  8.jpeg 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  151,5 KB 
ID: 164915

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  9.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  148,5 KB 
ID: 164916
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση. Οπότε το partition για το λίνουξ να το αφήσω κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του λειτουργικού. με τον τρόπο που μου έδειξες στα screenshots. 'Ενα partition μόνο για το ubuntu νομίζω ότι είναι υπεραρκετό για αρχή.

    Απενεργοποίησα και την γρήγορη εκκίνηση το μόνο που μου μένει είναι πως θα κάνω disable το secure boot.

    Κώδικας:
    Τα fast boot και secure boot φαντάζομαι ότι πρέπει να τα απενεργοποιήσω μόνο για την εγκατάσταση του linux.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  11. #11
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Το secure boot θα το βρείς στο bios του υπολογιστή. Ανάλογα με την έκδοση bios μπορεί και να μην υπάρχει.

    To λινουξ δεν έχει εικονική μνήμη με την μορφή αρχείου όπως τα win (pagefile.sys). Χρησιμοποιούν ένα partition που λέγεται swap, συνήθως του δίνεις μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από την ram, για την περίπτωση που θέλεις να κάνεις hibernation. Φτιάχνεται κι αυτό κατά την εγκατάσταση.

    Το fast boot των win πρέπει να είναι μονίμως απενεργοποιημένο, έτυχε σε upgrade από 8->8.1 η ms να το ξαναενεργοποιήσει, χρειάστηκε ξανά απενεργοποίηση.
    Ο λόγος, Αν τα win δεν κλείσουν, πως θα μπείς σε άλλο λειτουργικό ?

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για την αναλυτική επεξήγηση. Οπότε το partition για το λίνουξ να το αφήσω κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης του λειτουργικού. με τον τρόπο που μου έδειξες στα screenshots. 'Ενα partition μόνο για το ubuntu νομίζω ότι είναι υπεραρκετό για αρχή.

    Απενεργοποίησα και την γρήγορη εκκίνηση το μόνο που μου μένει είναι πως θα κάνω disable το secure boot.

    Κώδικας:
    Τα fast boot και secure boot φαντάζομαι ότι πρέπει να τα απενεργοποιήσω μόνο για την εγκατάσταση του linux.
    Θα χρειαστεί και ένα μικρό partition για την εικονική μνήμη. Η απενεργοποίηση του secure boot είναι για να μπορέσεις να κάνεις boot από το USB Stick, τι υπολογιστή έχεις;;; έχει μέσα στο Bios τέτοια επιλογή;;; μπορεί να μην έχει, ρίξε μια ματιά.
    Αν τελικά εγκαταστήσεις το EasyBCD, σου το συνιστώ, θα χρειαστεί να κάνεις και επιδιόρθωση του bootloader των Windows για να μπαίνεις κατευθείαν στο δικό τους Boot menu και αν κάποια στιγμή σβήσεις το Linux να συνεχίσουν να bootαρουν τα Windows χωρίς πρόβλημα.
    Το fast boot δεν είδα να δημιουργεί πρόβλημα όταν το ενεργοποίησα για δοκιμή, αλλά το έχω απενεργοποιημένο γιατί δημιουργεί διάφορα προβλήματα στα ίδια τα Windows.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το secure boot θα το βρείς στο bios του υπολογιστή. Ανάλογα με την έκδοση bios μπορεί και να μην υπάρχει.

    To λινουξ δεν έχει εικονική μνήμη με την μορφή αρχείου όπως τα win (pagefile.sys). Χρησιμοποιούν ένα partition που λέγεται swap, συνήθως του δίνεις μέγεθος λίγο μεγαλύτερο από την ram, για την περίπτωση που θέλεις να κάνεις hibernation. Φτιάχνεται κι αυτό κατά την εγκατάσταση.
    Εδώ πάντως λέει ότι πρέπει το "secure boot option" να γίνει disabled. Η ρύθμιση αυτή φαντάζομαι ότι δεν χαθεί μετά την επανεκκίνηση του υπολογιστή έτσι;

    Για τα partitions επειδή δεν θέλω να μπερδευτώ και άλλο θα ακολουθήσω step by step ότι που μου έδειξε ο sweet dreams και νομίζω ότι θα είμαι καλυμμένος.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα χρειαστεί και ένα μικρό partition για την εικονική μνήμη. Η απενεργοποίηση του secure boot είναι για να μπορέσεις να κάνεις boot από το USB Stick, τι υπολογιστή έχεις;;; έχει μέσα στο Bios τέτοια επιλογή;;; μπορεί να μην έχει, ρίξε μια ματιά.
    Αν τελικά εγκαταστήσεις το EasyBCD, σου το συνιστώ, θα χρειαστεί να κάνεις και επιδιόρθωση του bootloader των Windows για να μπαίνεις κατευθείαν στο δικό τους Boot menu και αν κάποια στιγμή σβήσεις το Linux να συνεχίσουν να bootαρουν τα Windows χωρίς πρόβλημα.
    Το fast boot δεν είδα να δημιουργεί πρόβλημα όταν το ενεργοποίησα για δοκιμή, αλλά το έχω απενεργοποιημένο γιατί δημιουργεί διάφορα προβλήματα στα ίδια τα Windows.
    Σχετικά με το partition για την εικονική μνήμη θα γίνει έτσι όπως μου έδειξες στις εικόνες. Dεν χρειάζεται να φτιάξω και άλλο partition σωστά;

    Έχω dell computer και όταν το αγόρασα είχε windows 7 μέσα, που σημαίνει ότι δεν έχει secure boot και το επιβεβαίωσα πηγαίνοντας στο bios. Εγώ το fast boot για καλό και για κακό το απενεργοποίησα γιατί την έχω πατήσει με άλλον υπολογιστή και τώρα προσέχω και το παραμικρό.

    Τώρα για το easybcd δεν ξέρω αν θα το εγκαταστήσω γιατί δεν έχω και πολύ καλά καταλάβει τι ακριβώς κάνει... Αμφιβάλω αν στο μέλλον θα διαγράψω τα λίνουξ αλλιώς δεν θα μπαινα καν σε όλη αυτή τη διαδικασία.

    Εγώ το μόνο που ζητάω είναι κάθε φορά που θα ανοίγω τον υπολογιστή να μπορώ να διαλέγω ποιο από τα 2 λειτουργικά θα τρέχει το σύστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasos3 : 18-12-15 στις 20:13.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

  14. #14
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα για το easybcd δεν ξέρω αν θα το εγκαταστήσω γιατί δεν έχω και πολύ καλά καταλάβει τι ακριβώς κάνει... Εγώ το μόνο που ζητάω είναι κάθε φορά που θα ανοίγω τον υπολογιστή να μπορώ να διαλέγω αν θέλω το σύστημα να τρέχει ubuntu ή windows.
    Aυτή την επιλογή (boot menu) θα την φτιάξει το Linux. Μπορείς επίσης μετά να μεταφέρεις και τα Windows στην αρχή, ώστε χωρίς να επιλέγεις κάθε φορά να ανοίγουν πρώτα αυτά. Αν κάποια στιγμή όμως χρειαστεί να σβύσεις το Linux τα Windows δεν θα ξεκινάνε και θα χρειαστεί να κάνεις επιδιόρθωση του bootloader. Aν εγκαταστήσεις από πριν το EasyBCD και κάνεις και επιδιόρθωση, μετά μπορείς να σβήσεις το Linux χωρίς πρόβλημα και να μην τρέχεις εκείνη την ώρα για επιδιόρθωση (κατέβασμα ISO, πέρασμα σε USB Stick, διαδικασία επιδιόρθωσης, κ.λ.π.).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #15
    Εγγραφή
    06-07-2011
    Μηνύματα
    447
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Aυτή την επιλογή (boot menu) θα την φτιάξει το Linux. Μπορείς επίσης μετά να μεταφέρεις και τα Windows στην αρχή, ώστε χωρίς να επιλέγεις κάθε φορά να ανοίγουν πρώτα αυτά. Αν κάποια στιγμή όμως χρειαστεί να σβύσεις το Linux τα Windows δεν θα ξεκινάνε και θα χρειαστεί να κάνεις επιδιόρθωση του bootloader. Aν εγκαταστήσεις από πριν το EasyBCD και κάνεις και επιδιόρθωση, μετά μπορείς να σβήσεις το Linux χωρίς πρόβλημα και να μην τρέχεις εκείνη την ώρα για επιδιόρθωση (κατέβασμα ISO, πέρασμα σε USB Stick, διαδικασία επιδιόρθωσης, κ.λ.π.).
    Σκέφτομαι να δώσω μια ευκαιρία στο EasyBCD, αν θέλεις γράψε μου πως να κάνω και την επιδιόρθωση. Απλά το easybcd αν κατάλαβα καλά πρέπει να το εγκαταστήσω πριν περάσω τα ubuntu στον υπολογιστή μου.
    ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. raid 1 σε windows 10
    Από panagelos στο φόρουμ Windows
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-11-15, 01:29
  2. Μηνύματα: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 11:31
  3. Μηνύματα: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-15, 19:04
  4. Εγκατασταση JDOWNLOADER2 σε WINDOWS 8.1 64bit
    Από Loufjohn στο φόρουμ Software γενικά
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-15, 22:39
  5. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 01:46

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας