Σελ. 73 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.081-1.095 από 1634
  1. #1081
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι έγραφες τις προάλλες ότι (εκτός από το σπίτι σου) το χεις δει και αλλού, αν θυμαμαι καλα κάτι για παλαιό Φάληρο κτλ είχες πει. Άντε να το δούμε επιτέλους (το 125mb/sec σε screenshot), από καθυστέρηση σε καθυστέρηση μας το πας
    δεν κατάλαβες καλά

    η κόντρα που έχω με τον dimitris_ns είναι ότι τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις που γνωρίζω στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου έχουν 100/10 (12,5Mb/Sec) ακόμα και σε Speedtest (ookla) βγάζουν άνω των 100 ενώ εκείνος είναι κάτω από το "ψυχολογικό φράγμα" των 100.

    οι αποδείξεις που θα ανεβάσω αφορούν το δικό μου σπίτι και μετρήσεις εσωτερικού δικτύου αλλά και της σύνδεσης οπτικών ινών

    μην τα μπερδεύεις

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το download/upload δε νομιζω να ειπαν τα παιδια οτι δεν ειναι εφικτο.
    είπαν ότι δεν γίνεται να κατεβάζω με 12,5Mb/Sec (100Mbps)

  2. #1082
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.935
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    σύμφωνα με το Samknows στο οποίο συμμετέχω και μετράει την σύνδεση μου από 15/04/2019 έως σήμερα (02/06/2019)
    Αυτό το παραπάνω το εμπιστεύεσαι γενικά;
    Κάτι για παρακολούθηση-φακελοποίηση που λένε;
    Τι όφελος έχεις εσύ;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1083
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν κατάλαβες καλά η κόντρα που έχω με τον dimitris_ns είναι ότι τουλάχιστον πέντε περιπτώσεις που γνωρίζω στην περιοχή του Παλαιού Φαλήρου έχουν 100/10 (12,5Mb/Sec) ακόμα και σε Speedtest (ookla) βγάζουν άνω των 100 ενώ εκείνος είναι κάτω από το "ψυχολογικό φράγμα" των 100. οι αποδείξεις που θα ανεβάσω αφορούν το δικό μου σπίτι και μετρήσεις εσωτερικού δικτύου αλλά και της σύνδεσης οπτικών ινών μην τα μπερδεύεις - - - Updated - - - είπαν ότι δεν γίνεται να κατεβάζω με 12,5Mb/Sec (100Mbps)
    Αυτό είπες:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην είσαι απόλυτος και λες ποτέ δεν γίνεται αυτό ... γιατί γίνεται και στο Παλαιό Φάληρο τουλάχιστον σε (4) τέσσερις συνδέσεις οπτικών ινών COSMOTE γιατί γίνεται και στον Βύρωνα με συνδέσεις οπτικών ινών COSMOTE/VODAFONE/WIND και γίνεται σε εμένα στο Παγκράτι με σύνδεση οπτικών ινών COSMOTE ότι αρχείο έχω κατεβάσει από FTP π.χ otenet.gr , ntua.gr , nvidia.com αλλά και από HTTP αλλά και μέσω του Intenet Download Manager αλλά και μέσω TORRENT η ταχύτητα που κατεβάζω είναι 12,5Mb/s η οποία ισοδυναμεί με την 100αρα σύνδεση μου τα καλώδια που έχω παντού είναι CAT6 το δίκτυο GIGABIT - - - Updated - - - όχι γιατί το εσωτερικό δίκτυο μου είναι Gigabit. τα 12,5 Mb/s (100) τα βλέπω παντού όταν κατεβάσω κάτι είτε είναι HTTP/FTP (αν και χρησιμοποιώ τον Internet Download Manager) είτε είναι TORRENT (QBitorrent Client) έτσι μετράω την σύνδεση μου όχι μέσω του Speedtest (που έκανε ο τεχνικός της VODAFONE αλλά και της COSMOTE)

  4. #1084
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό το παραπάνω το εμπιστεύεσαι γενικά;
    Κάτι για παρακολούθηση-φακελοποίηση που λένε;
    Τι όφελος έχεις εσύ;
    αυτούς στο SamKnows Project τους εμπιστεύομαι περισσότερο από ένα άλλο που λέγεται uTest (αν το ξέρεις είχε παίξει σχετική είδηση εδώ που σε πλήρωναν αν έκανες δοκιμές με την σύνδεση σου)

    δεν έχω κανένα όφελος (καθώς όταν τελειώσει το Project δίνουν λέει δωρεάν τον εξοπλισμό δηλαδή ένα Wireless Router TP-Link N600) το όποιο όπως καταλαβαίνεις είναι αδιάφορο καθώς δεν υπάρχει στην αγορά πλέον και σίγουρα θα βρω καλύτερα αν θέλω.

    απλά όταν έκανα την αίτηση συμμετοχής μου φέρθηκαν πολύ φιλικά με βοήθησαν σε κάθε πρόβλημα που αντιμετώπισα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είπες:
    ξέρω πολύ καλά τι λέω "stefanos1999" δεν χρειάζεται να μου τα επαναλαμβάνεις ξέρεις καταντάει κουραστικό δεν είμαι κανένας ηλικιωμένος με άνοια ναι με λένε "δεινόσαυρο" της τεχνολογίας καθώς σε λίγο θα καταντήσω να έχω μουσείο πληροφορικής στο σπίτι μου με αυτά που έχω στην αποθήκη...αλλά μέχρι εδώ.

    οι συνδέσεις οπτικών ινών στο Παλαιό Φάληρο την περιοχή του φίλου Dimitris_ns είναι (5) πέντε στο σύνολο τους όλοι με πάροχο την COSMOTE

    με εξαίρεση τις δύο πρώτες που έγιναν όταν μπήκε η δράση στην περιοχή μετά προστέθηκαν άλλες τρεις από διαφορετικούς δρόμους

    όλες κατεβάζουν 12,5Mb/Sec (100) είτε από HTTP/FTP με ή χωρίς IDM αλλά και από TORRENT με το QBitorrent

    όλες ανήκουν σε φίλους/γνωστούς/συναδέλφους μου

    όλες έχουν τον ίδιο εξοπλισμό παρόχου και περίπου στο εσωτερικό δίκτυο (π.χ καλώδια CAT6)

    στην περιοχή του Βύρωνα αλλά και στο Παγκράτι που είμαι
    ακόμα παίζουμε...
    γιατί όσοι συγγενείς/φίλοι/γνωστοί βάλανε οπτικές ίνες έχουν βάλει με όλους τους παρόχους (COSMOTE/VODAFONE/WIND) που συμμετέχουν στην δράση (έτσι έχουμε διαφορετικούς εξοπλισμούς)
    κάποια στιγμή θα έχω κάποια ιδέα τι παίζει

    προς το παρών στον Βύρωνα/Παγκράτι καλύτερη είναι η COSMOTE

    η VODAFONE αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα (παρά το γεγονός ότι της ανήκει η υποδομή)

    για την WIND δεν έχω αναφορά.

  5. #1085
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτούς στο SamKnows Project τους εμπιστεύομαι περισσότερο από ένα άλλο που λέγεται uTest (αν το ξέρεις είχε παίξει σχετική είδηση εδώ που σε πλήρωναν αν έκανες δοκιμές με την σύνδεση σου)

    δεν έχω κανένα όφελος (καθώς όταν τελειώσει το Project δίνουν λέει δωρεάν τον εξοπλισμό δηλαδή ένα Wireless Router TP-Link N600) το όποιο όπως καταλαβαίνεις είναι αδιάφορο καθώς δεν υπάρχει στην αγορά πλέον και σίγουρα θα βρω καλύτερα αν θέλω.


    απλά όταν έκανα την αίτηση συμμετοχής μου φέρθηκαν πολύ φιλικά με βοήθησαν σε κάθε πρόβλημα που αντιμετώπισα και αρκετά προβλήματα που είχα με τον πάροχο μου λόγω της συμμετοχής μου σε αυτούς και στο Υπερίων της ΕΕΤΤ λύθηκαν δια μαγείας.
    Το Utest δεν κάνει κάποιο τεστ μέτρησης της ταχύτητας, το utest είναι πλατφόρμα που επιτρέπει σε κάποιον να ψάξει άτομα για να κάνουν δόκιμες κλπ το συγκεκριμένο τεστ που αναφέρεσαι είναι της Applause

    Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν είδανε την κίνηση προς τον Sam φτιάξανε όλα τα προβλήματα

  6. #1086
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Utest δεν κάνει κάποιο τεστ μέτρησης της ταχύτητας, το utest είναι πλατφόρμα που επιτρέπει σε κάποιον να ψάξει άτομα για να κάνουν δόκιμες κλπ το συγκεκριμένο τεστ που αναφέρεσαι είναι της Applause

    Το μόνο σίγουρο είναι πως όταν είδανε την κίνηση προς τον Sam φτιάξανε όλα τα προβλήματα
    ναι έχεις δίκιο το test επί πληρωμή ήταν της Applause (απλά λέω utest γιατί έκανα το λάθος να κάνω εγγραφή για να συμμετέχω αλλά λόγω οπτικής ίνας δεν με δεχόντουσαν καθώς υποστηρίζουν έως VDSL 50Mbps έτσι πάτησα διαγραφή του λογαριασμού αλλά δεν έχω γλυτώσει από τα spam email από την utest)

  7. #1087
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Σήμερα το πρωί πήρα τον ΟΤΕ γιατί διαπίστωσα ότι με είχαν πετάξει πίσω από ψαρριερ ΝΑΤ 100.

    Μου είπανε ότι μπορεί να ξανασυμβεί μετά από δικά τους update , και μου δώσανε public ip

    Με την ευκαιρία τους είπα να κοιτάξουνε και το θέμα με την ταχύτητα.

    Κάτι κάνανε, χειροτέρεψα

    ping βέβαια που και που βλέπω και κανά 2, down/up όμως σταθερά χειρότερα από πριν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-53-40.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 204194Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-52-29.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,4 KB 
ID: 204195
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #1088
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί πήρα τον ΟΤΕ γιατί διαπίστωσα ότι με είχαν πετάξει πίσω από ψαρριερ ΝΑΤ 100.

    Μου είπανε ότι μπορεί να ξανασυμβεί μετά από δικά τους update , και μου δώσανε public ip

    Με την ευκαιρία τους είπα να κοιτάξουνε και το θέμα με την ταχύτητα.

    Κάτι κάνανε, χειροτέρεψα

    ping βέβαια που και που βλέπω και κανά 2, down/up όμως σταθερά χειρότερα από πριν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-53-40.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 204194Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-52-29.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,4 KB 
ID: 204195
    καταρχήν πως το διαπίστωσες ότι είσαι πίσω από NAT? είδες καμία περίεργη διεύθυνση IP?

    γιατί εμένα αν εξαιρέσεις ότι από τις 15/04/2019 ενεργοποιήθηκε η οπτική ίνα από την COSMOTE

    μέχρι σήμερα έχει κάνει τρεις φορές restart το σύστημα NOKIA/SPEEDPORT κάτι για αναβαθμίσεις firmware , κάτι αλλαγές που έκανα με τα miniUPS και κανονικά UPS ώστε να έχω απρόσκοπτη λειτουργία διαδικτύου και VoIP τηλεφωνίας σε περίπτωση διακοπής ρεύματος

    Firmware version 09022001.00.021

    σήμερα μετράω 32 ημέρες που έχω την ίδια ip χωρίς κανένα πρόβλημα από θέμα ταχύτητας ή ping

    μια χαρά παίζω Multiplayer/Online Games είτε μέσω του υπολογιστή steam/origin είτε μέσω κονσόλας xbox μπορώ να πω το καλύτερο ping που έχω δει στα τόσα χρόνια που παίζω παιχνίδια.

    δεν πλησιάζει βέβαια αυτούς που παίζουν από Γερμανία ή Αγγλία ή Γαλλία

    ή τον κολλητό μου από τις Βρυξέλλες αλλά...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα το πρωί πήρα τον ΟΤΕ γιατί διαπίστωσα ότι με είχαν πετάξει πίσω από ψαρριερ ΝΑΤ 100.

    Μου είπανε ότι μπορεί να ξανασυμβεί μετά από δικά τους update , και μου δώσανε public ip

    Με την ευκαιρία τους είπα να κοιτάξουνε και το θέμα με την ταχύτητα.

    Κάτι κάνανε, χειροτέρεψα

    ping βέβαια που και που βλέπω και κανά 2, down/up όμως σταθερά χειρότερα από πριν

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-53-40.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  36,9 KB 
ID: 204194Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-06-03 12-52-29.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  36,4 KB 
ID: 204195
    ξανά κάλεσε τους και πες τους το πρόβλημα σου (αυτή είναι η συμβουλή μου)

  9. #1089
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.691
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Κάτι δεν δούλευε, είδα την ip μου, ξεκίναγε από 100. αυτές είναι carrier grade nat
    Είδα και το what is my ip, δεν ταίριαζαν

    Θα τους ξαναπάρω σε κάποια άλλη ευκαιρία γιατί
    1. Είχαν 25 λεπτά αναμονή ( και πάλι καλά αυτός που απάντησε γνώριζε)
    2. Μπορεί να τα κάνουν ακόμα χειρότερα
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #1090
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι δεν δούλευε, είδα την ip μου, ξεκίναγε από 100. αυτές είναι carrier grade nat
    Είδα και το what is my ip, δεν ταίριαζαν

    Θα τους ξαναπάρω σε κάποια άλλη ευκαιρία γιατί
    1. Είχαν 25 λεπτά αναμονή ( και πάλι καλά αυτός που απάντησε γνώριζε)
    2. Μπορεί να τα κάνουν ακόμα χειρότερα
    οκ
    να μην το αμελήσεις γιατί μπορεί να βρεις λύση και την υγεία σου.

  11. #1091
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σήμερα βγήκε ο λογαριασμός 7 ημέρες μαϊου και όλος ο Ιούνιος προκαταβολικά. Το κουπόνι κατάφερα να το περάσωαφου επισκέφθηκα 5 καταστήματα vodafone και δεν ήξερε κανείς στις 01/06 ημέρα που εκδόθηκε και ο λογαριασμος. Αλλά δεν έχει περάσει η έκπτωση. Μπορώ να κάνω κάτι?

  12. #1092
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα βγήκε ο λογαριασμός 7 ημέρες μαϊου και όλος ο Ιούνιος προκαταβολικά. Το κουπόνι κατάφερα να το περάσωαφου επισκέφθηκα 5 καταστήματα vodafone και δεν ήξερε κανείς στις 01/06 ημέρα που εκδόθηκε και ο λογαριασμος. Αλλά δεν έχει περάσει η έκπτωση. Μπορώ να κάνω κάτι?
    δεν νομίζω να γίνεται κάτι στον λογαριασμό που έχει ήδη εκδοθεί

    μάλλον το κουπόνι πάει για τον επόμενο λογαριασμό

    εμένα πάντως μετά την ενεργοποίηση της οπτικής ίνας στις 14/04/2019

    πέρασε το κουπόνι η COSMOTE

    έτσι ο τωρινός λογαριασμός έχει τα πάντα μέσα

  13. #1093
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Και εμενα ηρθε σημερα, μου ζητανε 60 ευρω, απο τις 22 εχω συνδεθει, κουπονι δεν εχω δωσει ακομα γιατι μου λενε δε φαινεται στο συστημα, ισως επειδη υπαρχει ανοικτο τεχνικο θεμα. Πηρα παλι το 18340 μου λενε θα με ειδοποιησουν αυριο. Γενικα δε βγαζω ακρη με τπτ.

  14. #1094
    Εγγραφή
    04-04-2019
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    45
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    απο τι μου ειπε η κοπέλα που μιλούσα απο την αρχη (συμβουλος) θα μου πιστωθουν στο δευτερο αναδρομικα

  15. #1095
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgiokatr Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο τι μου ειπε η κοπέλα που μιλούσα απο την αρχη (συμβουλος) θα μου πιστωθουν στο δευτερο αναδρομικα
    Λογικό μου φαίνεται.

Σελ. 73 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 5363687172737475788393 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας