Σελ. 59 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 1634
  1. #871
    Εγγραφή
    13-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα Παιδιά!!
    Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αντιμετώπισε πρόβλημα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας....
    εμένα αν και είμαστε 3 άτομα που το θέλουμε το πάει πεισματικά και μας λέει "που να χτυπάτε το ποπό σας κάτω εγώ δεν υπογράφω"
    Ξέρει κανένας τι μπορούμε να κάνουμε???
    Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
    Εχω κάνει αίτηση έρχεται ο εργολάβος να βγάλει σχέδιο και να στείλει να κάνουν εγκατάσταση... δεν υπογράφει και τον διώχνει κακήν κακώς λέγοντας του απο απλά (ποως σας είπα πρίν) μέχρι με 100 που μπορούν να σας μπούν στο μυαλό...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ScorpioGr : 13-05-19 στις 20:13.

  2. #872
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ScorpioGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Παιδιά!!
    Θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αντιμετώπισε πρόβλημα με τον διαχειριστή της πολυκατοικίας....
    εμένα αν και είμαστε 3 άτομα που το θέλουμε το πάει πεισματικά και μας λέει "που να χτυπάτε το ποπό σας κάτω εγώ δεν υπογράφω"
    Ξέρει κανένας τι μπορούμε να κάνουμε???
    Ευχαριστώ πολύ και περιμένω τις απαντήσεις σας!!!
    Εχω κάνει αίτηση έρχεται ο εργολάβος να βγάλει σχέδιο και να στείλει να κάνουν εγκατάσταση... δεν υπογράφει και τον διώχνει κακήν κακώς λέγοντας του απο απλά (ποως σας είπα πρίν) μέχρι με 100 που μπορούν να σας μπούν στο μυαλό...
    τα πράγματα είναι απλά και θα τα πω με την μεριά του διαχειριστή αλλά και ταυτόχρονα πελάτη/ωφελούμενου της δράσης SFBB.gr

    εγώ είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων)

    ταυτόχρονα όμως είμαι ιδιοκτήτης ενός από τα 20 διαμερίσματα

    ταυτόχρονα όμως είμαι πελάτης της εταιρείας COSMOTE και από την στιγμή που το ακίνητο (πολυκατοικία) μπορεί να μπει στην δράση SFBB.gr θέλω να εκμεταλλευτώ την δυνατότητα να μου βάλουν οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου

    τι έκανα ως διαχειριστής απλά έγραψα μια ανακοίνωση (αναλυτικά) στον πίνακα ανακοινώσεων του ακινήτου στην οποία εξηγούσα πως μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή στην δράση SFBB.gr και να βγάλεις το απαραίτητο κουπόνι
    εκεί εξηγούσα αφού είμαι ο διαχειριστής και κάνω ήδη την πρώτη αίτηση προς τους παρόχους VODAFONE/COSMOTE να περιμένουν να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους και να μπει ο απαραίτητος εξοπλισμός
    και μετά να κάνουν αίτηση στον όποιο πάροχο τους (VODAFONE/COSMOTE/WIND) ώστε να βάλουν οπτική ίνα στο διαμέρισμα τους (από μένα θα έχουν σε όποιο έγγραφο ζητηθεί την υπογραφή μου ως διαχειριστής)

    δες εδώ που αναφέρει ο φίλος sdikr την σχετική νομοθεσία

    Για τη σύνδεση με την Υποδομή των Χρηστών εντός κτιρίων τα οποία έχουν ανεγερθεί πριν από τη δημοσίευση του παρόντος και περιλαμβάνουν περισσότερες της μιας οριζόντιες ιδιοκτησίες δεν απαιτείται απόφαση της γενικής συνέλευσης των ιδιοκτητών, ανεξαρτήτως τυχόν αντίθετης πρόβλεψης στον κανονισμό σχέσεων της συνιδιοκτησίας και κατά παρέκκλιση των διατάξεων περί οροφοκτησίας. Οι συγκύριοι ακινήτων υποχρεούνται να επιτρέπουν στους κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου την εγκατάσταση Ινοοπτικής Καλωδίωσης Κτιρίου καθώς και την εκτέλεση των απαραίτητων εργασιών για τη σύνδεση της Υποδομής με το Χρήστη. Η σύνδεση γίνεται υπό τον όρο να μη θίγεται η αισθητική και ασφάλεια του κτιρίου και με την υποχρέωση αποκατάστασης οποιασδήποτε ζημιάς ή βλάβης που τυχόν προκληθεί. Οι εργασίες στους εξωτερικούς και εσωτερικούς κοινόχρηστους και κοινόκτητους χώρους του κτιρίου εκτελούνται με τρόπο που δεν αποκλείει τη δυνατότητα μελλοντικής σύνδεσης και άλλων χρηστών στο κτίριο. Η δαπάνη εγκατάστασης της Ινοοπτικής Καλωδίωσης Κτιρίου δε βαρύνει την συνιδιοκτησία.

    http://www.yme.gr/getfile.php?id=2504
    ότι και να λέει ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος βάση ισχύουσας νομοθεσίας (ότι ισχύει για την ατομική εγκατάσταση φυσικού αερίου) να υπογράψει αλλιώς θα έχει νομικές κυρώσεις από τις εταιρείες και από εσάς (δεν νομίζω να τον συμφέρει)
    για να μην μπει οπτική ίνα σε ένα ακίνητο ή σωλήνες φυσικού αερίου σε ένα ακίνητό πρέπει να υπάρχει απόλυτη πλειοψηφία το ΟΧΙ
    αν υπάρχει έστω ένα ΝΑΙ (δηλαδή ο πελάτης που το θέλει) τότε είναι υποχρεωμένος και ο διαχειριστής να δώσει την έγκριση του και την υπογραφή του και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να δώσουν την συγκατάθεση τους (είτε θέλουν είτε όχι)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Zer0c00L : 13-05-19 στις 20:42.

  3. #873
    Εγγραφή
    13-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα πράγματα είναι απλά και θα τα πω με την μεριά του διαχειριστή αλλά και ταυτόχρονα πελάτη/ωφελούμενου της δράσης SFBB.gr

    εγώ είμαι διαχειριστής σε μια πολυκατοικία (20 διαμερισμάτων)

    ταυτόχρονα όμως είμαι ιδιοκτήτης ενός από τα 20 διαμερίσματα

    ταυτόχρονα όμως είμαι πελάτης της εταιρείας COSMOTE και από την στιγμή που το ακίνητο (πολυκατοικία) μπορεί να μπει στην δράση SFBB.gr θέλω να εκμεταλλευτώ την δυνατότητα να μου βάλουν οπτική ίνα στο διαμέρισμα μου

    τι έκανα ως διαχειριστής απλά έγραψα μια ανακοίνωση (αναλυτικά) στον πίνακα ανακοινώσεων του ακινήτου στην οποία εξηγούσα πως μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή στην δράση SFBB.gr και να βγάλεις το απαραίτητο κουπόνι
    εκεί εξηγούσα αφού είμαι ο διαχειριστής και κάνω ήδη την πρώτη αίτηση προς τους παρόχους VODAFONE/COSMOTE να περιμένουν να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες εργασίες στους κοινόχρηστους χώρους και να μπει ο απαραίτητος εξοπλισμός
    και μετά να κάνουν αίτηση στον όποιο πάροχο τους (VODAFONE/COSMOTE/WIND) ώστε να βάλουν οπτική ίνα στο διαμέρισμα τους (από μένα θα έχουν σε όποιο έγγραφο ζητηθεί την υπογραφή μου ως διαχειριστής)

    δες εδώ που αναφέρει ο φίλος sdikr την σχετική νομοθεσία

    ότι και να λέει ο διαχειριστής είναι υποχρεωμένος βάση ισχύουσας νομοθεσίας (ότι ισχύει για την ατομική εγκατάσταση φυσικού αερίου) να υπογράψει αλλιώς θα έχει νομικές κυρώσεις από τις εταιρείες και από εσάς (δεν νομίζω να τον συμφέρει)
    για να μην μπει οπτική ίνα σε ένα ακίνητο ή σωλήνες φυσικού αερίου σε ένα ακίνητό πρέπει να υπάρχει απόλυτη πλειοψηφία το ΟΧΙ
    αν υπάρχει έστω ένα ΝΑΙ (δηλαδή ο πελάτης που το θέλει) τότε είναι υποχρεωμένος και ο διαχειριστής να δώσει την έγκριση του και την υπογραφή του και οι υπόλοιποι ιδιοκτήτες να δώσουν την συγκατάθεση τους (είτε θέλουν είτε όχι)
    Αγαπητέ μου φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...
    Αυτός όπως είπα το πάει πεισματικά... μάλιστα πιάνει τους ηλικιωμένους που μένουν στην πολυκατοικία να είναι αντίθετοι με αυτό που θέλουμε ήδη 3 άτομα...
    έχουμε καταλήξει να έρχεται ο εργολάβος να βγάζει σχέδιο και να τον διώχνει βρίζοντας τον...

    αυτό που μου λες υπάρχει κάπου που μπορώ να του το δώσω???

    και πάλι σε ευχαριστώ και περιμένω απάντηση σου

  4. #874
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ScorpioGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ μου φίλε σε ευχαριστώ για την απάντηση σου...
    Αυτός όπως είπα το πάει πεισματικά... μάλιστα πιάνει τους ηλικιωμένους που μένουν στην πολυκατοικία να είναι αντίθετοι με αυτό που θέλουμε ήδη 3 άτομα...
    έχουμε καταλήξει να έρχεται ο εργολάβος να βγάζει σχέδιο και να τον διώχνει βρίζοντας τον...

    αυτό που μου λες υπάρχει κάπου που μπορώ να του το δώσω???

    και πάλι σε ευχαριστώ και περιμένω απάντηση σου
    είναι η ισχύουσα νομοθεσία που λέει αν δεν θέλει ο κύριος διαχειριστής να μπουν οπτικές ίνες στο ακίνητο

    θα πρέπει να έχει έγγραφο ΓΕΝΙΚΗΣ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗΣ των ιδιοκτητών της πολυκατοικίας που να λέει

    ΟΧΙ με απόλυτη πλειοψηφία δηλαδή το 100% των ιδιοκτητών

    αν ΕΣΥ και ΑΛΛΟΙ ΔΥΟ λέτε ότι θέλετε να μπουν οπτικές ίνες

    το πράγμα έχει τελειώσει και είναι υποχρεωμένος να βάλει την υπογραφή του στα έντυπα του εργολάβου σε διαφορετική περίπτωση θα πείτε του εργολάβου να ενημερώσει σχετικά τις εταιρείες π.χ VODAFONE/WIND/COSMOTE ώστε να κινηθεί η διαδικασία νομικά εναντίων του συγκεκριμένου διαχειριστή καθώς στερεί την δυνατότητα από σας να γίνετε πελάτης τους και ταυτόχρονα ότι είστε ωφελούμενος της δράσης SFBB.gr

    επίσης μπορείτε να απευθύνεται σχετικό ερώτημα στην δράση SFBB.gr ώστε να σας καθοδηγήσουν στο τι μπορείτε να κάνετε για την περίπτωση του δύστροπου διαχειριστή

  5. #875
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν είστε ενοικιαστές, δεν έχετε άμεσο δικαίωμα και πρέπει να μιλήσετε με τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων σας. Αν είστε ιδιοκτήτες, εκτυπώνεις τον νόμο 4463/2017 και τον κοινοποιείτε στον διαχειριστή της οικοδομής, αναφέροντας κόσμια ότι διατηρείτε το δικαίωμα δικαστικής συνδρομής καθώς είναι παράνομος. Το σημείο ενδιαφέροντος είναι το άρθρο 8 (Πρόσβαση σε υλική υποδομή εντός κτιρίου) στη σελίδα 6 του pdf.

    Χοντρικά ο νόμος (ν.4463/2017) αναφέρει ότι έστω κι ένας ιδιοκτήτης να θέλει σύνδεση, όλες οι εργασίες θα προχωρήσουν.
    Ο νομοθέτης δέχεται μόνο ομόφωνη απόφαση για να μην συνδεθεί μια οικοδομή. Δηλαδή όλοι οι ιδιοκτήτες να μην θέλουν την σύνδεση. Κι όπως θα διαβάσεις στον νόμο, ενημέρωση γίνεται στον διαχειριστή και δεν ζητείται καμία έγκριση.

    Spoiler:
    6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα:

    α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και

    β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776).

    Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών.

    Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών.

    Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού.

    Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.

  6. #876
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είστε ενοικιαστές, δεν έχετε άμεσο δικαίωμα και πρέπει να μιλήσετε με τους ιδιοκτήτες των διαμερισμάτων σας. Αν είστε ιδιοκτήτες, εκτυπώνεις τον νόμο 4463/2017 και τον κοινοποιείτε στον διαχειριστή της οικοδομής, αναφέροντας κόσμια ότι διατηρείτε το δικαίωμα δικαστικής συνδρομής καθώς είναι παράνομος. Το σημείο ενδιαφέροντος είναι το άρθρο 8 (Πρόσβαση σε υλική υποδομή εντός κτιρίου) στη σελίδα 6 του pdf.

    Χοντρικά ο νόμος (ν.4463/2017) αναφέρει ότι έστω κι ένας ιδιοκτήτης να θέλει σύνδεση, όλες οι εργασίες θα προχωρήσουν.
    Ο νομοθέτης δέχεται μόνο ομόφωνη απόφαση για να μην συνδεθεί μια οικοδομή. Δηλαδή όλοι οι ιδιοκτήτες να μην θέλουν την σύνδεση. Κι όπως θα διαβάσεις στον νόμο, ενημέρωση γίνεται στον διαχειριστή και δεν ζητείται καμία έγκριση.

    Spoiler:
    6. Αν δεν υπάρχει διαθέσιμη υποδομή εντός κτιρίου προσαρμοσμένη σε υψηλές ταχύτητες, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων επικοινωνιών έχουν δικαίωμα:

    α) τερματισμού του δικτύου τους στο χώρο του συνδρομητή, εφόσον συμφωνεί ο συνδρομητής ή και

    β) τερματισμού του δικτύου τους σε νέο σημείο πρόσβασης σε κοινόχρηστο ή κοινόκτητο χώρο του κτιρίου όπου θα εγκαθίσταται νέος κεντρικός κατανεμητής, σύμφωνα με τις προδιαγραφές της 41020/819/2012 κοινής απόφασης των Υπουργών Οικονομίας, Ανάπτυξης και Τουρισμού, Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων και Περιβάλλοντος και Ενέργειας (Β΄ 2776).

    Στην περίπτωση β΄ οι πάροχοι μπορούν να εγκαθιστούν ενεργό εξοπλισμό και κάθετο κατανεμητή κάθετη καλωδίωση, όπου αυτό απαιτείται για την ολοκλήρωση του τερματισμού της εσωτερικής καλωδίωσης στο χώρο των συνδρομητών ή και τελικών χρηστών.

    Για την υλοποίηση των ανωτέρω εργασιών, η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου επιτρέπεται κατόπιν κοινοποίησης στον διαχειριστή ή εκπρόσωπο της Γενικής Συνέλευσης συνιδιοκτητών και εφόσον, εντός μηνός από την ανωτέρω κοινοποίηση, δεν γνωστοποιηθεί στον ενδιαφερόμενο ομόφωνη απόφαση της Γενικής Συνέλευσης των συνιδιοκτητών περί άρνησης ως προς την υλοποίηση των ανωτέρων εργασιών.

    Αν για τις ανωτέρω εργασίες δεν αρκεί η πρόσβαση σε κοινόχρηστους ή κοινόκτητους χώρους του κτιρίου αλλά απαιτείται πρόσβαση σε ιδιωτική ιδιοκτησία, οι εργασίες υλοποιούνται μετά τη συναίνεση του ιδιοκτήτη ο οποίος μπορεί να ζητήσει από τον ενδιαφερόμενο πάροχο δημόσιου δικτύου επικοινωνιών μελέτη επιπτώσεων και αποκατάστασης και υπογραφή σχετικού συμφωνητικού.

    Σε κάθε περίπτωση, οι πάροχοι δημόσιων δικτύων ηλεκτρονικών επικοινωνιών που εγκαθιστούν υποδομή εντός κτιρίου, σύμφωνα με τις διατάξεις του παρόντος άρθρου, οφείλουν να ελαχιστοποιούν τις επιπτώσεις στην κοινόχρηστη ή κοινόκτητη ή ιδιωτική ιδιοκτησία χρησιμοποιώντας την υφιστάμενη φυσική υποδομή, η οποία είναι διαθέσιμη στο κτίριο, να αποκαθιστούν πλήρως τα στοιχεία των ιδιωτικών ή κοινόχρηστων ή κοινόκτητων ιδιοκτησιών που επηρεάζονται κατά τις εργασίες εγκατάστασης της υποδομής και πριν από την πραγματοποίηση των εργασιών να ενημερώνουν το νόμιμο εκπρόσωπο των ιδιοκτητών για το είδος των εργασιών που θα πραγματοποιηθούν και τον τρόπο αποκατάστασης των χώρων.
    είσαι άψογος για ακόμα μια φορά jkoukos

  7. #877
    Εγγραφή
    13-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Ένα ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ Zer0c00L & jkoukos!!!!
    Να είσαστε καλά!!!!!!!
    Είχα απογοητευτεί....
    Με την δική σας συνδρομή θα προχωρήσω!!!!!!

  8. #878
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Καλα σου λενε οι φιλοι, εχεις το δικαιωμα και το νομο στο μερος σου απλα προσπαθεισε να εισαι οσο ευγενικος γινεται και να εξηγησεις οτι αυτα καποια στιγμη θα γινουν ετσι κι αλλιως και οτι αυξανεται η αξια των διαμερισματων. Μην πας με τσαμπουκα και κανεις εχθρους στην πολυκατοικια γιατι μπορει να σου την φερουν αλλιως καποια στιγμη μετα απο κακια.

  9. #879
    Εγγραφή
    13-05-2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Forthnet
    Path Level
    Interleaved
    Σειρά : "Ο Διαχειριστής"
    Season 1 Episode 2


    Γεια σας φίλοι συμφορουμήτες που παρακολουθείτε την σειρά!!!!
    Σήμερα λοιπόν μετά τα χθεσινά είχαμε το 2ο (γενικευμένο) επεισόδιο....!!!

    Επικοινώνησα με τον αρμόδιο της Vodafone και ήρθε απο εδώ για να του κοινοποιήσουμε εγγράφως τον νόμο και να του πούμε να υπογράψει....
    Αυτός πρώτα επικοινώνησε τηλεφωνικά μαζί του καλή τι θέληση και του μίλησε (μπροστά μου) με τον ευγενικότερο και καλύτερο τρόπο....
    το αποτέλεσμα ήταν να του πεί "δεν με ενδιαφέρει τι μου λές μην με ξανα ενοχλήσεις...." και να του κλείσει το τηλέφωνο στην μούρη.....

    Κατόπιν πήγαμε μαζί του χτυπήσαμε το κουδούνι και του ζητήσαμε να παραλάβει στα χέρια του και να διαβάσει το ΦΕΚ που γράφει τον νόμο οτι είναι υποχρεωτικό απο την στιγμή που υπάρχει πάνω απο 1 (συγκεκριμένα είμαστε 3) που θέλουμε να γίνει η εγκατάσταση της οπτικής ίνας στην πολυκατοικία μας...

    Η συνέχεια όπως φαντάζεστε ήταν να μας βρίσει να φωνάζει "νόμος είμαι εγώ και θα κάνω ότι θέλω..." και να μας κλείσει την πόρτα στην μούρη...

    Κάλεσα και ήρθε περιπολικό και ζήτησα με την συνοδεία της αστυνομίας να του παραδώσουμε τον νόμο και να συμμορφωθεί στον ισχύοντα νόμο...
    όμως οι αστυνομικοί που ήρθαν μας είπανε οτι διάβασαν τον νόμο και αυτό που ζητάμε είναι πέρα από την δική τους αρμοδιότητα και να απευθυνθούμε στο αρμόδια αρχή...

    οπότε τζίφος....

    Σε ακόμα μια τελική "σημερινή" προσπάθεια μου του χτύπησα την πόρτα μόνος μου και τον παρακάλεσα να με ακούσει για να καταλάβει πώς έχουν τα πράγματα....

    Αφου λοιπόν του είπα οτι υπάρχει ο νόμος και τι λέει και πως υπάρχει το ΦΕΚ.... μου απάντησε ότι
    "δεν πρόκειται να επιτρέψει ποτέ να γίνει η εγκατάσταση και να περάσει η οπτική ίνα και μάλιστα για να με απειλήσει μου είπε οτι θα κάνει συνέλευση και οτι θα μου παραδώσει το αποτέλεσμα που μου είπε οτι απο τώρα ελέγχει το 51% και είναι ΟΧΙ...."

    όταν του είπα οτι το ΦΕΚ λέει οτι μόνο με το 100% οχι μπορεί να ισχύσει αυτό μου απάντησε οτι..... "ο κανονισμός της πολυκατοικίας και η απόφαση της συνέλευσης είναι πάνω απο το ΦΕΚ...."

    οπότε με έδιωξε άλλη μια φορά και μου είπε "αυτό που σου λέω και τέλος...."

    Σε μια απέλπιδα προσπάθεια του έδωσα τον νόμο και του είπα να μιλήσει με τον δικηγόρο του να δεί τι θα του πει.... είπε οτι μπορεί να το κάνει..... (τον πιστεύετε???)

    και εδώ φτάνουμε στο τέλος του σημερινού μας επεισοδίου....

    Και τώρα ζητάω απο εσάς καλοί μου φίλοι μια που εγώ δεν γνωρίζω περισσότερα!!!

    ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ????

    Μάλιστα να είναι καλά ο φίλος Zer0c00L είδα οτι η πολυκατοικίας μας είναι εντεταγμένη στο SFBB.GR....

    Περιμένω με αγωνία τα φώτα σας!!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ScorpioGr : 14-05-19 στις 23:32.

  10. #880
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    όπως καταλαβαίνετε λέμε για μια περίπτωση "διαχειριστή" που δεν υπάρχουν λόγια να τον χαρακτηρίσω

    προσωπικά είπα στον φίλο μας και γείτονα (του το είπαν και οι αστυνομικοί που ήρθαν)

    να μιλήσει με το αρμόδιο υπουργείο για να τον καθοδηγήσουν σχετικά

    να μιλήσει με τον αρμόδιο εισαγγελέα

    και φυσικά να απευθυνθεί στην δράση SFBB

    βλέπεις από την VODAFONE δεν παρέχεται καμία βοήθεια (λες και δεν θέλουν πελάτες...τι να πω...)

    έτσι όπως τα βλέπω εγώ η λύση είναι εξώδικο που να τοιχοκολληθεί με δικαστικό επιμελητή στην πόρτα του διαχειριστή και να τον καλεί να συμμορφωθεί απέναντι στον νόμο

    σε διαφορετική περίπτωση αγωγή/μήνυση πείτε το όπως θέλετε (δεν ξέρω από νομικά) και η συνέχεια στο δικαστήριο όπου φυσικά θα χάσει και θα πληρώσει ένα πρόστιμο (πιθανόν υπέρογκο) πολλά περισσότερα (από όσα νόμιζε ότι θα βγάλει) γιατί ο φίλος μας είπε ότι ήταν θρασύς και είπε στον υπάλληλο της VODAFONE "εγώ τι θα κερδίσω από αυτό"

    επίσης ένα άλλο πάτημα που έχει ο φίλος μας είναι ότι ο συγκεκριμένος διαχειριστής αν και συνταξιούχος παίρνει μισθό ως διαχειριστής και αναγράφεται στα κοινόχρηστα καθαρά "αμοιβή διαχειριστή" + έξοδα σύμβασης

    μια καλή αφορμή για καταγγελία στην ΑΑΔΕ νομίζω...

    αυτά κάθε λύση που μπορεί να γνωρίζετε καλύτερα από μένα και τον φίλο/γείτονα μας αποδεκτή

    χαρά στο κουράγιο πάντως του φίλου μας και γείτονα μας

    ειλικρινά θαυμάζω το κουράγιο του και την υπομονή του

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλα σου λενε οι φιλοι, εχεις το δικαιωμα και το νομο στο μερος σου απλα προσπαθεισε να εισαι οσο ευγενικος γινεται και να εξηγησεις οτι αυτα καποια στιγμη θα γινουν ετσι κι αλλιως και οτι αυξανεται η αξια των διαμερισματων. Μην πας με τσαμπουκα και κανεις εχθρους στην πολυκατοικια γιατι μπορει να σου την φερουν αλλιως καποια στιγμη μετα απο κακια.
    αν ο άνθρωπος είναι λογικός και μπορείς να συζητήσεις μαζί του

    στην περίπτωση του συγκεκριμένου που λέει ότι το καταστατικό της πολυκατοικίας είναι υπεράνω νόμων/συντάγματος του ελληνικού κράτους και εγώ είμαι ο νόμος

    δεν νομίζω να μπορείς να κάνεις λογική συζήτηση μαζί του...

  11. #881
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ειμαι δικηγορος αλλα εξωδικο θα κοστισει καμια 200αρια + ευρω, και να βαλει υπογραφη δε νομιζω να συμφερει κατι τετοιο γτ οτι λεφτα θα γλιτωνες απο το κουπονι θα τα χασεις εκει, εκτως αν ειναι πραγματικα η εσχατη λυση και μοιραστειτε το κοστος και οι 3 που θελετε τι να πω. Απο δικαστηρια και τετοια ακομα χειροτερο, παλι θελουν πολλα λεφτα και δεν υπαρχει περιπτωση να εχουν τελειωσει μεχρι τον επομενο Μαρτιο που θα λειτουργει το προγραμμα. Στο μονο που μπορει να βοηθησει το να κινηθεις νομικα ειναι αν ψαρωσει με το που δει δικηγορο η εξωδικο. Αλλα και παλι εσχατη λυση, και δε σιγουρευει κατι, μπορει απλα να πληρωνετε δικηγορους τσαμπα στο τελος.

    Καταλαβαινω οτι δεν ειναι λογικος ο διαχειρηστης, μακαρι να μπορουσα να βοηθησω καπως αλλα δε ξερω που πρεπει να πατε, και εγω αστυνομια θα ελεγα αλλα μου λες δεν ειναι αρμοδιοι...

  12. #882
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Αν έχεις κάποιον φίλο ή γνωστό δικηγόρο βάλτον να τον πάρει τηλέφωνο να του γνωστοποιήσει πώς έχει ο νόμος και να του πει οτι αν Δεν συμμορφωθεί θα προβεί σε μήνυση. μπας και ψαρωσει.. αν πάλι δεν πετύχετε κάτι έτσι κάντε του εξώδικο όλοι μαζί. άλλη λύση δεν βλέπω να υπάρχει.

  13. #883
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Τα χρήματα που παίρνει σαν διαχειριστής, τα δηλώνει στην φορολογική του δήλωση ?
    Αυτό ως απειλή μόνο αν χρειαστεί, μην μπλέξετε με δημόσιες αρχές.

    Το εξώδικο θα στοιχίσει, δεν σημαίνει επιτυχία, θα πρέπει να ακολουθήσουν δικαστήρια.

    Ο τύπος τάχει ψιλοστηλώσει.
    Θα πρέπει να δείξετε αποφασισμένοι και οι 3
    Θα πρέπει να επηρεάσετε το 51% που ελέγχει, με σκοπό να μιλήσουν και να μαλακώσει, με λίγα λόγια μιλήστε με όλους και να πηγαίνετε και οι 3 μαζί.

    Δεν χρειάζεται Γενική Συνέλευση, δεν το απαιτεί ο νόμος.
    Αέριο έχετε ?

    Και καθότι ηλικιωμένοι
    "Η ζωή προχωράει μπροστά, εαν δεν ακολουθήσεις θα σε ξεπεράσει και θα σε αφήσει πίσω"
    Ας ρωτήσουν και κανένα εγγόνι

    Και βέβαια καθημερινή αναφορά για αναβάθμιση και μηδενικό κόστος.

    Κάντε κι ένα τηλεφώνημα στο sfbb για συμβουλές και πιθανή υποστήριξη

    ΥΓ
    Τρία (3) χρόνια μούφαγε για να στήσω ΑP σε οικισμό 220 σπιτιών, με κόστος 0,20 € ανά κατοικία. Εκεί ο φόβος ήταν ο παιδεραστής και η ευθύνη.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  14. #884
    Εγγραφή
    21-05-2014
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    99999/9998
    ISP
    cosmote vdsl2 100mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΝΤΕΛΗ
    Router
    Fritz box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χρήματα που παίρνει σαν διαχειριστής, τα δηλώνει στην φορολογική του δήλωση ?
    Αυτό ως απειλή μόνο αν χρειαστεί, μην μπλέξετε με δημόσιες αρχές.

    Το εξώδικο θα στοιχίσει, δεν σημαίνει επιτυχία, θα πρέπει να ακολουθήσουν δικαστήρια.

    Ο τύπος τάχει ψιλοστηλώσει.
    Θα πρέπει να δείξετε αποφασισμένοι και οι 3
    Θα πρέπει να επηρεάσετε το 51% που ελέγχει, με σκοπό να μιλήσουν και να μαλακώσει, με λίγα λόγια μιλήστε με όλους και να πηγαίνετε και οι 3 μαζί.

    Δεν χρειάζεται Γενική Συνέλευση, δεν το απαιτεί ο νόμος.
    Αέριο έχετε ?

    Και καθότι ηλικιωμένοι
    "Η ζωή προχωράει μπροστά, εαν δεν ακολουθήσεις θα σε ξεπεράσει και θα σε αφήσει πίσω"
    Ας ρωτήσουν και κανένα εγγόνι

    Και βέβαια καθημερινή αναφορά για αναβάθμιση και μηδενικό κόστος.

    Κάντε κι ένα τηλεφώνημα στο sfbb για συμβουλές και πιθανή υποστήριξη

    ΥΓ
    Τρία (3) χρόνια μούφαγε για να στήσω ΑP σε οικισμό 220 σπιτιών, με κόστος 0,20 € ανά κατοικία. Εκεί ο φόβος ήταν ο παιδεραστής και η ευθύνη.
    Καλά τα λές αλλά όπως ανέφερες και εσύ αν μπλέξεις με ηλικιωμένους δυσκολα βγάζεις άκρη... ότι είναι άγνωστο είναι και μπελάς. παράδειγμα γνωστού που πήγα να τον βοηθήσω να βάλει 2 τηλεφωνικές συσκευές στο διαμέρισμα του όταν του γύρισαν την τηλεφωνία σε Voip και έφαγα 2 ώρες με γκρίνια.. του στιλ εγω ξέρω.. να το συνδέσουμε ετσι όπως το είχα Πριν ...και γιατί δεν δουλεύει τώρα. ; Και τι το θέλουμε αυτο το κουτί; πριν δεν το είχα.
    . δύσκολο να εξηγήσεις και να καταλάβουν οι σε μεγάλη ηλικίας άνθρωποι και λογικό....

  15. #885
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.700
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panosfast Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά τα λές αλλά όπως ανέφερες και εσύ αν μπλέξεις με ηλικιωμένους δυσκολα βγάζεις άκρη... ότι είναι άγνωστο είναι και μπελάς. παράδειγμα γνωστού που πήγα να τον βοηθήσω να βάλει 2 τηλεφωνικές συσκευές στο διαμέρισμα του όταν του γύρισαν την τηλεφωνία σε Voip και έφαγα 2 ώρες με γκρίνια.. του στιλ εγω ξέρω.. να το συνδέσουμε ετσι όπως το είχα Πριν ...και γιατί δεν δουλεύει τώρα. ; Και τι το θέλουμε αυτο το κουτί; πριν δεν το είχα.
    . δύσκολο να εξηγήσεις και να καταλάβουν οι σε μεγάλη ηλικίας άνθρωποι και λογικό....

    Aυτό δεν πάει με την ηλικία.
    Λέγεται ξερολίαση και τόχεις από μικρός

    Παράλογο.
    Να τα ξέρεις όλα και να μην είσαι δεκτικός
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 59 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας