Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Καλησπέρα παιδια,
    Τα φωτα σας παρακαλώ

    Προσφατα πηρα το 2710 (annex B) (εχει infineon chipset) και του περασα το 3.6.8 STD.
    Συγχρονισε στα 8800 χαμηλοτερα απο τα ζτε του οτε(ολα γυρω στα 9000 ανάλογα την διαθεση), αλλα με πολλα crc errors (αμεσως μετα το sync πανε απο 200σε 400 σε 1000 κλπ).
    Ποιο firmware απο τα πολλα που εχει εκει ισως φτιαξει την κατασταση?

    Το dslam του οτε εδω ειναι broadcom. Απέχω 1,4 χιλιομετρα από το κέντρο.

    Υπάρχει τρόπος να αλλάξουμε το snr margin, οπως στο 2760?
    Τραβαγα τα μαλλια μου οταν ειδα οτι δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα στο 2710.

    Εχω αλλαξει διαφορα ρουτερς tp-link zte κτλ oλα πανω κατω τα ιδια και ολα trendchip. Crc errors με κανονικο snr, και αν το κατεβασω ακομα περισσοτερα
    Το μονο που βρηκα ενα παλιο bautec κανει απιστευτα πραγματα, κατεβαζω το snr στα 4-5 συγχρονιζει στα 12032 (βραδυ ε) και crc ελαχιστα μιλαμε 10-20 σε μια μερα.
    Ο τεχνικος μου ειπε οτι εχει κλειδωσει την γραμμη στα 12, μπορω να κατεβασω και αλλο το snr (2-3) αλλα πάλι παραμένει στα 12.Γινεται να τους πω να την ξεκλειδωσουν?

    Ερωτησεις λοιπόν:

    • Γίνεται να αλλαξω snr στο 2710 ή να το δώσω να πάω σε 2760? (κριμα αφου η γραμμη παει μεχρι 12 με το baudtec γιατι να μεινω στα 8)
    • Τα αλλα firmware θα βελτιωσουν την κατασταση ή να τα αφησω τελειως τα draytek (κριμα χρειαζομαι πολλα features που εχει, και to 2700 με εξυπηρετησε πολλα χρονια μεχρι που το εκαψε η δεη)
    • Γινεται να πω στον οτε να ξεκλειδωσει το snr απο το 10 και να μην με περιοριζουν στα 12032?
    • Αν δωσω το draytek ποιά αλλα ρουτερ θα παιζουν καλα με τον οτε και να υποστηρίζουν tweak στο snr?
    • Τι προτείνετε να κάνω;


    Στατιστικα απο το baudtec (εντωμεταξυ ειναι annex a και παιζει σε annex b, πως γινεται αυτο δεν ξερω)

    tc> wan adsl perfdata
    near-end CRC error fast: 4
    far-end CRC error fast: 0

    tc> wan adsl chandata
    near-end fast channel bit rate: 12032 kbps
    far-end fast channel bit rate: 872 kbps

    tc> wan adsl linedata near
    relative capacity occupation: 100%
    noise margin downstream: 4.4 db
    output power upstream: 12.3 dbm
    attenuation downstream: 27.6 db

    Ευχαριστω για οποιαδηποτε βοήθεια και όπως καταλαβαινετε ειμαι λιγο μπερδεμένος

  2. #2
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    τo 2710 δεν εχει infineon αλλα ADI

    επισης απο οτι καταλαβα με τα συμπωματα δεν πρεπει να εισαι σε broadcom αλλα σε globespan/ikanos γιατι με broadcom και ινφινεον κεντρα που εχω δοκιμασει την ιδια σειρα draytek (2830,2850, 120ν2) δεν ειχα προβλημα στο κλειδωμα και στα λαθη, κλειδωνει ψηλα σαν τα μοντεμ οτε
    ΕΚΤΟΣ αν η γραμμη σου ειναι παρα πολυ χαλια

    Ποσο δηλαδη κλειδωναν τα αλλα και ποσο το 2710, γιατι εγω δεν ειχα θεμα κλειδωματος στο κεντρο που αναφερες
    Επισης τωρα που εισαι σε κλειδωμενο 12αρι ... δεν παει τοσο και το 2710?

    Γίνεται να αλλαξω snr στο 2710 ή να το δώσω να πάω σε 2760? (κριμα αφου η γραμμη παει μεχρι 12 με το baudtec γιατι να μεινω στα 8)
    Τα αλλα firmware θα βελτιωσουν την κατασταση ή να τα αφησω τελειως τα draytek (κριμα χρειαζομαι πολλα features που εχει, και to 2700 με εξυπηρετησε πολλα χρονια μεχρι που το εκαψε η δεη)
    το 2710 δεν εχει αλλαγη σνρ, υπαρχουν τα μοντεμ κοουντς αν σε βοηθησουν ... το 2471201 κατα εμενα ειναι το καλυτερο και με αυτο θα κλειδωσει πιο ψηλα απο ολα τα αλλα
    ομως αν θελεις καποιο αν εχει σταθεροτητα θα πρεπει να τα δοκιμασεις να δεις πιο ειναι καλυτερο με την γραμμη σου
    σε σταθεροτητα απο δικα μου πειραματα το 243701 ειναι πολυ καλο

    Ναι εχουν το καλο οτι απο ρυθμισεις / wifi κλπ ειναι απο τα καλυτερα και δεν παιζονται ... αν θελεις να το κρατησεις για τις ρυθμισεις του και την εξυπηρετηση του πανω σε αυτο ... θα δοκιμασεις τα μοντεμ κοουντ (αυτα που ειπα νομιζω ειναι οκ) και μαζι αλλαζεις και φιλτρο γιατι καποιες φορες κανει μαι μικρη διαφορα

    Τωρα αν θελεις να πας στο 2760 (μονο το delight) εχει τετοια ρυθμιση για σνρ (εφοσον το σηκωσει η γραμμη σου με χαμηλωτερο σνρ) αλλα αν σε ενδιαφερει η γραμμη δεν νομιζω να ταιριαζει με τα κεντρα οτε ουτε και αυτο ...
    επισης χωρις να προσβαλω την Draytek ... ειναι 3-4 χρονων μοντελο και η τιμη του δεν εχει πεσει ακομα ... βρισκεις adsl/vdsl μοντεμ πλεον με 65 ευρω και εμ καλες ρυθμισεις ... επισης στα χρηματα που εχει το 2760 βρισκεις πλεον τερας μοντεμ με 1G ram και AC wifi
    βεβαια ΑΝ το θελεις για τις ρυθμισεις του ουτε συζητηση ... το εχω και δεν το πιανει σχεδον κανενα αλλο μοντεμ πανω σε αυτο

    Γινεται να πω στον οτε να ξεκλειδωσει το snr απο το 10 και να μην με περιοριζουν στα 12032?
    αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ δυσκολα να αλλαχτει το σνρ γραμμης σχεδον απο κανενα μοντεμ και ας υποστηριζει τετοια ρυθμιση ... μπορεις να παρεις τον οτε τηλεφωνο να σου ξεκλειδωσει το προφιλ, αν η γραμμη σου δεν εχει προβλημα και δεν σου κανει αποσυνδεσεις
    Αν ομως η γραμμη σου εχει προβλημα τοτε μερικες φορες ειναι καλυτερα να μεινεις με το κλειδωμενο προφιλ γιατι ειναι πιο σταθερο

    Αν δωσω το draytek ποιά αλλα ρουτερ θα παιζουν καλα με τον οτε και να υποστηρίζουν tweak στο snr?
    Αν σε ενδιαφερει ( το κριτηριο σου ειναι η σταθεροτητα γραμμης και οχι ρυθμισεις, wifi κλπ) θα πρεπει να βρεις με ποιο κεντρο παιζει ο οτε στην περιοχη σου και να παρεις το αναλογο μοντεμ
    Αναλογα το κεντρο μπορει να βρεθουν τα καταλληλα που να εχουν και σνρ αλλαγη (ειπαμε εφοσον δεν υπαρχει κλειδωμενο προφιλ γιατι δεν γινεται το μοντεμ να κανει override το προφιλ που εχει ορισει ο παροχος)
    Για να δεις σε ποιο κεντρο οτε εισαι, με το 2710 μπαινεις στο τελνετ και γραφεις
    show adsl ... adsl show (δεν θυμαμαι πιο απο τα 2 γιατι εχω καιρο να βαλω το δικο μου επανω)

    Τι προτείνετε να κάνω;
    ελενχο εσωτερικης εγκαταστασης εδω στο σποιλερ
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...25#post5507825
    η απλα ξεσυνδεσε αλλες τυχον πριζες και κουμπωσε το μοντεμ σε αυτην (την πρωτη) που το καλωδιο οτε ερχεται απο εξω, χωρις φιλτρο και τηλεφωνο και δες αν εχεις παλι προβλημα με σνρ , λαθη, κλειδωμα
    Αν εισαι οκ σπιτι και δεν εχεις τα ιδια προβληματα, τοτε κατι φταιει εκει σπιτι, αλλιως αν τα προβληματα πραπαμενουν τοτε ο παροχος

  3. #3
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστω για την απαντηση.

    επισης απο οτι καταλαβα με τα συμπωματα δεν πρεπει να εισαι σε broadcom αλλα σε globespan/ikanos γιατι με broadcom και ινφινεον κεντρα που εχω δοκιμασει την ιδια σειρα draytek (2830,2850, 120ν2) δεν ειχα προβλημα στο κλειδωμα και στα λαθη, κλειδωνει ψηλα σαν τα μοντεμ οτε
    ΕΚΤΟΣ αν η γραμμη σου ειναι παρα πολυ χαλια
    Broadcom σιγουρα το ειδα και απο το τελνετ του 2710 εγραφε <BDCM> το βλέπω και απο το τελνετ του baudtec.
    Η γραμμη δεν είναι χαλια, 1.4 χιλ απο το κεντρο , attenuation: 27.6 db(ενω κανονικα θα επρεπε να ειναι λιγοτερο συμφωνα με τα χλμ) αναλογα το ρουτερ πανε και τα crc erros.


    Ποσο δηλαδη κλειδωναν τα αλλα και ποσο το 2710, γιατι εγω δεν ειχα θεμα κλειδωματος στο κεντρο που αναφερες
    Επισης τωρα που εισαι σε κλειδωμενο 12αρι ... δεν παει τοσο και το 2710?
    Ολα του οτε και ενα zyxel παλιο, κλειδωνουν στα 8500-9000, εκτος απο ενα tp-link(trendchip) που κλειδωνε οπου του ερχοταν.
    Μερικα οπως το τπλινκ κλειδωναν μεν αλλα με τεραστια crc errors.Αποσυνδεσεις δεν είχα με κανένα.

    Κανενα δεν φτανει τα 12000 αν δεν ριξω εγω το snr από το ρουτερ.
    Ο οτε το εχει βαλει στο 10.

    To 2710 κλειδωνει και αυτο στα 8500 me 10 snr αλλα πεταει και αυτο crc με το std firmware.
    Και αφου δεν εχει αλλαγη στο snr δεν μπορω να το κανω να παει στα 12.
    Οπότε δεν πιστευω τα αλλα firmware να το κανουν να κλειδωσει στο μεγιστο 12 αφου δεν μπορω μα αλλαξω το σνρ.

    αν εισαι σε κλειδωμενο προφιλ δυσκολα να αλλαχτει το σνρ γραμμης σχεδον απο κανενα μοντεμ και ας υποστηριζει τετοια ρυθμιση ... μπορεις να παρεις τον οτε τηλεφωνο να σου ξεκλειδωσει το προφιλ, αν η γραμμη σου δεν εχει προβλημα και δεν σου κανει αποσυνδεσεις
    Αν ομως η γραμμη σου εχει προβλημα τοτε μερικες φορες ειναι καλυτερα να μεινεις με το κλειδωμενο προφιλ γιατι ειναι πιο σταθερο
    Με το baudtec αυτη την στιγμη(μπορω να το παω οπου θελω το snr) μια μερα online χωρις αποσυνδεσεις:
    noise margin downstream: 4.3 db
    attenuation downstream: 27.6 db
    near-end CRC error fast: 45
    near-end fast channel bit rate: 12032 kbps

    Οποτε η γραμμη παει σταθερα μεχρι τα 12 που με εχουν κλειδωσει αρκει να ριξω εγω το snr και αναλογα το μοντεμ.
    Ας πουμε στο τπλινκ αν το εκανα αυτο(snr tweak) κλειδωνε παλι στα 12 αλλα με χιλιαδες crc σε μερικα δευτερολεπτα.

    Οποτε το θεμα ειναι το snr που o οτε το εχει κλειδωσει στο 10 και κανενα μοντεμ δεν θα πιασει το μεγιστο 12 χωρις snr tweak
    Καλα ειναι τα 12000 κατεβαζω με 1.3ΜΒ/s

    ελενχο εσωτερικης εγκαταστασης εδω στο σποιλερ
    Δικτυο με τηλεφωνικα κεντρα 10-15 υπολογιστες switches σε πολλα μερη κτλ κτλ
    Εγω αυτο που κανω ειναι βρισκω το utp που ερχεται μεσα στο σπιτι απο εξω.
    Μετρησα ταση στα δυο καλωδια της isdn (δυο δεν πρεπει να ειναι ε ?) και δινουν ταση 100+ volts, οποτε ενταξει νομιζω.
    Απο splitter μετα στο μοντεμ και τα αλλα πανε οπου πανε.
    Να πω την αληθεια δεν εβαλα κατευθειαν το μοντεμ χωρις το splitter.

    Χρονια τωρα η καλωδιωση ειναι η ιδια, οταν ειχα πρωτοβαλει adsl2+ που δεν ειχε κανεις τριγυρω το 2700 συγχρονιζε στα 15000 δεν θυμαμαι με τι snr.

    Οποτε το προβλημα οπως το αντιλαμβανομαι εγω (διορθωστε με) ειναι:
    Να βρω μοντεμ που δεν πεταει πολλα Crc erros και να εχει snr tweak, ή να πω του οτε να μου ριξει το snr στα 5-6 (γινεται αυτο?)(ετσι θα μπορουσα να κρατησω και το 2710 χωρις snr tweak)
    Να κρατησω το 2710 και να μεινω εκει στα 8500-9000 που μου συγχρονιζει με το καταλληλο Firmware. (κριμα δεν ειναι ομως αφου μπορω να παω μεχρι τα 12 ισως και παραπανω αν δεν την ειχαν κλειδωσει)

    Τι λέτε?

    edit το 2471201 ειναι για annex A εγω θα βαλω το 246302 και βλεπουμε.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agiak : 20-12-15 στις 16:41.

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    με το 2710 κλειδωνεις 500-1000 kbps πιο λιγο που ειναι φυσικο σαν μην συμβατο 100% με το κεντρο και εκτος το θεμα των λαθων, τοτε κατα εμενα καλα κλειδωνει το 2710 δεδομενου οτι δεν εχει ιδιο τσιπακι με το κεντρο οτε

    τα trendchip που ανεφερες ειναι σεταρισμενα απο τον κατασκευαστη να κλειδωνουν οσο πιο ψηλα γινεται και για αυτο πανε λιγο πιο πανω

    τωρα ξεχασα οτι εχεις isdn αλλα δεν ξερω τα μοντεμ κοουντς τους γιατι δεν ειχα ποτε isdn γραμμη για να παιξω με αυτα,
    οπως ειπα θα πρεπει να τα δοκιμασεις να δεις πιο θα φερνει λιγοτερα λαθη στην γραμμη σου η και καλυτερη ταχυτητα ... επισης αλλαξε φιλτρο γιατι καποιες φορες κανει διαφορα με μοντεμ σε μοντεμ, σπανιο αλλα μπορει να βοηθησει ... επισης καλο θα ειναι απο την πριζα στο μοντεμ να βαλεις οσο πιο κοντο καλωδιο γινεται πχ 1 μετρο και αν χρειαστει βαζεις οσο μακρυ ethernet καλωδιο χρειαζεσε
    Αυτα νομιζω ειναι τα καλυτερα που μπορεις να κανεις αν κρατησεις το 2710
    Δυστυχως δεν εχει αλλαγη σνρ οχι γιατι δεν θελει να την βαλει η draytek αλλα το συγκεκριμενο τσιπακι που παιζουν τα 2710,2820,2830,2850, 120ν2 δεν υποστηριζει τετοια ρυθμιση

    για το θεμα οτε απο οσο ξερω δεν δινει σνρ 5 ... το λιγοτερο που εχω δει εδω στο φορουμ και απο δικη μου περιπτωση δινει 8-9 και πολυ σπανια 6 σε πολυ καλες γραμμες
    δοκιμασε και ζητησε το εφοσον η γραμμη σου μπορει να αντεξει τοσο χαμηλο σνρ χωρις αποσυνδεσεις και προβληματα

    Αν θελεις να πας σε μοντεμ με το ιδιο κεντρο οτε (broadcom που εισαι) θα κοιταξεις καποιο απο εδω (αλλα θα πρεπει να ψαξεις την Ανεξ Β εκδοση)
    ειναι και αλλα γραμμενα στι ςπισω σελιδες
    http://www.adslgr.com/forum/threads/...9F%CE%A4%CE%95
    Ta broadcom μοντεμ ολα υποστηριζουν αλλαγη σνρ ... αλλα θα πρεπει να προσεξεις γιατι μερικοι μοντεμ κατασκευαστες δεν την δινουν ... η εχουν κλειδωμενο το τελνετ και ειναι φασαρια να το ξεκλειδωσουμε .. πανω σε αυτο θα ψαξεις τα μοντελα στα οποια θα καταληξεις για αγορα ( αν πας για broadcom)

    αν το 2710 με καποιο μοντεμ κοουντ η με αλλαγη φιλτρου και κοντο καλωδιο συνερχονταν αυτο θα αφηνα επανω λογω των ρυθμισεων του και τις δυνατοτητες που εχει με τοσα pc συνδεμενα... τα broadcom που εχω επανω στο λινκ δεν κανουν ολα για επαγγελματικη χρηση σαν την δικη σου και τα φτηνα εχουν χαμηλο ram και μπορει να εχεις θεμα με κολληματα
    ... απλα ανησυχησα λιγο γιατι αν ησουν σε globespan κεντρο σχεδον ολα τα μοντεμ εχουν θεμα αν η γραμμη ειναι προβληματικη

    επισης αφου λες οτι η καλωδιωση σου ειναι οκ ... θα ελεγα να πιεσεις τον οτε να ξανακοιταξει την γραμμη σου γιατι δεν εισαι μακρυα απο το κεντρο και μπορεις να πας σχεδον την διπλασια ταχυτητα με το οποιο μοντεμ

  5. #5
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον δοκιμασα το ρουτερ πριν το splitter και δεν εχει διαφορα αρα δεν φταιει το splitter.
    Συνδεσα το ρουτερ με το σπλιττερ με ethernet καλωδιο.

    Εβαλα τυχαια το firmware 246302 που ηταν ακριβως πανω απο το std και ειδα διαφορα.
    Κλειδωνει 9500 και εριξε και το Loop att απο το 30 στο 22 με προς το παρων κατω απο 30 crc me 30 λεπτα χρησης.
    Καλο αυτο λοιπον.

    Θα τα δοκιμασω ολα τα Firmware και θα αναφερω ποιο ηταν το καλυτερο ωστε να βοηθηθει και καποιος αλλος που ειναι στη θεση μου.
    Οταν βρω πιο ειναι το καλυτερο με τον μεγαλυτερο συγχρονισμο και τα λιγοτερα λαθη ισως παρω και τον οτε να μου ριξει το snr να συγχρονιζει λιγο πιο ψηλα.
    Αν βγει ετσι θα κρατησω το draytek και ας εχω λιγο μικροτερη ταχυτητα τι να κανουμε.

    edit:Θα ελεγξω και την καλωδίωση έξω από το σπίτι να δω μήπως παίζει και εκεί τίποτα.

    Ερωτηση:
    Ποσα crc λαθη ειναι ανεκτα ας πουμε σε 24 ωρες?

  6. #6
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    ωραια καλο αυτο το μοντεμ κοουντ, δεν νομιζω να βρεις καλυτερο βαση του οτι για isdn ειναι πιο λιγα
    αλλα φυσικα αφου εχεις την διαθεση δοκιμασε να υπαρχει και μαι εμπειρια απο μοντεμ κοουντ και για isdn

    τωρα για τα λαθη εξαρταται, απο την εμπειρια μου μερικα μοντεμ (οχι ολα οποτε εξαρταται κατα ποσο μπορυν να αντποκριθουν στην συγκεκριμενη γραμμη) οταν φτασουν τα 20000-30000 αρχιζουν να κανουν προβλημα, κολληματα με αργο γεμισμα σελιδων (χασιμο πακετων) αποσυνδεσεις κλπ
    Θα ελεγα να μην ανησυχεις για τα λαθη αν δεν εχεις αργο ιντερνετ

    αλλα στην ερωτηση δεν υπαρχει συγκεκριμενη απαντηση, αν δεν ειναι καλη γραμμη μπορει να αρχισουν λαθη για λιγες ωρες σε 2-3-6000 ... και εχω δει 50000+ σε μια μερα αν η γραμμη ειναι χαλια τελειως και φυσικα με τετοια νουμερα υπαρχει χασιμο πακετων και θελει κοιταγμα η γραμμη
    εσενα ποσο πανε?

  7. #7
    Εγγραφή
    28-11-2004
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπον δυστυχως μετα απο δοκιμες με όλα τα firmware δεν έβγαλα άκρη, όλα μετα από λίγες ώρες πετανε χιλιάδες crc.
    Από 3000-4000 μέχρι και 15000 crc
    Ετσι γύρισα προσωρινά στο baudtec.

    To std εδινε την χειροτερη ταχυτητα(8400) και με att30
    To 246302 εδινε την καλυτερη ταχυτητα(9500) με att22
    Ολα τα αλλα εδιναν ταχυτητες καπου στη μεση και με att28
    Ολα επαιζαν με snr 10 που δινει ο οτε, καποια κατεβαζαν στο 9 απο μεριας μοντεμ και ενα (δεν θυμαμαι ποιο) ειχε παει σε μια φαση το snr στο 3 !

    Αρα τελικα το draytek δεν κανει για την γραμμη μου, παει για πουλημα και θα ψαξω να βρω ενα με broadcom που να εχει καποια βασικα πραγματα που θελω.
    Να εχει vpn, firewall της προκοπης αλλα όχι να χάνεσαι κτλ κτλ

    Το πιο σημαντικο που μου αρεσε στο draytek ήταν ο έλεγχος που μπορουσα να εχω στο δικτυο.
    Mπορουσα ανα πασα στιγμη να δω ποσα κατεβαζει ο καθενας απο που και με ποσα sessions.
    Γενικα το καθολικο qos δεν μαρεσει και ουτε θελω να εχω μονιμους περιορισμους.
    Και με τοσους υπολογιστες ενας δυο να ξεχασουν το torrent ανοιχτο μπλοκαρε το συστημα.
    Οποτε απο το draytek μπορουσα sessions limit ή bandwith limit αναλογα με την περιπτωση, ή ακόμα και disconnect τελειως.
    Bind ip to mac, wake on lan κάπως ευκολο firewall (δεν εχω εμβαθύνει πολυ στα firewall και στους κανονες τους) και αλλα πολλα χρησιμα.

    Θα ψαξω λοιπόν από την λιστα που μου εστειλες παραπανω και βλέπουμε.
    Ευχαριστω για την βοηθεια και αν υπαρχουν προτασεις για ρουτερακια ευπροσδεκτες.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος agiak : 28-12-15 στις 22:44.

  8. #8
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    χωρις να θελω να τα δικαιολογησω με annex A ειναι απο τα καλυτερα με οτε και φορθνετ (στα dslam τους) ισως τα ανεξ Β να μην ειναι τοσο καλα η να εχεις καποιο θεμα στην γραμμη

    Τωρα δεν μπορω να σου πω καποιο συγκεκριμενο με broadcom γιατι δεν τα εχω (ειδικα τα καινουρια) με ασος παιζω εδω και ενα χρονο αλλα δεν ειναι τα ποιο τελεια με γραμμες οτε (οχι που ειναι ασχημα απλα αν θελεις να ταιριαζει το chipset για πιο σταθεροτητα, λαθη, σνρ κλπ ... δεν)
    και επισης δεν κανουν για επαγγελματικη χρηση (πχ δεν εχει vpn rules, bandwidth sessions κλπ)
    οποιος φιλος ας συστησει

    - - - Updated - - -

    PS

    Αν δεν βρεις ακρη κρατα το baudtec που ηδη εχεις για την γραμμη μονο, αφου παει πιο καλα...
    η παιρνεις ενα απλο broadcom annex B modem (κατα προτιμηση να εχει 4 λαν θυρες οποτε κατα διαστηματα να βλεπεις τα στατιστικα γραμμης απο αλλο λαπτοπ συνδεμενο στην αλλη λαν θυρα του μοντεμ)
    (θελουν bridge mode/γεφυρωματα και τα 2)
    ...και επειδη βλεπω (και πραγματι ετσι ειναι γιατι ειμαι και εγω κατοχος τους) απο ρυθμισεις δεν παιζονται τα draytek ... κοιτα και τα σκετα ραουτερ τους
    τα περισσοτερα εχουν τα ιδια μενου διαχειρισης / ρυθμισεις, πλην το adsl/vdsl modem (εγω θα πηγαινα για το 2110,2120,2912)
    για demo εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=302&lang=en
    και για τα σκετα ραουτερς εδω
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=327&lang=en
    http://www.draytek.com/index.php?opt...id=416&lang=en
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babis3g : 28-12-15 στις 23:58.

Παρόμοια Θέματα

  1. SSD tips - tweaks & trim support , διαγνωστικά και firmware
    Από cuprakatos στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2477
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-21, 20:37
  2. [Other] ΖΤΕ Η108NS SNR Tweak (ΟΔΗΓΟΣ)
    Από markusboy2009 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 190
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-21, 19:03
  3. Vigor 2710 firmwares
    Από famous-walker στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 198
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-18, 16:29
  4. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-15, 22:47
  5. Vigor 2710-B
    Από mikekavouras στο φόρουμ Draytek ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-04-15, 21:24

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας