Σελ. 67 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 4757626566676869727787 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 991-1.005 από 1634
  1. #991
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilisk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατα βαθος ειμαστε καλα παιδια...

    Αν οι ταχυτητες ειναι οι αναμενομενες μην ασχολεισαι με το ping.
    Αν αλλαξεις server και βαλεις ΟΤΕ, το ping ειναι παλι τοσο?
    Mε όλα ασχολούμαι
    Γιατί έχω τσαντιστεί
    Και σας αντιπαθώ
    Και δεν βλέπω 100, έστω 100 και κάτι
    Οτι server και να βάλω (πχ ΟΤΕ, cosmote, cosmote sa) στα ίδια είμαι

    ΥΓ
    Σιγά μην ασχολούμαι
    Αλλά μου ανεβαίνει το αιμα στο κεφάλι μερικές φορές
    Οταν σας συναντώ
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  2. #992
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gvard Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το overhead υπάρχει στην υπηρεσία xDSL, όχι στο FTTH.
    Overhead υπάρχει παντού, υπάρχει και στο tcp υπάρχει και στο udp, ακόμα και χωρίς το overhead του pppoe ή του Atm

  3. #993
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mε όλα ασχολούμαι
    Γιατί έχω τσαντιστεί
    Και σας αντιπαθώ
    Και δεν βλέπω 100, έστω 100 και κάτι
    Οτι server και να βάλω (πχ ΟΤΕ, cosmote, cosmote sa) στα ίδια είμαι

    ΥΓ
    Σιγά μην ασχολούμαι
    Αλλά μου ανεβαίνει το αιμα στο κεφάλι μερικές φορές
    Οταν σας συναντώ
    Εγώ άλλαξα και το καλώδιο από κατηγορία 6 σε 5 και έκανα δοκιμές πάλι το speedtest έπιανε 100+/10+

    Όλο το εσωτερικό δίκτυο είναι gigabit

  4. #994
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπον παιδια, με εχουν συνδεσει με οπτικες εδω και δυο μερες, τη δευτερα θα παω και για το κουπονι, αλλα εχω καποια προβληματακια που μαλλον πρεπει να τους τα πω γιατι εγω δε βρισκω πως να τα λυσω, απλα πριν αρχισω ολη αυτη τη διαδικασια ρωταω και εδω μηπως ξερει καποιος.

    Το πρωτο ειναι οτι το ρουτερ χανει το connection και τηλεφωνο 4 φορες την ημερα σε συγκεκριμενες ωρες: 00:27, 00:42, 12:27 και 12:42. Οπως βλεπετε αυτο σημαινει οτι πεφτει καθε 12 ωρες και μετα ξαναπεφτει σε 15 λεπτα, δεν κανει reboot, απλα τα λαμπακια γινονται κοκκινα για 1 λεπτο περιπου και μετα ξαναρχεται η συνδεση με αλλη IP.

    Το δευτερο ειναι οτι για καποιο λογο το voice μου πεταει στο event log του ρουτερ καθε 15 λεπτα οτι εγινε register το account μου, βλεπε εδω (εβγαλα τον αριθμο μου): https://imgur.com/a/ly76Zxx

    Μπορει να συσχετιζονται αυτα τα δυο προβληματα, συγκεκριμενα το οτι το ρουτερ πεφτει μετα απο 15 λεπτα απο την πρωτη φωρα που πεφτει ισως εχει να κανει με το τι γινεται με το τηλεφωνο.

    Τωρα απο λυσεις, στην αρχη ειπα κατι γινεται με το dhcp renewal, εβαλα στατικο dhcp στον υπολογιστη μου, αλλαξα το lease time απο 24 ωρες σε μια να δω αν θα πεφτει καθε μισαωρο αλλα τιποτα, βλεπω απο τα logs του ρουτερ οτι το dhcp λειτουργει μια χαρα. Ειπα να κλεισω το PC μηπως γινεται κατι απο κει και ριχνει το ρουτερ αλλα ουτε, σημερα που το ανοιξα πριν καμια ωρα ειδα απο τα logs οτι παλι επεσε το νετ και τηλφωνο χωρις να υπαρχει καμια συσκευη συνδεδεμενη, το τηλεφωνο δοκιμασα να το βαλω και σκετο στο ρουτερ και με το σπλιττερ (ετσι λεγεται; ) που ειχα οταν ηταν adsl που ξεχωριζε ιντερνετ και φωνη αλλα δεν αλλαζει κατι, παλι καθε 15 λεπτα μου λεει το παραπανω.

    Οποτε ρωταω και εδω αν ειχε κανεις αλλος τιποτα τετοιο η ξερει καμια λυση μπας και μπορει να φτιαχτει χωρις τεχνικους και ιστοριες. Τα logs δε γραφουν τπτ περιεργο πριν πεσει τις συγκεκριμενες ωρες.

    firmware version: Vodafone-H-300s-v1.0.09.01_dsp190325T006_debug
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dsinc : 24-05-19 στις 15:16.

  5. #995
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Να εύχεσε να γίνει firmware update διαφορετικά ζάλισε τα τους να σου αλλάξουν το ρουτερ. Γενικά κάτι παίζει με το Η300 και την τηλεφωνία της Voda. Σε φίλο του δώσανε zte H267A και ηρέμησε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  19,5 KB 
ID: 203910
    Speedtest για να τσιγλίσω κόσμο αν και είναι άδικο γιατί μένω 2 στενά απο το OLT

  6. #996
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.621
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jaisonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να εύχεσε να γίνει firmware update διαφορετικά ζάλισε τα τους να σου αλλάξουν το ρουτερ. Γενικά κάτι παίζει με το Η300 και την τηλεφωνία της Voda. Σε φίλο του δώσανε zte H267A και ηρέμησε.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Untitled.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  19,5 KB 
ID: 203910
    Speedtest για να τσιγλίσω κόσμο αν και είναι άδικο γιατί μένω 2 στενά απο το OLT
    160 μέτρα μονοκόματη ίνα από το ΑΚ Καλαμακίου (μέχρι τον οπτικό κατανεμητή της πολυκατοικίας)
    Θάχει βλάβη το μόντεμ σου, να το γυρίσεις πίσω.
    Τι μάρκα είναι ?

    ΥΓ
    Φυρί φυρί το πάτε να πα να πάρω μπλάνκο να γράψω στην οθόνη.

    Κι ένα δικό μου τωρινό

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2019-05-24 18-34-46.png 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  36,2 KB 
ID: 203918

    Δεν είναι γλύκα ?
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  7. #997
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    344
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    H sercomm τα φτιάχνει για λογαριασμό της Vodafone

  8. #998
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Αρα το ρουτερ ειναι προβληματικο, δεν εχει κανεις αλλος τετοια περιστατικα;

    Τελεια, και δε μπορεις να το αλλαξεις κιολας. Θα πρεπει να τους ζητησω αλλαγη και δε ξερω αν θα την κανουν η αν θα χρεωθω κατι.

  9. #999
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    δηλώνεις βλάβη αν όντως φταίει το ρούτερ θα στο αλλάξουν
    δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις θέμα

  10. #1000
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    δηλώνεις βλάβη αν όντως φταίει το ρούτερ θα στο αλλάξουν
    δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις θέμα
    Ξερεις ποια ειναι η διαδικασια; αν χρειαστει επισκεψη τεχνικου, που μαλλον θα χρειαστει γιατι δε νομιζω να το παρουν ετσι χωρις να το τσεκαρουν, αυτο εχει καποια χρεωση; Γιατι οταν ημουν με wind και χρειαστηκα καποια στιγμη τεχνικη βοηθεια μας ηπαν για να ερθει τεχνικος εχει χρεωση 10 ευρω.

  11. #1001
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις ποια ειναι η διαδικασια; αν χρειαστει επισκεψη τεχνικου, που μαλλον θα χρειαστει γιατι δε νομιζω να το παρουν ετσι χωρις να το τσεκαρουν, αυτο εχει καποια χρεωση; Γιατι οταν ημουν με wind και χρειαστηκα καποια στιγμη τεχνικη βοηθεια μας ηπαν για να ερθει τεχνικος εχει χρεωση 10 ευρω.
    Τα προβλήματα που αναφέρεις επάνω, τους τα είπες ώστε να δουν το θέμα πρώτα;
    Δεν μου φαίνεται να είναι κάτι απλό που μπορεί να λυθεί χωρίς να τους πάρεις..

    Το θέμα με το επαναλαμβανόμενο register του τηλεφώνου πιθανόν να είναι θέμα ρύθμισης του sip account (Register Expires) και αν
    οι ρυθμίσεις αυτές του ρούτερ είναι κλειδωμένες (που σίγουρα θα είναι), μόνο αυτοί μπορούν να το αλλάξουν..
    Δε ξέρω αν το επαναλαμβανόμενο register θα μπορούσε να δημιουργήσει θέμα σε κλήση που είναι σε εξέλιξη..πάντως το register διαρκεί λίγο..οπότε δεν είναι μεγάλο θέμα λογικά όταν δεν μιλάει κάποιος...

    Τώρα για το ότι χάνει το connection είναι άλλο θέμα..και επόμενο είναι να πέφτει μαζί κ το τηλέφωνο..αν το κάνει πάντα τις ίδιες ώρες..δε μπορεί..κάποια ρύθμιση θα είναι..

    Ρεσέτ έκανες στο ρούτερ απ'το κουμπάκι πίσω;
    Τώρα αν έπεσες σε προβληματικό ρούτερ η παίζει κάτι με τον εξοπλισμό του παρόχου είναι άλλο θέμα, που όπως είπα..πρέπει να τους πάρεις..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-05-19 στις 00:19.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  12. #1002
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξερεις ποια ειναι η διαδικασια; αν χρειαστει επισκεψη τεχνικου, που μαλλον θα χρειαστει γιατι δε νομιζω να το παρουν ετσι χωρις να το τσεκαρουν, αυτο εχει καποια χρεωση; Γιατι οταν ημουν με wind και χρειαστηκα καποια στιγμη τεχνικη βοηθεια μας ηπαν για να ερθει τεχνικος εχει χρεωση 10 ευρω.
    θα πρέπει να καλέσεις το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών του παρόχου σου και να αναφέρεις το ενδεχόμενο βλάβης του εξοπλισμού σου και ότι έχεις FTTH

  13. #1003
    Εγγραφή
    08-08-2010
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    On Telecoms - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα προβλήματα που αναφέρεις επάνω, τους τα είπες ώστε να δουν το θέμα πρώτα;
    Δεν μου φαίνεται να είναι κάτι απλό που μπορεί να λυθεί χωρίς να τους πάρεις..

    Το θέμα με το επαναλαμβανόμενο register του τηλεφώνου πιθανόν να είναι θέμα ρύθμισης του sip account και αν οι ρυθμίσεις αυτές του ρούτερ είναι κλειδωμένες (που σίγουρα θα είναι), μόνο αυτοί μπορούν να το αλλάξουν..
    Τώρα για το ότι χάνει το connection είναι άλλο θέμα..και επόμενο είναι να πέφτει μαζί κ το τηλέφωνο..αν το κάνει πάντα τις ίδιες ώρες..δε μπορεί..κάποια ρύθμιση θα είναι..

    Ρεσέτ έκανες στο ρούτερ απ'το κουμπάκι πίσω;
    Τώρα αν έπεσες σε προβληματικό ρούτερ η παίζει κάτι με τον εξοπλισμό του παρόχου είναι άλλο θέμα, που όπως είπα..πρέπει να τους πάρεις..
    Θα τους τα ελεγα τη δευτερα στο μαγαζι που θα παω για το κουπονι, αλλα υποθετω μπορω να παρω και τηλ. αυριο. Το sip δε ξερω τι ειναι αλλα για να πεφτει σα μετρονομος κατι θα παιζει σιγουρα, γτ τα dc αυτα δεν ειναι τυχαια. Και οχι δεν εχω κανει reset, προσπαθω να το γλιτωσω αν γινεται αλλα υποθετο αξιζει μια δοκιμη, ετσι κι αλλιως μπορεις να κανεις backup οποτε δε χανω και τπτ.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πρέπει να καλέσεις το τηλέφωνο εξυπηρέτησης πελατών του παρόχου σου και να αναφέρεις το ενδεχόμενο βλάβης του εξοπλισμού σου και ότι έχεις FTTH
    Ναι αυτο το ξερω, απλα για χρεωση φοβαμαι.

  14. #1004
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.788
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τους τα ελεγα τη δευτερα στο μαγαζι που θα παω για το κουπονι, αλλα υποθετω μπορω να παρω και τηλ. αυριο. Το sip δε ξερω τι ειναι αλλα για να πεφτει σα μετρονομος κατι θα παιζει σιγουρα, γτ τα dc αυτα δεν ειναι τυχαια. Και οχι δεν εχω κανει reset, προσπαθω να το γλιτωσω αν γινεται αλλα υποθετο αξιζει μια δοκιμη, ετσι κι αλλιως μπορεις να κανεις backup οποτε δε χανω και τπτ.


    Ναι αυτο το ξερω, απλα για χρεωση φοβαμαι.
    Το sip είναι πρωτόκολλο του voip (τηλεφωνία μέσω διαδικτύου). https://www.google.gr/search?client=...UTF-8&oe=UTF-8

    Πάρε στην εξυπηρέτηση πελατών στους τεχνικούς, 13840 - Yπηρεσία τεχνικής υποστήριξης Vodafone υπηρεσιών (χωρίς χρέωση)
    και πες ότι έγραψες εδώ...καλύτερο από το όποιο κατάστημα..bytheway, δεν νομίζω να έχεις εσύ το πρόβλημα, μάλλον κάτι δικό τους είναι..τώρα..αν σου πουν να έρθουν από εκεί ρωτάς αν θα επιβαρυνθείς τίποτα..που δε νομίζω..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 25-05-19 στις 00:35.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  15. #1005
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dsinc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα τους τα ελεγα τη δευτερα στο μαγαζι που θα παω για το κουπονι, αλλα υποθετω μπορω να παρω και τηλ. αυριο. Το sip δε ξερω τι ειναι αλλα για να πεφτει σα μετρονομος κατι θα παιζει σιγουρα, γτ τα dc αυτα δεν ειναι τυχαια. Και οχι δεν εχω κανει reset, προσπαθω να το γλιτωσω αν γινεται αλλα υποθετο αξιζει μια δοκιμη, ετσι κι αλλιως μπορεις να κανεις backup οποτε δε χανω και τπτ.

    Ναι αυτο το ξερω, απλα για χρεωση φοβαμαι.
    δεν μου έχει τύχει μέχρι τώρα να με χρεώσει καμία εταιρεία είτε ως ιδιώτη είτε ως εταιρεία για επίσκεψη τεχνικού

    εδώ στην εργασία μου άλλαξαν μια τηλεφωνική γραμμή μας σε "ευρυζωνική" δηλαδή voip και ξέχασαν να μας στείλουν ρούτερ με αποτέλεσμα να μην έχουμε τηλέφωνο στην συγκεκριμένη τηλεφωνική γραμμή (τμήμα οικονομικό/λογιστήριο) και αφού τους πήρα τηλέφωνο στο 13818 και τους τα έχωσα "διπλωματικά"
    θα έρθει τεχνικός (σε συνεννόηση με δικό μας τεχνικό) το Σάββατο να το εγκαταστήσει ώστε την δευτέρα να έχουμε τηλέφωνα
    μπήκε προώθηση της συγκεκριμένης τηλεφωνικής γραμμής σε άλλη

Σελ. 67 από 109 ΠρώτηΠρώτη ... 4757626566676869727787 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-08-23, 13:24
  2. VDSL - Βύρωνας
    Από civikakias1 στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 158
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-18, 17:47
  3. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-01-16, 02:17
  4. ADSL Βυρωνας
    Από Kotsovlaxos στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-15, 07:13
  5. Έργα οπτικών ινών Ηράκλειο κρήτης
    Από papajo στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 08:45

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας