Σελ. 45 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 661-675 από 1634
  1. #661
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 3 μήνες δούλεψε η vodafone tv!
    Sa005 πάλι στη vodafone tv για όσους θα ρισκάρουν να κάνουν αίτηση τουλάχιστον σε οπτική ίνα! Εδώ και 5 μέρες έχω πάλι το θέμα , χωρίς να υπάρχει λύση!

  2. #662
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Beta tester είσαι, τι παραπονιέσαι ...

  3. #663
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    για όλα τα πράγματα στην ζωή μας (2019) Beta Tester είμαστε

    εγώ το έχω συνηθίσει πλέον...

  4. #664
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Kι άλλος gamma tester (ένας φίλος)

    Οπτική από τέλος Νοεμβρίου, ΟΤΕ, το plus με προβλήματα στο 5άρι (κολλήματα)
    Παλαιό Φάληρο, ανήκει στον ΟΤΕ.

    Εδώ και 3-4 μέρες δεν έχουν internet/τηλέφωνο.
    Μιλήσανε με ΟΤΕ, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, πήγε τεχνικός, είδε ότι το plus είναι αναμμένο, τους είπε: "Δεν είναι δικό μου θέμα, θα ειδοποιήσω τις οπτικές"

    Σήμερα θα πάω από κει, έχω κι ένα plus σε κουτί, θα μιλήσω με ΟΤΕ μήπως και βγεί άκρη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #665
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kι άλλος gamma tester (ένας φίλος)

    Οπτική από τέλος Νοεμβρίου, ΟΤΕ, το plus με προβλήματα στο 5άρι (κολλήματα)
    Παλαιό Φάληρο, ανήκει στον ΟΤΕ.

    Εδώ και 3-4 μέρες δεν έχουν internet/τηλέφωνο.
    Μιλήσανε με ΟΤΕ, μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά, πήγε τεχνικός, είδε ότι το plus είναι αναμμένο, τους είπε: "Δεν είναι δικό μου θέμα, θα ειδοποιήσω τις οπτικές"

    Σήμερα θα πάω από κει, έχω κι ένα plus σε κουτί, θα μιλήσω με ΟΤΕ μήπως και βγεί άκρη.
    μένεις και στην αγαπημένη περιοχή του παλαιού φαλήρου (έχω συναδέλφους και φίλους εκεί που μπήκαν στην δράση SFBB) δεν θέλω να πω όμως τι έχουν αντιμετωπίσει και δεν ξέρουμε ποιου είναι η ευθύνη καθώς τις οπτικές και εκεί μου φαίνεται η VODAFONE τις έβαλε και όχι η COSMOTE όπως και σε εμένα εδώ στο Παγκράτι (αν και ανήκω στον Δήμο Αθηναίων) παίρνουμε από τον Βύρωνα.

  6. #666
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    μένεις και στην αγαπημένη περιοχή του παλαιού φαλήρου (έχω συναδέλφους και φίλους εκεί που μπήκαν στην δράση SFBB) δεν θέλω να πω όμως τι έχουν αντιμετωπίσει και δεν ξέρουμε ποιου είναι η ευθύνη καθώς τις οπτικές και εκεί μου φαίνεται η VODAFONE τις έβαλε και όχι η COSMOTE όπως και σε εμένα εδώ στο Παγκράτι (αν και ανήκω στον Δήμο Αθηναίων) παίρνουμε από τον Βύρωνα.
    Την τοποθέτηεση από σκαψίματα μέχρι την οριζόντια, την κάνουν συνεργεία, πολλά είναι κοινά.
    Οι μηχανικοί είναι του ΟΤΕ.

    Η απορία είναι για μετά την λειτουργία, βλάβες που δεν θάπρεπε και χρόνος αποκατάστασης
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #667
    Εγγραφή
    01-12-2017
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    28
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    tp link vr600 v1
    Εγώ παιδιά απο τις 8/2/2019 που ήρθε ο τεχνικός και τα ενεργοποιήσε όλα μια χαρά, εε 6 ώρες ηταν η μαγεία μετά όλα μαύρα,από εκείνη την ημέρα δεν έχω ούτε τηλέφωνο ούτε ίντερνετ Σήμερα μπήκαμε στην 8η ημέρα που ειμαι με κινητο hotspot.

  8. #668
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την τοποθέτηεση από σκαψίματα μέχρι την οριζόντια, την κάνουν συνεργεία, πολλά είναι κοινά.
    Οι μηχανικοί είναι του ΟΤΕ.

    Η απορία είναι για μετά την λειτουργία, βλάβες που δεν θάπρεπε και χρόνος αποκατάστασης
    αν ο πελάτης ανήκει στην COSMOTE (OTE) αν ο πελάτης ανήκει π.χ στην VODAFONE που είναι ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή π.χ του Παλαιού Φαλήρου και τον Βύρωνα

    τι γίνεται?

    ρωτάω γιατί εγώ είμαι πελάτης της COSMOTE η υποδομή όμως στην περιοχή είναι της VODAFONE και σε εμένα ήρθαν και των δύο συνεργεία και έκαναν την δουλειά το μεν VODAFONE έφερε την οπτική ίνα από το φρεάτιο στον κεντρικό κατανεμητή μέσα στην πολυκατοικία και από εκεί στους κατανεμητές των ορόφων και στον δικό μου φυσικά

    μετά ήρθε η COSMOTE και έκανε κάτι ρυθμίσεις και στο τέλος έβαλε την οπτική ίνα στο διαμέρισμα

    τώρα περιμένω την COSMOTE να φέρει τον εξοπλισμό (που δεν ακούω και καλά λόγια) όποτε με βλέπω να κρατάω το ZTE ZXDSL 931 VII και να λέω να μου το χρεώσουν καθώς δεν το επιστρέφω.

  9. #669
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Κανένας δεν παίρνει εξοπλισμό πίσω πλέον. Θα γεμίσουν οι αποθήκες μας με άχρηστα κινεζορούτερ. Από την άλλη πως είσαι σίγουρος ότι θα παίξει το xdsl router σε οπτική ίνα; Άλλη τεχνολογία και λογικά διαφορετικό σετάρισμα. Στη vodafone δυστυχώς το router που δίνουν είναι άχρηστο και απαράδεκτο και δεν αλλάζει!

  10. #670
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    O πάροχος που έχει μια περιοχή κάνει τα σκαψίματα και την κατακόρυφη (αναμονές στους ορόφους) τοποθέτηση.
    Ο πάροχος που διαλέγει ο πελάτης κάνει την οριζόντια (από την αναμονή ορόφου μέχρι μέσα στο σπίτι)

    Βύρωνας περιοχή vodafone
    Παλαιό Φάληρο περιοχή ΟΤΕ

    Για μένα που είμαι πελάτης ΟΤΕ στο Παλιό Φάληρο, ο ΟΤΕ έκανε και την οριζόντια και την κατακόρυφη τοποθέτηση. Κανένας άλλος πάροχος δεν δίνει προς το παρόν FTTH στο Φάληρο. Πρόβλημα αν είσαι ακόμα δεσμευμένος με συμβόλαιο. Πρέπει να πληρώσεις το πρόστιμο για πρόωρη διακοπή αν θες FTTH.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν ο πελάτης ανήκει στην COSMOTE (OTE) αν ο πελάτης ανήκει π.χ στην VODAFONE που είναι ο πάροχος που έχει αναλάβει την περιοχή π.χ του Παλαιού Φαλήρου και τον Βύρωνα

    τι γίνεται?

    ρωτάω γιατί εγώ είμαι πελάτης της COSMOTE η υποδομή όμως στην περιοχή είναι της VODAFONE και σε εμένα ήρθαν και των δύο συνεργεία και έκαναν την δουλειά το μεν VODAFONE έφερε την οπτική ίνα από το φρεάτιο στον κεντρικό κατανεμητή μέσα στην πολυκατοικία και από εκεί στους κατανεμητές των ορόφων και στον δικό μου φυσικά

    μετά ήρθε η COSMOTE και έκανε κάτι ρυθμίσεις και στο τέλος έβαλε την οπτική ίνα στο διαμέρισμα

    τώρα περιμένω την COSMOTE να φέρει τον εξοπλισμό (που δεν ακούω και καλά λόγια) όποτε με βλέπω να κρατάω το ZTE ZXDSL 931 VII και να λέω να μου το χρεώσουν καθώς δεν το επιστρέφω.
    Eξαρτάται πόσο θα στο χρεώσουν. Εξέτασε σαν εναλλακτική κάποιο fritz που αποδεδειγμένα παίζουν με ΟΤΕ και νομίζω και με vodafone.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δεν παίρνει εξοπλισμό πίσω πλέον. Θα γεμίσουν οι αποθήκες μας με άχρηστα κινεζορούτερ. Από την άλλη πως είσαι σίγουρος ότι θα παίξει το xdsl router σε οπτική ίνα; Άλλη τεχνολογία και λογικά διαφορετικό σετάρισμα. Στη vodafone δυστυχώς το router που δίνουν είναι άχρηστο και απαράδεκτο και δεν αλλάζει!
    Νομίζω παίζουν τα fritz με fritzos >7
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  11. #671
    Εγγραφή
    24-02-2007
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    803
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων

    Νομίζω παίζουν τα fritz με fritzos >7
    Σε adsl / vdsl παίζει ναι... σε οπτική ίνα το έχει δοκιμάσει κάποιος;

  12. #672
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.718
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από greg21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε adsl / vdsl παίζει ναι... σε οπτική ίνα το έχει δοκιμάσει κάποιος;
    Το ίδιο είναι, ξηλώνεις το xdsl τηλεφωνικό καλώδιο και βάζεις καλώδιο eth nokia ONT->fritz wan. Το software στο fritz υπάρχει ήδη, τραβάει internet και κωδικούς τηλεφωνίας voip.

    Ετσι είμαι εγώ σε cosmote.

    Aν δουλεύει το fritz και σε vodane xdsl, απλά περιμένουμε και την wind
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  13. #673
    Εγγραφή
    29-03-2005
    Μηνύματα
    2.328
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Κανονικά αφού είστε Beta tester θα επρεπε να σας πληρώνουν και όχι να πληρώνετε.
    Αφού σας χρεώνουν, θα πρέπει να σας δώσουν πιστωτικό (μαζί με μια αποζημίωση για την ψυχική οδύνη και την ταλαιπωρία).

  14. #674
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    O πάροχος που έχει μια περιοχή κάνει τα σκαψίματα και την κατακόρυφη (αναμονές στους ορόφους) τοποθέτηση.
    Ο πάροχος που διαλέγει ο πελάτης κάνει την οριζόντια (από την αναμονή ορόφου μέχρι μέσα στο σπίτι)

    Βύρωνας περιοχή vodafone
    Παλαιό Φάληρο περιοχή ΟΤΕ

    Για μένα που είμαι πελάτης ΟΤΕ στο Παλιό Φάληρο, ο ΟΤΕ έκανε και την οριζόντια και την κατακόρυφη τοποθέτηση. Κανένας άλλος πάροχος δεν δίνει προς το παρόν FTTH στο Φάληρο. Πρόβλημα αν είσαι ακόμα δεσμευμένος με συμβόλαιο. Πρέπει να πληρώσεις το πρόστιμο για πρόωρη διακοπή αν θες FTTH.

    εξαρτάται πόσο θα στο χρεώσουν. Εξέτασε σαν εναλλακτική κάποιο fritz που αποδεδειγμένα παίζουν με ΟΤΕ και νομίζω και με vodafone.
    εγώ που τώρα έχω σε ισχύ συμβόλαιο COSMOTE VDSL 50 η εγγραφή μου στην δράση SFBB έγινε από το 13888 (COSMOTE) και αυτή κανόνισε τα σχετικά έγγραφα για υπογραφές ώστε να ξεκινήσουν οι εργασίες

    το παλιό VDSL router ZTE ZXDSL 931 VII το θέλω να το χρησιμοποιήσω πίσω από το SPEEDPORT PLUS (το οποίο θα αναλάβει την VoIP τηλεφωνία) με κλειστά WiFi και DHCP για να διαχειρίζεται το WiFi και το LAN όπως κάνει τώρα
    μέχρι να πάρω κάποιο καλό (Draytek - Linksys - Asus - Tp-Link) του εμπορίου απλά τώρα δεν έχω ούτε ένα ευρώ στην τσέπη μου καθώς έχω δώσει πάρα πολλά ευρώ για το στήσιμο του νέου μου υπολογιστή

    από ότι μου είπε η κυρία από το 13888 δίνουν κάποιο Fritz (7590) μου φαίνεται (200 ευρώ) αλλά δεν με ενδιαφέρει καν όποτε ας μου χρεώσουν το ZTE ZXDSL 931 VII καθώς δεν θα τους το δώσω πίσω

    βλέπουμε και κάνουμε...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefkon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά αφού είστε Beta tester θα επρεπε να σας πληρώνουν και όχι να πληρώνετε.
    Αφού σας χρεώνουν, θα πρέπει να σας δώσουν πιστωτικό (μαζί με μια αποζημίωση για την ψυχική οδύνη και την ταλαιπωρία).
    εσύ καλά τα λες

    αλλά από ότι βλέπω ακόμα και ως Beta Tester στις οπτικές ίνες (FTTH) μάλλον θα πληρώνουμε γιατί αυτοί μια χαρά πήραν τα χρήματα από την δράση SFBB τώρα για τα προβλήματα δεν νομίζω να βιάζονται να ασχοληθούν με την ησυχία τους το πάνε άλλωστε η δράση πήρε παράταση αυτό σημαίνει και άλλα ευρώ στο ταμείο...

    πέρα από την πλάκα μην διαμαρτυρόμαστε εδώ αγοράζεις παιχνίδια (games) και στην ουσία είσαι Beta Tester καθώς το προιον θέλει κάμποσα Updates/Patches μέχρι να στρώσει...

  15. #675
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Το ZTE ZXDSL 931 VII που αναφέρεις, μπορεί να δουλέψει ως απλό router; Έχει WAN θύρα ή κάποια LAN μπορεί να παίξει ως WAN;
    Αν όχι, τότε δεν σου κάνει και δεν θα παίξει όπως το σκέφτεσαι.

    Σιγά μην δίνει ο ΟΤΕ το 7590 σε συνδέσεις πελατών του. Το πουλά 300€ θέλεις να πεις.

Σελ. 45 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 2535404344454647505565 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας