Σελ. 103 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.531-1.545 από 1634
  1. #1531
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20201203_231452.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  867,1 KB 
ID: 221739

    -Αφεντικό, δεν πρόλαβα να το τελειώσω, να το σκεπάσω να συνεχίσουμε αύριο?
    -Μπααα παράτα το έτσι βάλε και έναν κώνο και ερχόμαστε αύριο

    Μου θέλετε και οπτικές

    Σχετικά με την παραπάνω συζήτηση, το μόνο αρνητικό που έχω είναι ότι κάνανε την εγκατάσταση κώλος, στείλανε τους πιο άσχετους που είχανε σε μένα. Έπρεπε να περιμένω να ωριμάσει λίγο και να μήν κάνω την αίτηση στον πρώτο μήνα που άνοιξε...

  2. #1532
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.752
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έλεος !!!
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  3. #1533
    Εγγραφή
    01-10-2007
    Περιοχή
    Αθηνα\Βυρωνας
    Μηνύματα
    976
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    1300/1023
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Router
    Speedport +
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι άδειο ?
    Και της cosmote οι συνδρομητές πάνω από το ftth της voda περνάνε στον Βύρωνα.
    Και οι οπτικές έχουν ως μηδενικά προβλήματα.

    Νομίζω το κυρίαρχο για να επιλέξεις είναι η σύνδεση του παρόχου με το εξωτερικό (και το εσωτερικό) και πόσα προβλήματα δημιουργούνται εκεί.
    Η voda αποτι διαβασα ειχε θεματα με εξωτερικό.
    Η cosmote ηταν η μόνη που άντεξε.
    Έκανα αίτηση cosmote online εδώ και 3 μέρες και δεν μπορώ να τους βρω. Ούτε κάποια ενημέρωση είχα για το τι πρέπει να γίνει μετά.
    Πρέπει να υπογράψω συμβόλαια ? ποτέ θα έρθει τεχνικός ? κτλ

    Σήμερα πήρα voda. Σε 5 λεπτα το σηκωσαν. σε 1 ωρα ειχα συμβολαια. Δεν εχω υπογραψει κατι. Φοβηθηκα που εγιναν ολα τοσο γρηγορα και χωρίς θέμα.

  4. #1534
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    352
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glxalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η voda αποτι διαβασα ειχε θεματα με εξωτερικό.
    Η cosmote ηταν η μόνη που άντεξε.
    Έκανα αίτηση cosmote online εδώ και 3 μέρες και δεν μπορώ να τους βρω. Ούτε κάποια ενημέρωση είχα για το τι πρέπει να γίνει μετά.
    Πρέπει να υπογράψω συμβόλαια ? ποτέ θα έρθει τεχνικός ? κτλ

    Σήμερα πήρα voda. Σε 5 λεπτα το σηκωσαν. σε 1 ωρα ειχα συμβολαια. Δεν εχω υπογραψει κατι. Φοβηθηκα που εγιναν ολα τοσο γρηγορα και χωρίς θέμα.
    Τα φτιάξανε τα routing για εξωτερικό. Απο 60 ping σε γερμανια, έπεσε 39

  5. #1535
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    3.175
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι άδειο ?
    Και της cosmote οι συνδρομητές πάνω από το ftth της voda περνάνε στον Βύρωνα.
    Και οι οπτικές έχουν ως μηδενικά προβλήματα.

    Νομίζω το κυρίαρχο για να επιλέξεις είναι η σύνδεση του παρόχου με το εξωτερικό (και το εσωτερικό) και πόσα προβλήματα δημιουργούνται εκεί.
    Ναι δεν το διατύπωσα σωστά...

    Η δικιά μου εμπειρία είναι οτι συνήθως δεν βλέπω πεσμένες ταχύτητες ούτε εξωτερικό ούτε εσωτερικό την ώρα που βλέπω στο forum στο section της voda να γκρινιάζει κόσμος για τέτοια προβλήματα.

    Ουσιαστικό θέμα είχα μόνο στις 2-3 περιπτώσεις που είχε πέσει η voda γενικώς, δεν δούλευε ούτε τηλέφωνο για κάποια ώρα ούτε τίποτα
    Coolermaster MC500/Asus Rog Strix X570-F/Ryzen 7 3700X/Bequiet Dark Rock 4/G.Skill Ripjaws V 32GB-3200/Sapphire 6900XT Nitro+SE/Corsair RM850X/Samsung 970 Evo 500GB M2/Samsung 860 Evo 250gb/Corsair K70 mk.2/Logitech G13/Logitech mx master/Dell UP2716+SE2419/

    Dell Latitude 6320/i5 2520m/8gb ram/Intel 160gb ssd/Logitech MX keys mini/Logitech MX anywhere 2

    My Flickr

  6. #1536
    Εγγραφή
    07-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    690
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από glxalex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα στην όμορφη παρέα.

    Σκέφτομαι να φύγω από forthnet 24αρα (13 πραγματικό) και να πάω σε cosmote η κάποια άλλη για FTTH.

    Έχω ακόμα έναν χρόνο στην forthnet ( Θα πληρωσω 120 ευρώ για να φύγω) αλλά θεωρώ πως η συνεργασία μας έφτασε στο τέλος της.

    Δεν είχα ποτέ κανένα θέμα μαζί τους , ούτε σε ταχύτητες ούτε σε αποσυνδέσεις δόξα τω θεω είμαι από τους τυχερούς. Απλά δεν μου αρκεί πλέον το 13.

    Μίλησα με forthnet αρχικα για να κανω αναβαθμιση γραμμης αλλα για την περιοχη μου ουτε vdsl δεν εχουν μεσω του δικτυου τους.

    Είμαστε 4 άτομα στο σπίτι και με κινητά , υπολογιστές , download - streaming, καπου ζοριζετε μερικες φορες.

    Cosmote - voda - wind εχουν και vdsl και FTTH.Eιμαι και στο προγραμμα του SFBB οποτε λεω να παω προς FTTH με 29 ευρω που δινουν.

    Να κάνω κάποια ενέργεια τώρα? Δουλευω remotely και εχουμε και τηλε εκπαιδευση. Η να αναμενω να περασει ολο αυτο μην γινει καμια κουτσουκελα και μεινουμε χωρις ιντερνετ.

    Επίσης για βυρωνα έχει κανείς κάποια εμπειρία είτε θετική είτε αρνητική με κάποια εταιρία ? Μην πάω για καλό και βγω μπλεγμένος.
    Σε συγγενικό σπίτι πέρασαν από Wind adsl σε Voda FTTH.

    Αρχικά επικοινωνήσαμε με OTE αλλά έπεσε τρελό γείωμα στη φόρμα επικοινωνίας οπότε
    πήγαμε σε κατάστημα αλλά και εκεί προέκυψαν διάφορες "δυσκολίες" και αργοπορίες ο-
    πότε επικοινωνήσαμε με Vodafone.

    Η διαδικασία έτρεξε γρήγορα αλλά η μετάβαση δεν ήταν 100% επιτυχής καθώς υπήρχε
    πρόβλημα στην τηλεφωνία. Συγκεκριμένα, ενώ είχε εξερχόμενες, δεν μπορούσε να
    δεχθεί εισερχόμενες από κάποια κινητά.

    Το πρόβλημα κράτησε αρκετό καιρό, μιλήσαμε πολλές φορές με διάφορούς άμπαλους
    του support, βάλαμε εκτροπή στις εισερχόμενες, μετά ξαναμιλήσαμε κάμποσο καιρό
    ζητώντας να λυθεί και τελικά μετά από 1-2 μήνες λύθηκε αφού είχε κάνει βόλτες
    το ticket σε διάφορους agents.

    Από τότε όλα καλά.

  7. #1537
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Γεια σας παιδιά,
    Βύρωνα κι εγώ και το τι έχω περάσει για τη ρημάδα την FTTH δε λέγεται! Κυριολεκτικά πρέπει να γράψω ολόκληρο σεντόνι για να τα περιγράψω όλα οπότε θα αναφέρω όσο πιο συνοπτικά μπορώ το που βρίσκομαι τώρα μήπως υπάρχει κάποια ιδέα στην κοινότητα για το πως να προχωρήσω.

    Πάροχος cosmote και βρίσκομαι σε πολυκατοικία με διαχειριστή υπερήλικα που ακούει για αλλαγές και τρέχει. Έτσι συνοπτικά εγκατέλειψα την πρώτη μου προσπάθεια προ καραντίνας...

    Η δεύτερη αίτηση έγινε όταν με διαβεβαίωσαν από cosmote ότι ΔΕΝ απαιτείται συναίνεση και απόφαση συνέλευσης για την εγκατάσταση. Τα χαρτιά όμως που ζήτησε η Vodafone μετά την επιθεώρηση κτιρίου (κάναμε ένα παραπάνω βήμα αυτή τη φορά) ζητάνε υπογραφή διαχειριστή. Μου έφερε διάφορα εμπόδια και κατέληξα να υπογράψω ο ίδιος με προφορική του "διαβεβαίωση" ότι θα συναινέσει όταν έρθει η ώρα. Στο μεταξύ όμως ο άνθρωπος μπήκε στο νοσοκομείο και η πολυκατοικία είναι περίπου ακέφαλη. Κάπου εκεί ΧΩΡΙΣ ειδοποίηση/ραντεβού ήρθε ένα πρωί συνεργείο για να βάλει την οπτική και χωρίς να με πάρει ούτε καν τηλέφωνο ΕΦΥΓΕ γιατί λέει κάποιος που μίλησαν τους είπε ότι δεν έχει ενημερωθεί η πολυκατοικία και δεν τη θέλουμε την οπτική. Στη συνέχεια μέσα στη μέρα με πήραν τηλέφωνο εκ μέρους της Cosmote (με απόκρυψη) και μου είπαν ότι το αίτημά μου ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ!
    Σε ερωτήσεις μου και διαμαρτυρίες για το πως ακυρώνεται μονομερώς ένα αίτημα με βάση μια προφορική αναφορά ΚΑΠΟΙΟΥ που δεν εκπροσωπεί φυσικά κανέναν ο υπάλληλος μου αναγνώρισε το δίκιο μου ΑΛΛΑ πρέπει λέει να κάνω νέο αίτημα. Σημειώνω ότι το 13888 έχει καταντήσει χειρότερη υπηρεσία από τη δεκαετία 80 που όποιος έχει τα χρόνια μου τουλάχιστον θα θυμάται τι τραβούσαμε με τον ΟΤΕ.

    2-3 μέρες αργότερα ήρθε συνεργείο με κομπρεσέρ, έσκαψε εκεί που μου είχε πει ο μηχανικός της επιθεώρησης ότι τερματίζει η οπτική στο δρόμο, έβγαλε κάτι σαν αναμονή στην πυλωτή της πολυκατοικίας, το στερέωσε με πέτρες και έφυγε. Σε ερώτηση ενοίκου είπαν ότι είναι για την οπτική...

    Μερικές μέρες αργότερα συμπτωματικά και χωρίς συνεννόηση άλλη ιδιοκτήτρια ξεκίνησε την ίδια διαδικασία με πάροχο απευθείας τη VF και αφού έμαθε ότι κι εμείς είχαμε κάνει τα ίδια ήρθε να συνεννοηθούμε. Της είπα μάλιστα και έδωσε τα στοιχεία μου στον υπάλληλο (πωλητή?) της VF για να του πω ότι είχε γίνει ήδη και η επιθεώρηση κτιρίου μήπως προχωρήσει γρηγορότερα.
    Αφού μίλησα με τον υπάλληλο αρκετές φορές κατέληξε να μου πει χθες βράδυ ότι ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ η πολυκατοικία έχει "χαρακτηριστεί" και "κλειδώσει" στο σύστημά τους λόγω άρνησης και ότι πρέπει ΕΓΩ να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι να μπει η γραμμή. Τόνισα ότι εγώ δεν είμαι διαχειριστής, ο διαχειριστής νοσηλεύεται και δεν έχω καν αίτημα αυτή τη στιγμή! Δεν άλλαξε τίποτα, κολλήσαμε στο φέρτε υπεύθυνη δήλωση.

    Νομίζω πιο σουρεαλιστικό πεθαίνεις. Από που να το πιάσω και που να το πάω. Δεν στέκει τίποτα λογικά, ας μου πει κάποιος παρακαλώ αν έχει ξανακούσει τέτοιες φρικαλεότητες και πως βγήκε από αυτή τη θέση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να χάνουμε άπειρες εργατοώρες; Μπορώ κάπου να καταγγείλω κάτι σαν άρνηση παροχής υπηρεσιών; Τελικά θέλει ή δε θέλει συναίνεση των ιδιοκτητών; Μιλάμε για 6όροφη πολυκατοικία που δεν βρίσκει συναίνεση ούτε για τα απλά καθημερινά πόσο μάλλον να βγάλεις άκρη για αυτά.

  8. #1538
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά,
    Βύρωνα κι εγώ και το τι έχω περάσει για τη ρημάδα την FTTH δε λέγεται! Κυριολεκτικά πρέπει να γράψω ολόκληρο σεντόνι για να τα περιγράψω όλα οπότε θα αναφέρω όσο πιο συνοπτικά μπορώ το που βρίσκομαι τώρα μήπως υπάρχει κάποια ιδέα στην κοινότητα για το πως να προχωρήσω.

    Πάροχος cosmote και βρίσκομαι σε πολυκατοικία με διαχειριστή υπερήλικα που ακούει για αλλαγές και τρέχει. Έτσι συνοπτικά εγκατέλειψα την πρώτη μου προσπάθεια προ καραντίνας...

    Η δεύτερη αίτηση έγινε όταν με διαβεβαίωσαν από cosmote ότι ΔΕΝ απαιτείται συναίνεση και απόφαση συνέλευσης για την εγκατάσταση. Τα χαρτιά όμως που ζήτησε η Vodafone μετά την επιθεώρηση κτιρίου (κάναμε ένα παραπάνω βήμα αυτή τη φορά) ζητάνε υπογραφή διαχειριστή. Μου έφερε διάφορα εμπόδια και κατέληξα να υπογράψω ο ίδιος με προφορική του "διαβεβαίωση" ότι θα συναινέσει όταν έρθει η ώρα. Στο μεταξύ όμως ο άνθρωπος μπήκε στο νοσοκομείο και η πολυκατοικία είναι περίπου ακέφαλη. Κάπου εκεί ΧΩΡΙΣ ειδοποίηση/ραντεβού ήρθε ένα πρωί συνεργείο για να βάλει την οπτική και χωρίς να με πάρει ούτε καν τηλέφωνο ΕΦΥΓΕ γιατί λέει κάποιος που μίλησαν τους είπε ότι δεν έχει ενημερωθεί η πολυκατοικία και δεν τη θέλουμε την οπτική. Στη συνέχεια μέσα στη μέρα με πήραν τηλέφωνο εκ μέρους της Cosmote (με απόκρυψη) και μου είπαν ότι το αίτημά μου ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ!
    Σε ερωτήσεις μου και διαμαρτυρίες για το πως ακυρώνεται μονομερώς ένα αίτημα με βάση μια προφορική αναφορά ΚΑΠΟΙΟΥ που δεν εκπροσωπεί φυσικά κανέναν ο υπάλληλος μου αναγνώρισε το δίκιο μου ΑΛΛΑ πρέπει λέει να κάνω νέο αίτημα. Σημειώνω ότι το 13888 έχει καταντήσει χειρότερη υπηρεσία από τη δεκαετία 80 που όποιος έχει τα χρόνια μου τουλάχιστον θα θυμάται τι τραβούσαμε με τον ΟΤΕ.

    2-3 μέρες αργότερα ήρθε συνεργείο με κομπρεσέρ, έσκαψε εκεί που μου είχε πει ο μηχανικός της επιθεώρησης ότι τερματίζει η οπτική στο δρόμο, έβγαλε κάτι σαν αναμονή στην πυλωτή της πολυκατοικίας, το στερέωσε με πέτρες και έφυγε. Σε ερώτηση ενοίκου είπαν ότι είναι για την οπτική...

    Μερικές μέρες αργότερα συμπτωματικά και χωρίς συνεννόηση άλλη ιδιοκτήτρια ξεκίνησε την ίδια διαδικασία με πάροχο απευθείας τη VF και αφού έμαθε ότι κι εμείς είχαμε κάνει τα ίδια ήρθε να συνεννοηθούμε. Της είπα μάλιστα και έδωσε τα στοιχεία μου στον υπάλληλο (πωλητή?) της VF για να του πω ότι είχε γίνει ήδη και η επιθεώρηση κτιρίου μήπως προχωρήσει γρηγορότερα.
    Αφού μίλησα με τον υπάλληλο αρκετές φορές κατέληξε να μου πει χθες βράδυ ότι ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ η πολυκατοικία έχει "χαρακτηριστεί" και "κλειδώσει" στο σύστημά τους λόγω άρνησης και ότι πρέπει ΕΓΩ να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι να μπει η γραμμή. Τόνισα ότι εγώ δεν είμαι διαχειριστής, ο διαχειριστής νοσηλεύεται και δεν έχω καν αίτημα αυτή τη στιγμή! Δεν άλλαξε τίποτα, κολλήσαμε στο φέρτε υπεύθυνη δήλωση.

    Νομίζω πιο σουρεαλιστικό πεθαίνεις. Από που να το πιάσω και που να το πάω. Δεν στέκει τίποτα λογικά, ας μου πει κάποιος παρακαλώ αν έχει ξανακούσει τέτοιες φρικαλεότητες και πως βγήκε από αυτή τη θέση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να χάνουμε άπειρες εργατοώρες; Μπορώ κάπου να καταγγείλω κάτι σαν άρνηση παροχής υπηρεσιών; Τελικά θέλει ή δε θέλει συναίνεση των ιδιοκτητών; Μιλάμε για 6όροφη πολυκατοικία που δεν βρίσκει συναίνεση ούτε για τα απλά καθημερινά πόσο μάλλον να βγάλεις άκρη για αυτά.
    Είσαστε 2
    Εστω και ένας να θέλει η γραμμή μπαίνει.
    Οπως και στο αέριο
    Μπορείτε να βάλετε άνετα
    Εδώ μία επιτυχημένη ιστορία από Βύρωνα
    https://www.adslgr.com/forum/threads...56#post6597256

    Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να υπογράψεις υπεύθυνη δήλωση ότι θέλεις να μπει η γραμμή, είτε έτσι είτε αλλιώς έχεις κάνει αίτηση.

    Σε μια άλλη πολυκατοικία στην Θεσσαλονίκη, κάποιος έκοψε την ήδη τοποθετημένη ίνα, πλάκωσε ο ΟΤΕ και η Αστυνομία και μαζευτήκανε.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  9. #1539
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά,
    Βύρωνα κι εγώ και το τι έχω περάσει για τη ρημάδα την FTTH δε λέγεται! Κυριολεκτικά πρέπει να γράψω ολόκληρο σεντόνι για να τα περιγράψω όλα οπότε θα αναφέρω όσο πιο συνοπτικά μπορώ το που βρίσκομαι τώρα μήπως υπάρχει κάποια ιδέα στην κοινότητα για το πως να προχωρήσω.

    Πάροχος cosmote και βρίσκομαι σε πολυκατοικία με διαχειριστή υπερήλικα που ακούει για αλλαγές και τρέχει. Έτσι συνοπτικά εγκατέλειψα την πρώτη μου προσπάθεια προ καραντίνας...

    Η δεύτερη αίτηση έγινε όταν με διαβεβαίωσαν από cosmote ότι ΔΕΝ απαιτείται συναίνεση και απόφαση συνέλευσης για την εγκατάσταση. Τα χαρτιά όμως που ζήτησε η Vodafone μετά την επιθεώρηση κτιρίου (κάναμε ένα παραπάνω βήμα αυτή τη φορά) ζητάνε υπογραφή διαχειριστή. Μου έφερε διάφορα εμπόδια και κατέληξα να υπογράψω ο ίδιος με προφορική του "διαβεβαίωση" ότι θα συναινέσει όταν έρθει η ώρα. Στο μεταξύ όμως ο άνθρωπος μπήκε στο νοσοκομείο και η πολυκατοικία είναι περίπου ακέφαλη. Κάπου εκεί ΧΩΡΙΣ ειδοποίηση/ραντεβού ήρθε ένα πρωί συνεργείο για να βάλει την οπτική και χωρίς να με πάρει ούτε καν τηλέφωνο ΕΦΥΓΕ γιατί λέει κάποιος που μίλησαν τους είπε ότι δεν έχει ενημερωθεί η πολυκατοικία και δεν τη θέλουμε την οπτική. Στη συνέχεια μέσα στη μέρα με πήραν τηλέφωνο εκ μέρους της Cosmote (με απόκρυψη) και μου είπαν ότι το αίτημά μου ΑΚΥΡΩΘΗΚΕ!
    Σε ερωτήσεις μου και διαμαρτυρίες για το πως ακυρώνεται μονομερώς ένα αίτημα με βάση μια προφορική αναφορά ΚΑΠΟΙΟΥ που δεν εκπροσωπεί φυσικά κανέναν ο υπάλληλος μου αναγνώρισε το δίκιο μου ΑΛΛΑ πρέπει λέει να κάνω νέο αίτημα. Σημειώνω ότι το 13888 έχει καταντήσει χειρότερη υπηρεσία από τη δεκαετία 80 που όποιος έχει τα χρόνια μου τουλάχιστον θα θυμάται τι τραβούσαμε με τον ΟΤΕ.

    2-3 μέρες αργότερα ήρθε συνεργείο με κομπρεσέρ, έσκαψε εκεί που μου είχε πει ο μηχανικός της επιθεώρησης ότι τερματίζει η οπτική στο δρόμο, έβγαλε κάτι σαν αναμονή στην πυλωτή της πολυκατοικίας, το στερέωσε με πέτρες και έφυγε. Σε ερώτηση ενοίκου είπαν ότι είναι για την οπτική...

    Μερικές μέρες αργότερα συμπτωματικά και χωρίς συνεννόηση άλλη ιδιοκτήτρια ξεκίνησε την ίδια διαδικασία με πάροχο απευθείας τη VF και αφού έμαθε ότι κι εμείς είχαμε κάνει τα ίδια ήρθε να συνεννοηθούμε. Της είπα μάλιστα και έδωσε τα στοιχεία μου στον υπάλληλο (πωλητή?) της VF για να του πω ότι είχε γίνει ήδη και η επιθεώρηση κτιρίου μήπως προχωρήσει γρηγορότερα.
    Αφού μίλησα με τον υπάλληλο αρκετές φορές κατέληξε να μου πει χθες βράδυ ότι ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ η πολυκατοικία έχει "χαρακτηριστεί" και "κλειδώσει" στο σύστημά τους λόγω άρνησης και ότι πρέπει ΕΓΩ να κάνω υπεύθυνη δήλωση ότι δέχομαι να μπει η γραμμή. Τόνισα ότι εγώ δεν είμαι διαχειριστής, ο διαχειριστής νοσηλεύεται και δεν έχω καν αίτημα αυτή τη στιγμή! Δεν άλλαξε τίποτα, κολλήσαμε στο φέρτε υπεύθυνη δήλωση.

    Νομίζω πιο σουρεαλιστικό πεθαίνεις. Από που να το πιάσω και που να το πάω. Δεν στέκει τίποτα λογικά, ας μου πει κάποιος παρακαλώ αν έχει ξανακούσει τέτοιες φρικαλεότητες και πως βγήκε από αυτή τη θέση. Υπάρχει κάποιος τρόπος να κάνουμε τη δουλειά μας χωρίς να χάνουμε άπειρες εργατοώρες; Μπορώ κάπου να καταγγείλω κάτι σαν άρνηση παροχής υπηρεσιών; Τελικά θέλει ή δε θέλει συναίνεση των ιδιοκτητών; Μιλάμε για 6όροφη πολυκατοικία που δεν βρίσκει συναίνεση ούτε για τα απλά καθημερινά πόσο μάλλον να βγάλεις άκρη για αυτά.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...83%CF%84%CE%AE

    https://www.adslgr.com/forum/threads...33#post6926333

    https://www.adslgr.com/forum/threads...93#post6926393

    https://www.adslgr.com/forum/threads...74#post6928674

  10. #1540
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Ευχαριστώ για τις παραπομπές, αρα είμαστε πολλοί και δεν είμαι εξαίρεση. Οι πάροχοι ρίχνουν το τυράκι ότι μπορείς και μόνος σου για να τσιμπήσεις ενώ ξέρουν πολύ καλά ότι δεν είναι έτσι και πρώτοι οι ίδιοι δεν δουλεύουν έτσι. Κι αν τους κάτσει εύκολη περίπτωση έκατσε, αλλιώς βγάζουν την ουρά απέξω. Υπομονή και αγώνας λοιπόν, τυπικό Ελλαδιστάν.

  11. #1541
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις παραπομπές, αρα είμαστε πολλοί και δεν είμαι εξαίρεση. Οι πάροχοι ρίχνουν το τυράκι ότι μπορείς και μόνος σου για να τσιμπήσεις ενώ ξέρουν πολύ καλά ότι δεν είναι έτσι και πρώτοι οι ίδιοι δεν δουλεύουν έτσι. Κι αν τους κάτσει εύκολη περίπτωση έκατσε, αλλιώς βγάζουν την ουρά απέξω. Υπομονή και αγώνας λοιπόν, τυπικό Ελλαδιστάν.
    Μπορείς και μόνος σου.

    "Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η
    πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους
    του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον δι-
    αχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνι-
    διοκτητών>>"

    Νόμος 4463/2017
    Αρθρο 8
    Παράγραφος 6

    http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...2CZebpk0b-XdRv

    Δεν υπάρχει τυράκι. Οι πάροχοι κατά παράβαση του νόμου ζητάνε χαρτί διαχειριστή για να μην έχουνε προβλήματα εγκατάστασης
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  12. #1542
    Εγγραφή
    09-04-2019
    Μηνύματα
    641
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps down/ 100mbps up
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone Station Wi-Fi 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς και μόνος σου.

    "Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η
    πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους
    του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον δι-
    αχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνι-
    διοκτητών>>"

    Νόμος 4463/2017
    Αρθρο 8
    Παράγραφος 6

    http://www.et.gr/idocs-nph/search/pd...2CZebpk0b-XdRv

    Δεν υπάρχει τυράκι. Οι πάροχοι κατά παράβαση του νόμου ζητάνε χαρτί διαχειριστή για να μην έχουνε προβλήματα εγκατάστασης
    Δεν είναι παράβαση του νόμου αυτό. Ζητάνε απλά περισσότερα απ' ό,τι ζητάει ο νόμος. Έχουν το δικαίωμα, εμπορική πρακτική - πολιτική τους είναι. Κρίνονται φυσικά από αυτό. Λιγότερα δεν μπορούν να ζητήσουν, αυτό θα ήταν παράβαση.

  13. #1543
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mike80 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι παράβαση του νόμου αυτό. Ζητάνε απλά περισσότερα απ' ό,τι ζητάει ο νόμος. Έχουν το δικαίωμα, εμπορική πρακτική - πολιτική τους είναι. Κρίνονται φυσικά από αυτό. Λιγότερα δεν μπορούν να ζητήσουν, αυτό θα ήταν παράβαση.
    Eαν είσαι ένας
    Και αιτηθείς σε πάροχο ftth
    Και δεν έχεις χαρτί διαχειριστή
    Και ο πάροχος αρνηθεί
    Αρνηθεί να εφαρμόσει τον νόμο ο οποίος σου δίνει δικαιώματα και υποχρεώσεις

    Και πας δικαστικά
    Και δικαιωθείς

    Αυτό τι είναι?

    Η εμπορική πολιτική υπερισχύει του νόμου?
    Η θα τους υποχρεώσει το δικαστήριο να κάνουν την εγκατάσταση ?

    ΥΓ
    Δεν προκύπτει καμμία οικονομική επιβάρυνση για τον πάροχο αν δεν υπάρχει χαρτί διαχειριστή.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 06-12-20 στις 00:09.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #1544
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πάροχοι κατά παράβαση του νόμου ζητάνε χαρτί διαχειριστή για να μην έχουνε προβλήματα εγκατάστασης
    Καμία παράβαση εκ μέρους των παρόχων.
    Ο συγκεκριμένος νόμος αφορά τις ενέργειες για τη εγκατάσταση της υποδομής σε ΟΛΗ τη οικοδομή.
    Υπάρχουν άλλοι νόμοι που έχουν να κάνουν με τα της οικοδομής και ποιος είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτής, με τον οποίο οφείλουν να συνεννοηθούν.
    Όπως τα λέει ο maike80 έχουν τα πράγματα. Αλίμονο αν ο καθείς της οικοδομής έκανε του κεφαλιού του για οτιδήποτε που αφορά το σύνολο αυτής και ειδικά σε κοινόχρηστο χώρο.


    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ο πάροχος αρνηθεί
    Αρνηθεί να εφαρμόσει τον νόμο ο οποίος σου δίνει δικαιώματα και υποχρεώσεις

    Και πας δικαστικά
    Και δικαιωθείς
    α. Σωστά.
    β. Λάθος

  15. #1545
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.703
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Καμία παράβαση εκ μέρους των παρόχων.
    Ο συγκεκριμένος νόμος αφορά τις ενέργειες για τη εγκατάσταση της υποδομής σε ΟΛΗ τη οικοδομή.
    Υπάρχουν άλλοι νόμοι που έχουν να κάνουν με τα της οικοδομής και ποιος είναι ο νόμιμος εκπρόσωπος αυτής, με τον οποίο οφείλουν να συνεννοηθούν.
    Όπως τα λέει ο maike80 έχουν τα πράγματα. Αλίμονο αν ο καθείς της οικοδομής έκανε του κεφαλιού του για οτιδήποτε που αφορά το σύνολο αυτής και ειδικά σε κοινόχρηστο χώρο.


    - - - Updated - - -


    α. Σωστά.
    β. Λάθος
    Εχεις ακούσει καμμιά πολυκατοικία που να ήθελε ένας και να μην μπήκε αέριο?
    Πάλι ένας να ήθελε, έμπαινε

    Τι διαφορετικό έχουν οι ίνες?

    ΥΓ
    Δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει, γίνεται μελέτη από μηχανικό.
    Ο καθένας μπορεί να πει θέλω ίνα και έχω δικαίωμα να βάλω.
    Το πως θα μπεί είναι δουλειά μηχανικού.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 06-12-20 στις 00:47.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 103 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 839398101102103104105108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας