Σελ. 81 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.201-1.215 από 1634
  1. #1201
    Εγγραφή
    06-03-2014
    Μηνύματα
    58
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikosjkd Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό... Παιδιά δεν έχει σχέση η sfbb, χάνετε πολύτιμο χρόνο. Εγώ πού περίμενα 3,5-4 μηνες την Vodafone έστειλα ένα ωραιότατο emailακι στην EΕΤΤ με CC ότι email είχα απτήν Vodafone...Σε 2 εργάσιμες μέρες μου απάντησε η EΕΤΤ με αριθμό case (πρωτοκόλλου). Την επομένη με πήρε η Voda για να προγραμματίσουμε ραντεβού...Είναι δεδομένο οτι ΔΕΝ ήταν έτοιμοι για FTTH (Cosmote/Voda)αλλά το τεννις που κάνουν τον πελάτη ειναι να σου ανεβαίνει το αίμα στο κεφάλι...
    Στη δικη μου περιπτωση καταγγελιας,απλα με πηρε ενας τεχνικος να ρωτησει αν ειμαι σπιτι για να περασει,10 μερες μετα. Χωρις καμια επικοινωνια απο τη μερια του παροχου και χωρις ραντεβου για τεχνικο.

  2. #1202
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Μ' εκείνη την εκκρεμότητα που κοντεύει σχεδόν μήνα σχετικά με το αν είναι εφικτά τα 125mb/sec στην 100αρα τι έγινε τελικά;

  3. #1203
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Εννοείς 12,5MB/s. Θα αργήσει λίγο, μέχρι να αλλάξουν οι νόμοι της φυσικής και οι υπολογισμοί βάσει αυτών.

  4. #1204
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Ναι αυτό. Πόσο είναι το εφικτό που μπορεί να δει ο μέσος χρήστης της 100αρας; 10-11mb/sec;

  5. #1205
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Λόγω overhead έχει μείωση. Ανάλογα τα πακέτα και το είδος, γύρω στα 12MB/s. Αλλά και αυτό χωρίς να υπολογίζουμε τυχόν άλλες απώλειες από το λειτουργικό, το φόρτο του δικτύου (εσωτερικού ή εξωτερικού), του server κλπ.

  6. #1206
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Ok ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.

  7. #1207
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς 12,5MB/s. Θα αργήσει λίγο, μέχρι να αλλάξουν οι νόμοι της φυσικής και οι υπολογισμοί βάσει αυτών.
    δεν ξέρω το χρονικό διάστημα (καθώς τώρα έχω αρκετή δουλειά στην εργασία μου)

    αυτά που χρειάζομαι θα μου επιτρέψεις να τα γνωρίζω καλύτερα από τον οποιοδήποτε "τρίτο" και εκτός της οικίας μου

    οι αποδείξεις υπάρχουν για αυτά που λέω

    δηλαδή DOWNLOAD 12,5Mb/Sec = 100 Mbps UPLOAD 1,25Mb/Sec = 10 Mbps μέσω πρωτοκόλλων HTTP/FTP/P2P (TORRENT)

    όπως και ταχύτητα εσωτερικού δικτύου 1 Gbps (Gigabit) ή αλλιώς 125Mb/Sec

    όταν θα βρω τον απαραίτητο χρόνο θα συγκεντρώσω τις αποδείξεις για ότι λέω και θα ανέβουν...

  8. #1208
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Θα μου επιτρέψεις αλλά αποδείξεις δεν πρόκειται να φέρεις ποτέ. Και ο λόγος είναι απλώς. Θεωρία και πραγματικότητα μέχρι σήμερα στον πλανήτη που κατοικούμε, συμφωνούν με αυτά που γράφω.
    Και όπως ανέφερα ήδη, δεν χρειάζεται καν να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μπορείς να κάνεις τον έλεγχο όποτε έχεις χρόνο στο σπίτι σου, απευθείας συνδεδεμένους 2 υπολογιστές.

  9. #1209
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα μου επιτρέψεις αλλά αποδείξεις δεν πρόκειται να φέρεις ποτέ. Και ο λόγος είναι απλώς. Θεωρία και πραγματικότητα μέχρι σήμερα στον πλανήτη που κατοικούμε, συμφωνούν με αυτά που γράφω.
    Και όπως ανέφερα ήδη, δεν χρειάζεται καν να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο. Μπορείς να κάνεις τον έλεγχο όποτε έχεις χρόνο στο σπίτι σου, απευθείας συνδεδεμένους 2 υπολογιστές.
    θα μου επιτρέψεις όπως είπα εξ αρχής αγαπητέ φίλε jkoukos
    να γνωρίζω καλύτερα τα πράγματα που με αφορούν σε προσωπικό επίπεδο
    οι αποδείξεις ήδη υπάρχουν
    ότι αφορά το διαδίκτυο και την σύνδεση μου (FTTH) με αυτό και ότι αφορά το εσωτερικό μου δίκτυο (επίσης θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις...βάζω ένα καλώδιο δικτύου σε δύο υπολογιστές και κάνω μεταφορά αρχείων και μετράω την ταχύτητα) είναι πιο πολύπλοκα τα πράγματα...
    όπως είπα όποτε θα έχω τον χρόνο θα ανεβάσω τις αποδείξεις για αυτά που είπα.
    καλή συνέχεια

  10. #1210
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μήπως να παίξουμε ρακέτες στην παραλία; Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν ξέρεις τα πράγματα και δεν θα φέρεις ποτέ τις αποδείξεις που λες.
    Αν μπορούσες, θα το είχες ήδη κάνει κοντά ένα μήνα από τότε που ξεκίνησε η διαφωνία. Οπότε αποδείξεις δεν υπάρχουν.
    Και θα το επαναλάβω για μία ακόμη φορά. Είναι γελοιωδώς εύκολο, ακόμη και παιδιά του δημοτικού στο μάθημα πληροφορικής έχουν ικανότητα να το κάνουν.
    Δέκα ολόκληρα λεπτά θα σου πάρει από τον πολύτιμο χρόνο σου. Οπότε σε οποιαδήποτε αργία (απ' αυτές που έχουν περάσει), χαλαρά και με καφεδάκι, θα μπορούσες να το αποδείξεις. Αλλά δεν!

  11. #1211
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό. Πόσο είναι το εφικτό που μπορεί να δει ο μέσος χρήστης της 100αρας; 10-11mb/sec;
    Στην 1000αρα πάντως από PC σε PC και με αποστολή μεγάλου αρχείου από SSD σε SSD πάνω από 113ΜΒ/sec δεν έχω δει.

    Και ναι πράγματι, δεν χρειάζεται ώρα, απλά δευτερόλεπτα, τραβάς screenshot στο παράθυρο πχ των Win10 που δείχνει την ταχύτητα αντιγραφής...

  12. #1212
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως να παίξουμε ρακέτες στην παραλία; Θα μου επιτρέψεις να πω ότι δεν ξέρεις τα πράγματα και δεν θα φέρεις ποτέ τις αποδείξεις που λες.
    Αν μπορούσες, θα το είχες ήδη κάνει κοντά ένα μήνα από τότε που ξεκίνησε η διαφωνία. Οπότε αποδείξεις δεν υπάρχουν.
    Και θα το επαναλάβω για μία ακόμη φορά. Είναι γελοιωδώς εύκολο, ακόμη και παιδιά του δημοτικού στο μάθημα πληροφορικής έχουν ικανότητα να το κάνουν.
    Δέκα ολόκληρα λεπτά θα σου πάρει από τον πολύτιμο χρόνο σου. Οπότε σε οποιαδήποτε αργία (απ' αυτές που έχουν περάσει), χαλαρά και με καφεδάκι, θα μπορούσες να το αποδείξεις. Αλλά δεν!
    Σεβαστή η άποψη σου αλλά διαφωνώ με αυτήν καθώς όπως είπα γνωρίζω και ξέρω τα πράγματα που με αφορούν προσωπικά

    δεν ξέρω τι κάνουν τώρα τα παιδιά του δημοτικού στο μάθημα πληροφορικής (καθώς εγώ δεν ήμουν από τους τυχερούς να έχω μάθημα πληροφορικής στο δημοτικό/γυμνάσιο)

    Οι αποδείξεις όπως είπα υπάρχουν ήδη (ακόμα και με τα προγράμματα που εσύ αναφέρεις στο παρών θέμα σε δική σου απάντηση)

    Δεν έχω το χρόνο ούτε μπορώ να το κάνω - όταν θα έχω τον χρόνο και θα μπορώ να το κάνω θα ανέβουν και τότε μπορείτε να πείτε ότι θέλετε - να το αναλύσετε κτλ...

    Ευχαριστώ

  13. #1213
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην 1000αρα πάντως από PC σε PC και με αποστολή μεγάλου αρχείου από SSD σε SSD πάνω από 113ΜΒ/sec δεν έχω δει.
    Το μέγιστο θεωρητικό βάσει του προτύπου επικοινωνίας είναι στα 118MBps (944Mbps) και με Jumbo Frames στα 123MBps (984Mbps). Αυτά στην θεωρία χωρίς να λαμβάνονται υπόψη άλλοι παράγοντες.

  14. #1214
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και ναι πράγματι, δεν χρειάζεται ώρα, απλά δευτερόλεπτα, τραβάς screenshot στο παράθυρο πχ των Win10 που δείχνει την ταχύτητα αντιγραφής...
    Άλλο είναι το θέμα, ο φίλος δεν έχει χρόνο να ανεβάσει στο forum (upload) τα screenshot που έχει HΔΗ τραβήξει.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 20-06-19 στις 20:33.

  15. #1215
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λέει ο άνθρωπος δεν έχει χρόνο να ανεβάσει στο forum (upload) τα screenshot, που έχει HΔΗ τραβήξει.
    κατάλαβε πολύ καλά ο φίλος ThReSh όπως και ο jkoukos τι λέω

    άρα δεν χρειάζονται τα "ειρωνικά σχόλια" φιλικά πάντα...

    ευχαριστώ

    μπορείς αν θες να ανεβάσεις (upload) τα δικά σου screenshot εφόσον επιθυμείς
    όπως και φυσικά οποιοσδήποτε άλλος
    καλό είναι να υπάρχουν τα διάφορα (πραγματικά) test γιατί τα speedtest (ookla) δεν λένε την αλήθεια
    βέβαια οι τεχνικοί που σου βάζουν το FTTH στον Βύρωνα/Πειραιά με το κινητό ή το tablet μετράνε την γραμμή μέσω speedtest (ookla) εκτός ότι μετράνε την οπτική ίνα με ειδικό μηχάνημα (δεν έχω προσέξει ακριβώς τι είναι) τι βγάζει

Σελ. 81 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 61717679808182838691101 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας